Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1975 / 3972
(#) snowboarder válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Köszönöm. Igen zsugorcsovet mindenképp szeretnék használni a hutogep kabelenel. A problemam az, hogy nincs hofuvo pisztolyom... azt is be kell szereznem majd.
(#) kadarist válasza snowboarder hozzászólására (») Ápr 23, 2013 / 1
 
Szia!
Egy öngyújtó lángjával is eredményesen lehet zsugorítani, tehát nem kell rögtön hőlégfúvó.
(#) snowboarder válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Köszönöm! Megpróbálom azzal...remélem nem égetem rommá az egész kábelt!
(#) Fidel hozzászólása Ápr 23, 2013 /
 
Sziasztok!

Van egy tv távirányítóm, ami szívat engem!
Egyszer csak nem működik, ilyenkor szétszedem, és átforrasztgatom, akkor megjavul egy rövid időre, aztán megint nem működik.
Utolsó alkalommal csak az elem rugóit, és az infraledeket forrasztottam újra.
Az elkot kicseréltem már benne.
Nekem egyre inkább a ledek kezdenek gyanússá válni, mert olyat is tapasztalok vele, hogy a javítás után egyre lassabban kezdenek el villogni a gomb megnyomása után.
Létezik az, hogy a ledekben lévő dióda a hő hatására ilyet csináljon?
Tápegységnél már találkoztam olyannal, ahol az elko tönkrement, és nem indult el a táp, viszont ha az egyik dióda lába meg lett melegítve, akkor elindult, csak a kihúzás után nem indult újra.
Elko csere oldotta meg akkor a problémát.
Most ötletem sincsen, hogy mi lehet a probléma forrása!?
(#) Csupasz válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Szia
Mielőtt forrasztgatod, a kapcsoló érintkezőket tisztítsd meg, mert azok nem szoktak átadni.
Üdv,Csupasz
(#) Addye hozzászólása Ápr 23, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy levilágítót 48db UV ledből. A ledek már megérkeztek és van hozzá egy 19V 2,1A -es laptop tápegységem, amiről üzemeltetném. A kérdésem az lenne, hogy megoldható erről a tápról az üzemeltetés? A ledek nyitófeszültsége 3,6V és az van még ráírva a tasakra, hogy 30mA max. Az alábbi képen, amit csatoltam az általam elképzelt elrendezés lenne. Működne így a valóságban?

Előre köszönöm a segítséget!

ledes.png
    
(#) pjg válasza Addye hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Ne négy, hanem öt darab LED-et köss sorba. Úgy csak 1V-ot kell ejteni az ellenálláson. 33Ohm.
(#) Addye válasza pjg hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Köszönöm a gyors válszat, akkor ezzel a módszerrel működőképessé vált az ötletem
(#) kérdező válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Megvan a megoldás: -20V ot kap az egész végfokpanel. Így csak 2-3V különbség lesz a katód, és a fűtés között, az is pozitívan. Remélem ez már nem okoz gondot.
(#) ElemElek hozzászólása Ápr 23, 2013 /
 
Szóval ennél a villogónál bc557b és bc547b tranzisztorokkal mekkora időközönként fog villogni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2013
(#) proli007 válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Hello! Nem lesz gond. Egyszerű esetben csak a "levegőben lóg" a fűtés, vagy "megközepelik" a fűtőtekercset vagy két ellenállással készítenek közepet és GND-re kötik. Kényes esetben ahogy előzőleg linkeltem.. üdv!
(#) kérdező válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Nálam egyenárammal fog menni, ezért a zaj se lesz gond. Bár mivel kapcsolóüzemű tápom van, ezért nem árt a gyári szűrését kicsit fokozni, nemcsak a fűtést, az anódfeszt is. Induktivitásokra gondoltam, a kérdés az hogy, mekkorát tegyek bele?
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2013
(#) proli007 válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Hello! Ezt így látatlanban szerintem nem lehet megmondani, kiderül, ha kipróbálod.. üdv!
(#) kérdező válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Végül is tv-ben volt, ott pedig igencsak jól szűrt egyenáramra van szükség. Még pár kondit teszek hozzá, és szerintem nem lesz gond.
(#) szabónagymester válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Ha a Kirchoff törvényt értelmezem rá, akkor a poti mindkét pontján azonos értékű áram mérhető?
(#) Mybuster válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Köszönöm én is észrevettem igazábol nálam nagyobb kijelzők is lesznek igen úgy kell minden kimenetre egy ellenálás.
(#) proli007 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Hello! Ez jó kérdés volt, csak nem tudni miről szól. Ha a poti csúszkája nem terhelt, akkor nyilván ugyan az az az áram folyik a két végén. Tekintve, hogy csak egy áramút van..
De azt is elárulhattad volna, mi az alapgond, vagy mit szeretnél. Talán könnyebb volna bármit mondani. Most számolgatsz, vagy valami megoldást keresel valamire? üdv!
(#) szabónagymester válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
A kérdés valóban jó, mert a saját kérdésemre kérdeztem rá, azért nem írtam le mégegyszer. Csak rá kell bökni a duplanyílra. De leírom megint.
A szóban forgó poti csuszkája terhelt, a fix pontjai egy egy soros feszültség osztóra csatlakozik. (Előrébb csatoltam képet is.)
A fesz osztók felső tagjai szimultán tápfeszen vannak, míg. alsó tagjai testen.
Az osztók külömböző feszt állítanak elő. A potival a két fesz érték között lehetne egyköztes értéket kicsatolni, az A és B pontok (potivégállásai) egy fesz min. és max. értéket képez. A poti ez által adna a pálya hosszán elfoglalt csuszka pozíciója alapján egy változó értékű ref feszt egy komparátor számára.
A fő kérdés: az osztót hogy számoljam? Terheletlennek, (fentebb kaptam a választ, hogy olyan gyakorlatilag nincs...) terheltnek, vagy fesz osztó hídnak?
A kép magáért beszél, demost nem tudom, és nem is akarnám újra feltölteni, ezért kérem a segítőket, lapozzanak vissza.
(#) pucuka válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Ha jól emlékszem, valamilyen H formációról van szó. Én először átalakítanám a kapcsolást csillagból (két csillag kapcsolás van szembefordítva) deltába, és akkor könnyebb lenne kiszámolni, meg világosabb is lenne a kapcsolás. Ekkor két feszültség osztó párhuzamos kapcsolására egyszerűsödik.
(#) proli007 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Én láttam a képet, de nem azzal volt a gondom, hanem a kérdéssel.
A két osztó, egy hidat alkot, ahol a hídátló feszültségeb kerül a potira. Ha a híd kiegyenlített állapotban van, (keresztágak szorzata azonos) akkor a potin nem folyik áram, lévén hogy feszültség sincs a hídátlóban, vagy is a poti két végén. Egyéb esetben a poti terheli a hidat.
Ha pedig így van, akkor ha az egyik hídágat (osztót) változtatod, akkor az megváltoztatja a másik osztó feszültségét is. Vagy is ide-oda tekergetve lehet a poti két végén a kívánt feszültséget beállítani.
Én minden esetre ha ez gond nem így követném el. Mert ez semmivel nem jobb így, mint a poti alatt és felett egy-egy ellenállás (trimmer). Ha az osztókat egy-egy követő erősítővel megtoldod, és a két IC kimenete közé teszed a potit, akkor a poti árama nem tud visszahatni az osztóra. Vagy is nem kell ide-oda állítgatni. De ezen kívül, számtalan megoldás létezhet, a kívánalomnak megfelelően.
De még mindig nem tudom, mi a gond. Egyébként ha a poti a komparátor bemenetére van csatlakoztatva, akkor annak bementi árama terheli a csúszkát, ami nem számottevő.. (Már ha a kapcsolás olyan.)
De "belökhetnéd" az áramkörödet a szimulátorba, és akkor egyből láthatod, hogyan változnak a dolgok erre-arra.
üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2013
(#) szabónagymester válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Köszönöm a választ!
(#) Balaa16 válasza ElemElek hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Szia!
Nem a tranzisztor dönti el, hanem a kondenzátorok.
Balázs
(#) gkari válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Minden (közvetett fűtésű)cső adatlapja tartalmazza, hogy a fűtés és a katód között mekkora potenciálkülönbség a megengedett, ezt, ha nem léped át, a csőnek nem lehet baja!
(#) oleg53 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Szia!
Ha még nagyon kezdő vagy forrasztásban, akkor szerintem itt keress rá a "forrasztás" szóra.
Egyébként a neten van egy rakás videó is, amikből szintén lehet tanulni.

A páka hegyét amúgy el ne felejtsd "beavatni", mert ha elsőre kihagyod ezt a lépést, akkor sosem lesz jó a pákahegyed.

Sok sikert!
(#) taki89 hozzászólása Ápr 24, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretném megérteni az optocsatolók működést. Olvasgattam kicsit e téren, viszont van ami nem világos számomra. A linkelt optocsatolónál ha jól értem, akkor az 1-2 láb a led, ami nyitja a 4-5-6 lábat. Tehát ha a ledet 3V-ra kapcsolom, akkor pl a collectorra kötött max 7V feszültség záródik az emitterrel és vezetni fogja, tehát mint egy relé? Remélem nem írok nagy sületlenséget.

4n25(1).pdf
    
(#) kadarist válasza taki89 hozzászólására (») Ápr 24, 2013 /
 
Szia!
Jól gondolod, de a LED-re ne kapcsolj áramkorlátozó ellenállás nélkül semmilyen feszültséget sem.
(#) taki89 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 24, 2013 /
 
Köszönöm a gyors választ? Persze, úgy gondoltam, csak azt nem írtam le
(#) pjg válasza taki89 hozzászólására (») Ápr 24, 2013 1 /
 
a ledet egy soros ellenálláson keresztül 3V-ra kapcsolom
Amúgy jól okoskodsz.
(#) Fidel válasza Csupasz hozzászólására (») Ápr 24, 2013 /
 
Biztosan nem a gombokkal van a gond, mert az volt az első, hogy megtisztítottam, és ha az volna olajos, vagy koszos, akkor sem az összes gombon jelentkezne egyszerre a probléma.
Volt már ilyen, de teljesen más a kórkép.
Itt én a ledek lábain lévő oxidra, esetleg a belsejében lévő félvezető bekötés sérülésére gondolnék, de csak tapogatok, mert két led is van benne, mindkettő egyszerre?
Szóval nem tudom megmagyarázni, mert ha szétszedem, és úgy próbálgatom, akkor sem megy, tehát az sem lehet, hogy valamelyik gomb benyomva marad véletlenül, és azért nem megy!?
(#) pjg válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 24, 2013 /
 
Szkópot a LED-re!
Következő: »»   1975 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem