Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2162 / 3961
(#) kadarist válasza demonherceg hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Azért az a másodpercenkénti félhullámnyi áramfolyás nagyon kis időtartam és ezért az izzód nem fog világítani ettől. Inkább csinálj egy normális, hálózati frekvenciás gyújtót.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2013
(#) Peet19 hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Üdv!

Van valami ami nem teljesen értek és ehhez szeretnék kérni egy kis segítséget.
Leírtam tételesen az egyenleteket és a kérdéseket is a mellékletben.

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) pitybull hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Az alábbi kapcsolással van egy kis gondom,remélem valaki tudja a megoldást.
Sajnos a relé vezérlésnél ha megkapja a +5v jelet ,akkor behúz a relé,de ha elveszem az 5v jelet akkor rezegve enged el a relé és nem is teljesen,és ezt mutatja a jelző led is mert kb,fél erővel világit tovább, csak akkor szakad meg a relé kontakt ha leveszem a 12v tápot.
A legkülönösebb az hogy 5 panelből 2-n ez a hiba a másik 3-kitünően muzsikál.

Üdv:pityu

relé.JPG
    
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Szia!
Ha a LED 1,7V-on nyit, akkor miért igényel 2V-ot? Fogalomzavart sejtek.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Hello!
A piros kérdőjelig jók a számításaid. Azt kivéve, hogy ha a Led nyitófeszültsége 1,7V, akkor miért 2V-al számolsz.
De a pirostól értelmetlenné válik. Hiszen az ellenállással csak addig lehet beállítani áramot, amíg arra feszültség jut. Ha már nulla, vagy nem jut, akkor nem fognak égni, így áram sem folyik.
Azt még tudni kell, hogy minél kisebb az ellenállásra jutó feszültség, annál kritikusabb lesz a beállított áram. Vagy is akkor tényleg állandó tápfeszültség kell. Mert számolj vissza, hogy egy adott feszültség emelkedésnél, hogy változik majd a Led árama. üdv!
(#) usane hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Hello!

Létezik valami stab 5V-ra ami elbir 1.8A-t vagy össze kell ütnöm valamit.
Gyanítom a második lesz, ha igen akkor, mivel lenne a legegyszerűbb, ami tényleg stabil?

Szerk: megvan. LM323
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2013
(#) BEMcorp válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ilyenre, vagy ilyenre gondoltál?
(#) mikrokapcsolo válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Létezik sima 7805-ből nagyobb, 3, sőt 5A-es is.pl.
(#) usane válasza BEMcorp hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Igen, ilyesmire. 7805 van benne és 1-2 perc alatt grillsütő lesz belőle. Bár gyanítom ezeknél is növelnem kell majd a hűtőbordát.
(#) BEMcorp válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Azt biztos növelni kell, ezeknél is.
(#) mikrokapcsolo válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ha a 3A-est veszed, és azt terheled 1,8A-rel, nem szabad forrónak lennie, éppen hogy csak langyosnak.
(#) BEMcorp válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Szerintem a disszipáció ugyan annyi fog maradni, ezek csak nagyobb maximális áramot bírnak.
(#) usane válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Sajnos fog.Van mit elfűtenie. 12V*gyök2 megy bele és a trafót nem akarom cserélni, így is sokba lesz.
(#) mikrokapcsolo válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Bocsánat, nem tudtam a bemenetet, így akkor kell ám hűteni, mert ha 17V bemenet után 5V van, akkor az ic.n 12V, és 1,8A esik, az biza 22W. Az nem kevés, oda kell borda.
(#) laszlo raduj válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ha mar erről az IC-rol beszélgetek , megkérdeznem , lehet e , szabad e párhuzamosan többet kötni és ez esetben is a nagy fesz eséstől fognak melegedni?
(#) mikrokapcsolo válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ilyen aktív alkatrészeket nem nagyon illik párhuzamosan kötni, mert más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, és nem fognak stabilan működni.
(#) laszlo raduj válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ha ugyan attól a gyártótól van ?
(#) mikrokapcsolo válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Lehet ezen rágózni, de nem lesz két egyforma IC. Például, egy festékboltban ha megnézed az ecseteket, nem fogsz találni 2 egyformát, akár egymás után készültek, akár 1 hét különbséggel. Maradjunk annyiban, hogy nem illik.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Akkor csak a példa kedvéért legyen 2V a led nyitófeszültsége. Most inkább az elméleti része érdekel. Ha jól értem akkor azt mondod hogy 6 lednél nem rakhatok többet 12V -ra. Mert a 6. után leesik 0-ra a feszültség és akkor nem folyik áram.
Idézet:
„Ha már nulla, vagy nem jut, akkor nem fognak égni, így áram sem folyik”


Ha többet rakok mint 6 pl: 8-at akkor nem oszlik el a feszültség? Ahogy a .doc -ban van amit írtam a 8. lednél az nem jó?
(#) mikrokapcsolo válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
A led fényereje akkor kezd el "nőni" ha eléri a minimális nyitófeszt, ha nem , akkor szakadásként viselkedik. Ha a te leded minimális nyitófesze mondjuk 2V, és 8-at akarsz sorosan kötni, akkor minimum 16V kell. Kevesebbel nem nyit ki valamelyik led, az szakadás, ott sincs, nincs zárt áramkör, nem folyik áram sem, és ha nincs áram, fény sincs.
(#) laszlo raduj válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Értelek, gondoltam ha egy gyártó egy gépsor a mai fejlett gepekel egyformára sikerednek.
Ha jól olvastam valahol , talán égetik az IC-ket.
(#) mikrokapcsolo válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
De, próbáld ki az oldalon levő számolóval 12V tápfesz mellett 8db ledet 2V-os nyitófesszel, mondjuk 10mA áramon, az fogod kapni, hogy alacsony tápfesz, de ha ugyanezt mondjuk 17V-al csinálod, máris kiad eredményt.Pont 16V-al sem tudsz számolni, mert 16V-ból 16 esik ledeken, az megint nulla, de ha mondjuk 16,01V-al számolsz kapsz eredményt.
(#) usane hozzászólása Nov 19, 2013 /
 
Új kérdés. Ezen egszer már talán lovagoltam, de most aktuális probléma lett.
Ha 5V-al meghajtom az ULN-t nem tudok kivenni belőle 3.3V-nál többet a VCE miatt?
(#) reloop válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Szia! Az adatlapon megtalálod mennyi a kollektor-emitter szaturációs feszültség a kimenő áram függvényében. Ez jön le az 5V-ból, ha ennyivel táplálod az áramkört.
(#) usane válasza reloop hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Igen, azt nézegetem. Pech, de semmi baj. Adok neki egy külön tápot 6V , vagy ha kapok akkor 7V stab kockáról az elég lesz.
Köszönet.
(#) mikrokapcsolo válasza usane hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Ha nem kapsz, akkor az 5V-os stabról is tudsz kivenni 6-7V-ot, úgy hogy a gnd lábát "feljebb tolod" egy pár diódával, vagy leddel, és akkor már is 5V helyett 5V + led/sima dióda nyitófesze lesz a feszültséged.
(#) usane válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Csak az egész tápot nem emelhetem meg nagyon mert PIC is van a körben, azért akarom külön körön táplálni. 6V-osat már találtam, lehet, hogy a diódát még beiktatom.
Köszönöm az ötletet.
(#) Peet19 válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Igen, ezt értem, köszi, de akkor hagyjuk a ledeket a nyitófesz. miatt, legyenek helyettük izzók ahol 2V -ot esik a fesz izzónként. Ez csak elmélet! Akkor mi a helyzet?
Eloszlik a feszültség a 8 izzó között egyformán és mindegyik izzón 1.5V -ot fogok mérni, vagy nem. Ettől függetlenül az áram 20mA.
Akkor jók a számításaim?
(#) mikrokapcsolo válasza Peet19 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Izzók esetében más a helyzet, ha magad elé képzelsz egy olyan áramkört, ahol a fogyasztód 8 sorosan kapcsolt ellenállás (izzók) és azokon 20mA áramot hajtasz át, (ez végülis mindegy) 12V-on, és mindegyiken méred a rajta eső feszültséget, ohm bácsinak engedelmeskedve azokon bizony 1,5V fog esni, illetve fényerejük csökken.
(#) krisztian990621 hozzászólása Nov 20, 2013 /
 
Sziasztok valaki megtudná nekem mondani,hogy ha a kapcs rajzban van egy ellenállás jel és az van mellé irva hogy pl 2k7 akkor az mit jelent? Vagy az a jel hogy van egy kör és benne egy hullám vonal?
Következő: »»   2162 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem