Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PLC kérdések
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Hali!
Ezzel a módszerrel csak egyenként tudsz kommunikálni velük. Ami annyit tesz, hogy ha küldesz valamit az egyik eszköznek, akkor meg kell várnod a tőle visszaérkező választ mielőtt egy másiknak küldesz bármit. Ennek oka az, hogy az RS232 CSAK point to point kommunilációra alkalmas. Tehát ha kérdezik válaszol és a legkevésbé sem fog foglalkozni (mert nem is tud róla) azzal, hogy többen is vannak. Ezért ha a válasz érkezése előtt küldesz valamelyik másiknak kérést, akkor össze fognak pofázni. Arról nem is beszélve, hogy ha e mellé még egy RS232 HMI-t is teszel, ami jellemzően "magától" kérdezget és nem a PLC kezdeményezi a kommunikációt, akkor gyakorlatilag garantált az összebeszélés. Kivéve persze ha az RS232-485 konvertered nem olyan, hogy minden RS232 felől érkező vonalat pufferel és koordinálja a kommunikációt a 485-ös vonalon megakadályozva a egyszerre adást. Idézet: „Első lépésben S7-300 al szeretném kezelni... Mi kell hozzá? A beépített portjával menne MPI-on?” Szerintem már írtam neked, hogy nem. Ott MPI és DP kommunikációt tud. Egyébként ha lehetne "transzparens" kommunikációt használni MPI/DP porton és a PLC nem 2DP-s vagy 2PN/DP-s (azaz csak egy MPI port van rajta és más nincs) akkor onnantól hogy ezt a módot beállítod nem tudnád többé programozni, monitorozni stb. Idézet: „Nagy előre lépés lenne ha sikerülne a beépített MPI/PPI portot használni. Ha ASCII módban lehet akkor gondolom teljes kommunikáció menne, jól gondolom?” Az S7-300-nak nincs PPI portja, csak MPI/DP ami nem használható egyéb kommunikációra. Az S7-200-nak van PPI portja, ami használható ASCII kommunikációra is. Tehát ha 300-asod van, akkor kelleni fog egy soros PtP CP kártya hozzá. Ahhoz nem kell konverter, mert beköthető RS232-re RS485-re és RS422-re is. A kommunikáció nem nehéz, vannak hozzá gyári blokkok. Van egy adás puffer, oda berakod amit küldeni akarsz, meghívod az adás funkciót az meg elküldi és szól ha elment. Ami adat jön az meg automatikusan beesik egy vételi pufferbe és egy biten jelzi a vevő blokk ha jött valami.
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy USB-s vonalkódolvasó tud -e kommunikálni egy Uniop kijelzővel, ami rendelkezik USB porttal. Ha ismeritek az Uniop Designer szoftvert, akkor ezt hol tudnám beállítani a programban. Köszönöm!
Üdv knorbika!
Szerintem nem mindegy milyen Uniop-rol van szó (van belőle vagy 25 fajta) Szerintem nem mindegy milyen vonalkód olvasóról van szó (van belőle több száz vagy ezer fajta) Szerintem csak bizonyos UniOP-k bizonyos olvasót (Datalogic) tudnak kezelni, de szerintem az sem USB-s, hanem soros (RS232).
Sziasztok!
Egy Siemens S7, 314-es CPU-ra szerettem volna az újonnan létrehozott HW configomat rátölteni, és először kevés memoriára hivatkozva megállt a folyamat. Viszont egy 2MB-os MMC kártyát behelyezve a PLC Stop-ba megy és Mreset-et kér, és a SF lámpa is világít. Ha benn hagyom az MMC kártyát nem tudom RUN-ba kapcsolni, csak miután kiszedem és csinálok egy tártörlést. Miért van ez? Előre is köszönöm a választ!
Sajnos ezt csak holnap tudom megnézni. Ami esetleg szóba jöhet?
Exor eTOP307 típusú kijelzőről van szó, a vonalkódolvasó pedig egy Symbol LS2208 típusú.
A vonalkódolvasóhoz USB-s kábelem van, de lehet hozzá RS232-es kábelt is szerezni. A neten csak a Datalogic vonalkódolvasóval való kommunikációról találtam leírást. Szóval akkor nagy valószínűséggel csak azzal működik.
Helló knorbika!
Idézet: „Ami esetleg szóba jöhet?” A "nem indul az autó, mi lehet a baja" kategóriába tartozó kérdésekre nem nagyon szoktam válaszolni, mert mindig én jövök ki rosszul belőle...
Helló!
Meg tudtam csinalni a kivett motorvezerlot. A programban kiirta hogy program hiba volt. Fel is programoztam. Meg firmware-t is frissitettem. Amúgy 90eFt az ara a vezerlonek. Kösz
Sziasztok!
Nem is tudom jó helyre írok-e. Mechatronikai technikusnak tanulok. Az iskolában eléggé magas óraszámban tanulunk plc programozást. Omron plc-ket használunk. Tudom hobbielektronika fórumon vagyunk, de érdekelne, hogy az iparban az Omron plc mennyire elterjedt. Nem sok tapasztalatom van az ipar terén, de ahol eddig jártam mindenhol Siemens plc-ket láttam. Mekkora hátrány érhet engem ha csak az Omron plc-khez értek?
Helló mrobi!
Attól, hogy csak az Omront ismered, még megtanulhatod később a Siemens-t Teljes rálátásom nyilván nincs, de munkám során sok omronnal találkozok. Főleg az olasz gépekben. Szerintem a legelterjedtebb PLC gyártók egyike.
Gyógyszeriparban dolgozom, automatikával foglalkozom. A mi cégünknél az irányítástechnikák kb. 50% Siemens, 30% Omron, 20% egyéb (Mitsubishi, Moeller, Allen Bradley, Modicon, Schneider, Festo, meg a névtelenek...).
Az a tanácsom, hogy érts az Omronhoz, és a Siemenshez, a többivel ha kell foglalkozni hamar megtanulod.
Köszönöm szépen mind a kettőtök válaszát.
Szirty: Persze meg lehet tanulni később. De én arra akartam célozni, hogy ha így szeretnék elmenni dolgozni, hogy csak az Omronhoz értek, akkor mennyi hátrány érhet. Nekem sincs nagy rálátásom, de ahol eddig voltam ott mindenhol Siemens volt. Akkor lehet hogy rossz helyeken jártam. lukacsp: Sajnos a suliban csak Omron van, de szerintem az ott szerzett tudással a Siemens-et nem lesz nehéz megtanulni itthon.
A Siemens-nek nagy tudású PLC szimulátora van, a fullos Step7-es fejlesztő környezetek tartalmazzák. Olyat torrentezz le, és akkor lehet vele gyakorolni.
Közben változik is a világ Siemens-nél, most éppen a TIA protal nevezetű új fejlesztői környezet a jelen és a jövő - a magam részéről még tanulom, de ennek megismerésébe szintén érdemes lehet energiát fektetned.
Köszi. Megnézem amiket ajánlottál.
A Simens-nek is vannak érintő képernyős kijelzője mint az Omron-nak? Gondolok itt az Omron NS termináljaira.
Üdv mrobi!
Idézet: „De én arra akartam célozni, hogy ha így szeretnék elmenni dolgozni, hogy csak az Omronhoz értek, akkor mennyi hátrány érhet.” Ezt nehéz megmondani, de nem esélytelen. Ebben a helyzetben minden "elszalasztott" siemens-es munkát észreveszel. Idézet: „Siemens-et nem lesz nehéz megtanulni itthon.” A fokozatosság miatt jobb Omront tanulni előbb és utána Siemens-t. Az egyéntől is függ mennyire lesz nehéz vagy könnyű, de a Siemens az egyik legösszetettebb és legnehezebben tanulható PLC.
Üdv!
Vannak! Itt egy többé-kevésbé átfogó kép: Régi panelek: TP27-6, TP27-10, TP37, TP170A, TP170B, TP270, MP270 touch, MP370 touch PC670 touch, PC870 touch, PC IL 70 touch, TP170A, TP177A, TB170B, TP177B, TP270, TP277, OP177B, MP277 touch, MP377 touch, PC IL 77 touch, PC IL 477 touch, PC IL 577 touch, PC IL 670 touch, PC IL 677 touch, PC IL 870 touch, PC IL 877 touch, Ezekről elmondható, hogy ProTool és WinCC Flexible kell hozzájuk. A TP jelűek (Touch Panel) érintő képernyősek, az OP jelűek (Operator Panel) nyomógombosak. OP177B kivétel, mert az is touch panel. Továbbá kátfále touch van, az geyiken egyáltalán nincs nyomógomb, más típusokon vannak a kijelző alatt vagy körben funkció gombok. Újabb sorozat (WinCC Flex vagy TIA kell neki): KTP400, KTP600, KTP1000 Még újabb sorozat (TIA kell neki): TP1500, TP700 comfort, TP900 comfort, TP1200 comfort, TP1500 comfort, TP1900 comfort Mobil paneleket nem soroltam fel. Itt találsz ismertetőt az újabbakról A képet színesíti, hogy ezek között vannak egyszerűbbek, nagyobb tudásúak é s embedded, softPLC-s megoldások is.
Helló!
Volt egy kérdésem kb egy hónapja. Egy Omron CP1L-L típusú PLC lett az alany elemmel együtt. A kérdésem az volt, hogy áramszünet után ugyanott folytassa a programot a gép ahol abba hagyta. A program 3x ismétli ugyanazt. Ezt kellene eltárolni hogy hányadiknál tart éppen. Illetve van 2 időzítő, amik 30 percesek. Ezeket is szeretném tudni mennyinél voltak kikapcsolásnál. Köszi a segítséget!
Helló Thomas10100!
Idézet: „Volt egy kérdésem kb egy hónapja. Egy Omron CP1L-L típusú PLC lett az alany elemmel együtt.” Nekem meg volt egy válaszom. A timer nem retentív a CP1L-ben, ezért timerrel ezt nem tudod megoldani. Készíts időzítőt számlálóval vagy számolj időt DM-ben.
Szia!
Igen tudom, csak nem értettem hogyan lehet megoldani. Mit jelent az hogy retentive? A számlálós megoldást talán meg tudom oldani, majd kicsit melléülök. Köszi a segítséget!
Hali!
Ha mindenképp timerrel akarsz időzíteni, akkor annak az aktuális (PV) értékét is el lehet menteni egy retentív területre (pl. DM). Itt van erre egy példa program: A T1 timer az amit ment. A D0 memóriacímre menti. Sajnos kell egy segédváltozó (flag) a 20.00 ami a visszaíráshoz szükséges (az always on önmagában nem elég). A timert a H0.00 indítja, itt bármilyen feltételsor lehet. Mivel fontos a lépések sorrendje, a példában lévő sorrendtől ne térj el.
Hi!
A retentív jelentése: megtartani, megőrizni. Így hívják azt a memóriaterületet, ami megtartja az adatokat áramkimaradáskor is. Számlálóval vagy összeadással/kivonással úgy tudsz időzíteni, hogy egy időalap szerint, adott időközönként csökkented vagy növeled az értékét, és amikor eléri a kívánt értéket, akkor kapcsolod amit kell.
Szia!
Minden érthető kivéve a 200.00 negált, ez nem 20.00 akart lenni? Illetve az =(300) művelettel még nem találkoztam. Addig oké hogy D0-át vissza írja a T1-be. Köszönöm a segítséged!
Helló!
De 20.00 akart lenni, de nem kell bele, kiveheted. Elnézést a hibáért! Idézet: „Illetve az =(300) művelettel még nem találkoztam. Addig oké hogy D0-át vissza írja a T1-be.” =(300) D0 T1 egy összehasonlítás. Logikai 1 eredményt ad, ha a D0-ban és a T1-ben ugyanaz van (azonosak).
Köszi, hétfőn kipróbálom.
Sziasztok!
A nemrégiben feltett kérdésemre a válasz a hibás MMC kártya. Sajnos ez tréfált meg. Egy új 128Kbyte-os kártyát használva Mreset után elindult Run-ba a CPU.
Helló aderka!
Kösz a visszajelzést! hasznos lehet!
Szia!
Az idők mentése, és a programlépés flag-ek is jól működnek lekapcsolás és visszakapcsolás után. De akadt egy kis bökkenő, amire nem jövök rá miért van. A programlépéseket egyszerűen csináltam meg, van az indító rész, a leállító rész és az öntartó része egy lépésnek. Indítani az előző programlépés, és a feltétel indít. Megszakítani a következő program lépés szakítja meg. Ez így működik szépen. Viszont van egy keringető szivattyú aminek tettem be hővédelmet, és a programlépések megszakító ágába raktam be. Így már olyat csinál, hogy amikor kikapcsolok, akkor elejti az adott program lépést, és visszakapcsolásnál elsőről indul. Ezt a problémát ki tudom küszöbölni valahogyan? Köszi!
Üdv Thomas10100!
Hát ha azt akarod, hogy a hővédelem beavatkozása után visszakapcsoláskor folytassa, akkor a hővédelem "érintkezőjével" ne szakítsd meg a programlépéseket, különben megszakadnak A hővédelemmel inkább akadályozd meg hogy a következő lépésre lépjen és ezzel együtt közvetlenül helyezd el a szivattyú ágában is. Akkor a szivattyú azonnal meg fog állni, visszakapcsoláskor pedig folytatja a program a lépkedést tovább (addig várakozni fog). |
Bejelentkezés
Hirdetés |