Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   512 / 842
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 13, 2013 1 /
 
Az akkor BC807 lesz, cseréld ki gyorsan BSS84-re!
(#) CHZ válasza Csongi_ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Ha valami alkatrész hiba, vagy csere lenne, akkor működésével is lenne probléma.
Az előszabályzó részét már külön is teszteltem, ott is ez az áramfelvétel adódik, próbapanelen.
Jelenleg megépített teljes kapcsolásnál tapasztaltam csak, a hosszabb idejű terhelés hatására, csökken picit a beállított áram (0,5A), feszültség is esik kissé (0,6V). Te így tesztelted, 15 perc folyamatos 4-5A terheléssel? Ha nem hosszabb, nem folyamatos terhelésen vizsgálom, akkor ok.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013
(#) Attila86 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Sajnos az a táp ilyen, hosszútávon esik az árama. Az SMPS2 már nem, az sokkal stabilabban tartja a feszt és az áramot is. Eddig a leghosszabb folyamatos terhelés az négy és fél óra volt, a HE találkozón, 200W-al, bő 7A mellett. Ha egyszer végre eljutok oda hogy lesz időm a méréseket elvégeznem a labortápon akkor konkrét értékekkel is tudok majd szolgálni ezt illetően is.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 13, 2013 / 1
 
Hát ha lenne... És nem is tudom itt honnan fogok szerezni. Legalább lenne ezeken valami normális jelölés, hogy felismerhetőek legyenek, akkor lehet találnák itthon valamilyen panelon.
(#) scooby_ válasza CHZ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Nagyon gyanús, hogy melegszik az IC is! Nekem jég hideg! Tegnap előtt össze raktam a 3. előszabályzót is, ugyan még nem teszteltem le, de ha gondolod, akkor állok Én is rendelkezésedre ha valamit mérni kéne. A gyári NYÁK alapján csináltad meg vagy újat terveztél neki?
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Próbaképp átteheted a T1-et vagy a T2-t is. Viszont ez csak a próba erejéig lesz jó és arra figyelj hogy úgy kapcsold be a panelmérőt azaz úgy adj neki tápfeszt hogy a tápfesz ráadása előtt zárd rövidre a BE2 bemenetét a földdel! Utána ha már a feszültséget, áramot stb mutatja a kijelzpn akkor elveheted a rövidzárat és rákapcsolatod a mérőjelet és gyorsan nézd meg hogy most lineáris-e! Azért gyorsan, mert nem emlékszem pontosan, talán két percenként mér offsetet a panelmérő II és ha eljön a következő offset-mérés akkor onnantól hülyeséget fog mutatni.
(#) CHZ válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Ezt sejtettem. Most 3A mellet 30 perce megy, itt stabil, semmit nem csökkent, alig melegszik a borda, 100uH sem meleg, önrezgő tápja is jól bírja.
(#) CHZ válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Attila86 terve szerint készült, (fentebb fotó). Az 555 kb. 40-45 fokra fűt fel, míg a FET mellette volt az is fűtötte, így valamivel hidegebb. Ennek ellenére jól működik. Nálad BD139 van a segédtápban, nem FET. Miért?
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Átraktam de ugyan olyan értékeket mérek.
Még megnéztem 47K/220K bemeneti feszt osztóval is de ekkor is u.a..
(#) scooby_ válasza CHZ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Mikor a legelső ilyen előszabályzót építettem akkor csak azért építettem meg, hogy kipróbáljam és elszórakozzak vele, viszont nem vettem bele semmilyen félvezetőt csak a passzív alkatrészeket. Így IRF540-em és MBR20100-hoz hasonló diódám volt itthon, viszont áteresztő tranzisztornak nem volt ilyen se hasonló FET-em ezért került a legelsőbe BD139. Aztán mivel ez bevált meg hogy egyforma legyen, akkor a többibe is ezt tettem. Olcsóbb is, és végül is nagyon sok értelmét nem látom, hogy egy drágább FET foglaljon ott helyet.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013
(#) Csongi_ válasza CHZ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
En ugy nem probaltam.
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Eszembe jutott valami: Milyen típusú mikrovezérlőt használtál? PIC18F2423, PIC18F2523, PIC18F25K80 vagy PIC18F26K80?
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
2423-as van nekem. A legelső programmal, mert korábban beszéltük ugye, hogy az újabb 2.x verzióknál valamiért minden második indításra a végkitéréses szöveg jön be, így visszaraktam az elsőt.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Akkor meg pláne nem értem. Mert a PIC18F25K80-nak és a PIC18F26K80-nak nagyobb a linearitáshibája az errata szerint.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Hát én se. Amúgy nálad pontosak? Vagy nem tűnt még fel?
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Nálam teljesen pontos. Még egy videóm is van róla valahol a Youtube-on amin látszik. Ugyan azt a feszültséget vezetem rá a panelmérőre és az asztali multiméteremre is és teljesen ugyan azt mutatja a teljes tartományban. Meg is találtam neked:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Ahh akkor esélytelen, na mindegy jó lesz így is majd ha legközelebb rendelek Pestről kicserélem a művelei erősítőket és feteket rajta hátha.
Azért köszönöm a segítséget!
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szia Attila.Sajnos rossz hírem van.Be halt a szabályzó.Egy PWM es szabályzót próbáltam róla,max 4A rel,erre elment az egyik oldal.Na mivel folytatni akartam rá a másik,Kb 10 perc az is meghalt.Na rendben,szétkaptam,meg kell javítani mert nincs másik.Mérek,az előszabályzón nem megy.Megmértem minden alkatrészt az előszabályzó körül, minden rendben,de az 555.ös 3 lábáról nem jön semmi jel.Táp rendben,még mindig semmi,jó kiforrasztom a fetet,mérek,és semmi jelet nem tudok mérni a 3-as lábon.555 csere,semmi mérhető.Na akkor kiváncsiságból,átkötöm az előszabályzót,és a főszabályzón sincs semmi fesz.A fetek jók,direktbe kötve a panelmérő méri.Az áramgenerátor led folyamatosan világít.Semmi melegedés,a -5V om az csak 4V.Mi az isten lehet?
(#) Attila86 válasza dara hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Eddig működött a labortáp? Ha igen akkor amíg rendesen működött, az élesztés során megbizonyosodtál róla hogy az előszabályozó működik? Az hogy néhány perc múlva szállt el a labortáp ugyanis arra utalhat hogy az előszabályozó nem működött. A főszabályozó ugyanis az előszabályozó nélkül is tud működni, csak így nem igazán bírja a terhelést. Az hogy mint írtad 10 perc múlva szállt el a táp, erre utalhat.
Ha az 555 kimenetén nincs semmi jel, akkor persze hogy nem lesz feszültség a főszabályozón sem, hiszen a kapcsoló FET zárva van. Azt kellene kideríteni miért nincs jel az 555 kimenetén. Tápja van azt írtad, akkor a két PNP tranzisztor környékén kellene körülnézni.
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Igen műkődött,8,5A ig,mint olvastam,egy kis finom beállítással ment volna 10A ig.Mint írtam kikerültem az előszabályzót,és még sincs semmi fesz a kimeneten.A tápfeszek megvannak,ref megvan,mindent kimértem még sincs semmi a kimeneten.Az előszabályzonál a MMBTA92 jók,de végül is a főszabályzó sem működik.Semmi nem égett el semmi nem melegszik,csak egyszerüen nem műkődik.Mikor összeraktam pöccre indult.Még írásközben rámértem a főszabályzon levőBC817-re az rossz.cserélem.
(#) Attila86 válasza dara hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
A kis BC817 érdekes hogyha tönkre ment mert annak semmi szerepe nincs normális üzem esetén.

A főszabályozó azért nem működik, mert szerintem elszállt az áteresztő FET. Mit mérsz ennek a G-S lábai közt?
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
A G-S lábak között szakadás.A BC 817 tényleg nem rossz,csak a mérőzsinort nem tudtam rendesen rárakni.
(#) Attila86 válasza dara hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Rosszul fogalmaztam. Nem az áteresztő fetre vagyok kíváncsi, hanem hogy a labortáp áramköre mekkora feszültséget kapcsol a G-S lábaira.
Szerk.: Tehát működés közben kellene megmérni.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Hopp, újabb felfedezést tettem. A jelenség a következő:
Szórakoztam a beállítással és mondom beállítom nagy áramra a pontosságot 9A körül voltam és már ment vagy 1 perce, szóval beállítottam majd letekertem az áramot és meglepve tapasztaltam, hogy 1A-alatt is szinte hajszálra pontos teljesen együtt ment a multival, aztán hirtelen esett a panelmérő árama 0,1A-ről 0,06-ra és megint nem futottak együtt.
Majd rátekerem ismét a nagy áramot akkor kb fél perc múlva ugrik pár századot az áramérérték a panelmérőn, letekerve ismét együtt futnak az áramértékek pár másodpercig, de ezután ismét esik a kijelzett áram és megint pontatlan.
Szerintem a hőmérséklettel lesz valami összefüggésben, nagy áramon már langyosodnak az alkatrészek és a hűtőborda. Csak mi? Erre kéne rájönni...
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
A panelmérőn semmi sem lesz se melegebb, se hidegebb a mérendő áram nagyságától függően. Én inkább konktakthibára gyanakodnék ez alapján amit most írtál.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Az nem lehet, hogy valamiért rosszul működik az offset kompenzálás?
Mert írtad, hogy kb. 1 percenként megméri és kikompenzálja magának, na mármost ha alacsony az áram akkor lehet nem jól méri vagy nem tudom és levonódik az értékből, mikor meg nagyobb bemenő feszt kap minden a nagyobb áram miatt akkor jól kompenzál és jól működik.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Az offset-mérés kis és nagy bejövő jel esetén is teljesen ugyan úgy működik. Mondom, én az alapján amit legutóbb írtál, hogy hirtelen egyszer csak jó egyszer meg nem, kontakthibára gyanakszom.
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Attila.Hogy tudnám a leg egyszerübben az előszabályzót működésre bírni.Már harmadik ic cseréltem,kínomba,NE555 a hármas lábon mégsincs semmi jel.Kisípoltam a vezetősávokat,megmértem az ellenálásokat kondenzátorokat tranyo dióda mind kimértem mégsem indul el.
(#) tomcsika79 hozzászólása Szept 15, 2013 /
 
Sziasztok.
Kérhetnék egy ki segítséget?
Megépítettem ezt a tápot: http://kapcsolasok.hu/tapegysegek/33-labor-tapegyseg]
A frissített verziót (2011.04.02)
Minden tökéletesen működik de csak 2A ig tudom feltekerni az áramkorlátot.
Mi lehet a gond?*
(#) kaqkk válasza tomcsika79 hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Az Rx ellenállás csökkentésével nő a kimenő áram , de ez a kapcsolás már amikor először megjelent akkor is 2A volt az áramlimitje .Viszont 5a hez én kevésnek tartom a 2n3055 öt. ( a hozzászólások közt le van írva hogy az 5A hoz 0,1r ellenállás kell)
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2013
Következő: »»   512 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem