Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1588 / 2499
(#) reloop válasza Robi85 hozzászólására (») Szept 9, 2014 /
 
A végfok 15-ös csatlakozója akkor húz testre, ha aktív az áramkorlátozó.
(#) Beringer 600 hozzászólása Szept 12, 2014 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni,mert már a ....... kivan.Hozzám került egy paa-600s végfok,és az vele a gondom,hogy az egyik oldalon minden kt818-819 végtranzisztor hamar föl melegszik,és nem tudom a hibát kideríteni.Már az összes végtranyót kimértem,azok jók,az összes meg hajtót is,és azok is jók.Tudna vaklaki segíteni valami hasznos tanáccsal?Üdv,Zsolt.
(#) steelbird válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Hello!
Először a nyugalmi áramot beállító körben kellene szétnézni, meg esetleg a végtranzisztorok tápfeszültségét dinamikusan szabályzó körben. De inkább a nyugalmi áramot szabályzó kör a gyanús.
(#) (Felhasználó 46585) hozzászólása Szept 12, 2014 /
 
Kb. 20 éve láttam egy kapcsolást, aminek az volt a lényege, hogy egy AB osztályú végfoknak a nyugalmi áramát konstanson tartotta egy kis szabályozókör. Tudtok erről valamit?
(#) Beringer 600 válasza steelbird hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Mindkét szabályzó egyformára van beállítva,már mindent át néztem amit csak lehet,és nem tudok rájönni a hibára.
(#) Beringer 600 válasza steelbird hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Vagy két éve javítottam már ezt a fajta végfokot,de annak nem voltak ilyen gondjai
(#) steelbird válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Nem ránézésre kell ellenőrizni a potméter állását, hanem meg kell mérni a nyugalmi áramot, illetve a meghajtók báziskörének nyitófeszültségét, amit állít.
(Nem lehet, hogy szemre lett egyformára állítva, de tükörképe egymásnak a két végfok felépítése, és pont rossz helyen áll a poti?)
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Szia! Szkópot tettél rá? Nem oszcillál?
(#) Beringer 600 válasza steelbird hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
A hibátlan oldalon 330 óhmot mutat a műszerem,és azt is erre az értékre állítottam be.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Szia!
Nincsen szkópom,össze mértem a jó oldallal,és minden érték szinte teljesen egyforma,de holnap előveszem,és el kezdem újra át mérni mindent,a tranyókat egyesével kiszedem és átmérek mindent.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ó, hát ez az erősítő? Kiszsan kollégáé vendégeskedett már nálam . Mérj feszültségesést a 0,33 ohm-os végtranzisztor emitter-ellenállásokon, azt hasonlítsd össze a két csatornánál!
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Igen,az övét csináltam egyszer,de az nem produkált ilyen jellegű hibát.
De mihelyt be kapcsolom,azonnal elkezd forrósodni a hibás oldal,és ha nincsenek fönt a végek,akkor repülnek a meg hajtók.Nem tudom miféle egy kapcsolás technikával készült ez a vég.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Végtranzisztor nélkül ne próbálgasd! Alapvetően a félvezetők szerény feszültségtűrése miatt van a kapcsolás megcifrázva, de kedvező hatással van a működésre is ez a megoldás. Teljesen korrektnek tartom.
Ha megírod az emitter-ellenállásokon eső feszültséget, előrébb leszünk.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
holnap előveszem,és újra el kezdem a mérést,és jelzek feléd.
Csak az a bajom,vele,ha bekapcsolom,másodpercek alatt tűz forró lesz a borda.Mit javallasz ebben az esetben?
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
A nyugalmi állító trimmert [R67] vedd maximális 1k állásúra, akkor lesz a legkisebb nyugalmi áramod. A tápági biztosíték helyére keress valami áramkorlátozó megoldást, ha nincs labortáp kézügyben.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Köszönöm,,teszek a primér körbe egy 220 as izzót,valamennyire járható út.
Amikor nekiálok,azonnal jelzem feléd az eredményt.
(#) steelbird válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
A nyugalmi áramot állító hőfokfigyelő tranzisztort is cserélted?
Ha az szakadt, vagy nem odavaló (pl. npn helyett pnp, mert esetleg ilyenre is gondolni kell, ha előtte már nézte valaki...), az okozhatja ezt a hibát.
Annak az emitter-kollektor lábait rövidre forrasztva meg kell szűnnie a nagy nyugalmi áramnak.
Egy használható rajzot találtam a neten, azon VT29 a pozíciószáma, vagy zárd rövidre a C27 poz. számú kondit, az ugyanaz. A másik oldal pozíciószámait nem tudom, egy oldal van meg rajzon, ahol megtaláltam:
Link

Ahogy elnézem az erősítőt a képeken, az orosz szerelési és dobozolási technika 30 év alatt mit sem változott... még mindig ocsmány. Na meg, azok a narancssárga tabletták... szörnyű...
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2014
(#) Beringer 600 válasza steelbird hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Én ebbe a készülékbe még nem cseréltem semmit,viszont nem tudom hogy akié volt az nem-e cserélt benne alkatrészt.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia! A káoszban azért van logika, a végtranyókat akár a műsor szünetében is ki lehet cserélni Bővebben: Link
Járt már ilyen nálam. Oroszos, úgy ahogy mondod, de nagyon jó hangja van.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Lehet, hogy jó hangja van, de tiszta gányolás az egész, mintha valami átgondolatlan amatőr házi munka lenne.
Az esztétikus szerelésről és tervezésről alkotott fogalmaik konvergálnak a nullához.
(#) steelbird válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szerintem azzal folytasd akkor, hogy a nyugalmi áramot szabályzó kört alkatrészenként kiméred. De a VT29 -et inkább cseréld, ne mérd.
Ellenállások, kondik, diódák egyik lábát kiforrasztva...
(#) Beringer 600 válasza steelbird hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia!
Kiforrasztottam a nyugalmit állító tranzisztort,és teljes mértékben szakadt.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia!
Lehet meg van a bűnös,a nyugalmi tranyó hibás,szakadt.
(#) giskard hozzászólása Szept 13, 2014 /
 
Üdv. SAL PA 225 ACTIVE hangfallal egybeépített erősítőhöz lenne valakinek rajza ?
(#) Beringer 600 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Be indult a végfok,köszönöm reloop,és steelbird kollégáknak a segítséget!
(#) Tonybacsi hozzászólása Szept 13, 2014 /
 
Sziasztok!

Megépíteném ezt az erősítőt , mely az Elektor '91/3 szám "Olcsó Mosfet erősítő" címen jelent meg.

Gyakorlatilag megvan hozzá az összes alkatrész - ezért is építeném meg. Össze is dobtam hozzá egy nyákot, remélem nem követtem el nagy hibát.

Viszont ez a (hirtelen nem tudom másként leírni) a "farka rángatja a kutyát" féle erősítő, melyről nem sok után-épített információt találni. Hasonló jellegűt építettem egyszer, egy TDA2030 volt megfejelve BD párral. Pöccre indult egész jól szólt...sőt. Ott (is) az IC táp ágaiba rakott ellenálláson eső feszültségesés vezérelte az áteresztő elemeket. Ha jól látom itt is (R8 és R13).
A nyugalmi áram hőfok függésének csökkentésére T4 a hűtőbordán kap helyet.

Mennyire jó ez a megoldás?
A TO-92 plasztik tokja mennyire képes követni a hűtőborda hőmérséklet változását?
Azaz a nyugalmi áram mennyire lesz stabil?
A Gate köri R9 és R14-re mennyire érzékeny (gerjedés szempontjából) a FET (szénréteg/fémréteg..stb mindegy?)

A kapcsolás egyébként nagyon hasonló a VF2-höz, és mivel ott (is) elég sok nyűg volt a nyugalmi árammal (főleg a kezdeteknél), nem (vagy nem nagyon) szeretnék belefutni nagy hibákba én sem.

Fet-es erősítőt még nem készítettem, nem tudom milyen buktatói lehetnek.
Gondolom, aki már megépítette ezt a kapcsolást, és vannak tapasztalatai, könnyebben tud segíteni, melyet előre is köszönök.
(#) reloop válasza Tonybacsi hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia! A kisebb tápfeszültségű változatot építettem meg. A T2 (nálad T4) egyenes a bordára fekszik. A nyugalmi áram rendkívül stabil, azzal nem lesz gond.
Az R8, R13 értékére kell nagy hangsúlyt fektetni! A műveleti erősítő nyugalmi árama plusz az 1mA-es áramgenerátor keltette feszültségesésnek nyitás közelébe kell vinni mindkét FET-et. Az N-es és a P-s eltérését majd kihúzza a visszacsatolás.
Az 1k4 nagyjából jó lesz a TL071-hez.
FET nélkül érdemes a gate-re jutó feszültségeket lemérni és összevetni a FET-ek pár mA-es ON feszültségével (gate-drain összekötve).
Átmehetünk a a témájába is, ha akad még kérdés.
(#) p100 hozzászólása Szept 13, 2014 /
 
Korábban már beírtam ide az erősítőmmel kapcsolatos problémámat, miszerint

"kb. 20 perc hibátlan működés után hirtelen, egy többnyire alacsony frekvenciás, folyamatos, zúgó hang szólt a hangszórókból zene helyett, de halkabban, mint ahogy korábban a zene szólt és kikapcsolás majd bekapcsolás után továbbra is csak a mély, zúgó hang volt hallható.
Kb. 10-15 perces kikapcsolt állapot után, amikor bekapcsoltam akkor kb. 10 másodpercig normálisan szólt a rádió normál hangerővel, majd folyamatos elhalkulást követően ismét a zúgó hang jött elő.
Minél hosszabb volt a kikapcsolt állapot, bekapcsolás után annál tovább tartott a "normális" működés, de így is csak max. 20-25 másodpercig, aztán ismét a zúgás. Ma már egyáltalán nincs meg a normál működés, csak a zúgás."


Erre akkor azt a választ kaptam, hogy a tápegység szűrőkondiai kiszáradtak, cseréljem ki őket.

Volt egy másik tapasztalható jelenség is, mégpedig az, hogy az erősítő hátulján a hangszóróknak van két biztosíték (2 pár hangszóróval üzemeltethető az erősítő, s páronként van egy bizti ), amiből az egyik szakadt. A jó 250V/2A-es, a szakadtra pedig 32V/5A van írva. Az erősítő hátlapján viszont az olvasható, hogy Speakers fuse (4A).

Erre akkor azt tanácsolták, hogy mindenképpen 250V/4A-s biztosítékot tegyek bele.

Most sikerült kicserélnem a szűrőkondikat, meg mind a két biztosítékot 250V/4A-esre, s az erősítő a következőket produkálta:

Kb. 20-30 mp-ig gyönyörűen szólt, majd szépen elhalkult, s jött a zúgó hang. Közben az egyik biztosíték kiégett, a másik pedig világított, mint a karácsonyfa izzó. Ezt követően a zúgó hang is megszűnt, s már a bizti sem világít (de nem is szakadt el benne a szál).

Hol keressem a hibát?
(#) Tonybacsi válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Szia!

Köszi.
Igen akad (na) még kérdés, de, ha most átmegyünk (átmennénk) a "témájába" és nem tesszük föl mindketten a csatolt fájlokat ismét (én fölöslegesnek tartom többször ugyan azt a fájlt föltenni ide a szerverre), akkor meg a többiek "néznének mint a moziban" !

Nagyon érdekeseket írsz. Gondoltam, hogy az R8-R13 egy kritikus alkatrész, és igazából a kérdésem is, miszerint
Idézet:
„A Gate köri R9 és R14-re mennyire érzékeny (gerjedés szempontjából) a FET (szénréteg/fémréteg..stb mindegy?)”
-nél értelem szerűen az R8-R13 at akartam írni, de elnéztem bocs.
Idézet:
„FET nélkül érdemes a gate-re jutó feszültségeket lemérni és összevetni a FET-ek pár mA-es ON feszültségével (gate-drain összekötve)”

Ezalatt azt kell érteni, hogy FET nélkül az R9 és R14 Gate-re menő lábait össze kell kötni a hangszórókimenet melegpontjával, azaz az R6-R3-R4 csatlakozásánál? Ez nekem nem egészen tiszta...
A mért értéket össze is kell (majd) vetni mindkét FET-tel. Ezek szerint a FET-ek méréséhez kell majd egy kis teszter?
Mennyire kritikus a nyák fólia vezetése (elsősorban a már meglévőre gondolok...a sajátra)?
(#) reloop válasza p100 hozzászólására (») Szept 13, 2014 /
 
Végezd el a méréseket!
Következő: »»   1588 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem