Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   156 / 289
(#) digifoto hozzászólása Máj 5, 2013 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy 8 mm-es szikra hány kilovoltnak felel meg?
A hálózatról is működik, egy 50 wattos izzóhoz készült impulzus fezsültségváltóról levett 12 volt váltófeszültség egyenirányítása, és 1000 mF kondenzátor után. Bár az egyenirányítás után még egy izzó
terhelése is szükséges.
(#) Pistii12 hozzászólása Máj 6, 2013 /
 
Sziasztok!
Van 1 régi villanypásztorom, és az lenne a kérdésem, hogy a villanypásztor érzékenységét lehet-e állítani?
(#) kadarist válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Szia!
Milyen jellegű érzékenységre gondolsz?
(#) Pistii12 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Pl.: mikor a kutya hozzá ér annak az érzékenységét!
(#) kadarist válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Az inkább erősség, nem? Növeld a tápfeszültségét, és akkor akkor nagyobbat csap.
(#) Pistii12 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Hozzáérésre se akar bekapcsolni, pedig nem száraz a föld sem!
(#) kadarist válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
A villanypásztor mindig be van kapcsolva és ütemesen fél-egy másodperces időközönként ad egy feszültségimpulzust. Milyen pásztor ez? Gyári?
(#) Pistii12 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
gyári villanypásztor az időt tudom állítani h menyit menjen utána lekapcsol és ha hozzá ér valami akkor kapcsolna be de itt nem akar.:S
(#) kadarist válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Értem, akkor ez valami hipermodern készülék. Hátha valaki ismeri és tud segíteni.
(#) Pistii12 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Elég régi fotót rakjak fel?
(#) kadarist válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Rakjál fel fotót meg add meg a típusát.
(#) Pistii12 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
oké!
(#) Pistii12 válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 / 1
 
(#) Antennaman válasza Pistii12 hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Arra tippelek, hogy a szenzor részben ahol az a sok tranzisztor van, ki vannak száradva azok a zöld "minőségi" ELKÓ-k. Vagy valamelyik tranzisztor nem él.... ha ez a rész jó akkor érintéskor behúz az egyik relé.
(#) z3r0 hozzászólása Máj 10, 2013 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a következő kapcsolást: LINK
Élesztésnél sípol, dolgozik. Viszont R6-nál csak 30V-ig tölt fel. A graetz után megvan a 170-180V aztán a végére eltűnik. Az 555 pedig kicsit melegszik. Kondit, trafót rákötve nincs szikra sem.
Mitől lehet ez?
Melléklem a NYÁK-ot is, hátha valamit eltoltam rajta.
Előre is köszönöm a segítséget!

pasztor.lay
    
(#) erdgab válasza z3r0 hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Szia!
Nem csoda,hogy nem megy.Nézd meg jobban a rajzot,R6 nem jó helyen van.Te sorosan iktattad a + tápba a gréc után és a kondi közé.Az 1M trimmer nem igazán fontos,kihagyható,a 22µF kondi bekötésére figyelj.Az 555 nem melegedhet,ha mégis akkor lehet,hogy nehezen hajtja ki a tranzisztort.Nem írtad milyet tettél bele.Ezekből tegyél bele,ezek biztosan jók:2SC3153,2SC3339,2SC3890,2SC4242,2SC4834,2SC4977,BUT12,E13007-2.
Engedelmeddel javítottam a lay-t,mellékelem.
Várom a fejleményeket.

javítás.lay
    
(#) lonewolf válasza erdgab hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Nem lesz jó Gábor, a TR anód R5-ön van nem a gratz +on.
Ha valakit erdekel, itt az én Eagle pásztorom.
Kellemes hétvégét!
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2013
(#) erdgab válasza lonewolf hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Kösz,hogy szóltál,azt nem is néztem.A te mellékletedet nem tudom megnyitni.Javítottam újra,ez már talán jó.Van saját tervezésű nyákom,én azt használom és több minden van rajt,a mérete 60x25mm.A TR anód a gréc+ van R5 végével együtt,de tudom ezt akartad mondani,egyébként valóban hibás volt a javított rajz.

jav2.lay
    
(#) lonewolf válasza erdgab hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Eagle 5.0.0 nyitja, itt van újabb ingyenes verzió:
http://www.cadsoftusa.com/download-eagle/
(#) z3r0 válasza erdgab hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Igazatok volt, ez a gond. Az Istenért nem sikerült megtalálnom a hibát. Átforrasztottam a próbapanelt, így már szépen áthúz a 12mm-es szikraközön.
Gondom most az, hogy csak kb 3-4 másodpercenként ad szikrát. Diakkal sorban 22u kondi van. Cseréljem kisebbre? A trimmert is hiába tekergetem, nem változik az tempó.
A kapcsolás szerint építettem meg. A tranzisztor BUT12A a tirisztor pedig BT151. Az 555 mégis melegszik.
(#) z3r0 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Valami nem az igazi még mindig. A kapcsolás szerinti értékeket használtam. R1 470, R2 6,8k, C1 100n. A trafó nagy kondija pedig egy 25u motorindító. Így 80mA a fogyasztása a kapcsolásnak. A kitöltést nem akarom nagyon feltolni, mert akkuról kell üzemelnie, így nem volna gond ha nem kajál sokat.
C3-at kicseréltem, 10u-val nem történt igazándiból érdemi változás, beszereltem 1u-sat, ezzel már meglenne az másodpercenkénti szikra, viszont gyenge. 5-6mm-t hajlandó csak áthúzni, ez pedig kevés. Valamit elrontok, csak még azt nem tudom, hogy mit. A NYÁK már jónak tűnik, valami szerelési hiba lehet.
(#) nyemi válasza z3r0 hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Ez a legjobb megoldás.
A potival pontosan betudod lőni a frekvenciát a trafóhoz, és végig 50% marad a kitöltés.
Mert mint tudjuk flyback-nál ez kötelező.
Felejtsétek el a tranzisztorokat is, ide a MOS-FET a megfelelő, a hatásfok szempontjából.

Üdv nyemi
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2013
(#) erdgab válasza z3r0 hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Szia!
Lassú a töltőkör,azért ad csak olyan sokára szikrát.Az 555 körben a 470 ohm helyett tegyél 220 ohm a 6,8k helyett 2,2k ellenállást,vedd ki az 1N4148 diódát,nem kell, a 100nF kondi marad,a 2x100 ohm helyett tegyél 220-270 ohm ellenállást.A kisütőkörből vedd ki az 1M trimmert,tegyél helyette átkötést,más minden marad.A frekvenciád kb. 3kHz lesz,az áramfelvétel kb. 160mA,de ez feltölti akár a 47µF/450V kondit is és nagyjából 1 másodpercenként fog szikrázni.A szikraközzel vigyázz,nélküle akár 8-10 cm is lehet a szikra és a trafónál fog átütni a jobbik esetben.
(#) erdgab válasza nyemi hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Szia!
Ezt a kapcsolást is ki fogom próbálni,köszönet érte,úgy is van két marék fetem talonban.
Nem kell a tranzisztorokat sem elfeledni csak hozzá kell alakítani a kapcsolást.
(#) nyemi válasza erdgab hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Hát ..... szerintem nyugodtan el lehet pedig felejteni.
Alacsony feszültség -nagy áram- nagyfrekvencia, akkor MOS FET.
Nagy feszültség -nagy áram -nagy frekvencia, akkor IGBT. (vagy itt is fet)
Másban nem is szabad gondolkodni, 2013 írunk.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2013
(#) nyemi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Ha kicsi a bétája a tranzisztornak, vagy 555-t vagy tranzisztor melegedni fog .
Ha meg vissza vesszük a kitöltési tényezőt akkor meg nincs teljesítmény.
Ördögi kör ez.
(#) nyemi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Hát igen, ilyenkor kell kijelenteni maga a kapcsolás elavult.
Aki szívén viseli ennek a témának sorsát nekikezdhet egy új villanypásztor fejlesztésébe.
Szerintem itt az idő.
És ha elfogadtok tőlem egy tanácsot, ne flyback-ban gondolkozzatok.
Kicsi a hatásfok. Minimum 85% legyen a cél.
Íme egy inverter kapcsolás kezdéskép.

Üdv nyemi
(#) erdgab válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Zoli! Lehet,hogy a gyártó azt írta,nem tudom,nem néztem meg.Túl sok darab megy évek óta hibátlanul,ahhoz,hogy igazat adjak.Menni fog azokkal az értékekkel,ha nem,akkor a készítőnél van a hiba.
(#) kaqkk válasza nyemi hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Nekem ez a kapcsolás keltette fel az érdeklődésemet , itt állítható a kimenő feszültség (és evvel együtt a teljesítmény is )
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2013
(#) erdgab válasza nyemi hozzászólására (») Máj 11, 2013 /
 
Attól,hogy 2013-at írunk,még nem kell mindenben egyetértenem.Még ne emeljünk emlékművet a tranzisztornak.Egyébként a fetre és IGBT-re írt gondolataidat megértem és a fejlesztésben is egyetértek.
Következő: »»   156 / 289
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem