Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1049 / 1385
(#) pjg válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Szerintem nem lehet. Nekem van egy 2 decis üvegem. Amíg bírja azt használom, azután kiöntöm. Ha a használtat visszaöntöm a frissbe az is megdöglik.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) gernerakos válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Akkor ez egy por? Hol lehet ilyet kapni? Tényleg ugyanaz a hatása mint a vaskloridnak?
A vaskloridot muszály melegíteni? Én úgy tudtam, az csak gyorsítja a maratást.
(#) gernerakos hozzászólása Aug 22, 2014 /
 
A vaskloridot milyen úton-módon kell melegíteni?
(#) papus51 válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Véleményem szerint felejtős a vasklorid. Undorító és lassú.
Próbáld ki vagy a Nátrium perszulfátot vagy a HCl+H2O2 maratót.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) gulasoft válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Hát a mikrót szerintem tönkrevágja, mert a gőzei

1:szétmarják a belsejét
2:elszínezi a mikrót belsejét.

Szendvicssütő dettó.

Ugyan úgy meleg víz a mosdóba, és abba az edény, vagy hő és saválló edény (jénai üvegedény talán) és villanytűzhelyen minimum fokozat.

Nekem a maratóedényem egy magas széles lapos de nagyon keskeny üvegedény amit az üvegessel csináltattam, és annak a végében van kialakítva egy szélesebb rész, és ott van egy akváriumfűtő, a melegített folyadék keringetését meg megoldják a buborékok.

A hidrogénperoxid sósav amit Papus említett, az hajlamos alámarni, mérgező klórgáz szabadul fel belőle, nem tárolható, mert magától lebomlik, ráadásul a tárolóedény nem zárható, mert szétnyomja a folyamatosan felszabaduló gáz, úgyhogy szerintem az is felejtős. (nálam biztos ahol a maratóedényben cirka 3 liter lötyi fér, és hónapokig használom csere előtt)
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) gulasoft válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Igen egy por. Azúr vegyszerboltban lehet kapni, lejjebb írtam az árát is, már 10 dekától lehet kapni. Bekeversz egy litert, lezárod az edényt, és annyit használsz amennyi a panel maráshoz kell, hónapokig eláll, semmilyen gázt nem fejleszt.
Marathatsz az egy literrel is, de az folyamatosan egyre lassabb lesz, ahogy a paneleket sorra marod.
Igen ez is mint a vasklorid hidegen is használható, de melegen 10-15 perc, hidegen lehet 25-30 is.
Ha a maratás után még csak világoskék, akkor rakd egy külön edénybe (ne keverd össze a tisztával) és legközelebb használhatod, vagy csak annyit keverj össze, hogy elég legyen a panelhez, és akkor azt rakd el amíg világoskék.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) szili83 válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Miért nem veszel sósavat és hidrogén-peroxidot?
Igaz azt csak szabadba használd.
(#) gulasoft válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Ezért nem kell kezdőknek ezt ajánlani.
(#) szili83 válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Én kb 10 éve vaskloriddal kezdtem... Lassú volt, melegíteni kellett (én úgy csináltam, hogy ha jó idő volt kitettem a napra, ha nem, akkor pedig egy másik edénybe majdnem forró víz, és bele az edény, úgy felmelegedett, gyorsabb volt a maratás). Nagyon macerás volt a melegítés miatt. És a hosszú idő miatt sokszor alámart.
Kb 1 éve tértem vissza a NYÁK gyártásba, de a hidrogénperoxidos módszer egyszerűbb, gyorsabb. Csak nem kell letüdőzni. Szerintem kezdő is próbálkozhat vele, de óvatosan.
(#) gernerakos hozzászólása Aug 22, 2014 /
 
Szerintem egyenlőre maradok a vaskloridnál. Mivel csak egy (1) nyákot akarok kimaratni, ezért nekem ez is megfelel, tárolni egyszerű, és kevésbé veszélyes mint a hidrogénperoxid. (mivel ott alszok ahol a műhelyem van). Nátrum szulfátot meg szerezni kéne...
(#) szili83 válasza gernerakos hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Ha van vaskloridod, vagy ha tudsz venni, és egy NYÁK-hoz tényleg elég. De vegyszerrel ha lehet ne bent a műhelyben/szobádban. Menjél ki, ha városban vagy, akkor meg a szabad térre vagy erkélyre. Én szobámba nem viszek be semmit, és nem is forrasztok. Arra való a garázs.
(#) gernerakos hozzászólása Aug 22, 2014 /
 
Nekünk a garázsban az autó van, de az udvarban meg tudom oldani. A vegyszereket majd nem a szobámban fogom tartani. Forrasztás után is mindig szellőzetek.
(#) gulasoft hozzászólása Aug 26, 2014 /
 
Tegnap engedtem a lukgalvános nyákra egy kis galvánónt, a nagyobb lukakban látszik is, a kisebbekben nem, de ma levilágítom a rajzolattal, és lemaratom, majd mesélek megvédte e a galvánón a lukakat.
Elméletileg a nátriumperszulfát nem marja, csak a felső réteget megfeketíti, de majd kiderül este.
(#) havranarpi hozzászólása Aug 26, 2014 /
 
Sziasztok!
szeretnék egy kis technikai tanácsot kérni.
Lenne egy A3-as vasaltom ,de a nyomtatóm ,csak A4-et nyom.Ha kell ki tudom nyomtatni A3-ba ,de csak sima papírra.Hogyan megoldható a vasalás?Van erre valami trükk?
(#) eyess válasza havranarpi hozzászólására (») Aug 26, 2014 /
 
Nyilván a két A4 es lapot majd egymás mellé kell tenni a nyák lapra .És majd ha átvasalod az összetételeknél át kell a szakadásokat festeni maratás álló dologgal .Filc festék stb .
A többi az gondolom megy.
(#) every válasza havranarpi hozzászólására (») Aug 26, 2014 /
 
WiFi antenna?
(#) havranarpi válasza every hozzászólására (») Aug 26, 2014 /
 
Igen
A3-as, de rájöttem ,hogy a Poszter fület választva fel lehet szeletelni 2 db A4-esre.
kinyomtatom ,szélén összeragasztom és egybe levasalom
(#) StefuPeti hozzászólása Aug 27, 2014 /
 
Sziasztok. Eddig vas kloriddal marattam a NYÁK-ot, most tértem át a hidrogénperoxid+sósav+víz-re. Egy gyors kérdésem lenne, használat előtt összekeverhetem a három alkotót és úgy eltehetem egy üvegbe, vagy minden egyes alkalomkor kevernem kell egy kis menyiséget? Előre is köszönöm a segítséget.
(#) eyess válasza StefuPeti hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Mivel maratás után is össze van már keverve , így a kérdésed második része egyértelmű.
Viszont a tárolni lehet , csak a tároló edény tetejét nem kell szorosan lezárni , hogy a még reakcióban lévő anyagoktól származó gözök/gázok fejlődése miatt nehogy szétvágja a tároló edényt.
(#) hotib válasza StefuPeti hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Ahogy eyess is írja. Ellenben nem érdemes előre keverni, mert megdöglik. Nem olyan bonyolult frissen, maratás előtt elkészíteni. Meg akkor a leghatékonyabb.
(#) gulasoft válasza eyess hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Hát a szorosan-nal azért vigyázz, mert honnan tudja hogy szoros e. Ha szétvágta, és mindent beterített a sósav akkor szoros volt módszer nem biztos hogy célszerű.
Ne tedd rá a tetejét, csak annyira, hogy simán leemelhesd róla.
(#) eyess válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Igen kinek mi a szoros .Mondjuk ha csavaros a teteje , akkor egy két menetig rá lehet tenni nyugodtan .
Viszont kíváncsi lettem volna a galvánozás utáni maratásra , amit írtál valamelyik nap.
(#) Mircsof válasza StefuPeti hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Szia!
Kezdő nyákozó vagyok, én is az általad említett módszerrel készítem a nyákjaimat, annyiban hogy vizet nem adok a keverékhez (gondolván, hogy minek legyen gyengébb).
A kérdésem erre irányul, te miért használsz vizet a keverékben? Vagy esetleg félre értem és csak a lemosásnál használod?
Köszönöm a választ előre is
(#) havranarpi válasza Mircsof hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
A víz azért jó ,mert nem hagyja hogy túl erős legyen a reakció.a maratás folyamán hő keletkezik.ha nincs víz csak a sav+peroxid akkor a réz kékes barnás elszineződött lesz.továbbá ha hígabb akkor jobban kontrollálható a maratás.én például így keverem.
1 liter keverékhez:
770 ml víz
200ml sósav
30ml 50%-os peroxid
Természetesen ezek csak arányok.sokszor csak 2/10-ét keverem ki.
(#) Mircsof válasza havranarpi hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Értem!
Az elszíneződéssel még nem találkoztam!
Nekem az 50% os peroxid csak álom örülök ha sikerül 30%-ost szerezni
De így már értem miért van szükség a vízre.
(#) havranarpi válasza Mircsof hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Chemolkertől rendeltem.nem olcsó pénz a 30% közel nem olyan tisztaságú.továbbá ezt az 50%-osat tanszerként árulják
Kémia tanáromon keresztül szereztem be.
(#) papus51 válasza havranarpi hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
35%-osat lehet kapni a fodrászkellék boltokban, 490Ft-ért. Mi ezzel a probléma? Olyan mindegy, hogy az 50%-osból öntesz 10ml-t vagy a 35%-osból 15ml-t, mert a marató oldatban úgyis jóval alacsonyabb lesz a %-os aránya.
Idézet:
„a 30% közel nem olyan tisztaságú”

Ezt hogy érted? Nem analítikai célokra fogod használni.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
(#) papus51 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Igen, a 70-80%-os már robbanásveszélyes, annál már adalékokkal stabilizálják, de a mi felhasználási területünkön a 30% bőségesen elegendő.
(#) hotib válasza papus51 hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Én is 30%-os peroxiddal dolgozom, bőségesen elegendő. Sósavból a 20%-os kicsit gyenge, abból is 30%-os ami bevált. Én is Havranarpi által leírt arányt használom, vagyis viszonylag sok vízzel higítom, de emberileg teljesen elfogadható idő alatt végzi a dolgát.

Egy ~A5 kétoldalas, ahol az egyik oldalt teljesen le kell szedni, kb. 15-20 perc. Meleg vízzel készítve, lötyögtetve.
(#) kaqkk válasza havranarpi hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Idézet:
„„a 30% közel nem olyan tisztaságú””
Ez igaz mert annak 70% a víz....
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Következő: »»   1049 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem