Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   468 / 728
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Szept 1, 2013 / 1
 
Mostanra végeztem a nézegetéssel az én ötletemnél.
A hangszóró sony 909 Bővebben: Link

Szép T-S paraméterek, jó mélyátvitel, nagyobb gondok nélkül, könnyen kezelhető hangnyomás-frekvencia válasz középtartományban. És ebben az ársávban bármi máshoz viszonyítva, jelentősen, több %-kal alacsonyabb THD. Negítívum, hogy az esztétika ennél sem tökéletes, a kosarat valamivel takarni kell, mint minden olcsó, egybeöntött műanyag előlap alá és/vagy keretek mögé szánt hangszórónál.
Már régebben is emlegettem ezt a mélyközepet, hogy a Sony 103-104-es (időközben elfogyott) párosítás mellett ez még jól használható. Szóval nincs új a nap alatt.

T-S paraméterek:
Name: sony 909 2013_2
Type: Standard one-way driver
Company: .Logotech
Fs = 48.45 Hz
Qms = 2.809
Vas = 12.52 liters
Cms = 0.8 mm/N
Mms = 13.49 g
Rms = 1.462 kg/s
Xmax = 3 mm
Xmech = 5 mm
Sd = 105 sq.cm
Qes = 0.468
Re = 5.377 ohms
Z = 8 ohms
BL = 6.87 Tm
Qts = 0.401
2.83-V SPL = 88.55 dB

Bejáratás után javulgat még egy picit, 45-6Hz-re is csökken a rezonancia pont, de igazából nem lényeges, saját kategóriájában már így is elég szép.

Azt még átgondolom, hogy melyik magassal fog tudni jobban működni, a 70mm-es PSS biztosan használható, de talán az előző linken eggyel fölötte lévő SONY 637 is szóba jöhet, ami olcsóbb és több szempontból jobb is. Erre kell még egy kis idő nekem, de hamarosan megnézem egy hozzá való kb. 15literes b-reflex próbadobozzal, meg a kétféle magassal, hogy mire képes.

Zárt mérődobozban ilyen (kb. +-3dB közé belefér, ameddig kell):
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2013

Sony909.jpg
    
(#) odyssey96 hozzászólása Szept 1, 2013 / 1
 
Sziasztok! lenne egy olyan kérdésem hogy egy SAL SBX 3040 mély nyomó-hoz hány literes láda kéne? Vagy hányszor hányas dobozt épitsek ? És még egy kérdés zárt ládába tegyem vagy tegyek bele bass reflex csővet?ha igen akkor mennyit és milyen átmérőjűt,és milyen hosszút?
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Szept 1, 2013 /
 
Én úgy emlékszem, vastagabb volt, mint 18. Talán 22mm-es lapok. De szerintem is megteszi a 18mm anyagvastagság.

Kitömni nem kell, de csillapítóanyaggal hangolható, csak ehhez legalább hallgatni kell, és menet közben kitalálni a szükséges mennyiséget.

Ui: a hangszórót nem zavarja a 27 centis belső méret.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2013
(#) Hangszoro2000 válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 1, 2013 /
 
Nade mivel legyen kétutas? Szóval melyik lesz a második hangszóró, a magas?
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Igen a magas. Arra a Tannoy-ra gondoltam amit emlitettem is. Vagy szerinted az mnc 33514-es milyen lenne hozzá? Bővebben: Link
(#) Hangszoro2000 válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Az MNC sem jobb, csak hangosabb. A hangja meg olyan holtakat is felébresztő fajta kb. Zavaró kicsit, főleg az M1 dómhoz képest.
Annál lehet tenni egy próbát 6,8µF × 470uH szűrővel, de ez már egy kicsit kínzás a magasnak.

Mire is szeretnéd használni a hangsugárzót, ha elkészül?
(#) Benji94 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Üdv!
Én már rendeltem a Logotech-től Sony 637-es magassugárzót, és nekem nagyon tetszik.
Az érzékenysége mondjuk rettentő nagy, amit a hangváltóban ellenállással kompenzáltam, de a hangja véleményem szerint igen pontos és nagyon magasra felmegy. Nagyon mélyről nem indítható, elsőrendű váltó esetén én legfeljebb 1,5 µF kondit javaslok hozzá ( ellenállás beiktatása nélkül ), és szerintem középsugárzó is szükséges hozzá. Ja, és a beszerelése sem egyszerű, mert vmi fura előlapba tervezték, de mindezek ellenére nekem nagyon bejön.
(#) Primary válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Várom az eredményt. Ez kb mekkora terhelhetőségű?
Lehet, hogy nem is kellene hangváltó nekem, mert úgy is van pár erősítő IC-m, megoldom azzal. TDA megoldások, akad egy 2*25W-os IC és 3 2*14 W-os. Ezeket gondolom még elviseli.

A 25R672N-t Budapest-Gödöllő-Hatvan környékén be lehet személyesen szerezni?
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2013
(#) Hangszoro2000 válasza Benji94 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Tudom, elkészítettem a szokásos részletes méréseket ezekről, de elhamarkodott következtetést még így sem szeretnk levonni.
Hogy pontos lenne, az mondjuk enyhe túlzás, de árához viszonyítva ez sem rossz.

Primary, hangolástól függően kb. 50W még megengedhető, 45Hz fölött 5mm-en belül marad a kitérés. Elektromosan is teljesíti ezt az értéket gond nélkül. De azért ne vezéreld túl a kis tizen-huszon Wattos erősítőket, ha csak lehet, mert négyszögesedő jelekkel jobban fűtik a lengőcsévét, mint kellene.
És hogy miképp csinálsz majd az én passzív szűrőimből aktív váltót, azt majd neked kell kitalálni.

A 672 pl. bármelyik postahivatalban átvehető személyesen. Ha viszonteladókra gondolsz, azoknál biztosan nincs. Drága is, túl jó is, kevés is van belőle...
(#) Primary válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Nem akarom én széthajtani azokat az erősítőket.

672-nél azért érdekes, mert először csak 1 kellene, hogy megnézzem megfelel-e, illetve elegendő hangerőt kapok a Tannoyok mellé, aztán ha kevés, vagy rám szakad pénz, akkor még egyet.

Egyébként a Tannoy mélyeknél jól láttam valamelyik fórumon, hogy lehetett volna fekete is? Ezt lehet utólag festeni kulturált módon?
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Értelek. Igazából nagyon tetszik a kinézete az MNC-nek. A Tannoy sem csúnya persze, meg biztosan jobb is mint az MNC. Szobai használatra lennének a dobozok majd. PC lenne a hangforrásom amiben egy X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro hangkártya van. Denon rádiós erősítő hajtaná meg. Csak zenét hallgatni, de persze néha azért hangosan is jólenne hallgatni. Nem kell nekem, hogy ilyen "hájend" dolog legyen belőle, de azért jólenne rendesen megcsinálni nem csak ilyen hasraütés szerűen dobozt összedobni azt annyi.
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
A 10 ohmos Tannoy csak aranyszínűben létezik. A kosarat át lehet fújni feketére is, ha úgy tetszik jobban.

Robi, jobbat nem tudok kitalálni így, a mélyek maradnak szűrő nélkül, a magashoz meg az, amit írtam. Esetleg lehet valamelyik kompenzált mágneskörös változatát venni az M1 dómnak, azok valamivel hangosabbak, több eséllyel illeszthető a mélyekhez.
Nem nagyon van középút, vagy megcsinálja valaki rendesen a tervezést, vagy nem, és akor marad a hasraütés. Most annyival szerencsésebb a helyzet, hogy az egyik hangszórót jól ismerem, és a másikat is sikerült nagyjából feltérképezni. Csak annyira nem kedvező (kétutas váltás szempontjából) amit láttam.
(#) Primary válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Roncsolásmentesen szét lehet szedni?
(#) Davidd hozzászólása Szept 2, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy ismerősöm, aki 30 cm átmérőjű hangszoróból szeretne mélysugárzót épiteni.Erről a hangszoróról van szó, mivel láttam hogy van néhány adat róla. Az adatok alapján milyen dobozba lenne jo? Beltérre szeretné használni gondolom valamilyen bass-reflex, esetleg valami bandpass láda jöhet szóba.(abból is 4-ed vagy 6-od rendü). Már megvan neki ez a hangszoró ebből tud épitkezni, annyi hogy az övé 4 ohmos.
Köszönöm!
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Akkor ezekszerint egy középsugárzó is kellene bele? Van itthon 10cm-es hangszóróm 1-2 pár. Ha gondolod lemérhetem őket, és megmondod, hogy kell e avagy nem. De az eredeti tervnél maradva akkor a mélyeknek kellene egy 60 literes doboz, vagy egy dobozon belül két 30 literes kamra lenne a jobb? Mekkora reflex cső kellene?
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Mit szeretnél szétszedni? Csak letakarni kell az össze nem festendő részeket (membrán+szél).

David, kár volt olyan sok pénzt adni azért a 30 centisért.

Robi, a közepekkel hatványozottan bonyolultabb lesz minden. De egy fotót esetleg megér a dolog, még bármilyen mérés előtt. Ha látok közte értelmesen használható darabot, szólok.

A doboznál én elsőre nem reflexcsöveznék, csak zárt lenne, aztán, ha nem vagy elégedett, később még kivághatod a cső helyét. Emiatt az 1*60 liter talán jobb ötlet, kicsit több a mozgástér hangolás terén (ha szükség van rá). De ekkora dobozokat már nem árt merevítgetni a nagyobb felületek között.

Ui: gyors ránézéssel 80*110mm vagy 100*200mm-es csőméretekkel lesz a 60 literes doboz 35Hz-re hangolva, ez megérhet egy kísérletet, ha nem volna elég a zárt doboz 50Hz-es alsó határfrekvenciája.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2013
(#) Davidd válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Szerintem is sok volt érte, de ismerősöm-é és szeretne velük építeni egy-egy mélyádát, mit javasolsz?
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Holnap délután csinálok képeket.
(#) Davidd válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Ismerősöm ezt a dobozt nézte ki hozzá, szerinted hogy szólna benne?
(#) Hangszoro2000 válasza Davidd hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Kisebb különbségekkel ugyanúgy, mint ahogy bármelyik másik hangszóróval, amit ebben a dobozban használ. Kb. 70Hz alatt kevésbé (nem) akar megszólalni. Magasabb frekvenciákon viszont elég rendesen rezonálgat.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) Davidd válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Akkor aztmondod, hogy tegyen le erről a ládáról és csináljon valami normalis bassreflexet? Ezekből az adatokból kiderül hány literes láda kell hozzá? Hogy is van ez a számítás?
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Íme pár kép a hangszórókról. Erről a rácsos elejűről tudok mondani gyári adatokat.
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Íme a másik hangszóró. Ennek még nem ismertek az adatai.
(#) AMD hozzászólása Szept 3, 2013 /
 
Sziasztok!
Erről a hangsugárzóról tud valaki valamit? Nincs rajta a típusa. Állítólag valamelyik hangszóró rendetlenkedik benne. Még nem próbáltam.
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) andras99 válasza AMD hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Nálam volt ilyen javításon, a magas halt meg benne. Lengyel Tonsil gyártmányúak. Mindjárt megnézem a típusát... Nem tudom, nem találom, pedig elmentettem a gépre... A hangszórókról tudok adni adatlapokat ha szükséges.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) AMD válasza andras99 hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Én az Orionok között keresgéltem. Azt hiszem ebben is a magas a halott. Még nem néztem meg. Az adatlapokat megköszönném!
(#) andras99 válasza AMD hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Csatolom. A fórumon korábban én is kérdeztem a magasra, az egyik fórumozó valamelyik H2000-es magasat ajánlotta, már nem emlékszem melyiket, én is azt raktam bele. Talán HG2,5 volt!?

szerk.: az adatlapokat rögtön kiollózom, csak egybe nem ment fel, van vagy 20 mega
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) andras99 válasza andras99 hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Még így is túl nagy... Hátha felmegy. A magas.

szerk.: a közép nem ment fel, mindegy...
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
(#) elektrorudi válasza AMD hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Ahogy nézem az adattábláját: szörnyű, hogy egy rajzoló nem tud szabadkézzel egy nornális egyenes vonalat húzni !
(#) szamóca válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
+15dB-en.
Következő: »»   468 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem