Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2188 / 3962
(#) Zaustuv válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Ez egy elvi kérdés. A PNP tranyó helyett betehetnék egy MOSFET-et is. Nem az a baj. A baj az, hogy ha át akar menni az áteresztő tranzisztoron egy olyan áram vagy feszültségtüske, ami tönkreteheti az utána következő áramkört, az ellen hogyan érdemes védekezni. Ha van jobb ötledet, szívesen meghallgatom. Azért vagyok itt.
(#) kadarist válasza Zaustuv hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Szia!
Határod a feszültséget valamilyen félvezetős megoldással, például Zener-diódával, TVS-szupresszorral vagy feszültségstabilizátorral (stabkocka).
Tranziens-elnyomás.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2013
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Szia! Ilyen egyszerüre gondoltam. Esetlegesen a ha a feszültséget modosita szeretném bizonyos keretek között, melyik ellenállást kellene változtattnom? Köszi
(#) proli007 válasza Zaustuv hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Elsőként úgy, hogy NE menjen át rajta tüske. Ha lehet tüske se legyen. Ez most okoskodásnak tűnik, de hidd el nem az. Egy zavarjelet megszüntetni hatékonyan úgy lehet, hogy megszüntetni a zavar forrását, és növelni a zavarérzékenységet.
Egy áteresztó tranyót, valami szabályoz. Az nem engedheti meg, hogy nagyobb feszültség legyen a másik oldalon. Emitterkövető kapcsolást alkalmazva, és annak bázisát szűrve, sem mehet át a tüske, mert a kollektor feszültség változása sokkal kevésbé hat vissza a kollektoráramra, mint a bázisáram.
Feszültség tüskék ellen, - annak jellegétől, feszültségétől, függően - lehet zénerrel szupresszor diódával, vagy varisztorra, vagy kondenzátorral lehet védekezni. Feltéve, hogy állandó a feszültség, mert ezek feszültség függő eszközök. üdv!
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Hello! Az R1-et, vagy az R2-őt. A jelzésnél, az R2-őn 2,5V-nak kell lenni. üdv!
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Köszönöm! Még egy buta kérdésem lenne. A zümmer az 1k-s vagy ot vele sorosanvan egy 1k ellenállás? Milyen zümmerjó ide? Bármelyik?
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2013
(#) Zaustuv válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Ez itt mind igaz, és nagy segítség is, úgyhogy köszönöm! Közben rájöttem, hogy nincs túl sok értelme a kapcsolásnak, meg nem is működne úgy, ahogy szeretném. Kondenzátorral, ha elég nagy, és párhuzamosan van a terheléssel, meg lehet úszni a gyors tüskéket. Remélem idővel letisztulnak nálam a fogalmak.
Még annyit kérdeznék, hogy erősítőnél (AB osztályú, push-pull) mik azok a legnagyobb veszélyek, táplálásnál és működtetésnél egyaránt, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2013
(#) Fülöp Ferenc 49 hozzászólása Dec 18, 2013 /
 
Kedves kollegák egy kis segitségre szorulnék , van egy lépcsőházat kapcsoló időzithető kütyüm , szeretném megjavitani ha sikerülne , egy özönvíz elötti szerkentyü, nem találtam sehól róla rajzot vagy egyebet . Ha tudna valaki kapcsolási rajzot tenni fel róla , nagyon hálássan megköszönném.
Békés Karácsonyt mindenkinek Feri
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Az 1k-t csak a zümmer helyére tettem be a szimuláció miatt. Zümmernek olyan jó, ami önrezgő. A zénerel van korlátozva a rájutó feszültség. Az áram az R6-al van korlátozva.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
(#) proli007 válasza Zaustuv hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hello! Ezt inkább az erősítős topikba kérdezd meg a kollégáktól, vagy olvass bele türelmesen. Mert a válasz röviden semmi, hosszan meg messzire vezetne.. üdv!
(#) proli007 válasza Fülöp Ferenc 49 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hello! Rajzom ugyan nincs, de én a tápfesz környékén keresgélnék elsőnek. Majd a böszme két ellenállást venném szemügyre. (Rendesen elkomplikálták. 1db 4541-el leküzdhető a probléma..) üdv!
(#) ColT hozzászólása Dec 19, 2013 /
 
Hello!

Nem találok megfelelő topicot...

Szereztem egy döglött LED-es LCD kijelzőt. Netbookba való. (Csak a kép fele látszott rajta.)
A háttérvilágítását gondolnám életre kelteni. A LCD vezérlő szalagkábelek mellett van egy kétszálas kis flexikábel rajta, amiről ordít, hogy ő lehet a háttérvillany kivezetése.

A kérdés csak annyi, hogy jól gondolom-e, hogy ez az, illetve hogy ezeket is PWM-ben kell-e hajtani, és milyen feszültségről, kb. mekkora árafelvétele lehet...

Ha valakinek van ilyen tapasztalata, megköszönnék némi segítséget.
(#) ColT válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Ezt, és a Google-t már próbáltam, ha lett volna eredménye, nem kérdezek...
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
(#) blaci hozzászólása Dec 19, 2013 /
 
Üdv!

Van 4-4 darab fetem, amiket szeretnék párosítani erősítőbe. Viszont tanácstalan vagyok, hogy mi alapján tegyem. Saját logikám alapján mindkettő típusból az első kettőt választanám.

Az avr tranzisztor teszter az alábbi értékeket mutatja:
IRFP240:
c: 2,17n Vt:2611m
c: 2,17n Vt:2619m
c: 2,21n Vt:2573m
c: 2,21n Vt:2512m

IRFP9240:
c: 1,86n Vt:2972m
c: 1,86n Vt:2970m
c: 1,86n Vt:2953m
c: 1,86n Vt:2961m
(#) ColT válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Írtam fentebb, hogy nem nagyon találtam értelmes topicot hozzá, ami aktív is...
(#) granpa válasza ColT hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Az a topik aktív, amelyikbe írsz, mert ezáltal előrekerül; valamint, ha valakinek a figyelője rá van állítva, ott egyből megtalálja!
(#) ColT válasza granpa hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
De ahogy tapasztaltam, nem feltétlenül válaszolnak egy régebbi topicban... :S
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) Fülöp Ferenc 49 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
köszönöm , így elindulok rajta
(#) bbalazs_ válasza ColT hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hattervilinel a ket flexikabel (nagyfesz kabel) valoban a fenycsovet hajtja meg.
A meghajto panelnek ez a kimenete, ez egy nagyfrekis, nagyfeszultsegu kimenet, szabalyzott arammal. Az aram (igy a fesz is) a cso hosszatol fugg, a feszultseg atutes elott olyan 1500V, folyamatos uzemben kb 800. A freki 40KHz koruli.

A masik oldalan a meghajtonak latod a kisfeszultsegu bemeneteket, amik kozul termeszetesen a tapok a lenyegesek. A tapot konnyu felismerni, mert azonnal a bemenet utan biztositek vedi. A foldet a nagy femfelulettel valo kapcsolat miatt egyertelmu. Tobb fold is lehet. A tap legtobbszor 19V, a regebbi gepeken 12, sot 5V. Altalaban jellemzo, hogy a bemeneti tap feszultsegevel egyezik.
Legalabb ket masik bemenet van, az egyik az engedelyezo, ez lehet hi vagy lo is, kialakitastol fuggoen, de inkabb hi a jellemzo. A jelszint 5V vagy 3.3V.
Vegul a fenyeroszabalyzo, na, ez mar lehet PWM jel, de akkor ugyis kap egy simitast es analog feszkent mukodik tovabb. Altalaban erositve a fenyero is no.
(#) marone hozzászólása Dec 19, 2013 /
 
Sziasztok !
Ha ebből a kapcsolásból +/- 12V -ot szeretnék, akkor min kell változtatnom, az 5V -os stabilizáló IC-n kívül ?
Kösz !
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2013
(#) qvasz2 válasza marone hozzászólására (») Dec 19, 2013 / 1
 
Nem nagyon lesz jó, mert a + / - 12V-hoz kéne úgy 26-28V négyszőget csinálni, azt meg az 555 nem tud, mivel 16-18V a max táp, amivel hajthatod
(#) marone válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Kösz !
Akkor marad az 5V.
(#) whitedrago hozzászólása Dec 19, 2013 /
 
Sziasztok!
Ezzel a feszültségmérővel váltóáramot lehet mérni? Itt van a leírás is hozzá, én nem találtam meg benne, hogy váltó feszültség mérésére alkalmas-e.
(#) Csupasz válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szia
Az ICL 7106 és 7107 alapból feszültségmérő, de természetesen alkalmazható áram mérésre is, de akkor a shuntön eső feszültséget kell mérned.Menj át a Labortápegység készítése topicba, és ott Alkotó kollégának hála, részletesen ismerteti az alkalmazási lehetőségeket.
(#) Fülöp Ferenc 49 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Köszönöm a jótanácsot az időkapcsolóhoz, találtam a 230v-os kőrben egy szakadt mütyür( ellenállást 220k) kicseréltem as repül az egész gyönyörűen , a nagy ellenállások jók voltak . Köszönöm és békés Karácsonyt Feri
(#) whitedrago válasza Csupasz hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Rendben. Amúgy feszültségmérésre használnám
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Hello! Az IC egyenfeszültséget mér. Váltóáram méréséhez egyenirányító fokozatra van szükség. De ha tényleg az áram is, akkor meg Shunt ellenálláson eső feszültséget kell mérni. (Persze az egyenirányító marad.) Nézd meg az IC adatlapját! Mindig az a mérvadó. üdv!
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Akkor mivel tudnám megoldani a váltófeszültség mérését? Nagyfrekvenciás jelek feszültségének a mérése (is) lenne a cél.
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Egy mezei multiméter is mér váltófeszültséget ugyan ezzel az IC-vel. De váltófeszültségek pontos mérése nem egyszerű feladat. (Hullámforma tényező, TRUE-RMS stb..) Nagyfrekvenciás jelek mérése külön témakör, nem kimondottan amatőröknek való feladat.. (Azt régen termokereszttel mérték.) üdv!
Következő: »»   2188 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem