Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   91 / 254
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
Mondtam. Azért jobb lenne egy 455 kHz -es, mert ha netán egyszer többszörös keverésűt építenél, ahhoz erre lesz szükséged a szűrők, és a keverő kvarcok miatt.
(#) elektroncso válasza pucuka hozzászólására (») Jan 1, 2015 /
 
4 darabot találtam belőle itthon, de mint 456kHz-es volt. Majd nézelődök. Viszont üzletben találtam. Következő rendeléskor lesz hozatva.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2015
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 1
 
Nem értek maradéktalanul egyet. Ma indítok egy VFO-t aminek a munkapontja miatt a jel alja torz. Ezt mutasd ki szkóp nélkül. A VFO-t elvileg mérővevőn meg tudnám hallgatni, de a frekimérőt ráakasztva csak hamarabb a végére jutok. Amúgy szinkrodin vevő lesz.
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Jogos.. de mikor még ilyeneket építettem, nemigen érdekelt hogy torz.. örültem ha megszólalt
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Odáig ma még nem jutottam el!. De érdekes méréseket végzek éppen. Ha a VFO rezőkörével párhuzamosan kötök ellenállást akkor a jel teljesen színusz lesz, de az amplitúdója kisebb.
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Ilyen most a jelalak.

P1020146.JPG
    
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Milyen VFO ez? Tudsz linkelni kapcsolást?
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Bővebben: Link Az alsó két tranzisztoros. Úgy tűnik elválasztó mindenképpen kellene.
(#) szendi001 hozzászólása Jan 2, 2015 /
 
A Rádióamatőrök Kézikönyve nincs meg valakinek elérhető forrásban? Abban van egy szinkrodin összeállítás.
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Nemcsak abban.. azt hiszem az RT ÉK 1983 számában is van vagy 3 kapcsolás, az Amatőr Kapcsolások rovatban. De ehhez a kapcsoláshoz nemigen kell elválasztó, hacsak nem DBM-re dolgozik.. bár akkor sem biztos hogy kell..
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
DBM-re dolgozik. Van közte egy 50 ohmos elválasztó meg egy 2 nanos kondi. Nem lepődnék meg ha a toroid amire tekerve van a dbm nem lenne jó vason. A jellege leterhelést mutat.
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 / 1
 
Idézet:
„Ezt mutasd ki szkóp nélkül”

Ki lehet mutatni. A torz jelnek harmonikusai vannak, amik szintén keverednek a bemeneti jellel, hamis vételi helyeket mutatva.
De viszonylag könnyen megszabadulhatsz tőle, ha a VFO jelét sávszűrőn keresztül viszed a keverőbe. Egyébként így is szokás.
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Akkor esélyes hogy nem jó! De a VFO-t is gatyába kellene rázni.. próbáltad nagyobb tápfesszel? 8,2 vagy 9.1 Zenner
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
9 voltos stabil kockáról megy. Sikerült közben szép jelalakot előállítanom. Az a baj hogy sokváltozós a hibalista... ÚJ ferrit típuson bontott germánium diódás a keverő... Én szeretek a bevált holmikból építgetni.
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Akkor már fél siker.. Azért emlékeztem a 83-as évkönyvre, mert mikor sikeres rádióamatőr vizsgát tettem, ezt kaptam ajándékba az oklevél mellé. És életem első szinkrodin vevője ebben az évkönyvben van. Ennek leginkább nagyapám Sokol rádiója látta kárát .. kellettek az Mp40-es tranyók
Úgy jöttek a CB-sek hogy csoda... És ez az orosz kapcsolás elsőre, hiba nélkül indult.. Következő héten "lőttük" be a rádióklubban.. Még mindíg megvan.. dobozt soha sem kapott szegény.. egy bakelites nyáklapra szereltem fel az egészet
(#) Atys67 válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Ha ezt kerested, parancsolj Bővebben: Link
(#) Antennaman válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Sziasztok ,
Ha vissza lapoztok az 51-ik oldalra Bővebben: Link itt a topikban akkor pont ezzel a problémával kapcsolatban tárgyaltunk. A VFO egyszerűsége mellett kényes kicsit. Ha a Bázisosztó ellenállások felső tagját növeljük kb. 33K-ig (és) vagy a C16 100pF csatoló kondenzátort is csökkentjük ezzel beállíthatjuk közel szinuszosra a jelét. Ugyan ezen az oldalon egy jó minőségű bevált trafós elválasztó fokozat is be lett mutatva. Na persze lehetne sokkal stabilabb VFO-val és jobb minőségű hang fokozattal egy szinkrodin vevőt építeni de a cél az volt, hogy egyszerű gyakorló vevő szülessen. Ennek ellenére elég jól szól a kis vevő.
Üdv. Gábor 8LKM
(#) szendi001 válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Köszi! Életmentő...
(#) szendi001 válasza Antennaman hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
A 100 pf nálam 620pF szóval ez tuti gond, mert túl nagy a csatolás. A felső tag helyére holnap teszek egy trimmert, kiváncsi vagyok a fokozat határaira. De amúgy ha terhelést kap a DBM-en akkor romlik a jel tisztasága. Remélem holnap megszólal. Még nem jó helyen megy a VFO 2Mhz körül. Most mértem meg. Igaz randomra tettem bele kondikat.
(#) Hetope válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 2, 2015 /
 
Sziasztok! Már olyan rég volt amikor levizsgáztam (CW) hogy meg se merem írni HI. Megpróbálom felrakni egyik QRP projektemet amelyik még nem lett befejezve de a vevő része és a VFO OK. Bármelyik része kiollózható és használjátok nyugodtan ha elakadtok valahol csak kérdezzetek ! Ezen a rajzon nincs rajta a VFO résznek a stabilizáló eleme de szerintem nem nehéz kitalálni hogy hova kell a zener diódát berakni. Ami viszont érdekes és hasznos megoldás a leválasztó fokozatban a trimer poti ami arra szolgál hogy be lehessen állítani a DBM-re jutó feszültséget !
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2015

qrp1.png
    
(#) Kera_Will válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Más is küzdött a FC Collpits oszci jel tisztaságával.
Érdekes módon azzal ért célt hogy a rezgőkör és Bázis osztó között lévő DC elválasztó kondi elé a rezgőkörre kötötte be a Bázis Emitter visszacsatoló kondi bázisra menő végét.
Tehát nem a bázison és a DC-t leválasztó kondin hanem egyből a LC körre megy a visszacsatolt energia az emitterről.
Érthető ? Ha nem rajzolok ...
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Épp azt magyarázom, hogy nem kell annyira küzdeni az oszcillátor jel tisztaságával, a profik sem teszik. Sokkal fontosabb a stabilitás, akár frekvencia, akár teljesítmény szint. A jel tisztaságot aránylag könnyen el lehet érni, egy sávszűrővel, ami a harmonikusokat kellőképpen csillapítja. a keverő meredekség meg amúgy se lineáris, a kis szintre csillapított harmonikusok úgy sem fognak jelentős szerepet játszani.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Hmm igen avagy Franklin oszcillátor ... ott mindenki csak a saját dolgával törődik.
Erősít , fázisfeltételt megvalósít , frekit beállít.
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
És a végeredmény a 70 dB -nél jobb szelektivitás szomszéd csatornára, tükör, és hamis vételi helyekre.
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Csak nem ?! Mértél is ilyen VFO-s rádión jellemzőket ?
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2015
(#) pucuka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Hogyne, a típusvizsgálati laborban. Nem amatőr készüléket, de egy rádiótelefon vevőjénél előírás, különben világvevő lenne. A gyári amatőr készülékek is tudták a 60 dB -t. Igaz nem VFO, hanem LO, de az szerintem mindegy. Az oszcillátor jele egy háromkörös sávszűrőn megy a keverőbe. És hát olyan frekvenciákra nemigen van szkóp, még 80 megára se nagyon.
Az amatőröknél nincs ilyen követelmény de azért jó tudni, hogy amit veszek az éppen 3,5 vagy 7 MHz -en van.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2015
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Ja így már értem ... .
(#) szendi001 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Olyan értelemben nem lihegem túl a kérdést, hogy szemre szinuszt állítok elő. VFo sávszűrőt nem építek be egy szinkrodin vevőbe. Nagy kérdés, hogy a DBM rákötése miért rontja le a jel alakját. Egyelőre sorba megyek, a HF erősítőt rendbe kell ma szednem.
(#) Hetope válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Csatoltam egy rajzot amelyből szedhettek ki ami kell mert nem csak így egyben hanem külön-külön is használható. Mondjuk ha már megvan építve a vevő de nem tetszik az a VFO akkor csak azt a részit építitek meg mert megtetszett a szint állíthatóság ami szerintem nélkülözhetetlen a DBM használatához.

QRP-pro.png
    
(#) Hetope hozzászólása Jan 3, 2015 / 1
 
Úgy érzem hogy nem lett még minden leírva a VFO-ról (talán nem is lehet) de had írjak egy pár dolgot. Mivel a lelke 1 tekercs és a forgókondi így ezek egymást kell hogy kisegítsék. Most ez lehet hogy nem tűnik értelmesnek de megmagyarázom. Akinek már elkészült a VF szondája az lemérheti hogy nem mindegy a forgó helyzete. Más feszültség van nyitott vagy csukott állapot között. Általában a beforgatott (csukott) forgó hozza a nagyobb VF feszültséget. Mivel a leválasztó fokozatokban nincs automatikus szint tartó így a felhasználni kívánt jel nem lesz egyforma . Legegyszeűbben úgy lehet megoldani hogy a tekercs Q faktorát(jósági tényező) a nagyobb frekvenciára lőjük be. Ez vételkor is hasznos de főleg akkor ha ugyanazt a jelet erősítjük fel hogy leadót képezzen. Ha jól eltaláljuk a rezgőkört akkor igen sok kinlódástól megmenekülhetünk. Vétel esetén bármilyen keverőt is használunk egyik se szereti a különböző lokál jelet. Ha a jel kicsi akkor a keverőből általában csak a nagy erejű adok fognak szólni, ha viszont túl nagy akkor meg felboríthatja a keverést és szól rajta minden csak épp az nem amit szeretnénk. Leginkább ilyenkor kerül elő a csavarhúzó és széthangolják még azt is ami éppen jó volt és aztán csak ámulnak hogy most meg mi történt.
Ha megint eszembe jut valami amit úgy gondolom hogy meg kell osztani majd írok !
Következő: »»   91 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem