Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   209 / 370
(#) Gibi89 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 29, 2013 /
 
Értem !! Nagyon szépen Köszönöm a segítségedet!!
(#) Rocsli hozzászólása Nov 30, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy trafóm amin a következő információk vannak feltüntetve: Primer 230V Sec 19V 3VA.
Hogy tudom ebből kiszámítani hogy háy amperrel terhelhető?
(#) szili83 válasza Rocsli hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
19V 3VA:

3VA/19V= 157mA
(#) Rocsli válasza szili83 hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Köszönöm a gyors választ.
Nem gondoltam hogy ilyen egyszerű.
(#) marone hozzászólása Dec 1, 2013 /
 
Sziasztok !
Van egy kis trafóm, és elég nagy a szórása. (túl van gerjesztve, gondolom)
Hogyan tudnám ezt csökkenteni ? ( a szekunder oldali fesz. változása nem számít)
Letekerek a primerből, de akkor csökken az ohmos ellenállás, vagy inkább feltekerek még rá, de akkor meg nő a gerjesztés, ami a menetszámmal ugye négyzetesen arányos.
Vagy ez nem ilyen egyszerű, és nézni kell a voltonkénti menetszámot, stb. ?
Kösz !
(#) pont válasza marone hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Pontosan mit értesz azon, hogy nagy a szórása, ha túl van gerjesztve akkor melegszik. És ha letekersz belőle akkor nő a gerjesztés...
(#) marone válasza pont hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
A környező kis elektronikai kütyükbe (audio) zajt visz.
(#) pont válasza marone hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
A trafók már csak ilyenek Szóval ha nem melegszik, akkor inkább árnyékolni kellene acél burkolattal. De a gerjesztést is csökkentheted ha tekersz még rá, csak akkor a kivehető teljesítmény is csökken.
(#) marone hozzászólása Dec 1, 2013 /
 
Akkor lenne még kérdésem:
Ha egy nagyobb permeabilitású vasmagot használok (pl. mu metal), akkor az azt jelenti hogy ugyanakkora menetszámnál és egy ugyanakkora vasnál, jóval nagyobb gerjesztést kapok,
vagy csak azt hogy sokkal jobban gerjeszthető ez a vas ?
(#) granpa válasza marone hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Jobban gerjeszthető. 4% Si vas: 0.8-1T; mumetal: 1.2-1.7T (ha jól emlékszem, de valahol itt fent van a táblázat).
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Dec 1, 2013 /
 
Tanulmányozd át először:
Bővebben: Link
A 4 % -os szilíciumos trafólemez ur -je 7 - 8000 körül van.
A maximális indukció, (nem gerjesztés) más tészta.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2013
(#) kormika hozzászólása Dec 5, 2013 /
 
Sziasztok! Ma elhalálozott az akkutöltőm, kölcsönadtam, de leégve kaptam vissza. Az új töltőbe egy régi szünetmentesből kibontott trafót szemeltem ki, 2x17V jön ki belőle, szóval tökéletes, csak a teljesítményét nem tudom, és azt, hogy hány amperral terhelhetem. A szekunder oldal 2mm átmérőjű tekercselőhuzalból van tekerve, a vasmag méretei a következők: magasság 11cm, szélesség:13cm, pakettvastagság:5,5cm, a csévetestben a vas keresztmetszete 24,75cm2 Körülbelül hány VA a teljesítménye, és nagyjából hány A-rel terhelhetem?
(#) Ge Lee válasza kormika hozzászólására (») Dec 5, 2013 / 1
 
A 2-es huzalt 9-10A-al nyugodtan.
(#) erbe válasza kormika hozzászólására (») Dec 5, 2013 / 1
 
A legkisebb szünetmentes trafója is bőven elég lehet akkutöltőnek. Egy gondod lehet. Meg kellene mérni az üresjárati áramfelvételt, nehogy terhelés nélkül is melegedjen, túl sokat fogyasszon. A 17 V terheletlen feszültség is túl magas. A trafód tökéletes lenne az egykori áramgenerátoros akkutöltőhöz. A primer ágba sorba kötsz egy foglalatot és az égő cseréjével állítod be a töltőáramot.
Kisebb veszteségű megoldás, ha egy többmegcsapolású vagy szabályozható fojtót kötsz be a primer elé.
(#) kormika válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2013 /
 
Rendben, közben találtam egy trafóméretező táblázatot, ott 24cm2-es vasmagkeresztmetszetre 500VA-t írnak, szóval elvileg ennek a trafónak jónak kell lennie
(#) kormika válasza erbe hozzászólására (») Dec 5, 2013 /
 
Üresjárati áramfelvételt sajnos nem tudok mérni, (kinyírtam a multiméterem árammérő részét ) de kb fél napig volt bekapcsolva, és jég hideg maradt. Azért jön ki belőle 17V, mert 24V-ról ment a szünetmentes, amiből bontottam. Középleágazásos a szekundere, tirisztoros töltő lessz belőle, a kapcsolási rajz 2x16V-os trafót ír, szerintem az a plussz 1V nem fog gondot okozni.
(#) erbe válasza kormika hozzászólására (») Dec 5, 2013 / 1
 
Olvastam az akkutöltős hozzászólásodat is. Így megfelel.
(#) pont válasza kormika hozzászólására (») Dec 5, 2013 /
 
Ha egy soros ellenállást kötsz a trafó elé, egy pár wattos max 1 ohmos , akkor az ellenállás lábain mért fesz. U/R=I üresjárási áram kb.
(#) fleta válasza pont hozzászólására (») Dec 5, 2013 /
 
A primer ágba 1 Ohmos ellenálláson eső feszültség pl 30 mV akkor 30 mA a nyugalmi áram.
(#) pont válasza fleta hozzászólására (») Dec 5, 2013 /
 
És ez 230V-on kb 7W-tal fűt, amitől nem fog melegedni egy trafó.
(#) erbe válasza pont hozzászólására (») Dec 5, 2013 / 1
 
Idézet:
„És ez 230V-on kb 7W-tal fűt, amitől nem fog melegedni egy trafó.”

A trafó üresjárati áramfelvétele majdnem teljes egészében induktív meddő, ami nem fűt. Fűteni csupán a primer tekercs ellenállására eső teljesítmény tud. Oda elég komoly meddő áram kell.
(#) RobertK válasza granpa hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Sziasztok mindenkinek! Megpróbáltam válaszolni, de úgy látom, elveszett. A trafóról, kari55-nek is: kibányásztam a dobozából, egy képet tudok róla mellékelni, mert nem tudom kisebbre tömöríteni (sajnos), a szekundere átmérő 2-es rézből tekerve, a rajta volt cetlik szerint 0-6-12-24-48, amit írtam, primerhez nem nyúltak, szigetelése most épp 0,5 Mohm, Ganzuniv 2-vel mérve, mert ez a legjobb amivel rendelkezem. Feltettem száradni a radiátorra, ha jobb lesz, bekötöm és mérek. Vasmag: M 150x125 és 75 mm vastag. Van egy 1975-ös Magyari: Rádiótechnika Zsebkönyvem, de ez nincs benne. Kérdés lenne: lehet-e ebből labortápot készíteni, és ugyanakkor forrasztani is vele? Naiv volt? Köszönöm előre is. Robi
(#) granpa válasza RobertK hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Szép méretes darab, lehet belőle bármi, bírni fogja.
(#) RobertK válasza granpa hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Köszönöm, ez megnyugtató, várok amíg szárad, és mérek, újra kérdezek.
(#) RobertK válasza RobertK hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Megjegyezném, én nem transzformátort akarok készíteni, nem is tudok, csak szerettem volna megkérdezni, hogy ezzel mit tudok kezdeni. Üdvözlettel: Robert
(#) Oliii hozzászólása Dec 17, 2013 /
 
Szervusztok!
Igyekszem lényegretörően fogalmazni, mint laikus állok a témához, alapvető villamosságtani ismeretekkel!
Van egy körülbelül a 90-es évek végére datálható amerikai feszültségátalakító transzformátorom! A primer oldalon 230V-ról a szekunder körön 110V-ot csinál. Az egész szerkezet működőképes csak a leírások hiányában annyit nem tudok, hogy mekkora teljesítményre képes és, hogy mekkora a kimeneti áram erőssége. Nagyon sok témát olvastam itt a fórumon, sőt táblázatokat is találtam, de egyelőre nem értem még, hol és mit kell mérni! Multiméterrel van értelme egyáltalán valamit is mérni? A transzformátort szétszedni nem szeretném nehogy végetvessek pályafutásának. Egy amerikai szabványú 140wattos audió erősítőt szeretnék rákötni állandóra. A trafóra egyébként össz-vissz annyi van angolul írva, hogy háztartási hűtőgépekhez, porszívókhoz, tévékhez.

A képeket csatoltam!

Nagyon szépen köszönöm segítségetek!
Üdv
Olivér
(#) potyo válasza Oliii hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Méretileg kb. mekkora? Független a két tekercs, vagy ha ellenállásmérővel rámérsz, akkor van kapcsolat a két tekercs között? Ránézésre a 140W-ot bírni fogja, de akár empírikus úton (kézrátétellel) is meg lehet állapítani, hogy kb. mennyit tud. Rakni rá egyre nagyobb terhelést, és amikor már hosszabb idő után a vasmag és a tekercs hőmérséklete is annyi, hogy a kezed még épp rajta birod tartani hosszabb ideig, akkor kb. elérted a határt.
(#) Oliii válasza potyo hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Szia! Köszönöm a gyors választ, mind nagyon jó ötlet! A képen láthatod a méreteket!
A két tekercs között pedig van kapcsolat!
(#) szamóca válasza Oliii hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
A hozzávetőlegesen 10cm2 magkeresztmetszet alapján, 70-80W-nál nem néz ki több belőle.
(#) Oliii válasza szamóca hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Szia! Köszi a választ! Ha ez így van akkor tudnál, illetve tudnátok javasolni valamilyen 230v-t 110v-ra alakító trafót?

Mert a fogyasztóm bemenetére ez van írva: 100V-127V~3.29A, 47-63Hz

Nagyon szépen köszönöm!

Olivér
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2013
Következő: »»   209 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem