Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2190 / 3962
(#) proli007 válasza resystance hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Hello! Szoktak ilyen megnevezést adni a szabályozásnak, de csak angolszász területen. De így van. Az LM317 szabályozhatónak készült, a 78xx meg fixnek. De igazából ez azt jelenti, hogy mind kettő szabályozható, csak nem egyforma precizitással. Az LM317 1,2V-tól felfelé, míg a pld. a 7812 csak 12V-tól felfelé. üdv!
(#) resystance válasza proli007 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Nagyon köszönöm, erre voltam kíváncsi.
(#) Lamboo hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Sziasztok. Van két TDA2050-es IC-m, és szeretnék belőle erősítőt építeni. Az adatlapja szerint az IC füle a V- lábbal áll összeköttetésben. Ha mindkét IC ugyanarról a tápról kapja a tápfeszt, akkor rakhatom a két IC-t egy hűtőbordára? Vagy szigeteljem el őket?
(#) kérdező hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy üzemi kondenzátoros villanymotor kondijával párhuzamosan kötöttem egy égőt, és sokkal nagyobb fénnyel világít, mint ha a 220V-os hálózatról táplálnám be. Olyasmi, mintha 380-ról menne. Mi az oka?
Megmérni nem tudom, nincs itt a multiméterem.
(#) kadarist válasza kérdező hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Szia!
Röviden: generátorhatás. A nagyobb menetszámú segédfázis tekercsben indukálódó feszültség fázishelyesen hozzáadódik a hálózatból érkező feszültséggel.
(#) kérdező válasza kadarist hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Köszi a választ, értem.
A másik: Arra is gondoltam, hogy mivel egy 2900/450 fordulatú gépről van szó, ezért valahogy le lehetne venni a nagyobb, vagy kisebb frekvenciájú áramot? A kis fordulatú tekercsekről vennék le nagyobbat, hogyan kössem?
(#) gkari válasza kérdező hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Mindegyik tekercsben 50Hz a freki, csakis a feszültség lehet különböző!
(#) kérdező válasza gkari hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
OK.
Ha a 2900-as motor tengelyére teszek egy 1500 fordulatú IMI motort, akkor arról le tudok venni nagyobb frekvenciát, ha felgerjesztem?
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Nem a feszültség különbözo, hanem a pólusszám. A feszültségtől nem (nagyon) függ az asszinkron motor fordulatszáma.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) pucuka válasza kérdező hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Csak kisebb frekvenciájút tudsz levenni. Ha nagyobbat akarsz, gyorsabban kell pörgetni, mondjuk egy porszívó motorral.
Bocs, jobban olvasva ha 1500 fordulatú motor a generátor, és azt hajtod egy 2840 fordulatú géppel, akkor majnem a duplája frekit tudod levenni.
Ezért jobb a porszívó motor, ott a fordulatot finoman tudod szabályozni.
En is szabályzást írok, pedig ezesetben ilyesmiről szó sincs, mivel nincs fordulatszám figyelés visszacsatolva, csak vezérlésről lehet szó
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
A szabályzást a potméter kezelője végzi és akusztikus visszacsatolásban van a poti tengelyével
(#) martonroli hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Üdv!
Egy régi rádióból szereltem ki ezt a valamit, esetleg valaki elmondaná hogy mi ez,hogyan működik?
A tetején azt a kis pöcköt lehet tekergetni ebből gondolom hogy valami régebb fajta potenciométer lesz,igazam van?
Előre is köszi!
(#) balukapitany91 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Ez gondolom akkor van mikor elveszed a vezetéket az érintkezőtől,ha minden igaz a tekercsben feszültség indukálódik ez reléknél is előfordul ezért van a kapcs. rajzokon a relével párhuzamosan egy dióda.
(#) balukapitany91 válasza martonroli hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Szia ez egy forgókondenzátor.
(#) martonroli hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Lehetne egy picit pontositani?
(#) balukapitany91 válasza balukapitany91 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
A tengely forgatásával változtathatod meg a kapacitását.
(#) Renátó004 hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy antenna erősítőt egy septobox mellé tudnátok e nekem ebben segíteni?
Egy hálózati adapterről szeretném használni,és a lényege hogy a septobox elé kellene be kötnöm hogy a sima erősítő nélküli antenna jelét kellően fel erősítse.
Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv Renátó
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) balukapitany91 válasza balukapitany91 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Talán néhány pF-os, freki hangolásra való rezgőkörbe azt hiszem.
(#) martonroli válasza balukapitany91 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Az alján a 4 csavar mit állit?
(#) balukapitany91 válasza martonroli hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Hát ezt már nem tudom pontosan de talán a kondenzátorok fegyverzetének helyzetét, googleban tuti van részletes leirás, vagy várj hátha ir olyan aki nálam többet tud ennél.
(#) martonroli válasza balukapitany91 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Rendben van, köszönöm!
(#) laszlo raduj válasza balukapitany91 hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Nem , ez folyamatosan ráz-(ot), A szünetmentes táp működik , mert rá van csatlakoztatva a gép és a képernyő .
(#) pucuka válasza martonroli hozzászólására (») Dec 22, 2013 / 1
 
Zsebrádióban használt (fóliás) forgókondenzátor, nem is egy, négy, és négy trimmerkondenzátor.
Egyik része KH vételére 2×250 pF forgó. és 2×10 - 30 pf trimmer. A másik része URH -ra 2×60 pF forgó, és 2×2 - 20 pF trimmer. A trimmerkondik a forgókondikkal párhuzanosan vannak kapcsolva, ezért van a két oldalon 3 - 3 kivezetés, a középső a föld.
(#) resystance hozzászólása Dec 23, 2013 /
 
Sziasztok! Gondolkodok a PNP és az NPN tranzisztoron és szerintem valamit nem jól látok. Meglátásom szerint egyféle tranzisztor is jó lenne mindenhova, csak úgy kell forgatni. De ha ez így lenne, nem lenne másik fajta is. Segítene valaki megérteni, mit nem értek?
(#) martonroli válasza pucuka hozzászólására (») Dec 23, 2013 /
 
Köszönöm a választ!
(#) proli007 válasza resystance hozzászólására (») Dec 23, 2013 /
 
Hello! "De ha ez így lenne, nem lenne másik fajta is." Már meg is értetted!
Az NPN-nek a bázis és kollektor árama is pozitív tápról jön, a PNP-nek meg a negatívról. Avagy egy tranzisztor bázisárama az emitterhez képest vezérelődik. De az emitter, az NPN-nél a negatív táp felé esik, a PNP-nél meg a pozitív felé. üdv!
(#) hid0 hozzászólása Dec 23, 2013 /
 
Sziasztok! Mennyi feszültség kell?1Tranzisztoros rf erősítőnél,tranzisztor collectora 1A,teljesitm.:10watt.Meghajtás nincs.
(#) hid0 hozzászólása Dec 23, 2013 /
 
Elözöhöz,még lemaradt:táp és a collector közé,mekkora előtétellenállás tehető. Köszi
(#) resystance válasza proli007 hozzászólására (») Dec 23, 2013 /
 
Köszi, értem amit írsz, de a fejemben még mindig nem értem. Számomra ez még mindig egy megfordított tranzisztor, de nekiállok megcsinálni próbapanelon, és ha rájövök, hogy NEM működik, úgy megértem, miért jó úgy, ahogy. Még ilyen dolgokat nem értek, pedig már egész komoly dolgokat építgetek.
(#) pucuka válasza hid0 hozzászólására (») Dec 23, 2013 /
 
Ha mghajtás nincs, akkor mi a 10 W? Az RF erősítőfokozatok, de általában az erősítő fokozatok nem így működnek. Ha nincs meghajtás, nincs kimeneti teljesítmény sem. Az 1 A kollektor (van rá tisztességes magyar szó) áram, az mikor van? Az RF erősítőfokozatok, különösen a végfokozatok ún távíró üzemben, C osztályú erősítő fokozatok a hatásfok miatt. Ezért áramfelvétel is csak kivezérlés alatt van.
A táp és a kollektor közé a munkaellenállás van kötve, ez többnyire nem ellenállás, hanem egy reaktív hálózat (hatásfok) rezgőkör, vagy fojtó. Ezeknek pedig az ohmos ellenállása általában elhanyagolható.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2013
Következő: »»   2190 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem