Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1601 / 2500
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Szia! Megpróbáltam mérni, ahogy írtad, persze hamar rájöttem, hogy az AC voltmérőn mV-ot nem tudok mérni(200V és 1000V -ig lehetőség van), csak a DC voltmérő részével, úgy hogy elég durván lehet csak mérni. Mellesleg most is percek múlva indult el. Akkor viszont úgy, hogy recsegve erőtlenül jött meg a hang, és fokozatosan tisztult, és hangosodott.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Átcseréltem az összes Elko-t ,és bemenetnél lévő 2-2 tranzisztort.egyenlőre semmi sem változott.Végigmértem újra az összes ellenállást.Adtam a bemenetre 1KHz-es jelet a végfok bemenetéig tökéletes.R765,és R766 értéke fontos ,hogy teljesen egyforma legyen?
Csak mert minden
új ellenállás csak 2.6K-s.
(#) reloop válasza wolfi hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Ebben az esetben mérj a hangkártyáddal. Itt egy jelgenerátor-szkóp program. A DC leválasztást és a hangkártyába jutó jel korlátozását remélem meg tudod oldani, valahol magam is írtam róla.
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
Az R765 pontosságát nem tartom lényegesnek.
Mérd meg mérőjellel mekkora feszültség jön vissza a hangszínszabályzóból! Ezt az FW702 csatlakozó 3-as, illetve 5-ös csatlakozóján megtalálod. Ha ezek egyformák a két csatornánál, akkor innen a végfok kimenet felé fogjuk keresni a hibát.
A kimeneti feszültségek hány százalékban térnek el egymástól?
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
A Hangszínt szabályzót is végigméregettem,hibát nem találtam.
Rendben holnap megmérem ezeket.
Az eltérés elég nagy volt,pontosan nem emlékszem,de több mint 1V.
A balance-t 3/4-ig el kellett tekerni ,hogy egyforma legyen fülre.
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Okt 16, 2014 /
 
A kimeneti feszültségek arányát kéne ismerni.
(#) silent15 hozzászólása Okt 16, 2014 /
 
Sziasztok, építettem egy D osztályú erősítőt egy TPA3122D2 típusú Texas IC-vel, de amikor bekapcsolom, nem csinál mást, csak 0,5-1-1,5 másodpercenként kattog. Mind a 2 csatornán ugyanezt csinálja, ha van jel, ha nincs. Kiváncsi lennék a véleményetekre, hogy mitől csinálhatja ezt.
Köszönöm !
(#) lukacsp válasza silent15 hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
A nyák terve a Texas szerinti gyári ajánlás, vagy saját ötlet alapján készült? Általában az összes végfok IC-nél, de a D osztálynál kiemelten fontos a nyák terv megfelelősége.
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Sajnos nem tudom hogy kell használni ezt a programot.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Megmértem az FW702-es csatlakozónál minden mérést a 4-es ponthoz képest csináltam.
3: 0,25V
5: 0.25V
1: 0.25V
7: 0,88V
A 2-es 4-es 6-os össze van kötve.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Helyesbítés:

3: 0.13V
5: 0.13V
1: 0.13V
7: 0.88V

Előtte nem volt tökéletes az érintkezés,vagy a műszer kontaktos volt.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Megmértem az ellenállásokat is,a 4-es ponthoz képest.

3: 14 Kohm
5: 14 Kohm
1: 200Mohm-nál több
7: 180Kohm ez olyan 50Kohm -tól indult és 180K-ig ment föl.
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Ez a beszéd! Az 1-3 közül hiányzik a hangszínszabályzó, csodálom, hogy nem tűnt fel a hiánya, elsők között erre kérdeztem rá.
Lehet túl alacsony ellenállás az 1-3 között, esetleg ennek a csatornának a test szakadt a hangszín panelen, illetve R718 helyén durván alacsony ellenállásérték van.
Olvass utána a lepke-hangszínnek, abból megérted a működését. Itt annyi a különbség, hogy az emelés és a vágás helyet cserél, mivel a visszacsatoló ágban van elhelyezve.
Roppant szerencsétlen megoldás.
(#) Ge Lee válasza silent15 hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Tilt az IC védelme, valami nagyon nem jó, vagy el van kötve.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Meg van a 440-es rajza is ott van egy plusz kapcsoló ami kiiktatja a hangszínt.
Ennek a helye itt is megvan csak át van kötve,kiszedem majd az átkötést és megnézem úgy.
A 3,és az 5-öst szakítja meg.
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
A hangszín panelt le kéne húzni és úgy mérni
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Most mértem :

1-3 között 200Mohm-nál nagyobb
7-5 között 131Kohm
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
R718 76Kohm
R717 78Kohm
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Megvannak a mérések. Sajnos nem tudom, hogy mi okozza a hibát. A hangerő és a balance után még minden rendben igaz csak tized volt pontossággal tudtam itt mérni.
Mértem a végfokozat előtt a Q418, Q420, Q417, Q419 tranzisztorok bázisán a feszültséget.
Nyugalmi feszültség mV-pontosságra megfelel a rajzon levő értéknek.
100Hz -el egy hang teszt segítségével néztem 25% hangerőre állítva, itt AC voltmérővel mértem a tranzisztorok bázis feszültségét.
Ch1 Q418- 5,2V a hangszóró kimenetén ekkor 6,0V
Q420- 3,6V

Ch2 Q417- 6,4 a hangszóró kimenetén ekkor 4,4V
Q419- 5,2
A nagy kérdés az, hogy mi a hiba?
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Így a számok felsorolásából nem tudom kiszűrni milyen konstellációban készültek a mérések, de talán nem is lényeges, nincs feltűnően alacsony ellenállás érték.
Ami megállapítást nyert, az egyik csatorna halkabb a kelleténél, mert ott a hangszínszabályzó a tervezett leosztást nem hajtja végre. Ennek járj utána! (a passzív "lepke" szabályzónak ne felejts el utána nézni, hogy megértsd a problémát)
(#) reloop válasza wolfi hozzászólására (») Okt 17, 2014 /
 
Ó, rajz is van hozzá? A leírt jelenség a némító áramkör irányába mutat.
Egyelőre tekintsünk el a jel vizsgálatától, mérd a Q3 kollektor-feszültségét testhez képest a szól és a nem-szól, esetleg a köztes állapotban.
Ez a tranzisztor a kimenete a koppanásgátló és túláramvédelem áramkörnek.
(#) Ragen válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Off:
reloop!
Küldtem neked privátot a megadott email címre.
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Szia! Meg vannak a mérések.
Bekapcsolás után Q3 kollektor fesz. -35V, kb. 7 perc után kezd csökkeni, -30V-nál érkezik a hang is, és folyamatosan csökken egész 130mV -ig. Hangot a bemenetre kb. 4 perc után adtam, és fülhallgatóval néztem, hogy mikor lesz hang. Mikor 4Ohm hangszórókat kötöttem rá akkor a Q3 kollektor feszültsége megemelkedett -5V -ig, aztán csökkeni kezdet.
Q3 bázis feszültsége 630mV.
Mértem még:
Q4 kollektor: -20mV
Q1 emiter: -2,5V
Q2 kollektor: -2,5V
Q5 kollektor: - 36,4V
Q6 kollektor: -36,7V
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) reloop válasza wolfi hozzászólására (») Okt 18, 2014 / 1
 
Remek! A C8 100µF/10V a jelek szerint elég rossz bőrben van, cseréld ki!
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Köszi! Ki fogom cserélni, viszont én látom, hogy a rajzon 10voltos kondi van, de most egy 63V os van benne, én egy 16v ost fogok tenni. Akkor ugy néz ki, hogy ezért nem indult, de miért van az hogy egyik ág halkabb, ez a hiba is ezzel függ össze?
(#) reloop válasza wolfi hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
A halkabb csatorna valószínűleg egy másik hiba lesz. Egy 2VAC méréshatárú multiméter megkönnyítené a behatárolását. Ha sem ez, sem a szkóp program kezelése nem megy, akkor hallgass bele egy külső erősítővel a hangerőszabályzó potinál, addig egyforma-e?
(#) wolfi válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
C8-as kondi cserélve lett, egyelőre indulásnál nem látok különbséget, mivel eddig is egy nap állás után kellet neki idő. Viszont a jobb csatorna még mindig gyengébb, a balance és potméter után mértem 0,8V bejön egyformán, ennél pontosabban ACV-t nem tudok mérni. Érdekesség az hogy kb. egy félóra használat után úgy hallom mintha nem volna olyan nagy eltérés mint elején, de elején kb. 30-40% eltérés is van.
A tegnap mértem a Q418, Q420, Q417, Q419 tranzisztorok bázisánál a feszültséget, de elég eltérőek voltak.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) reloop válasza wolfi hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
A jelzett tranzisztorok bázisán mért vezérlés alatti feszültségből nehéz következtetést levonni, nem tudni miként reagál a mérőd az egyen és a váltakozó feszültség együttes jelenlétére. A kimeneti feszültség eltérése ami egyértelmű. A csatorna erősítésében a hangszínszabályzó is közre játszik. Járasd meg a potikat és hallgasd meg teljes emelés vagy vágás állapotában is érzékelhető-e a különbség. Van ott is pár elektrolit kondenzátor, ami bekavarhat, majd sorolom őket.
(#) zut hozzászólása Okt 18, 2014 /
 
sziasztok!
valaki tudna adni egy olyan kapcsolást ami 3W-ot tud 4ohm-on?
köszi.

Kérjük betartani!
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) reloop válasza zut hozzászólására (») Okt 18, 2014 /
 
Szia! Hány volt lesz a tápfeszültség? Alapból a TDA2003-at ajánlom. Bővebben: Link
Következő: »»   1601 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem