Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NUMITRON 6 csöves óra
 
Témaindító: nox72, idő: Jan 12, 2014
Lapozás: OK   2 / 8
(#) nox72 válasza Amenophis hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szia! Ha olvasod a hozzászólásokat akkor Hp41c-nek volt egy felvetése ami jogosnak tűnik. Nem minden 74LS42 ugyan olyan.
Nekem régebbi gyártmányok vannak. Több sorozatot is kipróbáltam és jó volt.
Nálad az is megoldás, ha akarod, küldök 7442-est ami megbízhatóan működik.
Üdv:Lali
(#) nox72 válasza nik hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szia! Hasonló dolog miatt írtam Amenophis-nek is. Nálad is ez lehet a hiba. Ha kell neked is küldök IC-t.

Üdv:Lali
(#) Hp41C válasza nox72 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Sajnos az adatlapok hallgatnak a 74LS42 maximális kimenő feszültségéről. A TTL árakmöröknél, ha az adatlapon másként nem írják, a lábakra kapcsolható maximális feszültség az Absolutre maximum specification szerinti maximális tápfeszültség. Ennél fogva a 74LS42 alkalmazása nem szerencsés. Ajánlom most is a 7445 -öt, igaz arany árban van már. A Mule órában alkalmazott megoldás is jó lehet: CD4028 + 10 db npn tranzisztor vagy CD4028 és 2 tok 74(LS)06.
A bázis - emitter ellenállások SMD kivitelben feltehetők közvetlenül a tranzisztorok lábaihiz is.
(#) nik hozzászólása Feb 12, 2014 / 1
 
Sziasztok!

Nálam rendben lett a dolog! A Mikrowill-ben kaptam olyan 7442-est, amivel hibátlanul együtt dolgozik az óra. A képen látható, ami a foglalatban van, az jó. A másik hárommal, pedig nem akart megfelelően működni. Köszönöm szépen a segítségeket mindenkinek.
(#) Hp41C válasza nik hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Az egy régi jó Signetics példány. Nem is todom mikor szünt meg a Signetics, talán a bipoláris PROM -okkal együtt (82S131 stb). Kb 20 éve... A Texas pedig ma is gyártja... Inkább az Incomp -tól a 7445 (bruttó 88 Ft), ameddig még van nekik.
(#) killbill válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Nem egeszen ertek valamit. A 7442 totem pole kimenetu, semekkora feszultseg nem kotheto a kimenetere, mert vagy Vcc vagy GND fele "vezet" a kimenete. A 7445 az nyitott kollektoros kimenetu, ott van ertelme ennek a parameternek.

Mellesleg ennek az oranak a rajzat meg lehet tekinteni valahol? En a cikkek kozott nem talaltam.
(#) Hp41C válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
TTL Totem pole output
Ezen a képen az látható, hogy a kimenetet az "alsó" npn tranzisztor közvetlenül a földre húzza, de a "felső" npn tranzisztor egy diódán keresztül húzza a tápra. Ha a kimeneten a feszültség magasabb, mint a tápfeszültség, akkor ez a dióda lezár. Az ábra nem tér ki egyéb elemekre, csak a kimenetet alkotókra. A tényleges kimenet gyártófüggő, lehetnek védődiódák a tápfeszültség lb és a kimenet között. A pontos áramkör általában nem ismert.

Eddig fenn volt a cikk, én is onnan néztem a rajzot.
(#) killbill válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Megtalaltam a rajzot. Nem csodalom, hogy bajok vannak vele. Tenyleg a szerencsen mulik, hogy mukodik-e, es ha igen, akkor meddig. Mivel a TTL IC-k kimenetenek felepitese meg egy gyarton belul is valtozik attol fuggoen, hogy S, LS, sima, stb, nem lehet elore tudni, hogy mi lesz, ha 12V felé van terhelve. Ez a kapcsolas igy nagyon nem egeszseges. Jol mondja Hp41C kollega, ide 7445 kell. Az direkt erre valo, nyitott kollektoros kimenetu es 30V-ig hasznalhato.
(#) killbill válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Biztos most is fent van a cikk, csak en nem latom a "cikkek" listaban, de a google megtalalta.

A kimenet meg valoban gyartofuggo. De most megneztem egy osregi Texas adatlapot, (7474) es ott ahany tipus (S, LS, sima) annyi fele a kimenet. Vagy van dioda a felso tranzisztornal, vagy nics. Az LS-nel darlington van felul, nincs dioda, es van ott ket zener is a B-E atmenetekkel parhuzamosan. De, hogy a 74LS42 kimenete milyen..? Egy biztos, a TP kimenet nem arra valo, hogy Vcc-nel magasabb feszultseg fele legyen terhelve. Lehet ott ESD dioda a tap fele, bar ez sima TTL-ekre nem jellemzo, de C, HC, eseten el tudom kepzelni.
(#) Hp41C válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Idézet:
„es van ott ket zener is a B-E atmenetekkel parhuzamosan”

Inkább Schottky dióda.
Idézet:
„Egy biztos, a TP kimenet nem arra valo, hogy Vcc-nel magasabb feszultseg fele legyen terhelve.”

Ezt mondon én is, győzködjül a többieket...
A 7445 lábkompatibilis a 74(LS)42 -vel.
(#) nox72 válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Örülök, hogy kiderült ez az anomália. Nálam ezt ennyi idő alatt sem jelentkezett. Biztosan olyan 7442-es volt az összes ami ezt tudata. A cikket átalakítom 7445-re. Azzal biztosan egészségesebb. Bár nekem még elég sok van abból a 7442-ből ami stabilan jó. Valószínűleg én azzal is építem tovább. De 7445-ből is van itthon. Hétvégén felteszem a módosított és kipróbált rajzot. Remélem az már nem fog függeni az IC gyártójától.
(#) nox72 válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Teljesen lábkompatibilis ezt én is néztem. A PCB rajzát már meg is csináltam. Alig kell módosítani. + 6 db ellenállás kell bele.
A 7445 nem drága. Te is írtad, hogy 88 Ft. A Kontel-be 74 Ft.
(#) Hp41C válasza nox72 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
A Lomex -ben 430 Ft + csomagbontás, HQVideo csak info, FDH 970 + áfa, Ret nincs találat.
Ameddig a készlet tart....
(#) nox72 válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Már csak pár helyen van, ez a gond.
Múltkor a Kontha-ban azt mondta az eladó srác, hogy a régiek olcsók és jók. Az újak drágák, kínaiak és nem túl jók. Ahogy látom a 7445-re is igaz.
(#) nox72 válasza nik hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
A 7447 melegedésével mi a helyzet?
(#) nik válasza nox72 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Kb.:2 órája járatom folyamatosan és valóban meleg a 7447, de közel sem süt, mint egy rezsó, olyan jó testmelegnek érzem. Viszont a 7805-ös ekkora hűtőbordával is melegebb jócskán, mint a testem, de állandó hőmérsékletű és nincs semmi gond. Régi vágyam volt már egy 6 digites numitron. Szóval megérte után építeni, dobozolgatom, majd lassacskán.
(#) killbill válasza nox72 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia! Azert erdekelne meg ket dolog. A cso adatlapja szerint 3.15V 19.5mA egy szegmens. Ez ~10..11V meghajtassal 10-12-szeres teljesitmeny. Ezt 1/6 multiplexelve hajtod, igy kozel ketszeres terheles van a szegmenseken. Azon felul a 7447 kimenetei nagyjabol 60mA terhelest kellene kibirjanak. A 74LS47 24mA, a sima 7447 40mA a katalogus szerint. Lehet, hogy a masodik problema (a 7447 tulterhelese) segit elkerulni a cso tonkremenetelet azaltal, hogy korlatozza az aramot...? Mindjart egy jo ok arra, hogy miert melegszik.

A vilagert sem szeretnelek megbantani, csak a cikket olvasva ugy erzem, hogy reagalnom kell egy dologra: pont azert, mert retro dolog, szerintem nem odavalo a kék LED. Az izzos elvalasztas az ora es a perc kozott az kiraly. Egyszeruen osszeferhetetlen egy ennyire regi kijelzofajtaval a LED. Nemhogy a kék. Meg minek egy vilagito kijelzot megvilagitani?
(#) killbill válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Idézet:
„"es van ott ket zener is a B-E atmenetekkel parhuzamosan”

Inkább Schottky dióda.”

Schottky, igazad van. En meg beszelek ossze-vissza. Mert mindenaron kerestem az utat, amin a 12V iranyabol a Vcc-be tud aram folyni, es ugy megorultem a Schottky-nak, hogy zenernek neztem.
(#) nox72 válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia! A kék led, vagy bármilyen színű az üveget világítja meg. Totál ízlés dolga ki milyet szeretne. Bárki dönthet úgy, be sem építi. Nincs összekötve semmi óra funkcióval. Egyáltalán nem bántasz meg, nem vagyok ár hajlamos. Nálam a vélemény szabad.

A 7447 már egy led-es meghajtásnál is melegszik. A TTL ilyen. Ez volt az egyik hátrányuk. Ha dolgoztál TTL ic-vel tudhatod is.

Az IV-9 katalógusa a szegmens áramát folyamatos üzemre adja meg. Az impuzus meghajtásnál ez teljesen másként alakul. Nézd csak meg a VFD csöveket ahol megadják az impulzus üzemben lévő paraméteket is általában. Ráadásul ez numitron, aminél még az izzószálak hőtehetetlenségét is figyelembe kell venni. Ha van numitronod, próbáld ki meghajtani egy csövet, egy 7447-el, és nézd meg a fényét. Aztán próbáld meg 1/6-od impulzussal, és ott is nézd meg a fényét. Neked is az a 10-12 volt jön ki. Ezért a 7447 sincs túlterhelve. Engem hibamentes 1,5 év, folyamatos üzem mellett meggyőzött 7447 megfelelőségéről.
(#) nik válasza killbill hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Bár nem vágom az elektronikát közel sem olyan szinten, mint Ti (pusztán egy full amatőr, de lelkes után építő vagyok), bizonyára igazad lehet, az a szegmensmeghajtó kissé túl lehet terhelve.
Az ilyen csövek megvilágítása, pedig örök vitatéma lehetne, ez ízlés kérdése. Eleve adja magát az ilyen kijelzőknél, hogy üvegcsövek, amiket épp ezért szépen meg lehet világítani. Az efféle órák elsősorban dísztárgyak, másodsorban időmérők, kinek-kinek mi tetszik.
(#) killbill válasza nox72 hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Szia! Igen, dolgoztam TTL-lel, melegszenek. De ez nem azt jelenti, hogy akkor tul is lehet oket terhelni.
A folyamatos es impulzus uzem kozotti kulonbseget meg nem ertem. Pont te mondtad,hogy ez numitron es nem VFD. Semmi kozuk egymashoz. Nekem ugy tunik, hogy a numitron az aláfűtött izzo, semmi mas. Ettol birja nagyon sokaig. Szoval hajtottam meg izzot matrixban, megpedig 8x8-asban (flipper). A 6.3V-os izzonak kb. 18V tap jott ki szamitas szerint, es mit ad isten, valoban annyival vilagit rendesen. Az izzoszal kiintegralja a rakerulo impulzusok teljesitmenyet. Az egyetlen dolog, ami beleszolhatna a dologba, az az izzoszal induktivitasa, de az szerintem nem jelentos. Egyeb befolyasolo tenyezot nem tudok, aki tud, mondja! Szivesen tanulok en is. Azert kivancsi lennek egy meresre, hogy a numitronodat 1:5 kitoltessel meghajtod 12V-tal, de ugy hogy alul nem a 7447 van, hanem egy 1 Ohm-os ellenallas. Azon lehetne egybol aramot is merni. Meg azt is megneznem, hogy a jelen kapcsolasban a 7447 kimenete mennyire megy le. A BC327 szerintem kinyit rendesen. Tenyleg, mekkora frekvenciaval megy a multiplexeles?

Idézet:
„Ha van numitronod, próbáld ki meghajtani egy csövet, egy 7447-el, és nézd meg a fényét.”
Oszinten szolva, en nem mernem direktbe rakotni a 7447-re. A 7447 kimenete 40mA terhelesnel 0.3-0.4V-ig lemegy, igy maradna a numitronon 4.7V a 3.15 helyett. Szerintem nem sokaig birna.

Hidd el, hogy kizarolag szakmai szempontbol beszelek bele a dologba. Nem gyozom elegszer elmondani, hogy ezt azert teszem, mert sokan tanulnak ezen a forumon, es nem akarom, hogy rosszat tanuljanak. Nem az szamit, hogy valami mukodik-e masfel eve, hanem az, hogy kell-e mukodnie! Ha jol van megtervezve, akkor biztosan fog mukodni 10 evet is. Ha alul van meretezve, akkor vagy mukodik, vagy nem, egyik gyarto IC-jevel jo, a masikkal nem. Kiszamithatatlan, megbizhatatlan a kapcsolas, magyarul rossz. Igen, ettol meg az asztalon disznek jo, tudom.
(#) killbill válasza nik hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Idézet:
„(pusztán egy full amatőr, de lelkes után építő vagyok)”
Pont ezert zaklatom a tervezot, hogy az utanepitok olyat epitsenek meg, ami biztosan mukodik.

A megvilagitas valoban izles kerdese. Csak azert szoltam bele, mert ugy szol a cikk, hogy
Idézet:
„Mint minden hasonló felépítésű retró órát szerintem kötelezően el kell látni a csöveket megvilágító LED-ekkel.”
Csak azt mondtam, hogy ezzel az also megvilagitassal elvesziti a retro jelleget. Soha senki nem vilagitott meg uvegcsoves kijelzot. A kijelzo maga is fenyt bocsat ki, semmi ertelme megvilagitani. Latvanyos, de nem retro. Szerintem akkor lenne retro, ha fa dobozban lenne es legalabb ranezesre nem lenne benne semmi, amit 1980 utan gyartottak..
(#) sooty válasza killbill hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Nem furcsa, hogy azon elmélkedtek, hogy egy PIC (!) vezérelt távirányítós (!) rtc (!) numitron órában authentikus-e a ledes alávilágítás? Aki ttl-el akar építeni tegye meg. Akinek nem tetszik az alávilágítás ne rakja bele. Nosztalgia , retro, egyremegy , aki meg régi technológiával épít régi alkatrészekből (nos) készüléket az meg hamisító ?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2014
(#) killbill válasza sooty hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Igazabol nem elmelkedunk, csak en morcogok itt teljesen feleslegesen. A fiuk lelkesek, en meg belekötök a retro kifejezésbe. Amugy jo kerdes. Attol fugg, hogy mit ertesz retro alatt. A mikrokontroller az kezenfekvo, ha csak latszatra akarsz retro cuccot csinalni. Ami latszik, az a kijelzo. Az legyen regi fajta (NIXIE, Numitron), ami belul van, az lehet modern. De nincs azzal baj, ha Numitron kijelzos, taviranyitos az ora es uvegcsoben van es keken dereng a kijelzok alatt. K.@@.a jol nez ki, en nem modnom. Csak nem retro. Modern ora, regi kijelzokkel. Ennyi. Megcsak nem is retro hatasu. Nosztalgia annak, aki akkor is ilyeneket bütykölt, amikor tenyleg a numitron meg a nixie volt a kijelzo. En is epitettem TTL IC-kbol orat gyerekkoromban, nixie-vel is, meg LED-es kijelzovel is. Az NEC VFD-knek sajnos leegettem a futeset, azokkal nem epitettem semmit.... Napokig sirtam utanuk. Viszont Numitronnal sosem talalkoztam, nem is hallottam rola. Szegyen. Szoval nekem tenyleg nosztalgia ez, eppen ezert nem tetszik benne a kek LED. De nekem a burgi szó sem tetszik, marpedig a nyelv valtozik, ha akarom, ha nem.. De ettol fuggetlenul szakmailag nagyon szivesen segitek, ha valakinek szuksege van ra.

Ezt a hamisitot viszont nem ertem.
(#) sooty válasza killbill hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Nekem a numitron is nosztalgia, messzeringó gyerekkorom világa stb. Apám fiókja mindig is fura dolgokat rejtett. Csak akkor még nem érdekelt annyira az elektronika, hogy én is építsek valamit ... Ha valaki egy régi kapcsolást rekonstruál (bocs, tényleg nem hamisít), akkor ne tegyen bele ledet, picet, rtc-t stb. Ezek az órák csak azt akarják kiemelni, hogy nem 2 centes (jüanos) led kijelzővel készültek. Anno a nixie-k szinte kizárólag piros plexi mögött dobozolva léteztek, senki nem rakta volna ki őket egy műszer tetejére. Én meg nem átallom plexicsőbe vagy réteges plexilapok közé rgb aláfénnyel, cnc-s alumínium házba pakolni. Ha pedig egy kapcsolás a tapasztalataid és a tudásod szerint nem jó (vagy van jobb és te ismered) , akkor a tanácsaidra szükség van , azt nem is vitatom.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2014
(#) nox72 válasza killbill hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Szia! Megmérted a 7447 áramát numitron alkalmazás esetén? Én igen. Sorba kötött ellenálláson át. Megjegyezném, hogy a próbamodell esetében ezt már megtettem de nem emlékeztem a pontos értékre. Szóval a 7447 kimenetei árama 13-15mA. Ez nem túlterhelés, erről kár lenne vitát nyitni. A kijelző fényereje 7-esen volt. 8-as állásban talán ennél magasabb. A 40mA-es vagy 25mA-es tartomány megfelelő. Nem véletlenül lett pont 12V-ra felelve a feszültség.
Idézet:
„6.3V-os izzonak kb. 18V tap jott ki szamitas szerint”

Ennek az aránya 2,85. 1/8-as kitöltési tényezőnél.
Nálam 5V lett 12V-ra emelve. Itt a feszültség emelés aránya: 2,4. 1/6-os kitöltési tényezőnél. Számold ki! Te is ugyan olyan arányba emeleted, ha az 1/8 és 1/6-os kitöltést közös nevezőre hozod.

A 7447 kinyitásakor a feszültség nem megy le 0,3-0,4V-ra. A maradék feszültsége inkább 0,6-0,8V. + ott van még a multiplexeres vezérlés esetén a soros dióda is, a maga PN átmenetén eső feszültséggel.

A VFD-t azért írtam mert ott a legtöbb esetben megadják a feszültségeket multiplexeres vezérlésnél. A numitronnál nem igazán van ilyen paraméter.

Kérdezted, hogy mi is az a tényező amit nem vettél számításba. Ez pedig az izzószál ellenállásának hőfok tényezője. Izzásnál, ami több száz fok, sokkal magasabb az ellenállása mint hidegen. Ez korlátozza az áramot. Induktivitásról beszélni itt értelmetlen.

Lehet, hogy te leszel az egyetlen aki a numitron elé előtét ellenállást tesz. Megteheted, senki sem akadályoz meg. De előbb javaslom a numitronokról és azok meghajtásával kapcsolatba olvass el pár szakirodalmat. Tényleg nem kell, akár milyen hihetetlen is.

Az egész cikk és maga az óra is azért készült, hogy aki nem ismeri ezt a technológiát megismerje. Én sem szeretném, hogy a hibás felvetéseid miatt félreértelmezzenek valamit akiket érdekel. Az a valóban rossz.

Idézet:
„Szerintem nem sokaig birna.”


Ezekkel a kijelentésekkel meg óvatosan. Most már az áramot is ismered. A tény az, hogy bírja. Nem csak nálam, és nem csak az óra után építésekben, hanem vagy 50 éve mióta ezt a technológiát megalkották. Nálam még numitron nem ment tönkre, pedig kínoztam őket eleget.

Hp41c felvetése az igazán építő a 7445-el kapcsolatban. A 7442 utángyártott, sokszor kínai klónjaiba nem tudom mit építettek. A fórumban olvasottak alapján tény, hogy nem minden típusnál működött megfelelően. De ezek a problémák is megoldódtak. A kapcsolás megbízhatóan működik ha az alkatrészek jók.
A hét végén felteszem az újra a cikket V2 verzió számmal. Ebben a 7445 lesz.

Idézet:
„Idézet:
„Mint minden hasonló felépítésű retró órát szerintem kötelezően el kell látni a csöveket megvilágító LED-ekkel.””


Olvasd el még egyszer ezt a mondatot. Az van benne, hogy "szerintem kötelezően". Ez eléggé egyértelmű, hogy az én véleményemet fogalmazza meg. De az alá, fölé, mellé világításos dolgot tényleg kár folytatni. Mindenki úgy csinálja ahogyan akarja. Ha megépíted mégiscsak akkor tőlem pirosra is festheted ha neked úgy tetszik. Nem foglak lebeszélni róla.
Idézet:
„Soha senki nem vilagitott meg uvegcsoves kijelzot. A kijelzo maga is fenyt bocsat ki, semmi ertelme megvilagitani.”


Ha a google-be rákeresel a numitron, nixie, vfd órákra, akkor meglátod hány alatt van világítás és hány alatt nincs. Meg fogsz lepődni! Hidd el azokat nem én készítettem és nem is írtam nekik kötelezően tegyék be.

Bocs a hosszú válaszért, csak több bejegyzésre is írtál és gondoltam mindenre válaszolok. Látom, hogy nem rosszból írod őket, örülök, hogy ennyire foglalkozol vele. Talán próbálj meg egy kicsit numitronnal kísérletezni. Remek kis megjelenítő csövek!
(#) nox72 válasza nik hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Szia! A 7447-nél a 30-40 fok az teljesen üzemszerű. Nem is fog lejjebb menni. Talán még akkor is melegszik ha lehúzod a csatlakozót, ami a szegmensek felé megy.
De ez is típustól függ egy picit. Nekem jelenleg 74ls247-van beépítve. (tetszik, hogy a 6-os és 9-es szám teljes) Ez nem melegszik szinte egyáltalán.

A 7805 az valóban keményen tud fűteni. Volt ahol csak egy lemez volt rajta. Ott 65 fokon állt be a hőegyensúly. Kicsit sok, de ha állandósul akkor nekem belefér.

Igazából nem az üzemi hőmérséklet pontos hőfoka a legfontosabb, hanem az, hogy állandó legyen. Nem legyen hőmegfutás. Tetszik az órád. A szegmens elválasztók éjjel direkt nem világítanak?
(#) killbill válasza nox72 hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Adott egy izzoszal, amire az adatlap megad ket adatot. Feszultseg, aram. 3.15V es 19.5mA. Ezt az izzoszalat, ha egy 7447 kimenete es a +5V koze kototd, es a 7447 kimenete aktiv lesz, azaz lemegy logikai 0 szintre, akkor azon az izzoszalon bizony ~4.7V feszultseg lesz. Egy 3.15V-os izzoszalnak a 4.7V az igen nagy tulterheles. Nem veletlen, hogy az RCA numitron nem is 3.15V-os, mint a fent emlitett szovjet gyartmany. Viszont, az, hogy "kijelzo fenyereje 7-es", az nekem nem mond semmit. Hacsak nem azt, hogy ezek szerint az ora programja fenyerot is allit, es ebben az esetben ez is lehet egy magyarazat arra, hogy a kijelzok birjak. Egyebkent meg ezek a Numitronok azert tudnak 100.000 orat szemben az 1-2 ezer oras sima izzokkal szemben, mert ala vannak futve. Ha tulhajtod oket, akkor lehet, hogy nem tortenik semmi, csak az elettartama leesik mondjuk a 10-edere. Es? Sosem eg ki akkor sem.

A 7447 kimenete le kell menjen 0.3-0.4V-ra, ha nem terheled jobban, mint az Absolute Max. Ratings-ban megadott aram, ami 7447 eseten 40mA. 74LS47 eseten 24mA. Ezt mondtam a multkor is, hogyha tulterheled a 7447-et, akkor lehet hogy nagyobb feszultseg esik rajta, es eppen ezzel vedi meg a Numitront. A dioda nyitofeszultseget beleszamoltam a multkor is. Azert irtam kb. 10..11 voltot, mert a 7447-en esik ~0.4V, a dioda 0.7V a BC237 legyen mondjuk 0.3V Az 1.4V minusz, tehat marad 10.6.

A feszultseg novelesenek aranya a kitoltesi tenyezo alapjan: Az izzoszal teljesitmenyet akarjuk megtartani, azaz 1/6-os multiplexnel 6-szoros teljesitmenyt akarunk az izzoszalra 1/6 idore. Ez ugye eddig tiszta? Namost a hatszoros teljesitmenyhez Ohm-os terhelesrol leven szo, netzetgyok 6-szoros feszultsegemeles tartozik, ami 2.45. Mert, a teljesitmeny a feszultseggel negyzetesen aranyos. Ez igy tiszta? Tehat a normalis ertek, 3.15V-os szallal szamolva a te esetedben: 7.72V + 0.7V (dioda) + 0.4V (7447) + 0.3V (BC327). Az 9.12V tap. Szerintem.

A 18V nekem ugy jon ki, hogy 6.3V*gyok(8) = 17.8V. A ketszaz millivolt-ot meg elnyelik a kapcsoloelemek.

Es mivel az izzoszal felmelegszik uzemi hofokra, hiszen pont ugy vilagit, mint DC meghajtasnal, pontosan akkora ellenallasa lesz ezzel az impulzusuzemu meghajtassal, mintha siman atfolyatnad rajta a 19.5mA DC-t. Szoval ez nem az a tenyezo, amit en nem vettem szamitasba. Nagyon jol tudom, hogy az izzoszal hidegen sokkal kisebb ellenallasu, de itt nem errol van szo. Az csak addig erdekes, amig nem izzik.

A jotanacsot koszonom, ha szuksegem lesz, elolvasom az idevonatkozo szakirodalmat. De nem lesz ra szuksegem, nem tervezek Numitronnal dolgozni. Ettol fuggetlenul szerintem nem kell tulmisztifikalni a dolgot, 8 izzoszal egy buraban. Nincs benne semmi kulonleges. Csak egy jo otlet volt 50 evvel ezelott, amikor kellett a fenyero. Mert ebben az volt a nagy dolog, hogy nagyfenyereju. Es meg merem kockaztatni, hogy voltak olyan meghajtasok, hogy a kikapcsolt allapotban is folyt egy keves aram az izzoszalon, mert igy 1) gyorsabban gyulladt meg, 2) hosszabb volt az elettartam, mert kevesebb hosokk erte a szalat. Regi dolog ez izzoknal, előfűtésnek hivjak.

A felveteseim szakmailag egesz biztosan nem hibasak. Egyszeru szamitasokon, logikan, az Ohm torvenyen es az adatlapokban szereplo szamokon alapulnak. Ha megis kiderulne, hogy az R=U/I vagy a P=U*I osszefugges nem igaz, akkor en tevedtem. Vagy, ha barki bebizonyitja, hogy nincs igazam, el fogom ismerni. Megvan az a nagyon jo tulajdonsagom, hogy tudok vesziteni. (Csak nem szeretek)

A 7445 felvetes teljesen termeszetes (de ezzel nem Hp41C kollegat akarom degradalni), nem is ertem, hogy hogyan kerulhetett bele 7442. Totem-pole kimenetet hogyan gondoltad a +12V-hoz kepest hasznalni? Ez tervezesi hiba, semmi koze a kinai IC-khez. Ha megis mukodik, az nem jelent semmit, mert nem tudod, hogy miert mukodik. Ezt Hp41C is emlitette, ha jol emlekszem.

A szerintem kotelezo kerdessel nem vitazom. Szerinted kotelezo, szerintem nem retro. De ez a te orad, a te kitalaciod, ugy diszited, azt teszel bele, amit akarsz, tenyleg izles kerdese. Nekem is tetszenek az oraid, ezt is mondtam mar.

Azt viszont felreertetted, hogy senki nem vilagit meg kijelzot. En azt ugy ertettem, hogy reges regen, amikor ezeket a kijelzoket meg arra hasznaltak, hogy valamit kijelezzenek, akkor nem vilagitottak rajuk semmivel. Ahogy Sooty is mondta, piros plexi mogott ultek csendben.

Nagyon kedves vagy, hogy biztatsz, de en mar tobb, mint 30 eve jatszom ezekkel a cuccokkal. Numitronnal pont nem, de azert izzoval mar volt dolgom... En tenyleg joszandekkal beszelek bele, de nekem mindegy. Ha nem hiszel nekem, akkor nem. Engem nem bantasz meg vele, es nagyon remelem, hogy en sem bantalak meg teged.
(#) nox72 válasza killbill hozzászólására (») Feb 13, 2014 /
 
Szia! Amit írtál abban hiba van. Még mindig. Ne próbáld meg ide behelyettesíteni a feszültség négyzetét.
Ennél sokkal egyszerűbb a dolog. Használd csak simán a jó öreg P=UxI képletet. Ok? Ezzel számold ki egy szegmens teljesítményét állandó üzemben (3,15x0,02). Ezután számold ki multiplexer meghajtásnál az általad említett 10,6V és a mért 13mA-rel. 1/6 kitöltéssel. Biztosan sikerül. Rájössz, hogy a szegmensek még így is kevésbé vannak terhelve mint amit a katalógus megenged. Ezért nincs a meghajtó IC sem túlterhelve, még ha azt gondolod is (13-15mA). Max. 40%-on ketyeg. Értsd meg, a munitron izzószála korlátozza az áramot. Pont ez a csúcs benne. Nem félvezető, nem kell előtét ellenállás, TTL-hez készült. De mindegy, hogy elfogadod ezt a tényt vagy nem.

Az a baj, hogy sem numitronnal nem foglalkoztál, sem utána nem néztél ezek lelkivilágának. Sőt még az óra működését sem ismered, ha nem tudtad van benne fényerőszabályzás. De ha legalább Sooty mule óráját megnézted volna akkor már ezt nem kellene magyarázni.
A numitronnak sokkal nagyobb fénye van ha direktben hajtom mint az órában. Remek kijelzőket lehet vele építeni. Sikerült IV-10-es csöveket szereznem. Ez az IV-9-nek az előjel csöve + az 1-es szám. Milyen jó multiméter lesz belőle. Már előre örvendezek neki. Talán még a vaterára is teszek fel belőle, hogy másnak is elérhető legyen.

20-30 évvel ezelőtt ezek a megjelenítő csövek ritkák voltak. Nem mondom, hogy nem lehetett szerezni de elég nehezen. Ma már 1-2 nap alatt fel lehet hajtani őket. Akkor senki sem használta órákba őket, nem is arra volt kitalálva. Ritka volt, drága és ósdinak tartották. Csak a led és az LCD-re vágyott mindenki.

A 7442 remek kis jószág. Van belőle egy marékkal, akár csak a 7445-ből. Sok kapcsolásban használtam minden gond nélkül. Amikor a TTL IC-ket tanultuk elég sok trükköt bemutattak. Én nem várom el, hogy ezeket most megismerd. Igaz ennek közel 30 éve. Nem tudom te mennyi ilyen IC-vel dolgoztál de ha annyival amennyivel én akkor elég nagy számot jön ki. Itt is működik, ahogy láttad. De az, hogy a különböző gyártmányok eltérnek egymástól arról nem szólt a fáma. A régi IC-k jók, még ha nem is tartod annak őket. A kínai copy-k gyatrák. Igen is van köze a kínai gyártmányokhoz. Te tudod mit változtattak meg benne?

Soha nem mondtam, hogy nem fogadom el Hp41C ajánlását. Sőt ellenkezőleg. De ő elég nyugodtan megtette a javaslatát. Nem próbált meg győzködni. Úgy is nekem kell összerakni az áramkört.

Ha találkozunk, szívesen mutatok neked numitront.
(#) killbill válasza nox72 hozzászólására (») Feb 14, 2014 /
 
Szepjoestet! Mielott elmenne szemelyeskedesbe a dolog, szerintem ezt jobb lesz abbahagyni... Szomoru vagyok, hogy ilyenkor nem szolnak bele olyanok, akik szinten latjak, hogy nincs igazad pl. a multiplexelt meghajtassal kapcsolatban. Van itt a forumon par okos ember, aki biztosan meg tudna gyozni arrol, hogy nincs igazad. Nem tudom, hogy mivel merted a 13mA-t, de amig nem szkoppal, addig engem nem gyoz meg, amit mondasz. Es amig nem lattam, hogy a 7447 kimenete mennyire megy le. Ha mutatod a ket szkopabrat, akkor folytathatjuk a szakmai vitat. Bar nem sok ertelme. Amig nem erted meg, hogy a 157 Ohm-os izzoszalon 11V feszultseg hatasara 70mA folyik, addig nincs mirol vitaznunk. Ez OHM torveny, altalanos iskola 7. osztaly. Ez a 70mA sok a 7447-nek. Miert nem hiszed el? Mi az, hogy a Numitron bekorlatozza az aramot. Egy teljesen mezei izzoszal. Mit korlatoz be? 157 Ohm a meleg ellenallasa. Mert ha nem annyi lenne, akkor 3.15V-on nem 20mA folyna rajta. Vagy rosszul olvassuk az adatlapot. Oszinten szolva en csak elolvasni tudom, de nem ertem, mert nem tudok oroszul. Szerencsere(?) a felesegem orosz-magyar szakos tanar, o erti, csak nem pont a szakmai oroszt. De a lenyeget ertettuk. De most megkeresem egy Lomonoszovot vegzett ismerosomet, es megkerem, hogy forditsa le nekem az IV-9 adatlapjat.

Az, hogy az orat magat nem ismerem, az meg ebben az esetben nem sokat szamit. Egyreszt megneztem volna a forrasszoveget, de csak a HEX-et talaltam, igy nem tudtam megismerni. A kapcsolasi rajzot latom, es latom, hogy hibas, tobb sebbol verzik. Ennek sok koze nincs a programhoz. Ha azt mondtad volna, hogy igen, a HW tulhajtana a csovet, de a program nem engedi, akkor rendben lenne. De nem ezt mondtad, mert nyilvan nem igy van, hiszen a program eredetileg nem ezekhez lett irva. Nem te irtad a programot. Tudod, hogy hogyan mukodik? Van benne valami vedelem arra az esetre, ha lefagyna valami miatt a program? Pl. egy halozati zavar miatt. Nincs tulzottam megszurve a betap.. Mert ha rossz helyen megall a program, akkor rajta marad a Numitronon a 12V. Vagy azt is kibirja? Pl. az ilyen hiba ellen szokas HW-bol vedeni a multiplexelt kijelzoket. Ezt tanitottak, amikor a TTL IC-ket tanultad?

En TTL IC-kkel annyit foglalkoztam, hogy 1985-ben terveztem es epitettem az elso z80 alapu szamitogepemet, es azota eleg sok masikat. Pl. egy Motorola 68000 alaput. Azon a z80-as gepen mar 18 eves koromban programozassal kerestem penzt. Szerinted? Azokban voltak TTL IC-k jocskan. Kompeltt videokartyakat es hasonlokat terveztem. Microchannel DMA floppy-hoz, TTL IC-kbol. Es tudod mit! 1983-ban mar volt TTL IC-s oram, amit szinten magam terveztem es epitettem. 4 db 7 szegmenses LED kijelzovel. Full TTL, ebresztos. Meg snooze is volt rajta. 7490-ek, 7447-ek, 7486-ok meg valami diodas vagy kapu az ebreszto kompataronak. Hidd el, hogy nem csak ugy a levegobe beszelek. En nem titkolom sem a nevem, sem a korom, ahogy a munkaimat sem. De most, hogy mondod, pl. a 8mm filmszkennerben, amit terveztem es epitettem a CCD alapu kameratol a komplett digitalizalon at a megjeleniton keresztul a mechanikaval egyutt, abban azert volt LED-es megvilagitasa a filmnek, mert nem tudom egy izzolampa aramat kiszamolni. Es az izzos es LED-es eredmenyjelzok is csak veletlenul mukodnek, amiket terveztem. Sot, a ketcsatornas tarolos szkopon azert nincs skalavilagitas, mert nem tudnek ket skalaizzot meghajtani. Ugyanmar.. Mert az remelem mondanom sem kell, hogy ezeket valoban en magam terveztem, nem a netrol leszedett rajzokat epitgettem meg. Sem '83-ban, sem ma. Nekem ez a szakmam, ebbol elek, ezzel foglalkozom 13 eves korom ota. Bar ezzel sokan vannak igy, egyszer nekem is valaki pont ezzel ervelt, de nem gyozott meg

Ha talalkozunk, akkor szivesen megmerem az oradat szkoppal, es lathatod, hogy mit csinal valojaban az elektronikad. Ha akkor sem hiszed el, hogy mi tortenik, akkor tenyleg feladom.

Idézet:
„Amikor a TTL IC-ket tanultuk elég sok trükköt bemutattak. Én nem várom el, hogy ezeket most megismerd.”


Béke veled!
Következő: »»   2 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem