Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi feladat elmélet - tételek
Lapozás: OK   26 / 39
(#) pucuka válasza kovnor hozzászólására (») Okt 13, 2013 / 1
 
Van két ismeretlened, és van két egyenleted. Hiba csak a rendezésben lehet. Helyettesítsd vissza a kapot értékeket az eredeti egyenletbe, ha stimmel, akkor jó.
Megtévesztő lehet a terhelő ellenállásokat Rb1, Rb2 -nek nevezni. Nevezd a két terhelő ellenállást egyszerűen R1, ill. R2 -nek, a belső ellenállást meg Rb nek.
(#) _vl_ válasza kovnor hozzászólására (») Okt 13, 2013 / 1
 
Helyettesítsd vissza a kapcsolásba a saját és a megoldókulcs szerinti értékeket, és mindjárt látni fogod, hogy ki tévedett.
(#) kovnor válasza _vl_ hozzászólására (») Okt 13, 2013 /
 
[off] Visszahelyettesítve a megoldókulcs csak az egyik egyenletre igaz, a másikra nem, az enyém pedig mindkettőre, szóval valószínüleg jó. Köszönöm mindkét válaszolónak! [off]
(#) jani1987 hozzászólása Okt 14, 2013 /
 
Adott a feladat szerdára: 12m*8m-es műhely, ami két részre van osztva 1:2 arányban. Ez a feladat:
És az eddigi összegzés:
Még nem teljes, de itt elakadtam, mert biztinek 16-ost akarok berakni, és vezetéknek 1,5-est választottam. Nem azt mondom hogy csináljátok meg helyettem, de mivel dokumentációt még nem készítettem, ezért jó lenne látni hogy néz ki és mire figyeljek.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2013
(#) zolika60 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Magát a feladatot sem írtad le pontosan. Csak találgatom, hogy a villamos hálózatát kéne megtervezned. Arról sincs szó milyen műhely, milyen berendezéseket kell benne használni. Világítás például nem kell? Műhelyben falon kívüli szereléshez inkább csövet használnék.
(#) jani1987 válasza zolika60 hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Bármilyen hihetetlen mi sem kaptunk konkrét adatokat arról, hogy milyen berendezések lesznek. A világítás ott van rajta csak én Paint-el rajzoltam. Egyébként a hálózat kiépítése a feladat (felhasznált anyagok, ezek költségei stb).
(#) zolika60 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Akkor a világító testek árát is tedd a tervbe, meg a vezetékek, kismegszakítók, szerelődobozok, szerélési anyagok (például tipli, csavar) ha már falon kívüli szerelés.
(#) jani1987 válasza zolika60 hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Használjam ennek az oldalnak az árait, vagy keressek olcsóbbat?
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2013
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Ezer köszönet.
(#) zolika60 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 15, 2013 /
 
Ez is jó, ha van minden és szabványos.
(#) Andrasirex hozzászólása Okt 20, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!
A következő feladatban lenne szükségem segítségre:
Adott egy R-L soros tag amiben R=600 Ohm L=300mH és f=500Hz.
Kéri az eredő impedanciát és a fáziseltolás szögét.
Az impedanciával nincs gond,de a fázisszög sehogy sem akar kijönni.
A csatolt képeken az elsőn a 13.1.3. a feladat és a másodikon az eredmény ami nem jön ki.
(#) kocsgab002 válasza Andrasirex hozzászólására (») Okt 20, 2013 /
 
Én a helyedben szögfüggvényeknél keresgélnék...ha nagyon nem megy szólj, és segítek egy picit többet, de kész megoldást nem szeretnék elárulni.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2013
(#) elektros90 válasza Andrasirex hozzászólására (») Okt 20, 2013 /
 
Sin fi = Im {Z}/|Z|
fi = arcsin (Im {Z}/|Z|)
Z = R + j*omega*L
|Z| = negyzetgyök {(Re(Z)^2 + Im(Z)^2)}
(fokokban kell számolni, nem radiánban - gyakori hiba)
Remelem vilagos, most nincs idom leirni papirra vagy szerkesztővel a kepletet.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2013
(#) jani1987 hozzászólása Okt 28, 2013 /
 
Most még a vezetékekkel kapcsolatos méréseket csináljuk (szakadás, zárlat) és más egyéb: pl teljesítmény meghatározás V-A módszerrel stb. Mivel a mai napig nem kaptunk konkrét mintát hogy kellene a jegyzőkönyvnek kinéznie, ezért tudnátok mutatni párat?
(#) kristikoma válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 28, 2013 /
 
Mutatnék jegyzőkönyvet, de nem találom, mi egy kétoldalas lapra írjuk. Elméletileg szabványírás kötelező. Szerepelnie kell rajta a mérés időpontjának dátummal, hőmérséklet, páratartalom, a mérés megnevezése. A műszerek típusai gyári számmal, pontossági osztállyal, méréshatárral, meg mit mér(áramot, feszültséget stb.). Kell legyen rajta egy mérési leolvasás, célszerű táblázatban kezelni. Kell egy kapcsolási rajz, esetleg a mérésről egy grafikon, kiértékelés, a végére meg az, hogy ki(k) mért(ek). Nagyjából ennyi
(#) tomi710 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Sziasztok!
Segitség kéne. 2NZ70 tipusú diódát mérünk. Lejjebb vannak az értékek és mellékelem a bekötési ábrát is . Szükségem lenne a voltméteren levő áramveszteségre(Iv). Valaki lenne szives segiteni nekem hogy melyik képletekkel tudnám kiszámitani? Ha lehetne még ma mert holnapra le kellene adnom...



U[V] 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,77
I[mA] 0 0 0 0 1,8 14 70 200
(#) pucuka válasza tomi710 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Láthatóan a zéner nyitóirányú karakterisztikáját mérted meg.
A voltmérőnek van belső ellenállása, amit a végkitéréshez szükséges áramból, és feszültségből kapsz meg. Ez az ellenállás söntöli a mérendő eszközön átfolyó áramot. Az árammérőnek uA -t kellene mérnie, mert a mérésedből is látható, 0 -t mérsz, holott az 10 - 100 uA között kellene lennie. A rossz hír az, hogy a uA mérőnek is számításba kell venni a belső ellenállását ilyen kis értékek mérésénél.
A másik, hogy milyenek a mérő eszközeid, az áram, és a feszültség mérőnek mekkora a belső ellenállása. Ha elektronikusok, akkor mindkét esetnben elhanyagolható, de ha analóg deprez műszerek, akkor nem.
Mindenesetre az általad közölt adatokból ezt nem lehet kihámozni.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2013
(#) tomi710 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
régi analóg mérőműszerekkel kell mérnünk. Igen az elején uA-t mértem csak azok nagyon kicsik voltak, ezér elhanyagolhatónak vettem utána meg átálitottam a mérési tartományt. a belső ellenállás elvileg igyvan: Rm = Um/Im = 75mV/65 uA= 1250 ohm.
(#) pucuka válasza tomi710 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Na ugye. Mérni csak pontosan, és szépen, ahogy a csillag megy az égen.
Ha ismered a voltmérő belső ellenállását, akkor már nem nehéz kiszámolni mekkora áram folyik át rajta.
(#) tomi710 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Igenám. De mondjuk a 0,5 V-os mérési pontnál igy jönnének ki
Re = ( U-Um)/Im = (0,5-75mV) /65uA = 6,53 kohm

Iv= U/Re= 0,5/ 6,53 kohm= 0,076 mA
Id= I-Iv= 1,8 mA - 0,076 mA = 1,724 mA

tanár azt mondta hogy túl nagy az a 6,53kohm-os ellenállás mer akkor 1000 valmaennyi V-os tápfesz. kéne.
(#) pucuka válasza tomi710 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Ezt nem igazán értem, hogy mihez kellene az 1000 V.
Van egy áramköröd, amiben a következő alkatrészek vannak:
Feszültség generátor. A belső ellenállása nem igazán érdekes, mert hozzá adódik az R áramkorlátozó ellenálláshoz, és a mérés szempontjából érdektelen, csak a dióda életét védi. Ezzel az ellenállással a feszültség generátorból nagy belső ellenállású áramgenerátort készítettél. Mivel a diódát nyitó irányban mérted, és annak a differenciális ellenállása kicsi, elég az R ellenállást sokkal nagyobbra választani. Ha megfordítod a diódát, akkor a könyök feszültségig, (hasonlóan a nyitó karakterisztikán mért könyökig, kis áramokat mérsz, (a táblázat szerint kisebbet mint 0.1 uA -t) a könyök (Zéner feszültség) után pedig 6 - 7 V közötti értéket.
Az árammérő, a soros belső ellenállásával. Ez sem érdekes (most) a mérés szempontjából.
A feszültség mérő, ennek a belső ellenállása söntöli a mérendő alkatrészt, és helyesen kiszámoltad, hogy az árammérő által mutatott értékből mennyi folyik a feszültségmérőn, és mennyi a mérendő alkatrészen. Ebből számolhatod a mérendő alkatrész ellenállását az adott munkapontban.
(#) tomi710 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
tanár ezt irta lapomra:
Ha a 6,53kohm-os ellenálláson 0,2A folyik át akkor a tápfeszültségnek legalább: U=RI=6.53k *0,2=1305 V-nak kell lennie!!
(#) janikukac hozzászólása Nov 23, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy nagy segítségre lenne szükségem! Kellene nekem 1-2 olyan fórumos, aki szeret számolgatni, és van ideje a hétvégén! Van 29 fizika feladat, amely váltóáramról, transzformátorról, s más hasonló elektrós, gimis feladatot tartalmaz. 2 képet csatoltam. Az elsőn a feladatok találhatóak, a másodikon pedig a képletek összefoglalása, amikkel számolni kell(persze OHM törvénye, vagy más alapképletek nincsenek rajta, hisz az nem új tan számomra). Természetesen én is csinálom őket, jó soknak nekifutottam már, de nem nagyon mentek, ezért kellene valaki, aki vállalkozik rá, hogy kb. holnap estig, legkésőbb hétfőig le tudná vezetni a feladatokat, be tudná szkennelni őket, és elküldeni a fórumon. Máskor már kaptam így segítséget Tőletek, akkor is jól jött, most is fontos lenne! Várom a tapasztalt szakikat, akik jelentkeznének !
Üdv!
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Nem akad senki sem?
(#) Gafly válasza janikukac hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Kaptál már segítséget?
Melyik feladat az amit nem sikerült megoldani?
(#) janikukac válasza Gafly hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Sajnos még nem kaptam, de lehet, hogy egy pár feladatot át fog küldeni nemsokára egy osztálytársam. Maradhatunk annyiban, hogy estig jelentkezek, hogy mit kellene segíteni megoldani pontosan?
(#) Gafly válasza janikukac hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Igen, maradhatunk ebben (persze azt nem igérem, hogy egész este a rendelkezésedre tudok állni)
(#) janikukac válasza Gafly hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Rendben, nyilvánvaló..
Leírom, hogy mit tudtam megoldani. Remélem kivehető, hogy hány feladatlapot szkenneltem be, mert az alapján mondom el, mit tudtam: 1. LAP-2es,3as, 2. LAP-teljesen, 3. LAP-1es(de nem vagyok benne biztos)szóval semmit sem, 4. LAP-1es,2es,3as, 5. LAP-1es,2es,3as,4es,5ös,6os.
Illetve annyi kiegészítés, hogy az 5. lap utolsó feladatában lemaradt a szkenneléskor, hogy Mekkora a tekercs impedanciája, és önindukciós együtthatója, ha 340V feszültség esett rajta? ->16 OHM; 39mH.
Előre is köszönöm a segítségedet, akár mennyire is jut időd!!!!
Üdv!
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Ha belekezdtél, akkor hagyd abba-egy ideig legalábbis, most kaptam meg az osztálytársamtól az ő feladatait, az 90%-ban biztos, hogy jó kell, hogy legyen...
(#) Gery78 válasza janikukac hozzászólására (») Nov 24, 2013 / 1
 
Szia Jani!
Megpróbálok egy kicsit én is segíteni a feladatokban, nekem is jó egy kis agytorna.
Az 1-es lapon van a mocis feladat:
Mit tudunk: Hálózatról üzemelő moci Ueff=230V, f=50Hz, fáziskésése fí=-60 fok, Ieff=5,14A.
Kérdés: Moci ohmos ellenállása. Én úgy számolnám, hogy Peff=Ueff x Ieff x cosfi= 230V x 5,14A x cos-60=591,1W majd az R-et kifejezve az R=Peff / Ieff^2-ből megkapod az ellenállását a mocinak, vagyis R=22,37 Ohm. Namost jön ami még nem volt: az induktivitása. Ebben nem vagyok biztos, hogy így helyes, de azért megpróbáljuk:
A Z=Ueff/Ieff és a Z=ngyök alatt R^2+(Xl-Xc)^2 képletet használnám. Kondi nincs, mert a feladat nem írja, ezért Z=ngyök alatt R^2+Xl^2 lesz a képletünk. A kettő között egyenlőséget lehet tenni, mivel mindkettő a komplex impedanciát fejezi ki, ezért kifejezhető belőle az XL amiből megkaphatod az L értékét. Tehát Ueff/Ieff=ngyök alatt R^2+Xl^2
innen: (Ueff/Ieff)^2=R^2+Xl^2, majd [(Ueff/Ieff)^2]-R^2=Xl^2 végül
Xl=ngyök ([(Ueff/Ieff)^2]-R^2). Nem tom mennyire olvasható ki a képlet remélem tudod értelmezni. Xl=ngyök(2002,3-500,4) Xl=38,75 Ohm. Innen: Xl=OmegaxL vagyis 2xPIxfxL innen,
Xl/(2xPIxf) = L tehát L = 38,75 / (2x3,14x50) = 0,1234H. Szerintem. Remélem jó.
Következő: »»   26 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem