Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Köszönöm a fáradozásaidat!
Áttanulmányozom! De lenne itt még egy kérdés! Az oldalon láttam hogy van egy "feszültségreferencia" rész is... Csak nincs írva semmi róla. A PIC-el elő lehet álítani referenciafeszültséget? Hogyan? 1,024 V és 2,045 V-ra lenne szükségem...
Nézd meg a PIC adatlapjában a parancsokat leíró résznél azokat a parancsokat, amik mozgatnak (MOVF, MOVWF). Látni fogod, hogy melyik milyen STATUS bitet állít. Ha a megfelelő parancsot használod a betöltésnél, akkor a Z bit állítódni fog, és ezért ellenőrizheted is(BTFSS STATUS,Z)
Szia Szendi,
Hat igy is csinalhatod, a Z flaget nezed gondolom kivonas utan, ha nulla az eredmeny, akkor a Z flag magas, es itt mindegy 1-1 vagy 0-0 a keplet... Azonban tovabb gondolva a Z flag mas esetekben is beallitodik. Az adatlapokon lathatod, hogy mely utasitasok milyen flageket allitgatnak, es a bovebb leirasban le is szoktak irni, hogy az egyes flagek milyen allapotba kerulnek kulonbozo bemeno adatok eseteben. Pl. a MOVF utasitas, amit normalisan arra hasznalunk, hogy egy file-bol bemasoljuk az adatot a WREG-be (MOVF valtozo,W), azt lehet ugy is hasznalni, hogy MOVF valtozo,F. Ez utobbi esetben a valtozo erteket a valtozoba (ugyanabba) teszi bele, aminek latszolag nincs ertelme, azonban kozben a Z flaget is bebillenti ha valtozo tartalma nulla (ezt akkor is megteszi ha a cel nem a valtozo onmaga, hanem a WREG termeszetesen). Azt a linket amit Ludvignak kuldtem az elobb, neked is erdemes lenne attanulmanyoznod, szerintem ott le vannak ezek irva. Tamas
Helló watt.
Igen már látom, hogy a MOVF álltja a Z-t. Megint tanultam valamit. Köszönettel. u.i Látom, hogy ugyan ezt leírta trudnai is. Neki is köszönet.
Nem, a PIC nem referencia fesz eloallitasara valo. A referencia feszultseg a PIC-nek kell, hogy az AD atalakitojan keresztul le tudjonmerni egy feszultseget, vagy hogy egy masik feszultseggel ossze tudja hasonlitani a mert erteket. Sok picben van belso referencia (pl. 0.6V-os), es olyat is lehet, hogy a Vdd (tapfeszultseg) a referencia. Kulso referencia aramkorrel is lehet tamogatni a PIC szamara ezeket a mereseket.
A PIC-en belul meg fogsz kapni egy 0-xxxx szamot, ami attol fuggoen hany bites az AD lehet 0-255 vagy 0-1024, vagy 0-4096 is akar. Azt, hogy ebbol hogy szamolod ki a feszultseget, az mar a te dolgod (pl. 5V referencia eseten 8 bites AD-nal a 255 az az 5V, 127 a 2.5V stb). Tamas
Ennek ellenére vannak olyan típusok, ahol a feszültségreferenciát ki tudod tetetni egy kimenetre, és az fizikailag is megjelenik, akár más, külső áramkörök is felhasználhatják azt. Az is igaz, hogy a pontos, fix referenciafeszültség általában 0.6V, az, amit bizonyonyos határok között állítani is tudsz, az a Vdd-hez viszonyul. Ha pontatlan az áramköröd tápfeszültsége, akkor pontatlan lesz a referencia is.
Pl. a népszerű 16F628-ban is kimenetre kapcsolható a referenciafeszültség, nézd meg az adatlapban a VRCON regiszter VROE bitjét!
Szívesen! Ha megengedsz egy bókot, nem sokan veszik a lapot ilyen gyorsan és hatékonyan! Szép jövő előtt álsz, szerintem! Sok sikert!
Tipikusan mekkora felhúzó ellenállások kellenek (földre) kapcsoló bekötésénél? Többfélét is láttam már, pl. 2,2 kOhm, 4,7 kOhm...
A földre húzáskor több zavarjel kerülhet a bemenetre, én nem szoktam földre húzni, ha lehet. Ha muszáj, akkor 1k, vagy kisebb ellenállással! Felhúzónak elég a 2k2, is. Kondizni is inkább a felhúzóst lehet, azt meg nem árt!
Sziasztok !
Visszakaptam a megjavított Pickit2-t és mostmár szeretném is használni. Lehet, hogy nagy falat, de kinéztem magamnak egy kapcsolást: LinkLink Viszont csak 876 és 877 PIC-em van. Az lenne a kérdésem, hogy a programját nagy feladat-e átrni ? Persze az INCLUDE , a lábkiosztás meg az alapok rendben. Csak a spec dolgokra gondoltam. Vagy inkább kezdjem én is a LED villogtatásával ?? KÖSZI !
Szóval akkor a felhúzó ellenállás lehet 1k is? Egy gyakorló panelt akarok összerakni 16f84-ből, és ehhez akarom a kapcsolókat földre záródva bekötni, nagyrészt smd-ből építkezem, de 2,2k-s ellenállásom nincs itthon, csak 1k, 1.2k, meg 5.1k, és nem tudom, hogy melyiket rakhatom be.
Kezdd a LED villogtatásával!
Ezt viccen kívül, azért, hogy lásd, a fejlesztő eszközeid mind úgy működnek, ahogy Te szeretnéd. Ha a LED villogtatást a 0-ról kiindulva össze tudod hozni, akkor biztos lehetsz benne, hogy minden rendben van a fejlesztői környezetben. Ezután már csak Rád van bízva, hogy minek esel neki. Ez a projekt használhatónak tűnik, szerintem belevághatsz, ha az elektromos része nem jelent gondot. De akár az elektromos, akár a programozási oldalában az itt lévők biztosan fognak segíteni, ha elakadsz. A 873 a 876-tól csak a memóriák (program, RAM, EEPROM) nagyságában tér el, ráadásul a 876 a nagyobb, tehát szerintem változtatás nélkül fog is futni a program benne.
Helló watt.
Köszönöm a bókot. Megkönnyeztettél. Valamikor szerintem is jó voltam, talán most sem vagyok nagyon rossz, de én már régen leáldozóban vagyok. Nekem már csak múltam van. Azért jól esett. Köszönöm
1k jó lesz. Kevésbé lesz zavarérzékeny, viszont többet fogyaszt az áramkör. Ha ez nem kritikus, akkor jobb az 1k.
Köszi szilva ! Akkor kezdem az elején......
Miért, már te is túl vagy a 80-on? Csak pozitívan! Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!
Miklosch,
A PortB-nek vannak belso felhuzo ellenallasai, erdemes azokat kihasznalni, ha a kapcsolas megengedi - nemcsak alkatreszt sporolsz vele, de egyeben biztos lehetsz abban is, hogy az ugy jol fog mukodni. Amugy ha megnezed ennek a felhuzo ellenallasnak a parametereit a dokumentacioban, akkor kiderult, hogy ugyan valojaban ezek nem ellenallasok, megis az arambol kiszamitva olyan 20k kornyeken kepzelhetoek el. Nekem egy eles alkalmazassal voltak gondjaim mikor 6k8-cal akartam felhuzni, a inputhoz csatlakozo aramkor nem volt kepes megbizhatoan 0-ra huzni a bemenetet (ez egy olyan labnal volt ahol sajnos nem volt belso felhuzo ellenallas, es egy shift regiszter egyik laba volt a bemeneten). 22k-ra lecserelve tokeletesen ment minden. Tamas
Szia!
Linuxon Pikdev-et próbáltam párhuzamos programozóval és 16f84-el. Van még a Ktechlab is amit használok. Fut Wine alatt Mplab. VMware alá meg felmegy az egész Windows. Amik még ezzel foglalkoznak: Most kezdtem én is pic-el foglalkozni. USB-vel sajna nincs tapasztalat mert eddig még nem áll rendelkezésre ilyen programozó. Elektronika Linux-on Linux-szal az elektronikában itt a fórumon.
Velem meg olyan volt, hogy 10k-val húztam fel a gombot, és olyan zavarkörnyezetben volt az áramkör, hogy állandóan hibás lenyomás keletkezett. Betettem 1K-t és a hiba megszűnt! Ettől kezdve ott, ahol a fogyasztás nem kritikus, 1k-t teszek.
Nyomogombnal nyilvan mas a helyzet, ott nyilvanvalo, hogy a gomb le birja huzni akarmekkora is a felhuzas. Amugy nem probalkoztal meg egy kondi betetelevel? PicDem2-ben 4k7-tel huznak fel es egyszeruen egy 100nF+470R-el oldjak meg a hardwer debouncingot. Ehhez az is hozza tartozik, hogy a PicDem2-n rovidek a gomb vezetekei es a tap sem tul rossz.
Mátrixban voltak a gombok. Így egy PIC láb húzta le. De azt a 5mA-t csak kibírja bármilyen kimenet...
Egy PIC 12F629-be bele lehetséges Égeni egy 555 Tudását. De honnan tudom, hogy mit kell bele égetni?
PIC-et hasonloan kell programozni mint egy PC-t. Kulonbseg az, hogy a PIC-en eldontod, hogy pl egy 555-ost emulalsz, es akkor ugy irod meg a programot hogy megfelelokeppen viselkedjen. Ezt a programot ha beegeted a PIC-be, az onnantol kezdve azt csinalja amit a program eloir neki - amig felul nem irod masik programmal...
óó... most látom ide is lehet írni PIC ügybe. Kérdezném hogy PIC16F916-t hogyan tudom programozni. Azzal a JDM programozóval nem lehet amivel a 628-t?
lehet hogy hülyeség, de megkérdem. Nem tud valaki egy jó akármilyen kapcsolást, ami egy PIC12F629 működik? Én találtam egy Jó hőmérőt, ami egy nokia LCD (3310) essel működik, mert egy marhadrága érzékelővel. Hát ez felejtős lett
Azt a jó kapcsolást a hőmérővel akár át is alakíthatod egy olcsóbb típusú hőmérőszondát kezelőre. Az elég jó tanulóproject lehetne.
A méregdrága érzékelő gondolom valami DS1820 vagy ilyesmi. Hőméréshez használhatsz egyetlen diódát is, viszont akkor olyan PIC-et kell választanod, amelyikben van A/D átalakító. A 629-ben épp nincs, viszont a 12F675-ben van. Ha megnézed, az adatlapjuk a 629-essel közös, azaz pont annak az A/D-vel kiegészített testvére.
Nem tudnátok segíteni? PIC16F916-hoz nem találok programozót! Mivel lehet ezt a típust égetni
Szia devil2006,
PicKit2 tudja programozni, tamogatott eszkozok listaja itt katt katt Vard meg mig a sracok befejezik a fejlesztest es akkor te is epithetsz egy olyat (vagy ok vagy mas is tud epiteni neked - ez mar reszlet kerdes ) Vagy, menj be egy boltba es vegyel, nem draga, es azzal debuggolni is lehet (igaz a 916-bol egy specialis debuggolhato verzio kellene, de 18F sorozatnal mar nem kell speci peldany) Elneztem, bocsanat, 916-ban benne van a debug aramkor mar eleve, szoval akkor hajra (koszi Szilva)
köszi a gyors választ. Mivel nekem sürgős lenne valószínűleg megveszem. De azé követem az építést is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |