Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Amint irtam 16mA nél nem ment lejjebb a nyugalmi,talán elég talán sok ,már nem tudom,elsőre pákával melegítettem a BD tranzisztort és 25ma-ről lement 16mA re ennyit szabályozott,és ahogy 0 ra tekertem a potit rögtön beállt a legalacsonyabb értére,ahogy feljebb tekertem nagyon elmászott,és újabb 0 ra tekerésnél 3-5mp mire 80 ról lement 16mA re.
De még egyszer mondom talán 10w hallgattam rendes szoba hangerőn úgy halálozott el. Ha mindent beleveszünk hogy a rossz mérésem ahogy csinálom akkor véleményem szerint még kevés is a nyugalmi.Akkor miért futott hőre? Ezt nem tudom. Köszönöm
A 16mA teljes áramfelvétel is úgy rossz ahogy van. Ha maximális ellenállásúra tekered a nyugalmi szabályozó potiját (a megadott alkatrészértékekkel), akkor az emitter ellenálláson nem is eshetne feszültség, azaz a nyugalmi áram ekkor 0A (nulla) kéne legyen. Csak jó lenne ha rámérnél arra is!
Nézzük mi terheli ilyenkor a tápot, az egyszerűség kedvéért válasszuk a pozitív oldalt. A tápfeszültséged, ha jól emlékszem +/-40V. Ebből az következik, hogy a 22k-n 2mA, a 3,3k-n 6mA folyhat, tehát ilyenkor a teljes áramfelvétel csak 8mA lehet! Nem kizárt, hogy valami oszcilláció áll a háttérben. Tégy a kimenetre 10 ohm - 470nF Zobelt, és cseréld a TIP41 C-B kondenzátorát 100pF-ról 220pF-ra. Ettől megáll - ha van benne egy kis jószándék Ha nem, akkor a 10 ohm melegedéssel jelezni fog. A hőfokot figyelő BD tranzisztor milyen béta osztályú, milyen szám szerepel a 139 után?
István! Mit vagy milyen hangot kell hallani osztón keresztűl amikor megtörik a színusz teteje? Gondolom nem torzítást? Mert sokan nem is halják meg, hogy már valami torzan szól. Hogy fog megváltozni a szinusz sípolása? Mit kell figyelni?
Próbáld ki! Kösd a kimenetre az előtétellenállásos hangszórót és a szkópot egyszerre. Növeld a hangerőt, nem fogod eltéveszteni Szinusznál sokkal könnyebb észrevenni a torzítást mint összetett jelnél.
Ezt muszáj lesz kipróbálnom. Érdekel. Köszi. Erre jó valami gagyi hangszóró is?
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Szia a BD 139 az sima,63 hFE értékkel ahogy nézem,a Zobel tagot napközben ráakasztom és kicserélem a szürő kondikat is,és megmérem az emiteren eső feszt is.Tegnap már nagyon felidegesített ez az egyszerű alkatrész temető,ezért bocsi mindenkitől.
Most hajnalban bekapcsolva semmi recsegés nincs hidegen,nem is melegszik,de csak hajnali hangerő mellett.az igazság az már félek használni,koppgátló nincs benne,mivel szinte alig kaffant be-ki kapcsolásnál,de igy ha hiba van megy a hangszóróra a fesz.De ezeket még megpróbálom. Köszönöm Talán még egy kérdésem volna: lehet a darlingtonokat párhuzamosítani mint a sima tranzisztorokat? A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Igen, a darlingtonok is párhuzamosíthatók.
Használj műterhelést és előtétellenállásos teszhangszórót!
Köszi,műterhelést szoktam használni, meg voltmérőt elsőnek mindig.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Szia egyenlőre betettem a 220pF kondikat a 100 helyére és most próba,az emitter ellenálláson pedig 2.5mV mértem mind a 4db on.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Ha bolt közelébe kerülök veszek BD139-16 jelű tranyót.Most hogy a 220pF kondik bent vannak,nem tudom miattuk vagy sem,de alig érezhetően melegszik a borda.Igaz 8 ohm on.Ha nem változik akkor marad igy ha melegszik majd akkor jön a Zobel tag,csak azért csinálom külön külön hogy tudjam melyik mit hozott.
Akkor úgy számoljuk a nyugalmit hogy mért feszültség osztva az ellenállás értékével?Megjegyzem.Mekkora nyugalmit javasolsz egyébként neki? Köszi
Tegnap belinkeltem neked. Az Ohm-törvényt nincs pardon, meg kell tanulni!
Az ilyen melegedős süteménynél, egészen az alsó határig le kell menni. Hidegen 3mA (az emitter ellenálláson 1mV), melegen sem legyen több 10mA-nél (ezt Te számold ki!). Ezen csak akkor emelj, ha zavaróan kerregős a hangja. Amennyiben nem tudsz lejjebb menni, a 3,3k-t cseréld 2,2k-ra.
Értem, az melegen 3.3mV ha jól számolom.Az egyik felén letudtam 1mV ig menni a másik felén 1.6mV az alsó érték,akkor ellenállás csere jön
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Az 1,6mV azért még elmegy.
Lehet sűrű helyre lett beépítve, a gerjedés szálat is tartsuk kézben!
Az egyik oldalt semmiképp nem tudom 1.6mV alá tenni,mindegy mit cserélek rajta ki.De akkor igy marad
Üdv mindenkinek!
Volt már valakinek szerencséje Crown DC300-as végfokhoz? Milyen előerősítőt érdemes építeni hozzá? Egyik ismerősöm kért meg, hogy alkossak valamit hozzá, mert amit szerzett hozzá az nem megfelelő, mert nem hajtja meg rendesen.
Üdv, valaki tudna-e mutatni egy tisztességes tápegységet?
Van egy 600 wattos toroidom, rajta egy 10 amperes greatz híd, utánna 2x10e uF. 2 darab 150 wattos erősítő van rajta, és +-55 volt jön ki a kimenetből, valamivel lehetne-e javítani a tápegységen? Tehát hidegítést stb hova tegyek? esetleg a greatz hídra is tegyek-e kondenzátort?
Mit akarsz javitani rajta? Ha nincs baj vele akkor minek?Többet semmi kép nem fog tudni bármit csinálsz vele,
Üdv! Az a kérdésem lenne, hogy egy 75W-os végfok teljesen kitudna használni egy 250W-os hangsugárzót. Az erősítő egy mély hangkiemelővel lett ellátva, hogy a hangsugárzóval egy mélynyomót alkosson.
Köszi!
Egy műveleti erősítővel lazán lehet több V-os jelet is csinálni, annál több biztosan nem kell a végfoknak.
Mennyit esik a feszültség az üresjárathoz képest a terhelés hatására? Ha a feszültség kevés a végfoknak, akkor néhány menettel meg lehet toldani a trafó mindkét szekunderét.
Sziasztok tudna valaki feltenni egy képet a keresztezési torzításról hogy is néz ki szkópon?
Megköszönném
Hi Mesterek!
Tudnátok nekem ajánlani egy jó és viszonylag nagy teljesítményű erősítőrt sub ládához. Ugyanis tönkre ment a (Jamo 550) mély ládában az aktív erősítő, most próbálom felkelteni, de nem bízok benne hogy eredménnyel járok, kapcsi táp, fetes vég s smd az egész . A lényeg hogy a mélynek nincs gondja, de az egyenáramú ellenállása 3 Ohm. Na ehhez kellene olyan erősítő ami meg tudja hajtani. Én a TDA-t kizárnám mert az nem tud ekkora impedanciát, sajnos. Segítséget s ötleteket előre is köszönöm.
Szia! Parancsolj!
Sziasztok! István, akkor a nyugalmit szinusz jel figyelésével is belehet állítani? Köszi. Mondjuk a számítógépes hangkártyás figyelésnél elég veszélyes tud lenni, mertaz osztót le kell vinni, hogy kis feszültségnél látható színusz jelalak látható legyen. De lehet, hogy alkalmas rá. Remélem nem zavarosan írtam le. Te mindent megértesz szerintem.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Szia!
Minden (normális) PA végfok 1,4Vrms érzékenységű bemenettel rendelkezik. Ha aszimmetrikus forrást csatlakoztatsz hozzá, akkor a mellékelt kép szerint kell azt tenni (XLR-rca kábel kötését mutatja a rajz). Milyen előfokkal próbáltátok? Szerintem nem nagy ügy az előfokban az erősítést megnövelni duplájára, és máris kivezérli majd. Ha nem akarsz belekotorni, akkor építs egy dobozkát amiben van két műveleti erősítő nem invertáló alapkapcsolásban, 2-3x erősítésre beállítva. A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
A keresztezési torzítás vizsgálatának legegyszerűbb módszere, ha műsorjelet adsz az erősítő bemenetére és olyan halkra állítod amit még éppen csak érzékelni tudsz. Ha megnézed az imént belinkelt ábrát láthatod a nagyon kicsi jelre milyen drasztikus hatással tud lenni ez a torzításfajta. Ne aggódj, hallani fogod.
Két megjegyzés: a tranzisztorok termikus érzékenysége miatt (lentebb alaposan kivesézve) üzemmeleg bordánál kell a beállítást elvégezni, valamint az emitter-ellenálláson legyen voltmérő, hogy ne állíts a kísérletezés során irreálisan magas nyugalmi áramot. A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |