Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1907 / 3962
(#) Kovabe válasza danydosster hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Pl egy 12V-os relét. mondjuk ilyet relé
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2013
(#) zoltan0801 válasza danydosster hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Ha beírod google-ba, hogy touch switch, akkor rengeteg kapcsolást kiad, de szerintem először rakd össze ezt, aztán ha nem tetszik, akkor válasz csak mást.
(#) ludmanakos hozzászólása Jan 20, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy egy 100 ledes modult (32~34V) Bővebben: Link szeretnék működtetni egy darab 12V-os aksiról.
Sokat agyaltam kókány megoldásokon, hogy (aksi _12-220 iverter _ egyenirányító_ feszszabályzó) stb. De nem jutottam értelmes megoldásra. Így hozzátok fordulnék segítségért e probléma megoldásában. Meg köszönném ha tudnátok segíteni.

Üdv. Ákos
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2013
(#) granpa válasza ludmanakos hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Nem 220+etc. 12V/34V, Step Up, vagy DC/DC konverter. Ott nézz körül.
(#) ludmanakos válasza granpa hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Az a baj, hogy nagyon alapfokon kezelem azt az elektronikát azért jöttem először is ebbe a fórumba, de körülnézek másikban is
Egyébként meg találtam egy ilyet Bővebben: Link vagy Bővebben: Link
Ez nem lenne jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2013
(#) granpa válasza ludmanakos hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Ha ennyid van hozzá, szerintem a második. Árban is elfogadható, és ott írja ezt a tápot is ,ahol a pilácsot.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2013
(#) Wuti91 hozzászólása Jan 20, 2013 /
 
Hali!
Hogy tudom meghatározni, hogy ez a motor hány Wattos??

IMAG0492.jpg
    
(#) Csupasz hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy 3,6V-os lithium akksit szeretnék feltölteni, aminek a terheletlen feszültsége 2,6V. 5V-ról tölteném, és azt szeretném megkérdezni, milyen ellenállást kellene betennem a töltőáram beállításához, és mennyi ideig kellene tölteni.A gombakku 40mAó-rás, és később szeretném folyamatosan tölteni, mert egy RTC-t táplál.A "csepptöltéshez" milyen ellenállás kellene?
Köszönöm a segítséget
Üdv,Csupasz
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) Wuti91 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Értem, köszi!
(#) bbalazs_ válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Szerintem az az akksi mar doglott. Kuka.
(#) Csupasz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Elvileg egy eddig használatlan akksi....
(#) mps válasza Misi1616 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Ez nem tranzisztor hanem egy változtatható feszültségű stabilizátor ic.
A rajza benne van az adatlapjában: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) Misi1616 hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Üdv,
az után érdeklődnék,hogy
78HGASC,hogy a legegyszerűbb bekötni
egy egyenirányító és trafó mögé,egy pótméterrel,
szabályozható áramot kapjak,előre is köszönöm!
(#) Misi1616 válasza mps hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
akkor amire én szerettem volna arra nem jó?
(#) proli007 válasza Misi1616 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Hello!
Tekintve,hogy nem árultad el, mire használnád, honnan tudhatnánk?
De ez egy szabályozható 5A-es stabilizátor IC. Áramgenerátornak ugyan úgy lehetne használni mint az LM317-et, csak nem célszerű. Mert ha jól tudom a minimális kimeneti feszültsége 5V. Ha ezzel áramgenerátort képeznél, a beállító ellenálláson 5V esne. ehhez hozzáadva az IC minimális ki-bement feszültségét különbségét, már 7,5V lenne. 5A esetén ez kapásból 37,5W hőt termelne az ellenállással együtt, és még "nem is táplált semmit áramgenerátorosan"..
De félek, hogy Te közvetlen a trafóra kötnéd az IC-t. Mert előbb egyenirányítani és szűrni kellene. De azt sem árultad el, mekkora áramra használtad volna, és mekkora beállítható áramtartományra gondoltál..
Felénk a mondatok nagy betűvel kezdődnek, és kétszer nem tesszük fel ugyan azt a kérdést..
üdv! proli007
(#) granpa válasza Misi1616 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Az adatlapját tanulmányozd figyelmesen, és mindent tudni fogsz. Alkalmas lehet neked, de a trafó után kell egyenirányító híd, és puffer kondenzátor, az eszköz elé.'proli 007' kolléga megelőzött.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) kistee válasza Misi1616 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Szia,

Az adatlap 4. oldalán látható a bekötés. R1 és R2 helyére tehetsz potmétert is és akkor változtatni tudod a kimenő feszültséget.
(#) rammeradrian hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Üdv!
Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra, ami ha megkapja a tápfeszt (12V), akkor egy relét kapcsol egyszer ki és aztán be, utána semmit. Tehát egy ki be kapcsolást kéne végrehajtania. Ötleteket szeretnék kérni a megvalósításához, mert egyenlőre nem tudom, hogy lehetne elérni ezt a hatást (csak PIC jutott eszembe, de azt túlzásnak tartom egy ilyen egyszerű áramkörhöz)
(#) kadarist válasza Misi1616 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
A '87-es RT évkönyv 165-ik oldalától bő leírást lehet találni ehhez a stabilizátorhoz.
(#) szabónagymester hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Az alábbi fesz osztó számítási képletének meghatározásában lenne segítségre szükségem.
Az 50K az fix. Az lenne a fő kérdésem, hogy vehetem-e 3V esetén az alsó tagok soros eredőjét, illetve 1V esetén a felső tagok soros eredőjét alapul? Vagy erre más osztó képlet érvényesül, mint a terheletlen fesz osztó képlet?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) reloop válasza szabónagymester hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Szia! Mint a törvény kimondja: "zárt áramhurkon végigjárva a feszültségesések összege egyenlő a kapocsfeszültséggel".
Ismered az R2-őn folyó áramot (3V-1,2V)/50k. Ezen áram folyik R1-en és R3-on is. A rajtuk eső feszültség és az imént kiszámolt áramerősség hányadosa adja meg az értéküket.
(#) szabónagymester válasza reloop hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget!
Feszültség esésnek melyik értéket vegyem? Amit mérni akarok az osztón, vagy az osztott fesz és a kapocs fesz hányadosa? Ez még kissé zavaros nekem.
(#) reloop válasza szabónagymester hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Akkor egyszerűbben: Az R1-en 2V esik (5-3). Az R2-őt az előbb számoltuk 1,8V (3-1,2). Az R3-on pedig adott az 1,2V. Ellenőrzésképp összegezve valóban kijön az 5V.
Az áram számítását leírtam: az R2-őn eső feszültséget osztjuk az R2 ellenállásával (1,8V/50k). Kapunk 0,036mA-t. Ennyi folyik az áramkör minden pontján.
Ezzel az árammal elosztva az R1 feszültségesését (2/0,036) egy 56k-hoz közeli értéket kapunk.
R3 esetén (1,2/0,036) az eredmény 33k-ra kerekíthető.
(#) ColT hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Hello!

Napi hülye kérdés. Mikrokontroller és LCD kijelző közé kéne nekem 5V-ról 3,3V-ra szintillesztő. A CD4050 elég drága, el nem hiszem, hogy nincs olcsóbb megoldás. Milyeg IC-t érdemes használni?
Olvastam olyat, hogy a uC kimeneteit felrántani ellenállással a 3,3V-ra, az elég. Létezhet ez?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) kistee válasza ColT hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
A CD4050 ára 53,34 Ft... Bővebben: Link
(#) ColT válasza kistee hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Mikor legutóbb inen rendeltem, elég durva volt a szállítás... De most jobban megnézve ebayen, ott is olcsó... Amikor először néztem, akkor gondolom rosszul kerestem, és csak 4050-et írtam be... :S
Köszi, béna vagyok!
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2013
(#) pucuka válasza ColT hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Én inkább a 74HC05 -öt ajánlanék, annak nyitott drainos a kimenete, arra tehetsz felhúzó ellenállást 3,3 V -ra, de jobb lenne, legalábbis korrekt módon valamilyen transzlátor IC -t
(#) proli007 válasza rammeradrian hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Hello!
Kicsit megmagyarázhatnád? Mert így elég érthetetlen..
Ha nincs tápfesz, akkor miből húz a relé, amit ki kellene kapcsolni? Valamint nem mindegy milyen fogyasztású relét, és mennyi időre kapcsoljon ki. Valamint 12V-ra azonnal kapcsoljon?
üdv! proli007
(#) kamaro hozzászólása Jan 21, 2013 /
 
Sziasztok! Astabil multivibrátorral el lehet érni 500hz frekvenciát? Ha igen akkor milyen értékekkel?
(#) rammeradrian válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2013 /
 
Annyi a lényege az egésznek, hogy egy olyan áramkör kéne ami ha megkapja a tápfeszültséget egyszer meghúzza és elengedi a relét, az idő igazából mindegy. Úgy kell elképzelni hogy ha az áramkörre feszültség érkezik, akkor mint ha egy visszajelző lámpát egyszer felvillantana, csak a lámpa helyett egy 12V-os relé lesz, konkrétan még nincs meg a relé. Nem nekem lesz, de ha jók az információim akkor egy motorra lesz a gyújtás kapcsoló után kötve, és ezért kell ha ráadja a gyújtást, akkor feszültséget kap, és ekkor kell a relének egyet ki és be kapcsolnia (hogy ez miért jó azt nem tudom).
Következő: »»   1907 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem