Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő
 
Témaindító: source2, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   31 / 39
(#) pucuka válasza d3lete hozzászólására (») Máj 6, 2014 /
 
Nnna. Így már értelmesebb a kérdésed.
Azokat az impulzusokat, amiket a szkóp ábrán látunk, formálni kell egy monostabil multivibrátorral, majd annak kimenőjelét integrálni kell a kapott jel nagysága arányos a bejövő jel frekvenciájával, azaz a fordulatszámmal. Ennek a frekvencia/feszültség átalakítónak a kimenőjelét megjelenítheted egy feszültség mérő műszerrel vagy egy kivezérlés jelzővel.
Monostabilnak használhatsz CD4098 monostabil multivibrátort, vagy NE555 áramkört. Az integrálást RC taggal megoldhatod, vagy integráló műveleti erősítővel, ami a kijelzőt is meg tudja hajtani.
De az LM2917 is jó.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2014
(#) Johnny0004 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) d3lete válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Köszönöm!

Akkor a jel közvetlen ebbe megy bele ezt megtáplálom. Az ennek kimenőjét rátolhatom egy LM358-ra? Majd amit a 358 kiad azt közvetlenül az lm2917-re? Ezzel meg is van egy ugyan olyan fordulatszám jel mint ami gyárilag meghajt egy fordulatszámmérőt? Kalibrálni a 2917-nél vagy a monostabilnál kell?
(#) d3lete válasza d3lete hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Megcsináltam a vibrátort 555-ből. Lemértem multival a szenzor feszültségét. Gyújtás ráadás után fix 1v ot mutat. Ha ráteszem az 555 bemenetére, Kifelé 3.3v os jelet kapok ami hiába forgatom a főtengelyt nem nagyon akar változni. Százados eltérések vannak. Ha a szenzorra teszem a multit és úgy forgatom akkor sem változik semmi. Mit kellene látnom?
(#) pucuka válasza d3lete hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
A szenzorra hiába teszel multit, az nem sokat fog mutatni. Különösen a digitális nem. Az LM2917 re közvetlenül ráteheted a szenzor jelét, illetve szkópon megnézed a jel csúcsfeszültségét. Ha a pozitív csúcs 3 V -nál nagyobb, akkor közvetlenül, ha kisebb, akkor erősíteni kell, lehetőleg csak a pozitív felét. Az LM2917 IC -ben van jelformáló.
555 IC -vel (és bármely más momostabillal) kicsit másabb a helyzet. A monostabil elé jelformáló áramkört kell készíteni, ami a szenzor jeléből +3 - 5 Vcs feszültségű tűimpulzusokat készít, és ezzel indíthatod a monostabilt. Ezt elkészítheted egy differenciáló RC taggal, majd utána egy Schmitt trigger bemenetű CMOS inverterrel. (CD4093) Az 555 kimenetét szintén formálod az inverterrel, majd integráló RC taggal előállíthatod a fordulatszámmal arányos feszültséget. Az RC tagok időállandóit azonban ügyesen kell meghatározni, hogy értékelhető kijelzést kapjál. Az LM2917 mindezt leegyszerűsíti, mert minden szükséges áramkör benne van, és neked csak egy időállandóval kell törődni, annak a kiszámítását az adatlapon megtalálod.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2014
(#) d3lete válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Nincs szkópom sajnos. Nem találom az időállandó kiszámítását 14 dip-re csak a 8 ra.
(#) pucuka válasza d3lete hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
Kéretik az adatlap alaposabb tanulmányozása.
Bővebben: Link
Mivel szkóp ábrákat csatoltál, gondoltam saját képek. Szkóp nélkül nehezen fog menni. Digitális áramkörök vizsgálatának legfontosabb eszköze az oszcilloszkóp.
(#) d3lete válasza pucuka hozzászólására (») Máj 7, 2014 /
 
És mondjuk a generátorról nem lehet venni a fordulatszám jelet?
(#) pucuka válasza d3lete hozzászólására (») Máj 8, 2014 /
 
Elektronikusan biztos nem, csak hasonlóan mint a lendkerékről. A lendkerék azonban a főtengellyel szoros kapcsolatban van, a generátor nem. De a generátort meghajtó főtengelyen levő szíjtárcsa jó hely lehet. A gyújtásról is le lehet venni a fordulatszámmal arányos jelet kapacitív úton. Már ha van gyújtás.
(#) Johnny0004 hozzászólása Máj 8, 2014 /
 
Üdv! Elkészítettem vicsys úr nyákját, ezt: Link, csakhogy jól látom, hogy baj van, mivel én értelemszerűen úgy nyomtattam, hogy a vicsys felirat olvasható legyen, de ahogy nézem a rajzot, így a nyák fólia felől lesz a PIC?
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2014
(#) Johnny0004 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 18, 2014 /
 
Nos Johnny-kám igen így van. Újabb kérdésem lenne, hátha nem csak magamnak kell válaszolnom, elkészült a fordulatszámmérő, de sajnos PWM-es vezérlésnél lassabb fordulaton mér többet, tápfeszültség vezérlésnél meg először többet mér, aztán kevesebbet. Van akinél esetleg volt ilyen jelenség, vagy esetleg van újabb szoftver, mi lehet a probléma? Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2014
(#) proba válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
A PWM vezérléssel meg a tápfeszültség vezérléssel nem tudok mit kezdeni, a linkelt cikken ilyet nem látok. Azt esetleg nem ártana tisztázni számodra mi az etalon mérce. Első körben generátorral tesztelném, bemenő fokozatok nélkül.Ha így a frekvencia, és a jelzett "fordulatszám" hányadosa állandó talán a bemenő fokozat szed össze valamit, esetleg a viszonyítási alapod nem jó.
(#) Johnny0004 válasza proba hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Nem értjük egymást, illetve nem írtam le pontosan, de köszi hogy válaszolsz. Tehát PC ventilátort kell szabályoznom, ennek a fordulatát mérném a linkelt kapcsolással. A szabályzást próbáltam feszültség változtatásával és PWM-mel is, de minden esetben rosszul mér a fordulatszámmérő. Ezért kérdezném, hogy valakinél működik ez a kapcsolás így ahogy van PC ventilátort mérve?
(#) proba válasza Johnny0004 hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Lehet. Én nem építettem meg, csak a hiba forrásának megállapításában szerettem volna segíteni. Ha a leírtakat sikerül kivitelezni, eldönthető, hogy a ventilátorod ad rossz jelet/ a bemenő fokozat rossz , avagy a fordulatszám mérődön kell valamit csiszolni.Az első két eset talán korrigálható, a második csak a szerző segítségével javítható.
(#) Johnny0004 válasza proba hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Oké, köszi.
(#) Busz hozzászólása Aug 3, 2014 /
 
Üdv!
Adott egy Nissan Primera diesel 20 éves autó és egy kínai fordulatszámmérő. A kérdésem az hogy hova kössem be azt az egy szem kábelt amin elvileg a fordulatszámot tudná érzékelni?
A gyári fordulatszámmérő honnan veszi a jelet, arra nem lehetne rákötni? Bár az sem mindig működik...
(#) enree hozzászólása Aug 28, 2014 /
 
Sziasztok!
Találtam egy nagyon tetszetős fordulatszámmérő kapcsolást. Valamikor fent volt több filemegosztó oldalon is a teljes doksija, de mára eltűnt. Annyit kiderítettem, hogy a Siliconchipben jelent meg és John Clark tervezte. Esetleg valakinek nincs meg régebbről a doksija? Elég komoly, nagy tudású műszer, szeretném megépíteni. Közben belebotlottam egy magyar oldalba, ahol valaki sajátjaként árulja jó pénzért, no comment...
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Azt hiszem nekem megvan. Estére megnézem.
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Húúúú, nagyon hálás lennék, köszönöm!
(#) kokozo válasza enree hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Szia!
Erre gondoltál?

tach1.pdf
    
(#) enree válasza kokozo hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Szia!
Köszönöm, de ez nem az. Hasonló, ezt én is megtaláltam az oldalon, de nem az, ami a csatolt cikk képein van.
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Szerintem ez az!
(#) pjg válasza pjg hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Át kéne írni PIC16F628A-ra. Sajnos Silicon Chip újságom csak 2001-től van.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2014
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Hibátlan! Nagyon szépen köszönöm!!!
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Van itthon 84A, nem gond. Bár, ha valaki megcsinálja 628-ra, megéri eltenni azt is, népszerűbb az biztos. Most elintézted, hogy a család csak akkor fog látni, ha ez már mér
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Fiatalos asszonykát vállalok. Nekem csak 628A-m van, de az 10 db.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2014
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Hehe Nekem van itthon, légy vendégem egyre! Küldj priviben egy címet, én meg küldök egy PIC-et!
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Gondolatébresztőnek.

alap.JPG
    
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Csak, hogy ne legyen minden egyenes. Ugye ebbe a kapcsolásba közös anódos 7 szegmenses LED kijelző kell? Mert nekem közös katódos van, vagy 30 db. 7mm magas. HG1077G
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
(#) dB_Thunder válasza pjg hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Igen az!

Én nem raknék multiplexszelt kijelzőt egy rezgő, mozgó járműre, mosott lesz a képe..másodsorban fényerővesztéssel is jár, ami a nyári napsütésben nem szerencsés...
Következő: »»   31 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem