Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PWM mikrokontrollerrel
 
Témaindító: Magor, idő: Nov 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 9
(#) proli007 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Hello! Egy apró bibi van, a PWM invertált lesz.. üdv!
(#) pok31 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Tehát ha berakom az alábbi szerkezetet a PIC és a mosfet közé, akkor ha proli007-nek igaza van (miért ne lenne), fordítva csinál majd mindent vagy mit jelent itt az invertált PWM jel?

mosfet3.png
    
(#) _vl_ válasza pok31 hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Azt jelenti, hogy amikor 100%-os kitöltéssel adod a PWM jelet (folyamatos 5V), akkor a kimenet állandóan ki lesz kapcsolva, amikor 0%-os kitöltéssel adod a PWM jelet (folyamatos 0V), akkor a kimenet állandóan be lesz kapcsolva. Ezt szoftverből kell kezelni, azaz ha 100%-ban akarod a kimenetet bekapcsolni, akkor 0%-ot kell a regiszterbe beírni, ha 0%-ban akarod bekapcsolni, akkor meg 100%-ot kell beírni.
(#) watt válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ez elvieleg jó, de bekapcsolásnál problémás lehet. Sajnos a 628-ban nincs olyan PWM modul, aminek az alapértelmezett kimeneti szintjét be lehetne állítani, de létezik ilyen PIC. Itt lehet, hogy még egy indverter jól jönne, akár egy NPN tranyó is megfelelne az 555 előtt...
(#) jwaldha válasza watt hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Az 555-öst lehet nem invertáló bufferként is használni:
Az első kép
(#) watt válasza jwaldha hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Biztosan elég a TTL szint a resetlábnak akkor is, ha 15V-t a Vcc?
Egyébként tetszik a megoldás, köszi!

Közben látom, hogy igen! Tök jó!
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2013
(#) proli007 válasza watt hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Hello! Elég, mert a Reset láb küszöbszintje 0,7..1V körül van. (Ha hiszterézises bement lenne, sokkal többre/korrektebb módon lehetne használni.) üdv!
(#) watt válasza proli007 hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Szia! Több mint egy évtizede használom az 555-öt FET Driverként, de nem jutott volna eszembe, hogy a reset lábat használjam így. Igazából azért nem, mert nem is kerestem megoldást, mert a Push-Pull DC-DC vezérlő IC-k kimeneteire az invertáló meghajtó is jó(mert az On-Off vezérlést meg lehet oldani az 555 Reset lábával.).
Igazad van, jobb lenne hiszterézises, több mindenre jó lenne, PWM-re jó így is.

Jut eszembe, ha a reset lábat a PIC vezérli, akkor meg lehet oldani a bekapcsolás problémáját is, akár inverzen is, csak minek.
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2013
(#) pok31 válasza watt hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Hát akkor összefoglalva:
-_vl_ szerint jó, csak a hex fájlban kell matatni
-watt szerint problémás lehet a bekapcsolásnál, más PIC kellene
-jwaldha szerint az 555-öst máshogy kell bekötni és már jó is
Mi volna ha ezt a TC4420 mosfet drivert betenném a PIC és a mosfet közé? A többit kicsit bonyolultnak találtam, ezt viszont nagyjából értem hogy működik, mint egy feszültség erősítő (felerősíti a PIC láb kimeneti feszültségét, hogy a mosfet gate-je már nyitni tudjon).
Bólogassatok ha jól értem.
Írjatok ha bólogattatok
(#) _vl_ válasza pok31 hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ha "hex fájlban matatásról" beszélsz, akkor úgy veszem, hogy a programot nem te írod. Ebben az esetben kevésbé praktikus a programot módosítani.
Átrajzoltam az alternatív bekötéshez (az SW1/2, R7/8 a PIC kimenetét jelképezi itt).
A TINA szerint is működik, és 1 db 10k lehúzó ellenállás megfelelő arra, hogy alacsonyra kényszerítse a kimenetet, ha a PIC nem hajtja meg a valamiért az NE555-öt.
A TC4420 ide szerintem ágyúval verébre...

picfet2.png
    
(#) Peter65 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Tetszik a felrajzolt kapcsolásod, de egy aggály felmerült bennem. Az adatlapok paraméterezik a kapcsolási késleltetést a trigger és a threshold bemenetek felöl, de a reset lábra nem találtam információt azokban az adatlapokban (texas, st, nsc) amiket átnéztem. Gyanítom, hogy függ a kapcsoló jel meredekségétől, esetleg nagyságától. Van erre nézve valamilyen infód? Esetleg a TINA-val meg tudnád mérni?
(#) watt válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
jwaldha amit linkelt, ott 250KHz van sebesség adatként, ami talán valami nagyságrendet mutat. A szimulátorok nem valók ilyen adatok elemzésére, szkóp ami megnyugtató választ ad.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2013
(#) _vl_ válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Infóm nincs, de az ilyen adatokban akár különbözhetnek is az egyes gyártók modelljei. Viszont mivel nagyon régi és nagyon "buta" a kapcsolás, ezért a tranzisztor-szintű belső felépítése nem titkos az IC-nek, sok gyártó közzé is teszi, hogy az övé kb. hogy néz ki.
Itt van pl. egy LM555 adatlap, az elején ott is van, hogy kb. mi van benne. A TINA modellekben is valami hasonló kapcsolás szokott lenni, azt szimulálja a TINA.
Amit ebből nem tudsz leszűrni, azt szimulátorral is kár nézegetni.
(#) pok31 válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Idézet:
„Ha "hex fájlban matatásról" beszélsz, akkor úgy veszem, hogy a programot nem te írod.”

Ezt teljesen jól látod, proli007 kolléga volt kedves és megírta már nekem, csak ezzel a résszel vagyok bajban.
Idézet:
„Ez elvieleg jó, de bekapcsolásnál problémás lehet.”

Mi lenne a probléma, nem fejtetted ki vagy nem értem.
Ha az NE555-ös rajz szerint csinálom meg, akkor már jó lesz? Tehát nem invertál, nem változik a kitöltési tényező hanem csak felerősítve (5V-ot 12V-ra) továbbítja ugyanazt a jelet, hogy nyitni tudjon a mosfet. Kicsi bizonytalanságot érzek nálatok (nálam teljes). Vagy inkább vegyem elő a TC4420 "verébágyút" és azzal biztos jó lesz. Egyáltalán jól rajzoltam le az adatlapról?
(#) watt válasza pok31 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Csináld meg az 555-össel, jó lesz. Szerintem egyértelmű volt végig a menet...
(#) pok31 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
A driver adatlapjáról próbáltam összehozni a rajzot, valami felfutási-lefutási időért vagy meredekségért felelős az érték, de ott 2500pf volt rajzolva. Épp azért tettem fel a rajzot, hogy zsűrizzétek jó-e így, de látom nem.
Szívesen veszek valami jó bekötési rajzot a driverhez.
(#) pok31 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
OK rendben. Ezt leszámítva jó lenne a rajz?
Amúgy az adatlapi rajzon szereplő kétféle kondenzátor között mi a különbség?
(#) pok31 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
A TC4420 adatlapján a rajzon a 100nF és 4,7uF, 2500pF kondi jele különbözött, de nem tudom miért.
Tehát tegyek egy ellenállást a PIC és a driver közé földre húzva? Mekkorát?
Ha szeret tönkremenni a TC4420, akkor inkább maradok az NE555-nél.
(#) soskajoska hozzászólása Aug 28, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű PWM szabályzót keresek LED fényerő vezérlésre. Pl. PIC16F675. Az egyik analóg bemenetre kötött termisztoros osztó szabályozná a PWM jel kitöltési tényezőjét. A hőmérséklet növekedésével csökkenne a kitöltés. A méret csökkentése miatt a belső oszcillátort kéne használni.
Ebben tudna-e nekem valaki segíteni? (kapcsolás, program?)
(#) soskajoska hozzászólása Aug 28, 2013 /
 
Esetleg egy másik bemeneten figyelhetné az elem (Li-ion) állapotát és 2,7V alatt lekapcsolhatná.
(#) foxi63 válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 28, 2013 /
 
esetleg pic12f1501 benne van még a kőmérséklet érzékelő is..
Vagy pic10f320 akkora mint egy smd tranzisztor. AD modullal, meg pwm kimenettel.
Aztán hogyan kellene belőni a hőváltozás/pwm meredekségét???
Aztán milyen hőfoktartomány kellene?Kicsit átgondoltabban kéne kérdezni.
(#) soskajoska válasza foxi63 hozzászólására (») Aug 29, 2013 /
 
Köszi! Ez még csak egy gondolatébresztő volt. A kérdések még jönnek. A pwm szabályozás pl. úgy működne, hogy 50°C-ig (hűtőborda) max. fényerő, és mondjuk 65°C-nál lemegy 10%-ra. Ez megóvná a LED-eket a tönkremeneteltől, mert nem emelkedhetne a réteghőmérséklet 80°C fölé (persze jól méretezett hűtőborda és sok hővezető paszta mellett).
Ez viszont külső hőérzékelőt igényel, hacsak nem rakom valahogy termikus kapcsolatba a PIC-et a LED(ek)-kel.
(#) soskajoska válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 29, 2013 /
 
Az ötlet a csatolt kép alapján fogalmazódott meg bennem. Igaz, itt a mirovezérlőnek a feladata a fényerő gombnyomásra történő változtatása, valamint a villogtatás, de ezen túl lehet lépni, vagy akár benne is maradhat.

L7135.JPG
    
(#) icserny válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 29, 2013 /
 
Idézet:
„Egy egyszerű PWM szabályzót keresek LED fényerő vezérlésre. Pl. PIC16F675.”
Gondolom, PIC12F675-öt akartál írni. Nos, ha PWM, akkor inkább a PIC12F683 kellene. Abban ugyanis van PWM-hez való hardver...
(#) foxi63 válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 29, 2013 /
 
A led maximáli árama? hiszen a pwm egyik előnyös tulajdonsága, hogy beállítható az áram is.
Tehát: áramgenerátor, + hőfokfigyelés, +telepfeszültség figyelés, esetleg 1 másodperces villogás. Az áramforrás feszültsége ugye 3,6V ?
(#) soskajoska válasza foxi63 hozzászólására (») Aug 31, 2013 /
 
Így igaz, az áramforrás egy Li-ion akksi lenne. Az áramkorlátozást megoldja az AMC7135. Ez 350mA-t tud és egy CREE XP-E esetében 1 db, egy CREE XP-G esetében 2db párhuzamosan (700mA) lenne benne. A mikrovezérlőre csak a hőmérséklet szabályozást bíznám.
(#) soskajoska válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 31, 2013 /
 
Tudom, hogy Attiny13 van a panelen. Mint írtam, az ötletet adta csak. Elakadásom pedig a programozásban van, vagy hogy szavaiddal éljek, a "hogyan"-nal. Attiny-hez fűzöld vagyok. PIC programozóm már legalább van és néhány egyszerű feladaton ezen a platformon már túl vagyok. Magyarul a programozásban kérek segítséget és mint "icserny" javasolja PIC12F683-ra kéne egy program.
(#) mrobi válasza soskajoska hozzászólására (») Aug 31, 2013 /
 
Gondolom nem kell egy tized fokra pontos hőmérő. MCP9700-al meglehetne oldani. Ez egy analóg jelet állít elő, amit a pic egyik ADC-vel rendelkező lábán be is tudsz olvasni. A beolvasott érték alapján pedig tudod a PWM modult kapcsolni.
A tápellátás mérése már problémásabb. Ugye a pic is a tápról megy. Tehát ott valami külső referencia feszültséget kell használni, vagy esetleg egy analóg feszültség érzékelőt, ami átbillentené a pic egyik bemenetét.
(#) _vl_ válasza mrobi hozzászólására (») Aug 31, 2013 /
 
Idézet:
„A tápellátás mérése már problémásabb. Ugye a pic is a tápról megy. Tehát ott valami külső referencia feszültséget kell használni”

A legtöbb értelmes, modernebb PIC-ben van fix referenciafeszültség, amit ha az ADC-jével megmérsz a táphoz képest, rögtön vissza is tudod belőle számolni, hogy mennyi a tápfesz.
(#) soskajoska válasza mrobi hozzászólására (») Szept 1, 2013 /
 
Nem,nem. Ahogy foxi63-nak már válaszoltam, úgy képzelem el, hogy 50°C-ig max. PWM és mondjuk 65°C-nál 10%-ig csökken. erre akár egy NTC-s oszto is alkalmas lehet.
Következő: »»   6 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem