Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   31 / 61
(#) peterpan válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Azt hiszem nem lesz jó
Bővebben: Link
(#) nagym6 hozzászólása Máj 7, 2013 /
 
Összeraktam ezt a CD4049 alapú függvénygenerátort, az ezermester kapcsolást, egyből működik tökéletesen. Semmi módosítás nem kell. A +6V-ra menő 1K ellenállást ha nem kötöm sehova, a kitöltési tényező 50%. Ha +6V-ra kötöm, 50-80% közöttváltoztatható P2-vel a kitöltési tényező, ha " - " ra kötöm, 20-50% között. Az Elektor kapcs.rajzon kapcsolóval választható hova kötöm ezt az ellenállást, milyen kitöltési tényezőt akarok. Az én CD4049-esem "SGS" gyártmány. Lehet, gyogy ez a titka, elvileg mindegyikkel menni kellene.
Mellékelek szkópábrákat, mivel sokan gondolkodnak a megépítésen, hát ilyen lesz. A színusz kicsit hegyes, P4-el állítható, jobb nem lesz. A négyszög túllövését lehet állítani a 2.7pf módosításával. Szerintem sok mindenre nagyon jól használható, csak a kimenetre kell még legalább áramerősítő fokozat, ez ugyanis nem terhelhető.
(#) Peter65 válasza peterpan hozzászólására (») Máj 7, 2013 / 1
 
Pedig szerintem itt van a kutya elásva. A CMOS kapuk egy része használható analóg üzemben, az úgynevezett UnBuffer-elt típusok, vagyis azok, amelyek kimenete nincsen egy fokozattal még megerősítve. Az egyik ilyen típus a 4069UB, de létezik a 4049-nek is ilyen változata, a 4049UB. Szerintem csak ezzel a változattal lehet háromszögjelet előállítani (integráló erősítőnek használni az invertert).
(#) nagym6 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Elküldöm postán a nálam működő " HCF 4049UBE "-t. Vagy az egészet, de nagyon primitív deszkamodell -még deszkája sincs- sebtében összerakva. Így megtalálható a hiba, erre már én is kíváncsi lennék.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2013
(#) peterpan válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Kösz!
Így már világos:
(#) kocsgab002 válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Sziasztok.
Összeraktam az enyémet, de be sem rezeg a négyszögrésze.
Szinte biztos hogy az ic-nél lesz a probléma. Az én ic-m: HEF4049BP
Be kell szereznem egy másik CD4049-et...
(#) Laslie válasza Laslie hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Megmértem. Az inverterek jók. Ennek most örülnöm kéne, de nem tudok, mert még mindig nem működik.
(#) Laslie válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 7, 2013 /
 
Az enyém is ilyen. Már én is gondolkodtam azon, hogy veszek egy másik fajtát.
(#) Laslie válasza peterpan hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Ezt fogom tenni. Veszek másik IC-t.
Viszont az elgondolkodtató, hogy ekkora különbségek adódhatnak különböző gyártok "ugyanazon" IC-jei között.
(#) Laslie válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Köszönöm, ez kedves tőled! De nem hinném, hogy ez lenne a legjobb megoldás. Egy nagyon olcsó IC-ről van szó, amit elvileg bárhol lehet kapni, így veszek másik gyártótól származó IC-t.
De azért köszönöm.
(#) nagym6 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Inkább az a valószínű, amit "Peter65" fórumtársunk alább írt. Azaz a CD4049 bufferelt, és nem bufferelt kimenettel is készül. A "4049" szám utáni betűjelzés utal erre.
Ha veszel, lehet, hogy sokadik lesz jó.
Elküldeném a működő "HCF4049UBE" ic.-t ingyen postán, nekem soha nem kell. 15 éve fiókban áll. Egyértelműen kiderülne, hogy az ic. vagy nem az ic. okozza.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2013
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Valószinűleg nem gyártófüggő, inkább a típusszám utáni jelőlés lehet a lényeg. Tehát 4049UB, vagy 4049UBE lenne a jó, ezt próbáld.
(#) Laslie válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Köszönöm. Kérlek várj még vele, mert ilyen típusút lehet kapni itt Pesten a Lomex-ben is. Veszek egyek, nem nagy összeg. Kevesebbe kerül, mint a posta. Kipróbálom azzal. Ha működik, akkor egyértelmű, hogy az IC típusa meghatározó a kapcsolás működése szempontjából.
Ha nem menne ezzel sem, akkor küldök mail-t az elérhetőségemmel.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2013
(#) papus51 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Felizgatott a téma. Tegnap jártam a LOMEX-ben egyéb célból, és vettem egy HEF4049BP-t, mert az eladó azt mondta, hogy DIP tokozásban csak ez van.
Nekiugrottam és peterpan kollégánk által belinkelt NYÁK-ot délelőtt megcsináltam, beültettem majd nyaggattam. Az eredmény nem túl biztató. 6V-on semmi, 9V-on sikerült berezgetni, és jött a négyszög meg egy eléggé szőrös háromszög valószínűleg a nagy bemenő impedancia miatt összeszedi a környezeti szemetet. Rendkívül érzékenynek tűnik, minden közelítésre változik a freki és a brumm.
Eddig jutottam, mert melóznom is kell.
(#) nagym6 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Nem jó. Deszkamodellként összedrótoztam, egyáltalán nem érzékeny közelítésre, brumm sincs.
(#) kocsgab002 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Ugyanez van nálam is...ugyanezzel az IC-vel...
(#) papus51 hozzászólása Máj 8, 2013 /
 
Bár semmi szükségem nincs erre a cuccra, de berágtam és rendeltem az e-bay-en egy 5 db-os CD4049UBE-t. Gondolom 2-3 hét múlva megjön, akkor kicserélem és meglátjuk. Kb. 150 Ft-ra jön ki darabja. Ha beválik és még érdekel valakit az keressen meg.
(#) kocsgab002 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Én ugyanígy tettem ))
Miután sem a HQ-ban, sem a Lomexben, sem a HEStore-ban nem kaptam CD4949UBE-t..
Bár előbb írtad volna
(#) _vl_ válasza kocsgab002 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
HR Elektronika, RET...
(#) Laslie válasza papus51 hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Én ma vettem náluk HCF4049UBE DIP-16-osból 5 db-ot. Azért ennyit, mert így került 63.- Ft-ba darabja. Nem nagy összeg, így inkább megvettem.
Jelentem MŰKÖDIK!!!!
Ezzel az IC-vel az eredeti kapcsolás alapján összerakva működik. Na jó egy kicsit kellett csak változtatni rajta joepapa leírása alapján a P2-nél lévő 1k-s ellenállást 3,3 k-ra cserélve és a GND-re kötve a poti közép állásánál 50%-os a négyszög kitöltés.
Szóval aki meg akarja építeni akkor figyeljen oda, hogy milyen IC-t tesz bele, mert nagyon nem mindegy.
(#) peterpan válasza Laslie hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Halleluja!
(#) papus51 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Őszintén örülök neki. Kemény menet volt.
(#) nagym6 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 8, 2013 /
 
Akkor szerintem "Peter65" fórumtársunké a helyes megfejtés. Egy ilyen egyszerű áramkör is mekkora nehézséget tud okozni. Újabb tanulsággal lettünk okosabbak.
A jelszinteket a kimeneten mindet maximum állásban mérted? Mert nálam a színusz és háromszög jóval nagyobb csúcstól csúcsig.
(#) Laslie válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 9, 2013 /
 
A kimeneti részt nem raktam össze. Anélkül ellenőriztem, hogy egyáltalán működik-e.
(#) papus51 válasza Laslie hozzászólására (») Máj 15, 2013 /
 
Én is kicseréltem a tokot és lőn csoda: nálam is működés van.
(#) Melphi hozzászólása Máj 26, 2013 /
 
Sziasztok szeretnék kérni egy kis segítséget az Elektoros függvénygenerátorral kapcsolatban, egy mondatot nem tudok értelmezni, kérlek titeket mondjátok meg mire akarta evvel felhívni a figyelmet a szerző?
Idézem: Aki használható kapacitásmérési lehetőséggel rendelkezik, az a C4...C7 kondenzátorokat kimérheti. Fontos a dekadikus fokozatok pontossága. A tűrésük elvileg nem számítanak amennyiben egymással megegyeznek. Ha például mind a négy kondenzátor értéke körülbelül 10%-kal pluszos, akkor a hiba valamennyi tartományra nézve együttesen kiegyenlíthető.
Végül is, mit akar mondani, hogy a megadott értékek minél pontosabbak legyenek pl: a 100nF legyen 100nF?
Köszönöm. Lajos
(#) papus51 válasza Melphi hozzászólására (») Máj 26, 2013 / 1
 
Szia!
Nem tudom melyik ez az Elektoros fg. Viszont az általad leírtakból az vélelmezhető, hogy négy dekádban fogja át a frekvencia tartományt a szerkezet. Vélhetően a C4....C7 kondenzátorok kapcsolgatásával (kiválasztásával). Azt mondja a szerző, hogy nem az a fontos, hogy a kondenzátorok abszolut értékpontosak legyenek, hanem az, hogy ha eltérnek a névleges értéktől, akkor lehetőleg mindegyik ugyanakkora százalékkal térjen el (természetesen azonos irányba).
(#) nagym6 válasza Melphi hozzászólására (») Máj 26, 2013 / 1
 
Ha nincs kapacitásmérő, kondik próba-beiktatásával, és a kapott frekvencia mérésével is megkereshető a megfelelő példány. Minél kisebb, és egyforma hőfoktényezőjűek legyenek.
(#) Leraz válasza Melphi hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Sziasztok.
Netán az 1977.októberi számban levőt csinálod? XR 2206-al?
(#) Melphi hozzászólása Máj 26, 2013 /
 
Jó estét!
Az 1993/2-ből csinálom, terveztem hozzá egy új nyákit is.
Csak azt nem értem, hogy ha egyszerre csak egy kondenzátort kapcsol az áramkörbe, akkor miért kell azonos eltérésűeknek lenniük a kondiknak, még ha párhuzamosan kapcsolná akkor érteném, de így nem tudom miért kell erre figyelni?Ha lehet valaki ezt elmagyarázná hálás lennék érte.
Köszönöm. Lajos
Következő: »»   31 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem