Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   890 / 1385
(#) eyess válasza ThompsoN hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Ha nem akarsz a korral visszafelé haladni , akkor biz valamelyik technikába be kell ruháznod.
(#) ThompsoN válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Világoskék színe van, és az agámák nem barnulnak le tőle.

eyess: eddig mást megkértem, hogy lézernyomtatóval nyomtassa ki, de nem akarok mindig kéregetni.
(#) pjg válasza Szpisti hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Pont így vagyok ezzel én is.
(#) pici válasza Szpisti hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
értem. Nekem se olyan a szemem már, bár még mindig csak -0.5, de van szemüvegem
Proto panelnél ha DIP-es vagy akkor vagy teszel bele foglalatot, ami + költség, vagy a kiforrasztás nem egyszerű, minden lábat ónszívozni kell. SMD-nél, ha SOIC, akkor csak telenyomod ónnal mindkét oldalt és lecsúszik magától.
Régen amikor még nagyon vigyáztam az ic-kre, mint kincsekre, én is furatszereltem és foglalatoztam. Ma már nem féltem őket, néha mennek kukába.
Most pl egy SSD1963 ment tönkre (majdnem 100 db-nál nem volt gond) és az nem egyszerű csere 128 pin és LQFP (0.4mm lábtáv)
Ilynkor vagy éles szikével vágom át a lábakat, vagy drimmerrel.
Hőlégfúvónak nincs értelme, minden mást is vinne és az ic már döglött.
Rework állomásom meg nincs, nem is fektetnék bele, nem javító szaki vagyok, hanem inkább fejlesztő.
a counter paneled meg lehetne csinálni 3-4 cm^2-en is pl AVR vagy PIC cuccal pár százas ajánlattal . Tudom ha valak eddig nem állt rá a kontrollerekre, annak nehéz, de megtanulható, és ez nem is nagyon nehéz feladat. sztm
(#) HERC válasza Frankye hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Mondjuk ha az embernek muszáj pl kétoldalast csinálnia akkor az állványos fúró áldás tud lenni. Bár hogy tény még normálisat nem láttam. Én a dremmel félét vettem anno na az is
olyanokat bemozdul hogy azonnal felhívtam a kereskedőt mégis hogy képzelik ezt ennyi pénzért.
(#) eyess válasza pici hozzászólására (») Feb 6, 2013 /
 
Osztom a véleményed az smd vel könnyebb dolgozni .Ja annyit tennék hozzá nem minden esetben kell vágni a lábakat ónszívó harisnya itt is alkalmazható , és utána már nem kell akkora hőfok könnyen lepattan az ic .
(#) neoone válasza blackdog hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Szia! Eagle-val csináltad a nyák tervet? Ha igen akkor, hogy sikerült elérned, hogy a teleföld és a vezető sávok között ilyen szép egyenletes távolság lett?

nyák.jpg
    
(#) pici válasza neoone hozzászólására (») Feb 7, 2013 /
 
Ez alap az EAGLE-ben, a polygon isolate értéke adja meg a kitöltés és a vezetősávok/padek távolságát.
(#) lutyii hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Sziasztok!
Egyik kedves barátom hívta fel a figyelmem az alábbi lehetőségre.
Bővebben: Link
Nem emlékszem arra, hogy korábban szóba került volna EZ a lehetőség (ha mégis, akkor ezer bocs.).
Lehet megérne egy saját topikot, amennyiben érdeklődőkre talál. Minden esetre minden elismerésem a srácnak aki ezt megcsinálta...
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) Zen Ronin hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Tisztelt Mindenki!

Elkezdtem választ keresni a kérdésemre, de nem sikerült mind a 900 oldalt végigböngészem.

Tudtok olyan eljárást ajánlani, amihez elég a tintasugaras nyomtató?
Milyen fólia kell hozzá?
Fotóeljárás, vagy vasalt, vagy ... ?

Örök hála a segítségért!
(#) zamatőr válasza Zen Ronin hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Tintasugarassal forgóeljárásos megoldás .
Positiv 20 fotólakk és vegyszerek. Dry fólia (fényérzékeny) laminálva, fényérzékeny lakkozott nyák.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) eyess válasza lutyii hozzászólására (») Feb 9, 2013 1 /
 
Szkenner alap mechanikára épített Lézer nyomtató lézer fejegysége .
Nem rossz, de több dolog ami kérdés lehet.Egy ilyen lézerdióda üzem órája véges , és ha gyengül bizony sokba kerülhet a cseréje .A másiki úgy láttam a nyák nem egyszerű fényérzékeny bevonatú tehát nem dry stb valami más .
És talán ami a legfontosabb behatárolt a nyák mérete , és mint minden lézeres nyákkészítésnél a nyákméret nagyban meghatározza az elkészítés idejét .Minél nagyobb a nyák annál több időbe telik.Sokan ezért nem is csinálják így , mert nagyon sok időbe van.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) lutyii válasza eyess hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
A leírás alapján a lézer 1W 450nm kék lézer - 40 dollár ebayről. Üzemóra valóban kérdéses. A fényérzékeny bevonatról nincs infó. A méretet tekintve szerintem az A4-es méret felett nem sokan dolgoznak ezen a fórumon. (Arra kíváncsi lennék, hogy vasalóval hogyan küzdenek meg egyesek egy A4-es panellel.)
A lézer hullámhosszából adódóan működhet p20 ill dry esetén is. Számomra a kétoldalas nyáknál a második oldal precíz pozicinálása is kérdéses lehet.
Az elkészítés idejére vonatkozóan csak annyit, hogy valaki CNC-vel csinál nyákot (ott sem olcsó a szerszám és még kopik is )

Ebben az volna a tuti, h mindkét (p20,dry) fotós eljáráshoz használható és nem kell kalandozni a maszkkal, stb...
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) eyess válasza lutyii hozzászólására (») Feb 9, 2013 1 /
 
Igen kétoldalas elkészítésnél a pozicionálás miatt lehetnek gondok, illetve szó van még a leírásban is arról , hogy nem igazán sikerült befókuszálni neki a lézert , de állítása szerint elég ahhoz , hogy éles legyen a kidolgozott végeredmény .Nem tudni , hogy igen vékony vonalaknál ez az életlenség okozhat e elmosódást , és egybe függőséget szerintem igen.
Ezeknek a tükrös lézeres fejegységek legnagyobb hibája a por , ha a lencse poros a kivetített adat rossz minőségű lesz.És hát a hő egy ilyen kis méretű nyák még ok , de egy nagyobb méretű nyáknál több az idő , és a lézert bizony hűteni kell.
(#) pajti2 hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Hali!

Egy kicsit el vagyok tévedve, és tanácsra lenne szükségem. Gyártatni kellene nyákot, és nagy vonalakban szeretnék egy "útba igazítást".

Egy GHz kategóriás arm (az egyik TI szöcske) procihoz kellene vélhetően 100 mm x 100 mm-t meg nem haladó méretű nyák, valószínűleg 8 rétegű (csak nagyon kevés dolog kerülne rá). A többi adat, mint fólia vastagság, rajzolat finomság - ezekből már nem vagyok képben, mire van szükség. Az usb high speed-hez 480 MHz kell, az lpddr2 ramok is futni fognak vagy 400-on, a proci 720-as lesz, szóval gyanítom, nem éppen kréta vastagságú vezetékezés kell majd. Méter x méteres (valami, ami technológiai költség hatékony szokásos egység, nem tudom, az mekkora méret) nyákra darabokra tördelhetően kell majd kivitelezni, kellene belőle vagy 100-200 darab, de annyi már elég lesz.

Sacc / kb ilyen környezeti feltételekkel a 100 mm x 100 mm nyákok átlagos költsége itt Magyarországon legyártva (az itteni technológia / árszínvonalon) bele tud férni 20k huf-ba, vagy nagyon durván vagyok eltévedve?

Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) Gabó válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Szerintem nagyon el vagy tévedve. Szerintem egy 0val több a reális ár egy ilyen többrétegű nyáknál és ekkora darabszámnál.
Anyi lenne még, hogy hívj fel pár céget és kérdezd meg az árakat.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) eyess válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 9, 2013 1 /
 
Ilyen méretben szerintem nagyon durván el vagy tévedve , és pláne a darabszám miatt is.
Néz körül a világhálón , hogy kb x*x nyákméretnél milyen költséggel dolgoznak cégek , és máris tudod mi a valóság.A darabszám , és a méret miatt én több száz ezer forintra saccolnék.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) _vl_ válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Ez nyilván BGA-s CPU lesz, sőt, a DDR2 is nagyobbrészt BGA-ban elérhető. A vezeték/furatméreteket elsősorban a BGA-s IC-k lábtávolsága fogja korlátozni, valahogy ugyanis ki kell hozni onnan a vezetékeket.
Nekik pl. van kalkulátoruk az oldalukon, nem annyira irreális a 20k/db nagyságrendileg.
Azért arra is érdemes gondolni, hogy azokat a BGA-s IC-ket valahogy be is kell majd forrasztani.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) pajti2 válasza _vl_ hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Köszönöm a tippet. Lehetségesen valami tényleg nem stimmel - de a másik irányban.

Bepötyögtem pár dolgot az ottani kalkulátorba itt: http://be.eurocircuits.com/Basic/ecbasket/order.aspx?lang=hu

-Tech pool
-Eurocircuits alap technológia
-Egyedi kártya
-8 réteg,
-50 darab
-10 munkanap
-Hungary
-100 mm x 100 mm
-az a pipa alul nekem nem kell

Klikkentettem ár kalkulációra, és ezt dobta vissza:
  1. Szolgáltatás  Egységár      Order price     Estimated transport cost        VAT     Gross
  2. TECH pool       32.101 EUR      1,605.05 EUR    7.75 EUR        435.46 EUR      2,048.26 EUR


Ez így csak kb 600 rugó a teljes pakkra, ami 50 nyák / darabja 12-15k huf és ez már áfásan.

Proci az egyik TI Sitara lenne, BGA az is, meg ramok is, usb, ethernet 100 ezek kicsi tokos tqfp-k .15 millis lábazással, meg pár apróság lett tervezve, amik sokkal kisebb frekisek + nagyobb méretek és nem extra teljesítmény igényes semmi. Az usb high speed meg a ddr ramok sebessége a legkényesebb frekvencia terhelés, mert az ethernet 100 is hozzájuk képest nudli.

Kell még nekem valami technológiára vonatkozó nyák gyártási opció, amit elfelejtettem bebipálni, és azért kaptam ennyire alacsony árat a félelmeimhez képest, vagy az ár, amit kaptam, határozottan reális lenne a nyákra vonatkozólag?

(Beültetés egy külön történet. Arra olyan átlagos becslést kaptam, hogy nyák ár 50-60%-áért ültetnek be + anyag költség külön ugye. Most csak a nyák árakról akarok körbe nézni, hogy ugyan vacakot se kapjak, ami működési frekin csak egy halom gagyivá változik a nem oda illő technológia miatt, de 200k-t sem szeretnék 20k helyett fizetni. Szóval valami reális kép most elég lenne csak a nyákról.)
(#) Szpisti válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Miért,lehet hogy csak hobbiból csinálja...
A gáz csak akkor van, ha mondjuk a nyák középső rétegében egy vezetőszál félre lett tervezve , és úszik a 6k
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) eyess válasza Szpisti hozzászólására (») Feb 9, 2013 1 /
 
Na meg akkor van még GAS , ha valami már gyártásba került , aztán még is változik valami , na az GAS
Mert ahogy olvasom emberkénk írásait valami félúton lévő dologról lehet szó, ez meg még igen kevés ahhoz , hogy gyártósorra kerüljön .Illetve kerülhet , ha van sok kidobni való pénze.
(#) pajti2 hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Mea culpa off-ra kellett volna raknom az egész hozzászólást, bocsánat érte, már nem tudom módosítani. A kérdésem egyébként csak az, hogy 20k helyett 200k-t tippeltetek, de azon a linken végül 12k-t találtam, szóval mit nézhettem el?
(#) snapscan válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Semmit. Annyira jön ki EC-nél. Itthon azt hiszem még két cég tudja neked megcsinálni a 8 oldalast sorozatban, de nem fogsz kapni jobb árat. A 200E-t szerintem össz. árra tippelték, amivel még bőven alá is lőttek.
(#) foltoska hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Szevasztok,

Engedjetek meg két szösszenetet:

a) Nyolcrétegű nyák megtervezése és legyártása ma még a fejlett technológiával rendelkező nagy fejlesztőcégeknél se rutinfeladat. Tekintettel arra, hogy robotokkal készítik, több ezer példány alatt a gyártást el sem vállalják... (Tudtommal Magyarországon sincs olyan cég, amelyik ilyen lap (kommerciális) gyártását vállalná...) A honlapokon szereplő kalkulátorok pedig a legtöbb esetben csak reklámcélokat szolgálnak. Akkor válik el, hogy az adott cég "mire képes", ha konkrét hivatalos árajánlatot kértek tőlük.

b) Véleményem szerint ez a hobbifórum nagyon hasznos és már sokunknak segített manufakturális problémáink megoldásában, amit a magam részéről nagyon köszönök. Éppen ezért szerintem felesleges ilyen, a profikat is zavarba hozó "szellemi onanizációkkal" borzolni a kedélyeket...

Szidjatok le, ha nincs igazam

PS: Ja és még egy: a bonyolult (és várhatóan működő) "nagyfrekvenciás" áramkörök tervezése és kivitelezés pedig külön szakma és nagy-nagy előzetes gyakorlatot feltételez.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2013
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok! Szines nyomtatót vásárolhatnék fekete fehér lézer nyomtató helyett a vasaláshoz ?
Még mindíg nem tudom milyen készülék a legjobb ehez hogy megfelelő nyomtatást csináljak hozzá .
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Hát idáig az Auchanban nézegettem készülékeket , és ott a szines nyomtató 10ezer körül már kapható , a fekete fehér lézeres (samsung) 16ezer. A tuner a lézeres fekete fehérhez a készülék árra , ilyen árban tinta patront is kapok a szineshez, sőt olcsóbban is . Ezért gondolkozom a szinesen azt másra is használhatnám mondjuk fényképek készítésére. Tehát akkor a lényeg a készülék felbontása ha jól értelmeztem? A vasaláshoz erre van szükség és nyilván egy vasalóra is. Más egyéb kellék mi szükséges még ?
(#) NVP hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok!
Hol lehet kapni NYÁK készítésre jó "műnyomó papírt" Érd környékén vagy Budapesten?
Előre is köszi
(#) emmzolee válasza NVP hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Van a lakásodban is. Nézz csak körül.
Bármelyik fényesebb reklámújság papírjára rá nyomtathatod. Működni fog.
Próbáld csak ki.
(#) eyess válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Jó kéz türelem , és kitartás.
Annyit tudnék segítség képen neked javasolni , hogy nem az a lényeg , hogy mennyibe kerül a nyomtató , hanem a műszaki leírását, ha megnézed abban legyen legalább olyan , hogy 1200*1200 Dpi felbontást tudjon .a másik meg a fenntartási költségei elfogadhatóak legyenek.
Arra készülj bármilyen gépet is veszel Demo tonert kapsz hozzá , ami előbb utóbb kiürül , és másik kell majd bele.Na ennek is járj utána.Szóval típus , és információ a nyomtatóról , és ha minden ok veheted nyugodtan.
(#) NVP válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Köszi.Holnap ki is próbálom.
Következő: »»   890 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem