Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   479 / 607
(#) pinyó39 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Jól néz ki, mennyibe volt szállítással együtt ha nem titkos? (Korrekt kis kupi, nálam az elektronika és a modellvasút kezdi elérni az 1,8m-es magasságot.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2014
(#) reloop válasza pinyó39 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Gondolom Szpisti a címzett.
(#) Szpisti válasza pinyó39 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Nem titok, innen bárki megrendelheti.
Ezzel persze nem akarok lebeszélni senkit az építésről, de ha 7000-ért házhoz is jön 3 héten belül, nem tudom érdemes-e vele bajlódni.
Na meg ez a része a kisebbik nyűg, ott van még a dobozolás, előfok készítés, tehát marad még hobbizgatni való így is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2014
(#) zotya1983 válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Na akkor gratula,amúgy csinos kis panel,de már építettem 2 db ilyen hídat a pedró féléből,így maradnak azok, eddíg kopp kopp mindkettő hibátlanul teszi a dolgát.
(#) ELKO26 hozzászólása Ápr 1, 2014 /
 
Egy ilyen trafóval lehet már mit kezdeni?
Szimmetrikus 2x20=2,5 A----ez 100w körül van??

2x24=1,4 A
2x36.5= 2 A
(#) zotya1983 válasza ELKO26 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Elég gyengék az áramerősségek,de a szimmetrikussal simán építhetsz sztereó szimpla tda7294 et. Kb 60 wattig nem is lesz gondod,utána erősen korlátolni fog a trafód miatt.
Bár én építettem és esztelenül hajtja akinek építettem videoton (90Va) 24 voltos trafóval is 7294 szimplát,és lejön róla 65-70 watt simán.
(#) ELKO26 válasza zotya1983 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Köszi,nem is akarom teljesen kivezérelni(3x3m szobába) másrészt meg amúgy is 70w-ot ad le ez az ic,úgyhogy kb 60w az elég,köszi még egyszer.
(#) reloop válasza ELKO26 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Ápr 1, 2014 /
 
Amiket az előbb írtatok ez hogy értendő valójában ? Hogyha alul méretezett trafót használok a tápban akkor automatikusan nem fog több ampert leadni a trafó mint amenyit az ic felvenne. Én 60va trafóval próbáltam , én úgy gondolom va ben megadott trafó teljesítménye az 50-55watosnak felel meg. Így kétszer 24volton nem igazán képes már leadni 1ampernál többet, max 1.5ampert leadni . Tehát a kimenő teljesítmény is ilyen arányban csökken . Tehát ha én 150watot ki akarok hozni belőle kétszer 24volton ahoz kell a sztereó hídhoz 350-400va es trafó akor adná le a 150watot. Legaláb is én ebben gondolkoztam de, most ha erről kapnék egy két mondatban infót azt megköszönném .
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Szia! Ha a trafót a névleges teljesítménye fölött terheled két dolog történik. Az egyik a szekunder feszültség esése, a másik a trafó melegedés. Míg a feszültségesés egyszerűen a leadott teljesítmény korlátozásában nyilvánul meg, addig a melegedés a használat jellegétől függ. Ha ritka dinamikacsúcsokban szeretnéd csak a 150W-ot elérni, akkor egy ezzel megegyező teljesítményű transzformátor bőségesen elegendő. A szélsőséges igénybevétel, mint például monoton műsoranyag teljes teljesítményen, esetleg itt-ott túlvezérelve, már 200-250VA-t igényel. Ezeket csatornánként értve.
A 350-400VA-es trafó már egy elég megbízható kategória a sztereó kivitelnél.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2014
(#) Szpisti válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Teljesen jól látod a dolgot.
Más kérdés hogy sok gyári erősítőben is jócskán alulméretezett trafókkal táplálják ezeket a
végeket - ami érezhető is a gyenge dinamikában, erőtlen csúcsokban.
Ha olyan jellegű igénybevételre készül a cucc, ahol szinte folyamatosan maximumon hajtják , bizony elkel a táplálás amit írtál.
De egy otthoni zenehallgatós eszköznél ritkán fordul elő ilyesmi. Főleg ha a lesugárzó eszköz mondjuk 50W-ot bír maximum. Ettől függetlenül oda sem árt a kicsit túlméretzett trafó.
Azt a 220VA-es trafót én is csak kísérleti jelleggel szerelem bele a kombóba, ha esetleg melegedne, vagy nem bírná a dinamikát kihozni a zenéből, lecserélem nagyobbra.
(#) Szpisti válasza reloop hozzászólására (») Ápr 1, 2014 /
 
Akkor úgy tűnik ebben is egyet értünk
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Ápr 1, 2014 /
 
Értem. Na most én meg építettem ezt a biztis hidat amiben található a tápján 2db bizti , és a biztik mellet található egy egy dióda, amiről ugye reloop írta nekem hogy fordítot polaritás esetén a diódákon kialakult rövidzárlati áram oldja le az üvegbiztosítékokat, illetve ki olvasztja. Én ezeket a biztosítékokat úgy gondoltam hogy ez egyéb terhelésektől is védik ezt az ic ét mondjuk valamilyen gerjedésből létre jövő túl áram. A problémám most az velük, hogy ide próbára 2A est tettem bele de szerencsére nem oldott le tehát ebből is látható kb úgy 50százalékos hangerővel teszteltem , el gondolásom szerint ha 100watot akarok kinyerni. Már nem tudom hol olvastam itt ha a táp egyik része elmegy mondjuk ki olvad a bizti az ic is elszál. Tehát oda mindenkép 4Aesre kell cserélnem. Bár ezt még mindíg nem értem miért megy tönkre nekem a TDA2030asoknál mindnél volt a tápban biztosíték és nem egyszer elment, semmi gond nem volt az icvel.
(#) zotya1983 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
2 a es bizti bőven elég oda, pláne hogy a trafód nem is tud annyit leadni a szekundereken,ha nem oldott ki az egy jó jel, mivel az a biztonságos alsóhatár üvegbiztiben a 2 amper a te trafóddal.Ahogy Reloop írta régebben oldjon minél előbb az a bizti ha gáz van a panelen.
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Szia! A féltáp kimaradása inkább a szóló kapcsolást sújtja, azt is rákötött hangszóró esetén. Sajnos teljes bizonyossággal még nincs feltárva a jelenség.
(#) ELKO26 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Igen.
(#) reloop válasza ELKO26 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Ennek két független 0-20-24-36,5 kivezetésű szekundere van. A két 0-24-et középmegcsapoltra kötöttem és két hidat hajtok vele gond nélkül.
(#) gabesz.mi074 válasza zotya1983 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 / 1
 
Véleményem szerint a tápot meglehet biztosítani a trafó primer oldalán is és ha ott le old akár miért is, azért az csak másabb. Ezt az áram erőség értéket szintén ki lehet számolni a trafó teljesítményéből legfeljeb kisérletezni is lehet vele ami még meg marad ott teljes hangerőnél, és ki bírja a be kapcsolási áramfelvételt ,ami ugye szerintem két dolog miatt is nagy mivel hogy a trafónak van egy átmágnesezésből adódó be kapcsolási áramfelvétele, és azért nem tekinthetünk el attól sem amikor 2db 10000mikrós kondit töltünk fel ez még hozzá jön pluszba , és ez már egy 250VA es trafónál már a primeren akár 4-5amperre is össze jöhet. Lágy indítással ki lehetne küszöbölni mondjuk egy sorba kötött ellenállással és be kapcsolás után az ellenállást rövidre zárni ami sorba volna kötve a primeren, így gondolom a bizti értékét már jóval kisebb értéken lehetne tartani a trafó terhelt üzemi áram értékére lehetne megválasztani , a híd kapcsolás paneljára így maradhatna a 4A értékű ami védené a fordított polaritástól ugyan úgy, vagy egy esetleges zárlattól is .
(#) gabesz.mi074 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Egyébként az én foglalkozásomban is így van a villanyszerelésben. A fogyasztókat különböző módon védjük a zárlati, vagy az esetleges túl áramtól történő károsodástól. Esetünkben a biztis híd panelján lévő biztik a fordítot polaritástól ugyan úgy védene, túl áramtól pedig , mondjuk kis impedanciájú hangszóró vagy talán bár ezt már nem tudom illetve én nem vagyok jártas ezekben a dolgokban de lehet egy jól méretezett bizti védene a hangkimeneten létre jövő rövidzártól is . Persze ugye ezek csak az én feltételezéseim.
(#) zotya1983 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Tiszta sor, nekem a szekundereken nincs is bizti, csak a primer 2 oldalán, mivel 1 osztályú földelést alkalmazok.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2014
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Szia! Enyhe túlterhelés esetén az IC hővédelme avatkozik be, a recsegős hangjáról jól felismerhető a jelenség. Erős túlterhelés, vagy kimeneti zárlat esetén a TDA7294 elfüstöl, a biztosíték már csak akkor olvad el amikor az IC zárlatosra égett. Ennek a biztosítéknak főleg tűzvédelmi szerepe van. Azért az sem mellékes, ha úgy alakul a meghibásodás, hogy kimegy a tápfeszültség a hangszóróra akkor azért tud valami engedni. A DC védelem reléje is pont ilyenkor hajlamos a beégésre. Szóval teljes biztonságot nem lehet garantálni, de ésszerű a primer oldalon kívül a szekunder oldalon is biztosítani a különálló egységeket.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2014
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Ápr 2, 2014 / 1
 
Szia.
A 7293 füstöl el rövidzárlattól, a 7294 belső védelme nagyon jól kivédi akár a rövidzárlatot, akár a túlterhelést. Élesben is volt tesztelve, kb. 10-15percig volt az egyik oldal zárlatban. A zárlat megszüntetése után minden ment tovább, ahogyan kell.
(#) zotya1983 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 2, 2014 /
 
Ezt megerősítem,én is teszteltem ilyen módon, sőt hülyére is gerjesztettem az ic ket, ekkor is max a hővédelem lépett be és szépen leszabályzott az ic.
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Ápr 2, 2014 /
 
Értem . Azért én egy ilyen tápot fogok építeni hozzá amit le írtam, ha csak tűzvédelmi célokat szolgál a bizti akkor sem árt szerintem egy 160VA feleti trafónál a lágy indítás. Érdekes hogy ez be és ki kapcsoláskor nem kopogtassa a hangszórót, quad végfokommal ellentétben .
(#) zotya1983 válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 3, 2014 /
 
160 Va-s toroidhoz felesleges a lágyindítás véleményem szerint,az nem ránt akkorát a hálózaton hogy leverje az Év relét. 500 Va felett viszont már mindenképpen raknék egy lágyindítást. Nemrég volt nálam egy Robson Dx 1000 turbó na abban nem volt lágyindítás mert kikötötték,repült is a 10 amperes bizti Javításra volt itt mi szerint leveri az autómatát...
Persze ki volt kötve a lágyindító panel és összekókányólva a 2 db toroid.
Szívem szerint tennék a 300 Va-es be is, de nagyon drágák még kitben is a lágyindítók.
5 ezer ft alatt nem igen van.
(#) zotya1983 hozzászólása Ápr 3, 2014 /
 
Viszont ha már itt tartunk, valaki épített már sztereó és/vagy dual monóban hídat 300 Va toroidról?
Vagy ne is próbáljam meg? Vegyek nagyobb transzformátort hozzá? Hangoskodni kell természetesen.
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Ápr 5, 2014 /
 
Szisztok! Tegnap új táppal próbáltam meg a hidamat , van ithon egy 250vaes tápom gratz híddal és 10000mikrós kondival. Működik rólla szépen gond nélkül, viszont nyugalmi áramot most 120miliampert mértem. Szerintetek foglalkozzak ezzel vagy jól van ez így?
(#) reloop válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
Szia! Az adatlap elég tág határok között adja meg a nyugalmi áramot, ha működik akkor biztos rendben van.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 5, 2014 /
 
A be meneti jel kábelt sorkapocsba kötöttem , most jelenleg még a tesztelésnél így van megoldva de a későbiekben le kerül majd róla ez a kötő elem. Itt nem volt rendes kontakt én arra gondolok mivel ez miatt hiába tekertem teljesen vissza a potmétert nem volt rendes rövidzár a test és a bemenet között, ezért mértem 120miliampert mint nyugalmi áramot. Most hogy meghúztam 90miliamper lett.
(#) didyman válasza zotya1983 hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Az ÉV relét hogy veri le? Az nem kismegszakító.
Lágyindítót miért kellene venni, mikor otthon elheverő dolgokból is meg lehet csinálni? Új alkatrészekből is 500-1000 Ft körüli összeg.
Következő: »»   479 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem