Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Videoton RA 6363 és EA 6383 javítása
Lapozás: OK   66 / 123
(#) djhans válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 1
 
Szia! Kondi csere szerintem semmit nem old meg. Nagy valószínűséggel jók a kondik. Ez nem egy kapcsolóüzemű táp hogy balról jobbra az összes kondit cserélni kell. A boltban nagyon amatőr lehetett a srác ha rá akart beszélni a kisebb feszültségű kondira. Azonos vagy nagyobb feszültségűt szabad csak betenni.
(#) gyuszo válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 1
 
Az MM magyar elkó esetében az effektív érték van megadva. Nem a csúcs érték, tehát többet kibír, mint a mai boltban kapható elkók. Én a mai napig, ahova csak befér , csak ezt építem be .
Tehát amire 25 V van ráírva, az 35 V-os mai kaphatónak felel meg.
(#) rozsdas111 válasza djhans hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Értem. Akkor nem cserélek még.
Következzen a bekapcsolt üzemszerű állapotban való méricskélés? Pufferkondi megvolt ( műszer 200 V tartományban 67-68 között mért illetve max hangerőnél 1 V-ot esett ). Ez jó érték? Jöhet a szabályzó modul és utána végfokok? Ha hiba lesz valahol az milyen formában fedezem fel?
Nem tudok megfelelő értéket mérni vagy csak ha nem tudok semmi értéket mérni?
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2015
(#) gyuszo válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
A végfokmodulon a VT03 BF244 tranzisztor benne van mind a két panelen ?
Ezek zárlata lenémítja a végfokot, kössed ki próbaképpen.
(#) rozsdas111 válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Benne van minden alkatrész. A kikötéssel kivárom a méricskélés végét.
(#) ronin75 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 1
 
Ha van referencia készüléked, akkor van mihez hasonlitani. Bárhol mérhetsz, ha nagy eltérés van jegyezd fel.
(#) rozsdas111 válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Rajta leszek. Erősítsd meg hogy üzem közben mérjek?
(#) ronin75 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 2
 
Igen, bekapcsolt állapotban, de kerüld az esetleges hálózati feszültségen levő, hozzáférhető részeket.
(#) rozsdas111 válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Köszi. Akkor holnap játék a cuccal.
(#) doktor válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Szia!

Szerintem, érdemesebb lenne a közeledben keresni, egy szakembert, aki segit a hiba behatárolásában, és a javitásában.
Megjegyzem, az sem biztos, hogy az általad cserélt alkatrészek, mind hibásak, valamint, ha ilyen tájékoztatás után vásárolt kondenzatorokat épitesz be, nagy valószinűséggel, még nagyobb kárt okozol.
(#) rozsdas111 válasza doktor hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Szia! Még nem tettem be semmi mást csak a VR47-et.Szakember tényleg jó lenne, de azért a fórum is jó.
(#) ronin75 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 3, 2015 / 1
 
Nyugodtan állj neki méregetni, azzal kárt nem tudsz csinálni (csak ha megcsúszik a mérőzsinór). Érdemes lenne a tranzisztorok lábain feszültséget mérni. De kikapcsolt állapotban, a müszeredet dióda állásba téve, gyorsan végigszaladhatsz a félvezetőkön, abból is kiderülhet valami. Ott a referencia készülék, jó összehasonlítási alap.
(#) rozsdas111 válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Újabb fejlemény:A néma oldal paneljéből kivettem a BF244 tranzisztort mer igen forrósodott. Valahol olvastam egy hozzászólásban hogy ha ez zárlatos akkor is némulhat a dolog. Ettől persze nem kezdett szólni, emellett a VR22 ( 1.2Kohm) mérve kikapcsolt állapotban 1.5 Kohm. Ez meg is van feketedve a közepén és ez is melegszik. Ezt a panelt nem is merem visszatenni.
Egyenlőre a jobb oldalt kéne torzítás mentessé varázsolni.
(#) ronin75 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 3, 2015 / 1
 
VT03 (BF244A) némít(hat)ja az erősítő modul bemenetét.
(#) gyuszo válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 3, 2015 / 1
 
Igen, rátapintottál a lényegre. a VR22 eredetileg egy 1,2 kohmos ellenállás, a gyári rajzon ezzel sorba van kötve egy 470 ohmos trimmer potméter. Ezzel lehet beállítani a nyugalmi áramot, ami meghatározza, hogy ne legyen torzított a jel kisebb hangerőnél sem. Az ehhez kapcsolódó VT 17-es BC182 tranzisztort érdemes a hűtőbordára kivezetni. (Én egy gyufafejnyi FBS szilikonragasztóval oldottam meg ) Ez felel az erősítő termikus egyensúlyáért. Ha nincs kivezetve, elmászik a nyugalmi áram és torz lesz a jel. Remélem ez így segített.
(#) gyuszo válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Persze egy új BC182-t, lehet csak ez a hiba oka.
(#) rozsdas111 hozzászólása Jan 3, 2015 /
 
Néhány vélhető hiba:Sr10-120Kohm helyett mértem 56 Kohm-ot ( ez a szabályzó modulon van.)
A végfokon ami tranzisztort tudtam mérni az: VT26 B-E, 150 B-C 630 ( ez hibás?)
VT29 B-E és B-C mindkető 680 körüli.( ez vsz. jó). Ezek NPN felépítésűek. A többi hasonló kinézetű lehet hogy PNP, mert nem tudtam mérni. Ezekkel még próbálkozom később. Ja és a BF244 ( amit kivettem) B-C és B-E lábon is 780.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2015
(#) djhans válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Nagyértékű ellenállásokat beforrasztva nem igazán lehet kimérni mert befolyásolja a mérést. Tranzisztorokat se mindig. Csak a totál zárlatot lehet kiszűrni beforrasztott állapotban. BF244 az FET, multiméterrel csak azt lehet kimérni hogy zárlatos-e.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) djhans válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
RA6363S végfokában nincsen nyugalmi áram beállító trimmer. Az csak az EA7386S és RA6386S készülékeken van.
(#) gyuszo válasza djhans hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Igen persze, erre rájöttek a Videoton mérnökei is, a későbbi készülékekbe már tettek. Érdemes átgondolni és megfontolni . Aki szeretne rajta javítani, annak érdemes.
Sőt ha megnézzük a rajzot, még hibás is , a 1,5 kohmos ellenállás ( 1,2 kohm ellenállás + 470 ohmos trimmer ) a rajzon 15 kohmnak van feltüntetve. ( VR22 )
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) ronin75 hozzászólása Jan 4, 2015 /
 
Változatok egy témára De a videoton rajz is hibás VR43 ésVR47 közti rövidzár.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) gyuszo válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Az 1. képen látható a jobb változat. És íme egy harmadik verzió.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) rozsdas111 hozzászólása Jan 4, 2015 /
 
Hogyan értelmezzem a rajzon feltüntetett +31/25V és -31/25V jelölést?
(#) djhans válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Pedig már a kezdetektől beletehették volna mára Cleopátrába is. Párat megnéztem kíváncsiságból hogy mennyi a nyugalmi áram. 20mA és 150mA között találkoztam mindenféle értékkel.
(#) gyuszo válasza djhans hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Bizony a Cleopátrában és az Aidában is ott van. VP28 jelöléssel, és a VT 27 jelű BC182B tranzisztort kell kivezetni a hűtőbordára.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) gyuszo válasza djhans hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
A VP 28 potméterrel az UT/2-öt állítjuk be, de a VT27 tranzisztor hűtőbordára kivezetésének van fontos szerepe. Ezt gyárilag nem oldották meg . Ezt kell utólag megoldani a nyugalmi áram stabilitása érdekében. Tehát az eredeti Texas kapcsolás az jó, csak a futószalagon a Videotonban a kivitelezés nem volt tökéletes.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) djhans válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Igen, meg nem ártana párba válogatott meghajtó és végtranzisztorokat használni különösen ennél a Texas végnél. Elég magas ezeknek a végfokoknak a torzítása gyárilag is 0,7%.
(#) ronin75 válasza rozsdas111 hozzászólására (») Jan 4, 2015 / 1
 
Melyik rajzon? Gondolom a tápfeszültségre gondolsz, terheletlen (31V) és a terhelt (25V) állapot.
(#) gyuszo válasza djhans hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Válogatás nélküli tranzisztoroknál magasabb a nyugalmi áram, ez így van. Akár 100-200 mA is lehet, ami nem célszerű . Optimális esetben 50-60 mA a jó ennél a végfokozatnál.
(#) rozsdas111 válasza ronin75 hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Igen arra gondoltam. Gondoltam hogy megmérem őket hogy meg vannak-e, úgy érzem már mindent megmértem amit lehet, de a kapcsolási rajzokhoz képest vannak eltérések. Kiszerelve a szabályzót is és a végfokot is mértem, berakva nem mindenhez férek hozzá. Ráadásul ugye vannak ellenállások amiknél csak hasonló értéket tudtam mérni ( bár ezt írtátok is hogy ki vagy beszerelve ez eltérő lehet. Most már azt sem tudom fiú vagyok-e vagy lány. A rajzokon kisatíroztam amiket meg tudtam mérni( hogy tudjam épp hol tartok) ahol eltérés volt azt megosztottam itt a hozzászólásoknál. Minde esetre a bal oldalon Továbbra is melegszik az VR22 . a VT03 visszaraktam a helyére. Feladás közeli állapotban vagyok. Ráadásul a tápfesz is zavarba hoz a végfok lábain ( 4-5 és 9-11 ) nem a 31V mérem hanem annyit amennyi a pufferkondi fülein is van 68,5V. Szóval megzavarodtam.
Következő: »»   66 / 123
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem