Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1649 / 2208
(#) crapgame válasza Hakkee hozzászólására (») Szept 2, 2014
Üdv.

Ez egy egyutas egyenirányító, tehát optimális esetben kettő kell belőle.
Itt egy kis leírás, igaz angol nyelven.

Korábban már volt róla szó, csak nem találom sehol. Tehát a higanyt először felfűti fűtőszál, gőzt képez, ezért nem teljesen veszélytelen a dolog. Ha véletlenül megrepeszted a csövet, vagy eltöröd üzem közben, akkor szépen beborítod a kéglit vele. Valaki írta korábban, hogy a kénpor megköti, ha a baj bekövetkezik.
De keresgélj a topikon belül, biztos van róla bővebb leírás
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2014
(#) Gery78 válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 2, 2014
Ez egy nagyon szép darab. Első pillantásra, nagyon hasonló a Williamson erősítő kapcsolásához a vége.
(#) Hakkee válasza crapgame hozzászólására (») Szept 2, 2014
Nagyon köszönöm!!! Ilyesmit kerestem, de sehol nem találtam!
(#) Szammer hozzászólása Szept 2, 2014
Sziasztok! Rég nem jártam itt, de azért már kicsit tovább jutott az EL84 PP építésem. A hálózati tr. megtekerve, impregnálva, lepróbálva. A kimenőket a végén nem tekertem meg, hanem vettem a L-nél 20VA-es INDEL trafókat (10K/8OHM PP/UL leágazással). Van ezekkel valakinek tapasztalata? A tápegységen gondolkodom és elsősorban a C-L-C szűrést preferálnám. Ahol körülnéztem, mindenhol 10H körüli fojtókat írnak, illetve találtam olyan megoldást, ahol kisebb fojtó/párhuzamos kondival 100Hz-es szűrőt alakítanak ki, illetve volt olyan megoldás is, hogy áteresztő tranzisztoros áramkörrel stabilizálják az anódfeszt. Erről esetleg vélemény? Azért van ennyi kérdésem, mert meg kellene terveznem a sasszi méretét. Üdv: Zsolt
(#) szili83 válasza Szammer hozzászólására (») Szept 2, 2014
Nálam az anódfesz áteresztő tranzisztoros megoldás. Bevált másoknál is. Utána még egy R-C szűrés is van, illetve előtte nagy puffer kondik.
(#) Szammer válasza szili83 hozzászólására (») Szept 2, 2014
Köszönöm. Elsősorban én is erre voksoltam, mert bár mostanában nem építek tranzisztoros erősítőket, de korábban azoknál a stabilizált táp csodás dinamika külömbséget okozott a sima pufferes táppal szemben. Itt a csövesnél meg nem utolsó sorban kikerülhető a fojtó mágneses szórása által okozott brumm.
(#) Szammer hozzászólása Szept 2, 2014
Bocsánat mindenkitől, de a két hozzászólásom tartalma üti egymást. A pontos megfogalmazás a táppal kapcsolatban, hogy amennyiben stabilizálatlan anódtápot használnék, akkor C-L-C szürést építenék. A stabilizált verzió meg tényleg jobbnak tűnt nekem, de nem tudtam a tapasztalatokról.
(#) pucuka válasza Szammer hozzászólására (») Szept 2, 2014
Ha nem stabilizált anódtápot építenél, akkor LC szűrőt használnál. (ezt akartad mondani) Az első C re akkor is szükséged lesz, mert az a puffer kondi.
Bár véleményem szerint, a végfoknak teljesen felesleges az anód tápfeszültséget stabilizálni, a segédrács (ha van) és a vezérlőrács előfeszültséget viszont igen. Ezzel a munkapontot stabilizáltad.
Az anódtáp feszültséget akkor kell stabilizálni, ha fontos az erősítőfokozat pontos, és stabil erősítése, és a jó szűrése. Végfoknál az nem annyira lényeges.
(#) 6C4C válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 2, 2014
Szép és jó műszer GRAT! A magam részéről egy 8038 alapú függvénygenerátorral szoktam kisérletezni, leginkább a háromszögjelet használva a szkópos mérésekhez. Véleményem szerint 3szögjellel sokkal szemléletesebben jelentkeznek a szkópon a nonlineáris torzítások... Ha valaki nagyon egyszerűen/olcsón akar függvénygenerátort építeni, jó szívvel tudom ajánlani az 566-os IC-t... Bővebben: Link
(#) endrusz válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 2, 2014
Szia! Az EMG 1113 hanggenerátor az amiről beszéltek,itt a doksijának egy részlete. Ezt a tipust már igen nehéz beszerezni.
(#) kristikoma válasza endrusz hozzászólására (») Szept 2, 2014
Igen, erre gondoltam.
(#) endrusz válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 2, 2014
Szia! Itt az említett cikk .
(#) endrusz válasza endrusz hozzászólására (») Szept 2, 2014
Közben megnéztem,nekem van egy ilyen műszerem. Majd alkalmasint csinálok a belsőről képet.
(#) jucsaba válasza endrusz hozzászólására (») Szept 2, 2014
Köszi , már megkaptam .
Ha az a hanggenerátor doksi , v képek elérhetőek lennének , amiben a kimenetet 2 végfokkal vagy 2 trafóval oldották meg az érdekelne igazán , mert ott a 2 sáv összecsatolása a lényeg számomra .
Mint írtam először is kimérni szeretném , másodszor is meghallgatni , nyilván ha készen van , össze kellene hasonlítani másik erősítő/ ugyanaz a hangfal felállásban .
Arra még csak rá tudok beszélni egy hifistát , hogy hasonlítsunk össze 2 erősítőt , de egész biztos nem fogja megengedni hogy belenyúljak és (akárcsak próbára) kiiktassam a hangváltóját .
(#) fater0827 válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 2, 2014
Üdv JuCsaba
Én keresgélek Audió generátort .

Lehet ez túl egyszerű ?
Üdv
(#) fater0827 hozzászólása Szept 3, 2014
Üdv mindenki
Egy cső teszter .
És mégegy csőteszter .

Üdv
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2014
(#) pucuka válasza fater0827 hozzászólására (») Szept 3, 2014
Hang (audio) generátornak mérési célra legtöbbször Wien hidas generátort használnak, az igen kis torzítása miatt. Ez aránylag egyszerű, meg nem is. A soros, és párhuzamos RC hídág azonos értékű elemek esetén 3 -at oszt, ezért a másik hídágnak is 3 -at kell osztania. Ennek megfelelően az erősító elemnek is pontosa 3 -at kell erősítenie. Az erősítés stabilizálása, és ezzel az amplitúdó stabilitása miatt a 3 -at osztó ellenállás hálózat egyik tagjának nemlineáris elemnek kell lenni, ezt egy izzóval oldják meg csöves erősítés esetén, ami jó szabályzást biztosít. Félvezetőknél általában nincs elég áram az izzóhoz, ezért NTK, vagy PTK (attól függően, hogy az osztó alsó, vagy felső tagja) termisztort alkalmaznak, ami kevésbé stabilizál, és érzékeny a környezeti hőmérséklet változásokra.
(#) endrusz válasza jucsaba hozzászólására (») Szept 3, 2014
Szia! A képek itt:Bővebben: Link A Döme Viktor féle van most nálam.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2014
(#) daneg86 hozzászólása Szept 3, 2014
Sziasztok! Tervezgetek egy erősítőt 6n13sz-el, és kis segítséget kérnék privátban. Aki rámérne kicsit, az legyen szíves írjon. Ha siker lesz a project vége, akkor publikálom is
(#) kristikoma válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 3, 2014
Ja, aha. Ebből szoktak készíteni OTL erősítőt. Olyan rajzot keress, amin 6080 a végcső. Szinte ugyanaz a kettő.
(#) daneg86 válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 3, 2014
Tudom tudom. Nekem az lenne a célom, hogy magamtól alkossak valami működőt Tina szerint megy, csupán ellenőrzéshez keresek segítséget, meg van benne egy megoldatlan problémám :/
(#) kristikoma válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 3, 2014
Többit privátban légyszíves!
(#) mark.budai válasza kristikoma hozzászólására (») Szept 3, 2014
Nem tudom, szerintem ez teljesen szemben áll a fórumozás alapjaival. Szakmai dolgot miért privátban kell megbeszélni? Nem nekem fontos, de akárki, aki olvassa a témát, ötletet meríthetne belőle, vagy épp választ kaphat a kérdésére.
(#) Szpisti válasza mark.budai hozzászólására (») Szept 3, 2014
Ugyanerre gondoltam, Te meg le is írtad
(#) daneg86 válasza mark.budai hozzászólására (») Szept 3, 2014
Amint vállalható formát ölt, ki fog ide kerülni.. csupán el akarom kerülni a nyilvános "megkövezést", mint régebben, mikor egyedi ötletet próbáltam megvalósítani.
(#) 6C4C válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 3, 2014
Jó másfél évtizede sokat kisérleteztem ezekkel a csövekkel. Először a PPP (ma cirklotron) kapcsolással próbálkoztam, de zavart a hálótrafó komoly befolyása a "hangra", ezért áttértem a némely jellemzőjében szerényebb és kimenőtrafóra már sokkal igényesebb ellenütemű katódkövető felépítésre. Persze a meghajtáson is többször faragtam, nem könnyen, de hallgatható erősítő lett belőle
(#) daneg86 válasza 6C4C hozzászólására (») Szept 3, 2014
Nekem egyelőre csak egy saját tervezésű white follower kimenetű OTL fejhallgató erősítőt kell megterveznem
Kaptam egy kapcsolást ehhez a csőhöz, de tina szerint ezt már felülmúlja az alkotásom
Felső mérések tartoznak a mellékelt kapcsoláshoz, az alsók a saját tákoláshoz ( szimuláció ! ).
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2014
(#) 6C4C válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 3, 2014
GRAT, sok sikert!
(#) crapgame hozzászólása Szept 4, 2014
Üdvözlet.

Fojtónál mekkora áramsűrűséggel számoljam a huzalátmérőt?
160 mA kb az össz áramfelvétel, 0,25-ös és 0,45-ös kanócom van. Az egyik kevés a másik sok 2,5A/mm^2 mellett.
Itt is szükséges a rétegenkénti szigetelés vagy elhagyható? Vagy esetleg minden második vagy harmadik sor után?
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2014
(#) Orbán József válasza daneg86 hozzászólására (») Szept 4, 2014
Szervusz!
A legújabb Ágoston könyvben ennek a kapcsolásnak a továbbfejlesztett, de majdnem azonos kapcsolása található. Az értő közönség általi meghallgatáson igen elöl végzett, nem egy márkás gyári füles erősítőt is letaszított. Nézz utána és "tinázd" le...
6N23P-EV(E88CC) ... 6N6P van benne karöltve.
Annyit elárulhatok, hogy nem forintos mezei alkatrészekkel hozta a formát.
Na jó, az első cső kemény DC-ről fűtve, a két oldal anódtápja külön-külön stabilizálva.
Mindezeket hosszasan kisérletezték ki, vagyis igen sokan meg is hallgatták. Mindennek oka van.
Következő: »»   1649 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem