Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   455 / 728
(#) Action2K válasza golem hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Tudom, belül, de én a kifele jövő hangsugárzásról beszélek.
(#) golem válasza Action2K hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Akkor vágjak másik előlapot ahol a hangszórók közelebb esnek egymáshoz.
amikor kívül volt mind a kettő akkor remegett az ablak is most hogy be tetem nem remeg az ablak pedig minden ugyan az.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2013
(#) Hangszoro2000 válasza golem hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
A hangszórók távolsága, a doboztérfogat, a reflex vagy zárt kialakítás nem számítanak. Ettől még ugyanúgy kell szólnia.

A gond valószínűleg ott van, hogy a belülre szerelt hangszórónál a kosárperem és a dobozelőlap nem zár légmentesen. Esetleg nem is kosár, hanem a vastag szivacstömítés, takarógyűrű fekszik fel.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2013
(#) golem válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Kiettem kívülre mind a 2 hangszórót úgy ahogy volt régen csak egy parafa vastagsággal lett előrébb.

P1070076.JPG
    
(#) bajtaig válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Máj 18, 2013 / 2
 
Válasz erre ?
Idézet:
„Ti miért nem csináltok ilyet mint a kappa pro 15lf, féláron, biztos tőletek vásárolnék!
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2013
(#) elektrorudi válasza Action2K hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
De Urak...
Számoljunk már egy kicsit: egy 50Hz-es hangrezgés hullámhossza kb. 6,8m... Hány méterrel kellene elmozdítani egymástól a két hangszórót, hogy figyelemre méltó kioltás (vagy erősítés) legyen köztük, ha egy bizonyos szögből hallgatjuk őket? Egyáltalán: a hangszórók átmérőjének és az egymástól való távolságuknak, valamint a kioltásnak mi köze van egymáshoz ilyen frekvencián?
Esetleg arról lehet szó, hogy más felületen fekszik fel a hangszóró ha kívül, vagy belül van. De ahhoz is megfelelően "white" fül kell, hogy ezt valaki meghallja. Kizártnak tartom, hogy az eredeti kérdésben leírt, drasztikus változást okozna.
(#) reloop válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Azt sem zárnám ki, hogy a kolléga az egyik próbánál elcserélte a polaritást. Az ilyen rejtélyek mögött gyakran igen egyszerű magyarázat bújik meg
(#) elektrorudi válasza reloop hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Ezzel egyetértek.
(#) Hangszoro2000 válasza golem hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Azzal nem lesz baj.
Így viszont már látszik a kosárperem, belülre építve valószínűleg jobban átszellőzött. Ez nagy különbségeket is okozhat, ha nincs jól tömítve, mélytartományban 3dB-t is elvesz a hangnyomásból bizonyos frekvenciákon.
A felcserélt fázisú bekötés is lehetséges, figyelni kell erre is.
(#) villages hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Szevasztok!
Segítségeteket szeretném kérni!

Arra lennék kíváncsi, hogy szerintetek mivel lehetne inpregnálni, avagy keményiteni egy kilágyult mélynyomó membránját.
A másik kérdésem az lenne, ha valaki festett már papír, avagy kevlár membránt azt milyen festékkel tette, nem szeretném, hogy a gumiperem károsodjon?
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2013
(#) golem válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Most hogy kívülre tettem jó polaritás is rendben volt.
(#) kistusik hozzászólása Máj 24, 2013 /
 
Szerbusztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Szeretnék csinálni egy passzív, bassreflex mély ládát, de nem tudom hogy mekkora űrtartalmú láda kéne neki, és hogy mekkora reflexcső kéne bele... Rengeteget utána néztem de nem találtam semmit. Próbáltam a winISD programot és a BassBox nevezetű programot is, de egyszerűen nem tudom kezelni...
Ha valaki leírná hogy mekkora Ládát csináljak neki, és hogy mekkora reflexcső kéne bele, azt nagyon megköszönném!

A hangszóró egy SAL XPRO 2580 lenne... Ezt néztem ki...
Adatai:
RDC: 3,66Ohm
SD: 330,06cm
Qm: 2,94
Qe: 0,30
Qt: 0,28
fs: 30,38Hz
VAS: 38,09L
Mms: 110,26g
Rms: 7,78kg/s
Cms: 0,25mm/N
B*L: 15,36Tm
No: 0,34%
SPL: 87,35db 1W/1m
SPL: 90,76db 2,83V/m

Átmérője 25cm
Mágnes súlya: 2x40oz
4 Ω-os

Amúgy szobába szeretném csinálni... VAS alapján kiszámoltam neki egy 30*33*38.5-ös ládát, de aztán olvasgattam még a neten, és rájöttem, hogy a VAS-ból még számolni kell ezt azt és akkor jön ki a tényleges űrtartalom :\ Légyszíves segítenétek?
(#) Szabi1 hozzászólása Máj 28, 2013 /
 
Sziasztok! Akartam volna vásárolni 2 darab MNC 33354 es hangszórót a hang(fala)sugárzómba, az átlag érzékenysége 105 dB.
Én olcsón tudnák beszerezni zsír új MNC 33355 ast 100 dB az érzékenysége. Nos a hang(fal)sugárzó amibe akarom rakni három utas(van középsugárzója) a közép és magas között a hangváltó 3500 Hz nél vált (proel smart 153p ről van szó) MNC33354 Miért drágább az 55 ös az 54-esnél? Nem tud esetleg valaki küldeni egy frekvencia-érzékenység görbét az 55-höz hogy jobban tudjak dönteni hogy melyiket vegyem?
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2013
(#) Szabi1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 29, 2013 /
 
Elnézést, nem szeretnék szabályszegő lenni, de nálam ez már beidegződés hogy rosszul írom : (
(#) Cini hozzászólása Máj 29, 2013 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
A Somogyi évekkel ezelőtt forgalmazott ARH 2030 típusú mélynyomó hangszórójának a Thiele-Small paramétereire lenne szükségem.
Ha valakinél az alsó fiókban megvan, kérem ossza meg velem is.

Köszönöm!
(#) Troga hozzászólása Máj 29, 2013 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy mélynyomónak reflex vagy zárt ládát javasoltok, mert sok érv van mindkettő mellett így nehéz a döntés, autóba lenne kombiba tehát a méret az meg van, csak a kivitelezés kérdéses, annyit érdemes még tudni hogy a csomagtartóba már van két saját ládába foglalt magnat hangszóró, amik már most jól szolnak de egy mélynyomó még csak kellene...köszi a válaszokat
(#) Buvarruha válasza Troga hozzászólására (») Máj 29, 2013 /
 
Válaszd ki a hangszórót és a hangszóróhoz kell tervezni reflex, vagy zárt ládát, attól függően, hogy mit igényel a hangszóró.
(#) ptesza válasza kistusik hozzászólására (») Máj 30, 2013 /
 
Kb ehhez ilyent csinálnék. A lapok szabástervét is megtalálod , a reflexcső az mezei 110-es lefolyócső, amiből 172 mm-et kell vágnod hozzá. A ládába nem kell csillapítóanyag, de a merevítés sosem árt. Ha építenél hozzá egy aktív szubfiltert és bővítőjét akkor tényleg jó lehet.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2013

kistusik.pdf
    
(#) Hangszoro2000 hozzászólása Máj 30, 2013 /
 
Az 50Hz-es hangolással biztosan nem lesz jó.

Figyelni kell arra is, hogy a cső méretei és a hangszóró paraméterei sem pontosak.

A csillapítóanyag az utólagos hangolásnál használható.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2013
(#) ptesza válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
Miért nem jó az 50 Hz? Had tanuljunk valamit. Nem ok nélkül választottam.
A 110-es cső miért nem pontos?

(Másodsorban meg nem azért készítettem ,hogy mások elemezzék, mert lett volna kb 4 nap megválaszolni a feltett kérdést nekik is.)

A hangszóró paraméterei csak az olyan gyártóknál lehet elvárni ,hogy pontos legyen ahol működik minőségbiztosítási rendszer. Ahol tudják biztosítani ,hogy az alkatrészek kritikus paraméterei folyamatképesek legyenek. (CP/CPK) . A H2000-sem foglalkozik ilyen badarságokkal legjobb tudomásom szerint. Persze ha nincs semmilyen iso minősítése sem akkor normális cég nem is fogja beépteni ezeket az alkatrészeket a termékeibe.
(#) elektrorudi válasza ptesza hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
16 éve dolgozom (ISO) minőségbiztosítással dolgozó cégeknél, és állítom, hogy a kibocsájtott terméknek (jelen esetben hangszórónak) sem a minőségére, sem a minőségének a folytonosságára nincs semmilyen hatással az "ISO minőségbiztosítás". Ha egy cég elkötelezett a minőség irányába, akkor az ISO nélkül is úgy dolgoznak, ha meg nem...
A H2000 esetében, tapasztalatom alapján, teljesen jók az értesüléseid. Semmilyen törekvés nincs a minőség irányába. Ha valaki kétségbe vonja a szavam, bármikor be tudok mutatni 4 db hangszórót, bizonyítékként.
(#) ptesza válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
Állíthatom neked van rálátásom erre a témára. Nálunk nem lehet senki supplier ha nem felel meg a követelményeknek.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
Szerintem arra gondolt a kolega, hogy hiába számolod ki a csövet, úgysem azt fogja mutatni a valóságban mikrofonnal mérve, mint elméletileg kellene és át kell hangolni úgyis. Mert tényleg ez van, még hajszál pontos adatok mellett is.
(#) kistusik válasza ptesza hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
És a reflexcsövet lényegében mindegy hogy hova rakom nem? Előre vagy hátra...
(#) Buvarruha válasza kistusik hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
Ha hátra rakod, szabadtéren nem lesz hatása, illetve jó hangja, beltéren, pedig a falról verődik vissza a mély. Valaki ezt szereti, szerintem borzalmas a hátra helyezett reflexnyílás.
(#) Hangszoro2000 válasza kistusik hozzászólására (») Máj 31, 2013 /
 
Nagyjából mindegy, hova kerül a reflexcső, nem irányított azon a frekvencián. Lényeg hogy a torkolati tényezővel megegyező távolságra ne legyen a cső körül semmi.
Sarokban, fal közelében elhelyezve viszont emelkedik a mélytartomány hangnyomása. Egy rosszul megválasztott hangolással csúnya kiemeléseket és legalább egy nagy kioltást kapunk 2-300Hz alatt a fal felé fordított csővel.

A doboz mérete kb. jó lesz, ettől sokkal nagyobbat már nem érdemes használni, az 50Hz-es hangolás viszont nagyon magas, azt csökkenteni kell, legalább 35 környékére (csatoltam a diagramot hozzá). De ez attól is függ, hogy mekkora helyiségbe kerül, és milyen lesz az elhelyezés. dobozméretezésnél erre is figyelni kell. ~25m^2-nél kisebb szobában át kell gondolni az egészet.

Az adott hangoláshoz tartozó reflexcső méreteit nem lehet előre kiszámítani pontosan, mert a programok nagy része nem vesz figyelembe minden lényeges paramétert. De közelítőleg, egy 45 literes dobozban, 100-as csőátmérő mellett körülbelül 300mm-es hossz kell a 35Hz-hez.

A SAL és a többi kínai hangszóróknál a megadott paramétereket fenntartással kell kezelni, nagy eltérések fordulnak elő a gyártás pontatlanságai, hibái miatt, és a mérések is rosszak/tévesek.
Általában alacsonyabb érzékenységre, gyengébb T-S és mechanikai paraméterekre kell számítani. Ezek az ajánlások sajnos ezért sem pontosak, nem ismerjük, hogy a te hangszóród éppen milyen (lesz), míg valaki jól meg nem mérte.
(#) ptesza válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Jún 1, 2013 /
 
Szerintem. Az 50 Hz-es hangolás mellett a 42 Hz-es F3 már bőven elegendő. Másik nagy gyártók sem mennek 40 Hz alá. Mivel a hangszóró alapból eléggé érzéketlen ezért lett betervezve némi extra kiemelés abban a tartományban ahol majd hallani szeretné. Ez minimum 4dB hangnyomás plusz amitől már akár 2x hangosabb is lehet. Az autós hangnyomásversenyeken kivétel nélkül kihasználják ezeket a púpokat akár 6-8 dB is nyerve ezen. A másik dolog amiért a hangolás ilyen 'magasra esett az az gyengécske csoport futás ,ami amúgy is gyenge de a 30 Hz nél már a diagramból is kilóg. Én maradnák az 50 Hz-es hangolásnál.
(#) lamalas válasza ptesza hozzászólására (») Jún 1, 2013 / 1
 
Idézet:
„Ez minimum 4dB hangnyomás plusz amitől már akár 2x hangosabb is lehet.”

A kb. 4dB hangnyomás növekedés alacsony frekvenciákon (pl. 50Hz környékén) semmiképp sem jelent 2x hangosabb hangot. Nézz utána ennek a témának. Kezdésnek itt ez a wiki oldal: Equal-loudness contours

Idézet:
„A másik dolog amiért a hangolás ilyen 'magasra esett az az gyengécske csoport futás ,ami amúgy is gyenge de a 30 Hz nél már a diagramból is kilóg. Én maradnák az 50 Hz-es hangolásnál.”

Lehet, hogy a lejjebb hangolással 30Hz környékén már szemre csúnyának tűnik a csoportfutás, de ezt nem hallja igazán az ember ebben a tartományban. Mellesleg a lejjebb hangolással pont 40-50Hz környékén marad elég jó a csoportfutás. Ebben a tartományban több hangszer szólal meg mint 30Hz körül.

Én is inkább a Laci (H2000) által javasolt hangolást preferálnám. Persze ha a minél nagyobb autós hangnyomás a cél, akkor nem szóltam ... engem az autós "hifi" nem érdekel.
(#) Haszuboy hozzászólása Jún 2, 2013 /
 
Sziasztok. A cicám sajnos "meghegesztette" a mélynyomóba a hangszórót. Persze így egy deka mélyhang sem jön ki belőle. Gondolom kuka. Milyet érdemes bele majd vennem?
(#) andras99 válasza Haszuboy hozzászólására (») Jún 2, 2013 /
 
Szia! Szerintem nem nagyon kapsz bele hasonló tulajdonságú hangszórót... Egyébként milyen ládáról lenne szó? Lehet érdemes peremeztetni.
Következő: »»   455 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem