Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1875, LM3875, LM3886, stb. TI végerősítők
Lapozás: OK   24 / 48
(#) pont válasza skoda555 hozzászólására (») Aug 12, 2014 /
 
Egy ic hangzásának megítélése mindig szubjektív. A Gainclone sok-sok kellemes meglepetést okozott már, de önmagában nem tud csodát tenni. Hangrendszerben kell gondolkodni, ha a hangszórók és dobozaik nem különösen sokat tudnak akkor nem a Gainclone lesz a gyenge pont, mert a legjobb minőség, ár/egyszerűen építhetőség + teljesítmény arányú ic. Egy mono csatornának kell egy szimmetrikus tápegység +-30V ami ugye két szekunder tekercset jelent. A négy szekunderű trafó megfelelő két-két kivezetéseinek összekötése eredményez 2 szimmetrikus szekunderű trafót, Az egyenirányításhoz a diódákból mindegyikhez ugyanannyi kell, az egyenirányítás módjától függ, hogy két vagy négy híd kell.
(#) szamóca hozzászólása Aug 20, 2014 /
 
Kezd egyenesbe érni a projekt. Holnap élesztek.
(#) gb197 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Szép kivitelezés, gratula hozzá !
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Aug 20, 2014 /
 
Köszi!
(#) skoda555 válasza gb197 hozzászólására (») Aug 21, 2014 /
 
Bocs, hogy csak most válaszolok. Köszi a választ Neked is és pont fórumtársnak is. Volt egy kis képzavar a trafóval kapcsolatban, most már hogy jobban elmélyültem a témában, és segítettetek, világosodik ennek mikéntje. Mivel ez lenne az első végerősítőm, sok a hiányosságom, amiket próbálok betömni.

Ezzel az LM4780 ic-vel felkeltetted az érdeklődésem, úgyhogy nagy eséllyel ez lesz a kiválasztott. Egy külföldi diy oldalon írták a kiadás sorrendjét: 1875 - 3875 - 3886 - 4780.

A mostani kérdésem továbbra is, hogy 200VA-s 2 szekunderű toroid elég-e neki, illetve 22VAC vagy 24VAC lenne jobb? Utóbbi ahogy láttam szabvány, előbbit gyártatni kell. Köszi előre is!
(#) gb197 válasza skoda555 hozzászólására (») Aug 21, 2014 /
 
A transzformátor felépítés mindig kompromisszum kérdése. A legjobb a sztereó erősítőnél, ha négy független szekunderről megy, pláne ha a 2-2 tekercs külön vason van. A legrosszabb ha a trafód "középmegcsapolásos" és egy darab graetz hidat használsz, ettől óvakodj! A tápfesz mértéke a 4780-nál nem kritikus 22 vagy 24V , a nagyobb tápról általában szebben szól.
Bár elég kényes ez az ic, mégis ezt ajánlom megépítésre.
Kis kedvcsináló: a képen az 1.1 változat, brutál jól szól...
(#) skoda555 válasza gb197 hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
Köszi, így már értem miért láttam több helyen 4 szekunderű kivitelt, akár más ic-jű erősítőknél.
Hogy érted azt, hogy elég kényes az ic?
Nagyon pofásan néznek ki a képen látható darabok! Megkérdezhetem a hűtőborda méretét?
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) gb197 válasza skoda555 hozzászólására (») Aug 22, 2014 /
 
A borda mérete 200*75*40 mm, a tönk 10mm vastag.
A kapcsolás több embernek sem indult be, valamiért gerjedt. Első változatban invertálóra készítettem, de nekem sem működött, valamiért az egyik kimenet tápfeszre ült ki, (lehet valami általam nem észlelt nyák vagy forrasztási hiba miatt) a másik csatorna MHz-es tartományban gerjedt(talán lehet összefüggés a tápkiülés miatt). (Erre a változatra még visszatérek hamarosan.)
Aztán többen panaszkodtak a magas offset fesz miatt is, nekem evvel nem volt gondom a második verziónál 100mV alatt van. A megoldás marha egyszerű: DC szervo alkalmazása.
Legcélszerűbb elsőként a levegőben össze építeni a kapcsolást, közvetlen az ic lábaira forrasztani az alkatrészeket, így nem lehet gond a nyák. Lehet kísérletezni a visszacsatoló ellenállásokkal és kondikkal, megkeresni a legoptimálisabb beállítást,stb.
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Aug 24, 2014 /
 
Nekem is magas az offset 3875-nél. (-120; -135mV csatornánként)
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2014
(#) gb197 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 24, 2014 /
 
Érdekes, nekem 3886 és 3875-el nem volt ilyen gondom. Mindegyikből többet is össze raktam, de jut eszembe, invertáló üzemű mindkettő. Az lm3875-nél így 1mV az offset terhelés nélkül. Ezért sem kellett a szervo eddig...
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Már nekem sincs, a rossz kivez. jelző csinálta.
Készen.
(#) zenetom hozzászólása Szept 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Hozzáértőktől, illetve tapasztaltaktól kérdezem, hogy ezeknél az IC-knél az adatlapban lévő kapcsolás mennyire megbízható?
LM3886, 1. oldal,
LM3876, 1. oldal.
Nekem egy olyan kb. 50W-os erősítő kellene, ami hangzásban TDA fölött van, de olcsó legyen.
Ami még fontos, hogy lehetőleg ne legyen alapzaja. Tehát 0 hangerő mellett ne legyen semmi búgás-zúgás (jó, mondjuk ez inkább a bemenet, földhurok stb-től függ).
És mivel jókat hallottam ezekről a TI IC-kről, arra gondoltam, hogy ilyet kellene építeni, de a lényeg, hogy egyszerű legyen, lehetőleg kevés alkatrésszel. Ezeknek a kritériumoknak megfelelne amit linkeltem. Csak kérdés, hogy a gyakorlat mit mutat.
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) gb197 válasza szamóca hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Csak az elkok egy kisebb vagyonba kerülhettek...
Már nagyon régen érik a gondolat bennem, hogy a következő gainclone erősítőm (8db lm4780-nal) 2db szinkronizált smps tápról fog járni, és alig lesz benne elko.
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Szia!
A gyári beállítások teljesen jók, használhatók, ha nem működik csak a Te hibád lehet. Építsd meg valamelyiket parallel módban és tökéletes lesz 50W-ig. Pl. 3886-ot. A kétféle ic még Zobel kör nélkül is stabilan megy az adott erősítésnél, ez ritka !
A TDA2003 v. 2005-től jobban fog szólni bármelyik.
(#) zenetom válasza gb197 hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Köszi a választ!
Idézet:
„parallel módban”

Ezt hogy érted?
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Az ic párhuzamos kapcsolása.
Pl.
(#) zenetom válasza gb197 hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Ha nem muszáj, maradnék az egyszerűbb verziónál.
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Idézet:
„Nekem egy olyan kb. 50W-os erősítő kellene,”
Ekkora kivezérlésnél már logaritmikusan nő az ic torzítása. A tda7293 egy kicsit többet tud, stabilan megy, nincs vele gond.
(#) zenetom válasza gb197 hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Na ezért nem építettem én sose rendesen erősítőt.
Mindig kitalálok valamit, aztán kiderül, hogy teljesen másikat kell csinálni.
Bár ez a TDA olcsóbb. Csakhát TDA...
(#) szamóca válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Ha szobába kell zenehallgatásra, PC-hez akkor jók az trad. LM-ek olyan 25-30W-ig.
Az általam épített 3875-nél meglepő, hogy szkópon 2mV/Div-nél halványan kirajzolódik egy 4mV-os brummhullám, de fület rátéve a hangszóróra sincs semmi alapzaja. Nagyon jó a jel-zaj viszonya.
A hangzása olyan "digitális" "steril".
Viszont tényleg javasolt invertáló kapcsolásban megépíteni, ha rászánod magad.
(#) zenetom válasza szamóca hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Igen, szobába kéne, de néha azért oda lenne tekerve a hangerő.
4mV az nem sok
Tudnál esetleg egy bevált kapcsolást mutatni?
Előre is köszönöm!
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Nincs semmi gond a TDA7293/94 hangjával sem, talán félretájékozott vagy. A nagy nevű LINN cég a Chakra erősítőiben használja pl. Chakra C3200, ami az 1,2 millió forintos árával már nem a belépő kategória a high end világába sem.
(#) zenetom válasza gb197 hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Na ez nem semmi.
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Bizony, hogy nem semmi!
Mindennek a tetejébe elsőként bebizonyították be, hogy lehet kapcsolóüzemű (valószínűleg rezonáns) táppal is hajtani a végerősítőket.
(#) reloop válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
(#) szamóca válasza zenetom hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Pl ez egyszerű. Én ezt a hangerőszabályzót építettem meg elé.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2014
(#) zenetom válasza szamóca hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Ez tényleg jó egyszerű.
Köszönöm szépen!
(#) reloop válasza szamóca hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Szia! A végfok rajzon a 2,2u és 1k bemeneti tag 70Hz-es felüláteresztő.
(#) szamóca válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2014 /
 
Javítva! Kösz.
(#) pont hozzászólása Szept 16, 2014 /
 
Egy "munkaközi" de már működő állapot az aktív hangváltós LM3875-ösről.

Kép1.JPG
    
Következő: »»   24 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem