Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség stabilizátor
 
Témaindító: amex, idő: Márc 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   22 / 44
(#) _vl_ válasza Peti_85 hozzászólására (») Márc 13, 2013 /
 
Valószínű. Az adatlap írja is, hogy ezekre a dolgokra ügyelni kell; ha a 5V-nál nagyobb példányokról van szó, annyi elég a kinyíráshoz, hogy a bemeneten lekapcsolod a tápot, és rövidrezárod a bemeneten levő kondit (a kimenetet meg ugye a kimeneten levő kondi közben tartja).
(#) reloop válasza Peti_85 hozzászólására (») Márc 13, 2013 /
 
Ha bemenetén ott a 17V, és 0,6V a kimenet akkor minden remény oda
(#) zolika60 válasza Peti_85 hozzászólására (») Márc 13, 2013 /
 
Valószínűleg jól gondolod. A dolgok néha látszólag ok nélkül is tönkremennek. Nem írtad milyen terhelésnek van kitéve, mit hajtasz róla, így nehéz kitalálni lehetett-e valami külső ok.
(#) Peti_85 válasza _vl_ hozzászólására (») Márc 13, 2013 /
 
Egy TL082-es megy róla. És köszönöm a válaszokat. Valóban írt ilyet az adatlap (valahol a végén), de valahogy ezen átsiklottam eddig. Így biztos, hogy a pufferben maradt kis szikra ölhette meg. Eddig 15 voltot stabilizált 12-re most pedig rátettem egy másik tápegységet, és gondolom meglepődött, ahogy kisült a nagyobb kondi.
Még egyszer köszönöm.
(#) G.G. hozzászólása Márc 19, 2013 /
 
Előre is elnézést, ha már volt hasonló kérdés. De én nem találtam megfelelő topic-ot.

A probléma a következő.
Adott egy vidéki, hétvégi ház. Alapvetően az ember nem tévét nézni jár ilyen helyre. De ha az időjárás nem kegyes nem sok más lehetőség marad.
Az a baj hogy ilyenkor sajna a szomszédok is így tesznek. És akkor sajnos azon a részen a hálózati feszültség képes leesni 180VAC alá.
Ekkor pedig a TV sajnos kikapcsol.

A problémát úgy gondoltam megoldani hogy, tele a padlás kiszuperált szünetmentes tápokkal.
Egy ilyen táppal gondoltam meghajtani a TV-t. De sajna a feszültség esés annyira makacsnak bizonyult hogy kevés az akkuidő.

Ezért egy olyan kapcsolás kidolgozásában kérek segítséget, ami a bemenő hálózati feszültségtől függetlenül 12 és 14VDC közötti kimenő feszt produkál.
Nem kevés Árammal persze.
Ezzel meg lehet hajtani a szünetmentest, az akkumulátor felől. így a kutyát nem érdekelné a bejövő feszültség, nyugodt tévézés közben.

Én arra gondoltam hogy egyenirányítom és szűrőm a bejövő "220"-at. Majd ezt követően egy stabilizált tápegységgel el disszipáltatom a felesleget.
Ha rossz a hálózat akkor keveset melegszik. Amikor jó akkor meg nagyon.
Csak a méretezéssel vannak gondjaim.

Mi erről a véleményetek?

A segítséget előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza G.G. hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Szia!
Használj olyan tévét, aminek univerzális tápegysége van (110-240V).
(#) zolika60 válasza G.G. hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Szerintem keresd meg a szolgáltatót a problémáddal. Azért a huszonegyedik században nem fordulhatna elő ilyen probléma.
(#) szendi001 válasza G.G. hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Ehhez nem kellett volna új topic. Első körben ki kell próbálni, hogy a TV hajlandó-e működni szünetmentesről. Ha igen akkor szét kell szedni egy másik szünetmentest és a trafóját hálózati trafóként használni. Kell rá egy diódahíd és egy jó nagy puffer. Meg kell mérni mekkora az egyenirányított feszültség. Erre érdemes tenni egy darab 7812-őt ami meg van fejelve két három TO3 as tranyóval és egy LED el a közös ágon. Bőven kezel 13.6 Volton 10-15 ampert egy ilyen szet. Áramkorlát ugyan nincs a 12 volton, de ahogy írtad a másik UPS akku felére kötve trapéz jeled lesz. Egyébként lehet, hogy jobban jársz ha keresel valahol egy jó kis szovjet feszültség stabilizátort !
(#) szendi001 válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Szerintem ők kihúztak valami tikbelet Gondolom a TV adott...
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2013
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
A probléma 3 E Ft ből megoldva ezzel: Bővebben: Link
(#) G.G. válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Voltak kint.
Anyit tudtak tenni hogy, a csatlakozó vezetéket átakasztották egy másik fázisra.
(#) G.G. válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Elnézést, nem gondoltam át rendesen.
Arra koncentráltam hogy kitúrjak egy megfelelő témát.
A megoldás egyszerű és nagyszerű. Én is gondoltam egy szembefordított trafóra, de nem számoltam a puffereléssel. Nagy valószínűség szerint a 12V akkor is meg lesz ha esik bemenő feszültség.

Legközelebb előbb járatom az agyamat mint a klaviatúrát.
(#) peti16biro hozzászólása Máj 20, 2013 /
 
Heló!
Van egy olyan ötletem h a telefonomhoz csinálok egy hordozható töltőt, egy egy 7805-el akarom neki stabil feszt adni, az energia forrás lenne 2 db 3.7 v-os 3700 ma-es lion akku vagy 8 db 1.2 v-os 4500ma-es ceruza akku. a telefonom akksija 1300ma-es, és úgy is csak ennyit fog felvenni az ic-n keresztül, kell neki hűtés?
Vagy mivel lehetne megoldani h 5v és 1A jöjjön ki belőle?
Vagy valaki csinált már ilyet?
(#) Bakman válasza peti16biro hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Hűtés kelleni fog a 7805-re. Az elfűtött teljesítményt így tudod kiszámolni:

(Ube - Uki)*I --> [ (7,4 - 5)* 1 = 2,4 W]

Mivel a 3,7 V névleges feszültség és a valóságban ez valamivel több, többet fog fűteni. A telefon annyit fog felvenni, amennyi kell neki, a tápegység nem fog többet "beleszuszakolni". Viszont, ez így ebben a formában eléggé nagy energiapazarlás. A töltőakkukból kivett energia több mint 30 %-a elszáll hő formájában, nem számolva a töltőakkuk töltésének hatásfokát.
(#) peti16biro válasza Bakman hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Köszi!
Akkor más "energiatakarékosabb" megoldás?
Ami egyszerű felépítésű.
(#) Bakman válasza peti16biro hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Egy MC 34063 -as IC-re épülő Step down elvileg jobb hatásfokú. Bár nem tudom, mennyire alternatíva egy tartalék akku hordozása a telefonhoz (már ha cserélhető egyáltalán).
(#) peti16biro válasza Bakman hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
azért kell ez a táp a telefonhoz mert egy párszor olyan helyeken vagyok ahol nincs lehetőség a telefonom töltésére.

ehhez létezik valami egyszerű kapcsolás?
(#) Bakman válasza peti16biro hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
A HEStore oldaláról letölthető az adatlap, abban vannak példa kapcsolások is. A neten is van pár kalkulátor az IC-hez, pl. pl. itt.
(#) _vl_ válasza Bakman hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Szerintem a 34063 ekkora áramnál (1A+) nehézkesen használható.
Minden kalkulátor a belső tranzisztorral számol, ami gyakorlatilag nem használható már 0.5A körül se nagyon, annyira melegszik az IC.
Külső tranzisztor esetén vagy Darlingtonba kötöd, és akkor elég csúnya lesz a vesztesége, vagy ha nem, akkor meg nem tudod értelmes frekvencián üzemeltetni, és rettentő nagy induktivitás és kondi fog kelleni. Ráadásul a nem Darlingtonos verzióhoz rendes méretezési leírás sincs, lehet kísérletezgetni a frekikkel, meg úgy általában a külső tranzisztoros verzióhoz kalkulátor se.
Külső FET lenne a jó megoldás, de ahhoz még gyári mintakapcsolás sincs, nemhogy méretezési leírás vagy kalkulátor.
(#) Bakman válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Az adatlapján 1,5 A a határadat, amit tud. Igazábol még nem jutottam el addig, hogy kipróbáljam, csak a neten fellelhető írásokat olvastam felületesen. Ha már 500 mA felett ennyire melegszik, mire fel a katalógusadat? Így, ebben a formában valóban egyszerűbb egy 7805-ös használata egy kicsit nagyobb hűtőbordán.
(#) _vl_ válasza Bakman hozzászólására (») Máj 20, 2013 /
 
Persze, tudja azt, csak közben tartsad 20 fokon a tokot...
Nem disszipál ő sokat, csak pár száz mWattot, ami végülis a táp szempontjából nem lenne sok. Viszont ezt egy DIP8-as tokon szeretné leadni (a SOIC8 még rosszabb).
(#) jog27 hozzászólása Máj 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Lenne egy 230V AC/ 9V DC 800mA-es tápegységem. Lényegében egy trafóból 4 diódából egy puffer- és egy zavarszűrő kondenzátorból áll. A DC9V helyett ami rá van írva 12V-ot is ad ki, gondolom a pufferelés miatt.
Olyan gondom lenne, hogy nekem stabil 9V DC-re lenne szükségem. Ha terhelem természetesen csökken a fesz. Kipróbáltam egy 12V5W-os égővel már csak 10,5V DC-t ad ki. Gondoltam, hogy egyszerűen megoldom egy 7809-cel, de nem lesz jó, mert legalább 2V-tal nagyobb bemenő fesz. kellene neki. Ha pedig még jobban terhelem még kevesebb lesz és ez a 10,5V már így is kevés.
Egy szó, mint száz tudnátok egy olyan kapcsolást ajánlani, ami stabil 9V DC-t tudna biztosítani, még ha a bemenő fesz 10V DC vagy akár 9,5V DC is lesz(értelem szerűen nagyobb feszültségre is jó lenne) ?
Köszi szépen és bocsi a hosszadalmas leírásért.
(#) reloop válasza jog27 hozzászólására (») Máj 26, 2013 / 1
 
Szia! MOSFET-tel megoldható, azt elég kis feszültségesésűre ki tudod nyitni. Elviekben így néz ki.
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
És ezt hogy lehetne átalakítani, úgy, hogy 9V legyen a kimenő feszültség? Úgy értem milyen értékeket kellene kicserélni?
(#) _vl_ válasza jog27 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Ez hasonló kapcsolás: Bővebben: Link
Az R1/R2 arányával tudod a kimenő feszültséget beállítani: Vout * R2 / (R1+R2) = 2.5V
A többi ellenállás is át kéne viszont számolni, ha nagyobb feszültségről akarod üzemeltetni.
(#) jog27 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Hogy értve azt, hogy nagyobb feszültségről akarom üzemeltetni? Valószínű, hogy a bemenő nem lesz nagyobb 13V-nál és kimenetnek kellene stabil 9V.
(#) _vl_ válasza jog27 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Az általam belinkelt kapcsolásnál 6V-os táp van berajzolva, és 5V-os kimenet.
(#) jog27 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Akkor nekem nem lesz jó, mert az előző hozzászólásomban írt értékekre kellene. Nekem jó lenne a MOSFET-es is, csak nem tudom miket kellene kicserélni benne. Gondolom a 12V-os zenert 9,1V-osra, de tovább nem tudom sajnos
(#) _vl_ válasza jog27 hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
Mind a kettő kapcsolás jó lesz, de át kell számolni az ellenállásokat. Ez annyiból jobb, hogy Zenerből nem létezik akármilyen értékű, a TL431-gyel meg akármilyen feszültséget be lehet állítani, és még sokkal precízebb is lesz.
Plusz nem kell gondolkodni, hogy ha másmilyen FET-et raksz be, akkor mi lesz, mert BUxxx-eket lassan már sehol nem kapsz, IRFZ44-et meg kb. minden bokorban.
(#) jog27 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 26, 2013 /
 
és ebben kérhetnék egy kis segítséget, vagy már túl sok leszek lassan?
Nem szeretnék senkinek az agyára menni, megértem persze az ellenkezőjét is. Egy tapasztaltabbnak már túl sok lehet a kezdők hülyesége
Következő: »»   22 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem