Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   528 / 842
(#) Tonybacsi válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
A soros FET-es megoldás jó ötlet, bár a tirisztor/biztosíték "kombó" szerintem bolond biztosabb, és ahogy szokták mondani: "lekapcsolja a villanyt is maga után" főleg, ha mindezt a nyers DC feszültség után közvetlenül tesszük. Így a teljes labortáp elektronikája (is) feszültség nélküli állapotba kerül.
A vezérlése már más "tészta" .
(#) Tonybacsi válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Kettős poti:
pl.: Egy 12V táplálású eszköz 12.6V-tól (+5%), de még 10% plusz feszültségtől (13.2V) sem mehet tönkre. 30V-on ez még mindig csak 31.5V (+5%)

Nyugodtan lehet (ne) akár 20% tűrést is hagyni. Ezt nagy valószínűséggel tudja a kettős poti is .

És igen, én is csak az áteresztő tranzisztor zárlatára gondoltam felkészülni. A feszültség figyeléshez a mintát úgyis a kimenetről kellene venni.

Ezt az áramgenerátoros részt nem igazán értem.
(#) ktamas66 válasza Tonybacsi hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Áramgenerátoros üzemben a kimeneti fesz nem a fesz poti állásától függ, ilyenkor mit csinál a védelem (ha csak a fesz potit figyeli).
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Meg a R33-R34, meg az R11/1-R11/2, és odakerült még a T6 tranzisztor is.

Mindezt azért, mert a DC On/Off kapcsoló Off állásában egy (kisebb-nagyobb) feszültség ugrás jelentkezett a kimeneten.

Ennél akkor már (szerintem) jobb, egyszerűbb, hibamentesebb (na jó... amatőr körülmények között elfogadható kompromisszummal) a kimeneten közvetlenül egy sima mezei, nagy áramú lekapcsoló kapcsoló.
(#) Tonybacsi válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Most már értem köszi!
(#) Alkotó válasza Tonybacsi hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Erről szó sincs. A T6, R33 és R34 a kikapcsoláskori (hálózati kikapcsolás) előforduló feszültségugrást igyekszik féken tartani. DC-off-hoz semmi köze.
"D"-vel jelölt módosításnál leírtam.
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Értem.

Nem lehet, hogy a negatív ág túlságosan lemarad olyankor?

Ezért kérdeztem rá, hogy a negatív ág szűrő(vagy puffer)kondenzátora miért hiányzik.
(#) papus51 hozzászólása Dec 9, 2013 /
 
Ha már az Alkotó féle 2.7.-es labortáp a téma, nálam olyan jelenség volt a minap, hogy akku töltés közben, az áramkorlátot állító poti kontakt hibája miatt néhány másodpercre felszaladt az áramfelvétel 20A környékére. Szerencsére túlélte a szerkezet, hála az 5 db párhuzamos, nagyteljesítményű áteresztőnek, és a 25A-es Graetz kockának.
Ugyanakkor ez a jelenség is megérdemelne néhány gondolat váltást.
(#) dB_Thunder válasza papus51 hozzászólására (») Dec 10, 2013 /
 
Szerencsésebb lenne az a konstrukció, ahol a megszűnő vezérlőjelnél a nulla lenne az alapértelmezett. Ezt nem mindig lehet könnyedén megoldani.

szerk:
Ránéztem a kapcsolásra, elviekben ha nem kap áram jelet, nullára kellene szabályoznia az áramot, hacsak nem hiányzik az R37.


Tornyibá!
Kivitelezhetetlen az, hogy széles terhelési tartományban, szimmetrikusan ürüljenek a pufferek !
Tehát szinte minden esetben valamelyik táp oldal hamarabb fel fogja adni.
Egyébként én a pozitív ágban sem látok szűrőkondit.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2013
(#) Attila86 hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
Vettem nem rég egy DSO-t amivel olyan vizsgálatokat, méréseket tudok véghez vinni amikről eddig csak álmodtam. Ennek örömére megnéztem az SMPS II labortápom pár olyan jellemzőjét amit eddig nem ismertem, például hogy van-e a bekapcsoláskor vagy a kikapcsoláskor (230V ki-be kapcsolásakor) túllövése vagy a dinamikus viselkedése milyen; azaz a terhelés rákapcsolásának vagy megváltozásának pillanatában hogyan reagál, az áramgenerátor milyen gyorsan avatkozik be a szabályozásba stb. Ilyesmi mérések (szkóp-ábrák) vannak egyébként a labortáp cikkében, a mérések résznél, azokat sny barátom készítette.

A gond az, hogy a vizsgálatok eredményeit nincs mihez hasonlítanom! Hiszen nem láttam még más labortápnak az ilyen irányú specifikációit. Arra gondoltam, hogy jó lenne a jelen topikban előforduló labortápegység kapcsolásokat letesztelni. A probléma az hogy nekem nincsenek "Alkotós", "Pioneer"-es meg "proli007"-es kettőpontakárhányas labortápjaim, nekem csak ez az egy kis szívem csücske van. Őszintén szólva nem is követem teljesen hogy pontosan hány konstrukció meg verzió forog itt közkézen, de talán 3-4 körül lehet. Na a lényeg, hogy keresek olyan kollégákat akiknek van egy példányuk ezekből a labortápegységekből és rendelkezésemre bocsájtanák néhány mérés erejéig. Elsősorban itt nyilván a pestiek jöhetnek szóba mert én (és a DSO) Pesten vagyunk. A labortápokat nem kell feltétlen kölcsön adni, el is hozhatjátok személyesen aztán max 15-20 perc alatt leméricskélünk mindent közben meg egy jót beszélgethetünk mondjuk az elektronikáról. Vagy ha jó a hangulat akkor utána is.
Szóval, ki vállalja ezt és ajánlja fel a labortápját néhány mérés erejéig?
Akár gyári labortápokat is lehet hozni, azokat is leméricskélhetjük.

(A tápokat nem kell félteni, nagyon egyszerű és a labortápokat nem megizzasztó mérésekről van szó, ráadásul mivel ugyebár tárolós a DSO így maguk a mérések is csak egy pillanatig tartanak.)
(#) sny válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 10, 2013 /
 
Ha kell, normális műterhelést tudok adni. Meg egy gyári tápot is.
Valamint átviszem az általam moddolt labortápot is - ha érdekel.
Vagy átjössz.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2013
(#) Attila86 válasza sny hozzászólására (») Dec 10, 2013 /
 
Na ná!
Szuper. Egy kolléga közben már felajánlott egy Proli-sat meg egy Alkotósat, közben pedig eszembe jutott hogy az SMPS labortápom elődje is meg van még nekem, úgyhogy akkor eddig 6db labortápnál tartunk.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2013
(#) ic20 hozzászólása Dec 16, 2013 /
 
Sziasztok , van aki megépítete Alkoto-nak ezt a labortáp panelját ? Menyire jó ?
(#) papus51 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Tisztelt dB_Thunder és Szerk.!

R37 a helyén van, mégis fellépett a jelenség. Lehet, hogy az áramkorlát potinak nem a csúszkája kontaktos.
(#) ic20 hozzászólása Dec 16, 2013 /
 
Sziasztok szeretném meg kérdezni hogy van aki már meg építette Alkoto-nak ezt a 2.6-os labortáp modulját és hogy mükődik ?
(#) Alkotó válasza ic20 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Ez egy nagyon korai változat, javaslom a frissebbet választani.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Ne tolongjatok!
A méricskélés hétvégén lesz, addig még lehet rá jelentkezni. Helyileg Isaszeg mellett, sny kollégánál fog történni a mérés, oda viszek én is mindent. Eddig a követező labortápok indulnak a megmérettetésen:
- Proli007 tápja
- Alkotó 2.7.4a tápja
- Az én SMPS tápom
- Az én SMPS II tápom
- sny kolléga SMPS II tápja
- M10-TP3003L gyári labortápegység (szintén Sanyié)
- FOK-GYEM TR-9162 gyári labortápegység

A hétvégéig még lehet felajánlani a mérésekre utánépített és gyári labortápokat is! Különösen örülnék neki ha az itt a labortápos topikban szóban forgó labortápok közül mindet meg tudnánk méricskélni.

És mondom; nem kell félteni a tápokat, nagyon egyszerű és a tápokat nem megterhelő, ráadásul nagyon rövid idejű mérések lesznek csak. A mérések egy részénél még csak nem is lesznek leterhelve.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2013
(#) Ge Lee válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Tudom hogy olyan szinte senkinek sincs az ára miatt, de én kíváncsi lettem volna gyári, kapcsolóüzemű előszabályozós táp mérésére is. Egy van a közelemben, de azt nem adja kölcsön a gazdája. Illetve mezei buck konverteres tápok mérésére is (pl. az előszabályozó magában), meg olyanéra amit egyszer régebben linkeltem. Valami kínai termék (0-60V, 0-5A, LCD kijelzővel).
A teljesen kapcsolóüzeműről már nem is beszélve, mondjuk egy flyback UC3842-es vezérléssel, illetve egy félhíd UCC3808-al.
(#) Attila86 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Sajnos csak azokat tudjuk megmérni amik nekünk vannak vagy amit valaki kölcsön ad nekünk a hétvégére.

Hol van az a "közeledben"?
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Nekem van egy sima LM350-nel épített tápom, azt felajánlhatom mérésre, ha gondoljátok.
(#) sny válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Flyback UC3842-es IC-vel épült tápom van itthon, azon is lehet mérni.
(#) Ge Lee válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Tőletek messze.
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Szuper! El tudod juttatni hozzám? (Privátban megbeszéljük.)
(#) Ge Lee válasza sny hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Mondjuk azon gondolom nincs áramszabályozás csak egy rövidzár védelem, ami lekapcsol a sönt feszültségére. Jut eszembe azokban optó is van, tehát ott a szabályozás jóval lassabb.
(#) sny válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Így van, elég lassú a szabályozás. Sajnos stabilizált rezonáns tápom nincs most összeépítve.

Viszont van itthon LM2575HVT. Az kapcsolóüzemű stabilizátor.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2013
(#) Ge Lee válasza sny hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
A 2596-ot mértem, az egy katasztrófa. Persze oda jó ahol nincsenek nagy igények, mondjuk LED-ekhez áramgenerátornak, vagy akkutöltőnek, stb.
(#) sny válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Hirtelen terhelésváltozásra az is kb. +/-100mV-os tüskéket generál. A szabályozás elég gyors, kb. 35us (5V @ 500mA...2000mA tartományban).

Viszont nem sok értelme van összehasonlítani egy stab IC-t egy komplett tápegységgel.
(#) Schnitt válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Én ezt a Conrad-os tápot építettem meg saját nyákra:
Univerzális hálózati tápegység, 1-30V/0-3A

Elég egyszerű szerkezet, de szívesen kölcsönadom, ha ilyen is érdekel.
A trafója csak 2,5A-t tud, így a táp is szerényebb a gyári paramétereknél.
(#) Attila86 válasza Schnitt hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Persze hogy érdekel! Most moziban vagyok de ha hazaértem írok privátot hogy megbeszéljük hogyan jusson el hozzám.
(#) sector99 válasza Attila86 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Úgy látom, hogy nem igazán volt jó az a film... Bocs ezt nem tudtam kihagyni.
Következő: »»   528 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem