Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   42 / 75
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Oké, értem, ezt a kettö hidkapcsolást lehet-e még hidalni/párhuzamba kötni, melyik a jobb?
(#) reloop válasza olahtamas hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
A hidat tovább hidalni már nem lehet, mert ezzel már csúcstól csúcsig kihasználtuk a tápfeszültségünket. A párhuzamosítás bővítésének nincs akadálya. Az értelme az ami kérdéses. A tápfeszültség +/-50V fölé nem növelhető, és terhelő impedanciának sem praktikus 2-4 ohm-nál kevesebbet választani. Ez önmagában behatárolja az ésszerűen felhasználható IC-k számát. A párhuzamosítás komoly hátránya, hogy egy egység meghibásodása szinte biztos magával rántja a párhuzamosan kapcsolt tagokat.
Amúgy több száz watt teljesítményt egyszerűbben és megbízhatóbban lehet diszkrét félvezetőkkel előállítani.
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Értem, kösz az infót, ezzel is okosabb lettem, akkor szerintem jobban járok ha elfelejtem a párhuzamos kapcsolásokat. Szórakozok inkább a hidalt változatokkal, már azok is szép teljesitményt adnak az árhoz viszonyitva.
(#) reloop válasza olahtamas hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Az IC-k duplázásával kétszeresére növelhetnéd a leadott teljesítményt. Az +3dB. Ha a +3dB nem mond sokat számodra, akkor hidd el nekem, az nem egy nagy durranás
(#) olahtamas válasza reloop hozzászólására (») Máj 23, 2013 /
 
Összesen mennyit tud igy leadni hangnyomásilag az erösitö?
(#) Kovidivi válasza olahtamas hozzászólására (») Máj 23, 2013 /
 
Ezt olvasd el. Erősítő hangnyomást nem ad le, csak teljesítményt. Híddal min. 150W, max. 200W érhető el, megfelelő impedanciájú hangszóróval. A hangnyomás pedig a hangszóró(k)tól függ, az érzékenységtől.
(#) olahtamas válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 23, 2013 /
 
o*ké azt tudom olvastam már, rosszul fogalmaztam meg az elözö kérdésemet, bocsánat
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2013
(#) atox hozzászólása Jún 9, 2013 /
 
Üdv. srácok!
Hétvégi bulin egész este hajtottam 1db párhuzamos kapcsolást gond nélkül, majd reggel egy haver kérte próbáljuk ki a mélynyomóját róla. 550W RMS 4ohmos mélyláda.. rakott elé egy hangváltót is... fél perc alatt szétment az erősítő ahogy adtam rá a hangerőt, pedig még félig sem volt.. semmi ötletem mitől mehetett szét... Trafó előtti bizti kiment... hangszóró biztije nem!
(#) reloop válasza atox hozzászólására (») Jún 9, 2013 /
 
Szia! Az erősítőt válaszd le a tápról. Mérd meg az IC-k 13-14-15 lábai zárlatba mentek-e.
(#) atox válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2013 /
 
Nem néztem rá.. de mivel mind a kettő robbant így csak gondolom!
u.i.: Igen zárlatos... valami tipp mitől lehet?
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2013
(#) reloop válasza atox hozzászólására (») Jún 9, 2013 /
 
A szétment és a robbant kifejezések gondolom az IC-re, IC-kre vonatkoznak. Arra következtetek, hogy a rákötött terhelés valamilyen frekvencia sávban túl alacsony volt az erősítő számára, vagy a hangváltó gerjedést hozott létre.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2013 /
 
a rákötött terhelés impedanciája
(#) atox válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2013 /
 
köszi értettem először is Lehet megfogom mérni a mélyláda+hangváltó pár impedanciakarakterisztikáját.. inkább ne tettük volna elé....
(#) szucsip válasza atox hozzászólására (») Jún 10, 2013 /
 
Üdv!
Esetleg nem lehetséges az, hogy bekapcsolt az áramkorlát vagy hővédelem, és a "magára hagyott" induktív fogyasztó megerőszakolta az IC-ben lévő végtranzisztorokat?
(#) atox hozzászólása Jún 10, 2013 /
 
Épp most derítettem ki a hibát. Sajnos a hangváltó nem bírta, a mély szűrő kondija zárlatolt be nagyobb teljesítményen.... Na mindegy saját kárán tanul az ember!
(#) szucsip válasza atox hozzászólására (») Jún 10, 2013 /
 
Hát ez nagyon ciki. Részvétünk a tönkrement erősítődért :/
(#) atox hozzászólása Jún 14, 2013 /
 
Sziasztok. Olyan kérdésem volna, hogyan lehetne a legjobban megvédeni az ic-ket rövidzárlattól? Elég e ha minden áramkör elé külön külön biztosítékot rakok vagy inkább valami félvezetős vagy relés túláram védelmet lenne érdemes építeni?
(#) kadarist válasza atox hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Szia!
Ezek az IC-k kimeneti rövidzár ellen védettek.
(#) Beringer 600 válasza atox hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Hali! Egy jó minőségű koppanásgátló,és kimeneti egyenfeszültség figyelő áramkör,azért már elég rendes védelmet nyújt.
(#) Alkotó válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
A hangszórónak valóban elégséges védelem lenne, de a kérdező a végfokot kívánná védeni.
(#) atox válasza kadarist hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Hát ez nem így van szerintem! Adatlapból nem ezt vettem ki...
(#) reloop válasza atox hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Szia! A kimenő jel útjába el lehet helyezni egy ellenállást és figyelni a rajra eső feszültséget. Ebből már lehet olyan következtetést levonni, hogy a megengedettnél alacsonyabb impedancia terheli az erősítőt, és bontatni a koppanásgátló reléjét. Mellékelek egy rajzot, melyen R463 0,22 ohm 2W ellenállás végzi a kimenő áram figyelését. A rajta eső feszültség amplitúdó arányosan korrigálva kerül Q452 bázisára. Parányi hiba, hogy csak a negatív periódust figyeli, de a hangszóró leválasztás relatív lassúsága miatt ennek alig van jelentősége.

TA-V10.GIF
    
(#) kadarist válasza atox hozzászólására (») Jún 14, 2013 /
 
Igen, jobban elolvasva az adatlapot az látszik, hogy a zárlatvédelmet feláldozták a jó kivezérelhetőség oltárán.
(#) atox válasza reloop hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Egy esetleges rövidzárlatnál a relé kikapcsolási ideje nem túl sok? Tehát az ic kibírná addig a zárlatot??
(#) szucsip válasza reloop hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Üdv!

Miért kéne relézni..? Ott van az IC-nek a MUTE vezérlő bemenete. Ha egy 0.15ohm ellenállást tennél sorba a kimenettel (még a visszacsatolás ELŐTT), arra pedig tennél 2db optocsatoló diódáit (egyik áramirányra egyik, másikra a másik figyel), akkor sokkal gyorsabb és megbízhatóbb lenne. Csak kicsit kísérletezni kell, hogy a megfelelő áramértéknél aktiválódjon (menjen földre) az IC.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2013
(#) atox válasza szucsip hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Hasonlót gondoltam én is...
(#) Bassmester válasza szucsip hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Szerintem inkább a tápágakba (esetleg csak az egyikbe) kéne söntöt rakni és komparátorral figyelni.
A maximális kimenő áramhoz tartozó DC tápáramra talán jobban lehetne kalibrálni.
(#) reloop hozzászólása Jún 15, 2013 /
 
Úgy tapasztalom van S.O.A.-s védelem az IC-ben, tehát nagyobb amplitúdónál nagyobb kimenő áramot enged meg, nullátmenet közelében pedig érzékenyebb. Ez önmagában azért nem tudja az IC-t megvédeni, mert a keletkező hő egyszerűen nem tud eltávozni és a termikus védelem sem elég gyors.
Az egyszerű figyelő ellenállás sajnos nem jó, mert a normál üzemi csúcsáram a nullátmenet közelében nem engedhető meg.
(#) atox válasza reloop hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Világos... Ha az ic-n disszipált teljesítményt figyelnénk? Vagy ennyit nem ér az egész!?
(#) reloop válasza atox hozzászólására (») Jún 15, 2013 /
 
Jól méretezett tápági biztosíték és körültekintő üzemeltetés mellett nem szokott az IC tönkre menni, kivételek persze vannak
Következő: »»   42 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem