Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Lapozás: OK   15 / 38
(#) crazybob hozzászólása Jan 24, 2013 /
 
Volna egy kis gondom!
Megépítettem az előbbi feszültség szabályzót, de a potmétert 0 Ohm-ba állítva semmilyen világítást nem kapok, míg ha egy kisit erősítek az ellenálláson rögtön világít mint az állat. Lehetséges, hogy valamelyik kondit kötöttembe rosszul, bár asszem váltóáramnál ez mindegy. Remélem nem a triacot sütöttem meg. Valakinek valami ötlet?
Előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
A potméter és a kondenzátorok előírt értékűek? Bővebben: Link
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Minden megfelelő 100K Poti, 2x1KOhm és 100Ohm. Ahogyan a terven is. A különbség annyi, hogy mindenhol fóliakondi van, de azok is 1kV-osak.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013

fesz_szab.JPG
    
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Gyanítom, hogy zárlatos lett a triak és ez okozza ezt a problémát. Multiméterrel ellenőrizd le.
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Hát gate-n és A1-en van állandó kacsolat. G-A2 semmi, A1-A2 semmi.
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Bocsánat, diakot akartam írni.
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Diak nem ereszt, bár nekem nem a DB3-as diac-om van. De hogy is tudom ezt multiméterrel ellenőrizni? Vagy csak cseréljem ki?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) Orbán József válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Véletlenül nem "B"-s, logaritmikus potival szabályozol?
Még valami. Nekem hasonló kapcsolások 250 kOhm potival és kb. 22k soros ellenállással működtek.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 / 1
 
Igen, az ellenállások nem stimmelnek. Próbáld meg ezekkel az értékekkel.
(#) crazybob válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Hát a sorozatszáma B104, de a számlámon 100K Lin-Mono van írva, tehát szerintem lineáris, meg eszembe sem jutna logaritmikusat venni. Mindjárt csinálok az egészről egy fotót.
(#) crazybob hozzászólása Jan 24, 2013 /
 
Így mutat most
(#) crazybob hozzászólása Jan 24, 2013 /
 
Akkor amondó vagy, hogy cseréljek ki mindent? Ennek most nem örülök, de legalább a triakot nem kell cserélni
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Cseréld ki az ellenállásokat az előzőleg belinkelt kapcsolás alapján.
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Az mennyire száít, hogy a poti középső lába melyik másik lábbal van összekötve, mert az 1200W-os terven pont a másikkal kötötték össze.
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Rendben, köszi a segítséget! Mégvalami, csak az ellnálásokat cseréljem, vagy a kondikat is?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
A működés szempontjából nem számít ez az összekötés.
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
A kondik jók lesznek.
(#) Orbán József válasza crazybob hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Semennyire nem számít.
Azért mérd meg azt a potit, középállásban, hátha mégsem lineáris.
De szerintem túl kicsi érték...
(#) crazybob válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget, bár nem tudom miért tesznek fel olyan rajzot ahol nem jók az értékek, de lehet, hogy csak nekem nem esett le, hogy nem okés. Akkor holnap cserélem az ellenállásokat meg a potit, mert lineárisnak lineáris, csak tényleg gyenge.
(#) JZoli válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Pár hete építettem meg ugyanezt a "szabályzót", szinte ugyanilyen panelkialakítással. Nekem is hasonló gondom volt vele, a potit kellettem kicserélni nagyobb ellenállásúra. Nekem akkor 330 kiloohmos lett jó. Szerintem először csak a potit cseréld le, ha esetleg további gond lesz vele, jöhet a további alkatrész csere.
(#) orcika70 válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Esetleg még ezt megépíteni.
(#) Orbán József válasza orcika70 hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Igen, szép, nyomatéktartó kefés szabályozó.
Ebbe esetleg a kicsit nagyobb gyakorlattal rendelkezők is belegabalyodhatnának, mint macska a házicérnába.
Azt hiszem, szerencsésebb, ha a pár alkatrészes mezei szabályozón sikerrel túljut a fórumtársunk.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2013
(#) crazybob hozzászólása Jan 25, 2013 /
 
Nos megtörtént az átalakítás. Kicseréltem a potit meg az összes ellenállást, bár meg kell hagyni, hogy az 1200W-os szabályzón még a diac előtt is van egy 100 Ohm-os ellenállás, ami nekem nincs, de szerintem nem is kell. Sajna ez esetben a lámpa folyamatosan ég és el sem alszik. Bár merre tekerem a potit. Mindent leellenőrizetm multival, de szerinte sem szakadás sem zárlat nincs. Visszateszem az ellenállásokat a régi állapotra, csak a potit hagyom 250KOhm-on. Meglátjuk.
(#) Orbán József válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Állj. Menjünk először sorba, lépésben.
Vedd ki a diac-ot. Akkor is ég a lámpa?
Ha igen, vedd ki a triacot és fordítva forraszd be - mivel nincs fotó, így akár lehet az is fordítva.
(#) crazybob hozzászólása Jan 25, 2013 /
 
A poti cserével és más csere nélkül néha működik, azaz 1 és 450 Ohm között, bár eléggé vibrál. Szrintem egy sokkal kisebb potival megoldható.Azaz egy 1K ohm-osla. Most viszont el kell költözzek, majd egy kicsit később.
(#) Orbán József válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Idézet:
„A poti cserével és más csere nélkül néha működik, azaz 1 és 450 Ω között, bár eléggé vibrál. Szrintem egy sokkal kisebb potival megoldható.Azaz egy 1K Ω-osla. Most viszont el kell költözzek, majd egy kicsit később.
Válasz hozzászólás írá”


Itt elvesztettem a fonalat. Milyen kis Ohmos potméter, és hol van ez?
Az előbb még 100 kOhm volt és azt is kicsinylem.
(#) crazybob válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Mivel az előbbi összerakásnál azaz ami a képen látható a potméter 450 KOhm-os volt. Akkor tekerés közben volt reakció, azaz halványodott a lámpa fénye 1 és 450 Ohm között. Ha magasabb ellenállás felé tekertem a lámpa folyamatosan világított. A triak alsó lába a gate, amibe a diac megy. Az ellenállások 2x1K Ohm és egy 100 Ohm. Esetleg arra gondoltam, hogy A1 és A2-t kellene felcserélnem.

fesz_szab.JPG
    
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Akarod mondani: 0 és 470 k ohm között.
(#) crazybob válasza kadarist hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Nem! Pont azt mondom, hogy nem Kilo csak sima Ω. Mivel nekem max 330 KOhm-os potim van. Megmértem az ellenállást mikor terkergettem és amikor sikerült elkapnom, hogy elhalványodott, akkor 450 Ω volt az ellenállás.
(#) kadarist válasza crazybob hozzászólására (») Jan 25, 2013 /
 
Cseréltél diakot, vagy megmérted az ellenállását? Nagyon úgy néz ki, hogy nem ad gyújtóimpulzust a triaknak.
Következő: »»   15 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem