Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2189 / 3962
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szinuszosan váltakozó feszültséget kellene mérni, kb. 1 Hz és 10 MHz között. A multiméteres megoldás mekkora frekvenciáig adna viszonylag pontos értéket?
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Nézz meg egy kézi-műszer adatlapját, és megtudod.
(#) ColT válasza bbalazs_ hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Hello!

Ledesről van szó, nem a fénycsöves inverterről
(#) amda hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
Sziasztok!
Hogy hívják ezeket az antennacsatlakozókat, és honnan lehetne kapni ilyen csatlakozójú antennákat? Egyáltalán lehet még valahol szerezni? És melyik kell az FM sávhoz? A fölső vagy az alsó? Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) erdgab válasza amda hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
A csatlakozóval már találkoztam anno,de dugót sosem láttam hozzá,nevét sem tudom.Az alsó csatlakozó az FM sávé,már ha van.A felső a közép,a hosszú és a rövidhullámé,hosszú,porcelán szigetelőkkel (dió) szigetelt és kifeszített huzalantenna és természetesen a jó földelés.
(#) amda válasza erdgab hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Köszönöm a választ! Amúgy eddig két darab drót volt beledugva. Az is megteszi? Veszi az adást rendesen.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) kadarist válasza amda hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia!
Szimmetrikus antennacsatlakozó szalagkábeles táplálású URH-dipólokhoz.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) amda válasza kadarist hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Köszönöm szépen! Lehet még ilyen antennát szerezni valahol?
(#) kadarist válasza amda hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Építs egyet! Szalagkábelt pedig padlások lomtalanítása alkalmával szerezhetsz.
(#) Csupasz válasza amda hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia
A HQ video oldalán nézd meg, ott vettem, csatlakozóval.
(#) OpenGL hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
Helló!

Az lenne a kérdésem hogy hogyan lehetne egy 9 voltos elemnek feszültségét és áramerősségét átalakítani 30 voltra és 5-7 amperre úgy, hogy ne kelljen transzformátort használni. Ha mindenképp kell akkor leírnátok hogy például milyen legyen vasmag hány menet legyen a primeren és a szekunderen és hogy milyen vastag legyen a drót...

A válaszokat előre is köszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) granpa válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Tisztában vagy a teljesítményekkel?9V-os elem<<<<<<<~180W?
(#) elektroncso válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia, először is nézz utána az elektronika alapjainak.
1. Egy 9 voltos elemből nem fogsz tudni kivenni 5-7 ampert. Maximum pár másodpercig. Akkor is fel fog forrósodni, és nagy szerencse kell hozzá, hogy a nyomás ne robbantsa fel a belső cellákat.
2- Az egyenáramot nem lehet transzformálni, lehet 9 voltból 30 voltot csinálni, de az azért bonyolultabb mint egy transzformátor.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) pucuka válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Jó combos 9 V -os elem kellene hozzá, és attól tartok nem a huzalvastagság lesz a legnagyobb gondod.
Az energia megmaradásról biztos hallottál, amit szeretnél a végén kapni, az nagyvonalúan 150 - 280 W. Ennél többet kellene az elemedből kisajtolni. Lehet, hogy neked van ilyen elemed, de én még nem láttam ilyet. Abból az elemből durván 30 A -t kellene kivenned, ennyit egy jó nagy autóakkuból lehetne talán.
(#) OpenGL hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
Aszt hiszem megfogadom elektroncso tanácsát és jobban beleásom magam az elektronikába. Azért köszönöm a válaszaitokat.
(#) elektroncso válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Szia, ajánlom a rádióamatőrök barkácskönyve című könyvet, szépen leír az alapoktól mindent. Én is ebből a könyvből sajátítottam el az alapokat. Kicsit régi, de nincs újabb.
Interneten pedig ez a jó oldal, igaz hogy rádióamatőr vizsgára való készüléshez van megalkotva, de ott vannak az alapok is.
Sok siker.
UI.:Használd a válaszgombot.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) proli007 válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 20, 2013 / 2
 
Hello! Amúgy meg lehet oldani amit kérsz, trafó nélkül is. Mindössze 210 db. 9V-os elem kell. Hármasával sorba kötöd, majd így a 70 soros kört párhuzamosan. És már kész is vagy. 27V lesz és 5..7A-al terhelheted is. üdv!
(#) maria hozzászólása Dec 20, 2013 /
 
hello
mire hasznalhato az a led ami a taviranyitobol van?
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) proli007 válasza maria hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Hello! Az infra Led. Látni, nem látod. Pld. kamerának világíthatsz vele, vagy optokaput készíthetsz vele. Persze ahhoz vevő is kell, nem csak adó. Van hozzá topik..
(Légy oly kedves a mondatokat nagy betűvel kezd!) üdv!
(#) BEMcorp hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Sziasztok!

Ha a mellékelt (KRC103) kapcsoló tranzisztorból párhuzamosan kötök 3-4db -ot, elbír hajtani egy léptetőmotor 150mA-os tekercsét? (77 ohm , 12 V).
(Tehát minden tekercset 3-4 ilyen tranyóból álló blokk hajtana meg)

(KR)C103.pdf
    
(#) whitedrago hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Sziasztok!
FR502-es dióda helyettesíthető SB560-nal?
(#) draco31 hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Hello!

Laptopom hangszórói 1W 8 Ohmosak. Kicserélhetem őket 2W 4 Ohmosokra, nem fog károsodni tőle az elektronika, erősítő stb. a laptopban? Egy másik laptopból származnak.
(#) szitko hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Sziasztok.
Remélem idevaló a kérdésem.
Egy lcd-nek a tápot ellenállásosztóval állítom elő, és a háttérvilágítás is erről a tápról megy. Ha jól számoltam, az ell.osztó után 16mA áll rendelkezésemre. A háttérvilágítás 4db párhuzamosan kötöt ledből áll.
Kell a ledeknek előtétellenállás?
Ell.osztó: Vin=5V, R1=100ohm , R2= 200ohm (R1-> GND), Vout=~3,3V, Iout=~16mA.
(#) proli007 válasza szitko hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Hello! Feszültségosztóval (v. előtét ellenállással) csak akkor lehet tápfeszt előállítani, ha a terhelés állandó. Viszont azt is be kell számolni! Mert a két ellenállással leosztva az 5V-ot, valóban 3,3V áll rendelkezésre, de csak kizárólag terhelés nélkül. Hiszen maga az osztó árama a 16mA. Ha az osztót terheled, akkor a feszültség leesik. Így tápot előállítani, csak zénerrel lehetséges, mert az terheletlenül felveszi a teljes áramot (amit az előtét ellenállással beállítunk). Ha terhelés teszünk rá, akkor pedig a kettő közötti különbségi áram folyik majd a zéneren. Vagy is a terhelés és a zéner árama mindig állandó értékű, így a kimeneti feszültség is az lesz. (Figyelmen kívül hagyva a zéner belsőellenállását és karakterisztikáját.) üdv!
(#) szitko válasza proli007 hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Köszönöm válaszod.
Tulajdonképpen állandó az áram, ezért is gondoltam, hogy jó lesz a fesz.osztó, de akkor inkább kicserélem zénerre.
(#) proli007 válasza szitko hozzászólására (») Dec 21, 2013 /
 
Minden esetre a Led-es háttérvilágítást nem kötném erre a 3,3V-ra. Azt az 5V-ról külön előtét ellenállással hajtanám meg. Mert amúgy is teljesen mindegy, a különbséget így is úgy is el kell fűteni.. Valamint ha kikapcsolod a világítást, nem változik meg a tápfesze az LCD-nek. üdv!
(#) laszlo raduj hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Helló!
Jobb híján a szünetmentes táp 12V-os akkuját használom tápként, egy autó sziréna javításához.
A kérdésem hogy miért ráz ?
Az igaz hogy elviselhető , de olyan kellemetlen , ha nincs tökéletes kontaktus a kezem és a felület közt akkor nagyon csip, de nem nyomhatom folyamatosan a testhez a kezem hogy csak rázzon , mert mernem is kell. Érdekes hogy csak 12V-ot mutat a mérőműszer .
(#) BEMcorp válasza laszlo raduj hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Egy (igazi)földponthoz képest (vízhálózat, fűtéscsövek) mérd meg a tápegység 'földpontját', kb 115V-ot fogsz kapni (félfázisfesz).
Nincs rendesen leföldelve a tápegységed.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
(#) resystance hozzászólása Dec 22, 2013 /
 
Sziasztok! Jól értem, hogy az LM317 egy "programozható" fesz stab., míg mondjuk egy 7812 fix?
(#) ColT válasza OpenGL hozzászólására (») Dec 22, 2013 /
 
Igazából nem 9V-os elem, de esetleg egy nagy C értékű és nagy kapacitású akkuból lehet ilyet csinálni, pár másodpercre... Jópár ezresből, egy durva step-up konverterrel Nem kezdőknek való (Nekem sem.) Meg sok mindenre akkor sem lenne jó, ha beletolsz egy rakás pénzt és megcsinálod.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
Következő: »»   2189 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem