Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK gyártás- maratás nélkül
Lapozás: OK   2 / 4
(#) AMD hozzászólása Jan 30, 2008 /
 
Ha sósavba vasdarabot teszek akkor a sav szétmarja a vasat miközben hidrogén keletkezik, a savból meg vasklorid lesz. Javítsatok ki ha nem így van.
Ja és ha árammal csinálok nyákot akkor a klór honnan tudja hogy hol kell lemarni a rezet? Valamivel le kell takarni?
(#) Frankye válasza AMD hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Idézet:
„Ja és ha árammal csinálok nyákot akkor a klór honnan tudja hogy hol kell lemarni a rezet? Valamivel le kell takarni?”

Ezt most nem értem.
NYÁK-ot marartni vasklorid vizes oldatával, vagy hidrogén-peroxid és sósav vizes oldatával lehet, tudomásom szerint. Mindkét esetben le kell takarni a nem maratandó (megmaradó) réz felületet, olyan anyaggal - jellemzően: lakkfélék), ami ellenáll ezeknek a szereknek.
(#) borvendeg válasza Frankye hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
szerintem M erre gondolt:
Idézet:
„Lehet maratás nélkül is nyákot készíteni! Kell hozzá egy üveg edény egy egyenáramú áramforrás pl:24VDC a nyák. sós víz és egy grafit rúd. A táp egyik végét a nyákra a másikat a grafitrúdra kell kötni(ponzosan nem tudom melyiket melyikre) ezt beletenni az üveg edénybe, sós vízzel megönteni az edényt és bekapcsolni a tápot. A lényege ennek, hogy a sós vízből klór keletkezik ami oldja a rezet ami pedig a grafitra rakódik rá. Tuti jó, mert faterom annó ezzel maratott!”
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Vas(II)-klorid keletkezik. Ez nem alkalmas maratásra. Levegőn állni kell hagyni, amíg besárgul (vas(III)-klorid). Utána már alkalmas a maratásra.

A klóros módszert ne nagyon használd, annyival nem egyszerűbb és olcsóbb, ha a tüdőszanatórium költségeit is beleszámolod. Egyébként ugyanúgy kell maszkolni mindegyik nedves kémiai maratás esetén.
(#) Frankye válasza borvendeg hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Hát, lehet...
(#) Frankye válasza lgyk hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Vagy eleve vas(III)kloridot kell venni...
(#) e-sporadic válasza Frankye hozzászólására (») Jan 30, 2008 /
 
Helló!
Kösz a segítséget.
,,Most néztem, hogy RF technikára akarod, és itt, az árnyékolás miatt kellhet a kétoldalas lemez.)"

Igen RF-re kell, ezért is aggódok mert ez egy nagyon ,,kényes" áramkör.
Akkor maradok az egyoldalas kivitelnél, ahogy írtad.

(#) Frankye válasza e-sporadic hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Nem biztos, hogy az egyoldalas kivitel jó lesz! Nem véletlenül tervezték kétoldalas lapra, annak biztos, hogy oka volt!
Ha mégis egyoldalas panelra készül, akkor viszont a dobozának kell árnyékoltnak lennie...
(#) e-sporadic válasza Frankye hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
OK kösz.
Most már világos
(#) e-sporadic válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Még lenne egy dolog!
Akkor Kétoldalas Nyáklemezt vennék, és az egyik oldalt kaparnám ki, a másik maradna Föld felületnek szűzen.

És akkor gondolom az áramkör forrasztási pontjait is az alkatrészoldalon kéne elvégeznem, a másik oldalig pedig átfúrni és az összes földet oda forrasztani a ki nem kapart oldalra.
Én ezt szűrtem le a linkből, meg a képekből...

Még mindig egyszerőbb, mint vesződni a fémdobozba való elhelyezéssel.
(#) borvendeg válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Bocs h csak így beleszólok szóvalén ugy csinálnám,hogy ahopl a földel kell érintkezni ott átfúrom a panelt és elvégzem a szükséges forrasztást,ahol nem kell a föld ott át sem fúrnám a panelt hanem levágnám méretre az alkatrészlábat meghajtanám a végét úgy mint az smd-s cuccoknak és beforrasztanám aszerelési oldalon.
Remélem segítettem.
(#) e-sporadic válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Ez így lehetséges? :no:
(#) e-sporadic válasza borvendeg hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Köszi!Én is ezt szürtem le a linkből: glbtech.dyndns.org/elektro/nagypan.htm

Az a baj hogy nemtudom, hogy lenne méretarányos a Nyákrajz. Itt mellékelném.

nyakrajz.gif
    
(#) AMD hozzászólása Feb 1, 2008 /
 
Nem tudja valaki hogy a http://www.nyakexpressz.hu/szamol.php oldalon készíttetek nyák-ot akkor mennyivel lenne könnyebb a pénztárcám?
(#) szabi83 válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
van ott tel. szám, meddig tart felhívni, megkérdezni Vagy mail írni nekik..
(#) kameleon2 válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Ha választanom kell, akkor a nyák express fog utoljára maradni....

Nem jó tapasztalataim vannak velük.

Átlagban 25-30 panelt kell gyártatnom alkalmanként, 1 hét alatt. Ezt rendszeresen nem bírják meglépni, még ha 3 napos rendelésre - azaz felárral- kérem.

A felár ellenére a minőséggel mindig probléma van.

Az, hogy a megadott panelvastagsággal nem mindig foglalkoznak az egyik probléma, nekem pedig ez egy kritikus paraméter a meglévő mechanika miatt. A másik gon, hogy még pontosan kontúrmart panel nem sikerült kapnom az eddig elkészült mintegy 150-200 darabból.

Ha sok pénzed van és szeretsz utólag reszelgetni csak akkor válaszd őket.

Nekem a műegyetemi nyákműhely volt eddig a legjobb árban is és minőségben is. Sajnos a barátom aki ott dolgozott eljött onnan így megszűnt a kontaktom is, pedig (hálistennek) egyre több a megrendelés.

20-30 darabnál a globeltron is jó volt - bár az első szériánál ők is hibáztak, de legalább kijavították, míg a nyákexpress meghúzta a vállát és tartotta a markát.

Ha jó és gyors gyártót találsz, aki még olcsó is az engem is érdekelne :no:
(#) AMD hozzászólása Feb 1, 2008 /
 
Nem lehet házilag panelt készíteni? Pl: fogok egy műanyg lemezt majd arra hordom fel valahogy a rezet.
Szóljatok hogyha hülyeséget mondok.
(#) AMD válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Most jut eszembe hogy ha műanyag lemezre galvanizálok rezet akkor forrasztáskor szétolvad.
(#) Gery válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Én még nagyon régen asszem pálmatexel alufóliát ragasztottam egy plexi lapra. Forrasztani is lehetett, de aztán nemkezdtem vele semmit...
Ha túlsok az időd akár kisi próbálhatod


Szerk.: Igen forrasztáskor sietni kellet, de nemvolt vészes...
(#) AMD válasza Gery hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
És nem olvadt el??? És lehetett forrasztani?
(#) Gery válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Forrasztani lehetett persze, mert az alufólia nagyon vékony és gyors átmelgedett. De meg én plexire ragasztottam, és wellerrel melegítgettem de egyáltalán nemvolt vészes. Ha sokáig ott tartottam nekiindult olvadni, de annyiideg uccse forraszt az ember...
(#) kobold válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Csak egyetlen elfogadható okot mondj arra, hogy miért nem jó neked a gyárilag elkészített, bakelit vagy üvegszálas nyák, egyenletes, normális rézfóliával ellátva?
(#) AMD válasza Gery hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Milyen vastag volt a plexilap?
(#) Gery válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Jóó vastag volt. 3-4mm
De igaza van koboldnak. Énis megcsináltam aztán már nemtom mivan vele. A gyári nyáklaptól elég messze van. Meg az alufólia nemis olyan jó vezető mint a réz. De ha van időd elszórakozni jó ienekkel....
(#) AMD válasza kobold hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Nem tudom hogy a gyári nyák mennyibe kerül de szerintem nem olcsó. Venni kell még fóliát a nyomtatóba majd kinyomtatni (venni kell patront mert kifogyott), le kell világítani uv csővel (ami szintén nincs) és még be is kell lőni hogy jó legyen a nyák, elő kell hívni, le kell maratni. Az egy csomó idő és csomó pénz. De például otthon buherálok egy nyák-ot akkor kis pénzből megúszom és a célnak megfelel. Gondoltam arra hogy csináltatok valakivel de kivel?
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Egy kartonra ragasztott alufólia is működőképes lehet. De ha minőséget akarsz, akkor marad a normál technika.

A maszkolási költségeket csökkentheted, ha alkoholosfilccel rajzolsz; mondanom sem kell, hogy az alternatív NYÁKgyártási technikák sokkal több macerával járnak, mint egy áramkör filces megrajzolása.

Ha meg nem akarsz maratni, akkor is vannak bevált technikák (próbanyák, univ. nyák, próbapanel, légszerelés).

Költségek: egy flakon P20 kb. 2500 HUF, és nagyon sok panelt meg lehet vele csinálni. Egy nagyobb darab fóliáslemez kb. 800 Ft, ezzel is sok áramkör megcsinálható. A fotomaszkot írásvetítő fóliára szoktam nyomtatni, ahol vállalnak nyomtatást, ott 10 Ft alatt rányomtatják (pl. XI. Budafoki úton 6 Ft) a kb. 100 Ft-os írásvetítő fóliára. Egy A4-es lapra szintén elég sok dolgot fel lehet pakolni, ráadásul egy fotomaszk sokszor felhasználható).

A levilágításhoz 2 db. flux UV-LED kb. 2500 Ft.

Előhívó NaOH, marató FeCl3 összesen 1600 Ft (1-1 kg), ez szintén nagyon sokáig elég).

Összességében 10000 Ft-ból meg tudsz csinálni kb. 200 kisebb NYÁKot normális minőségben (50 Ft/db). Ennél nem olcsóbb egyik alternatív megoldás sem.

De ha a lakkfilces megoldást választod, akkor egy fóliáslemez, marató és egy lakkfilc a teljes költség (esetleg aceton), ami 2000 Ft nagyságrendű beruházás. Megér ennyit a tökölés?
(#) kobold válasza AMD hozzászólására (») Feb 1, 2008 /
 
Nem tudom, mekkora és milyen jellegű áramköröket építesz, de én max. pár led világítását bíznám egy alufóliás nyákra. Szórakoztam én is ezzel valamikor, de macerás, forrasztani külön élmény, kontakt meg vagy lesz normális, vagy nem. Ha már mindenképp gányolni akarsz, inkább vágj le egy halom rézdrótot, és azzal huzalozz, ne alufóliával.
A gyári nyák ára kinek sok, kinek nem; 1300 Ft körül adnak egy egyoldalas, 300x200-as lemezt, a fényérzékeny persze drágább. Csakhogy lehet vele haladni, és nem azzal szív az ember napokat, hogy sávot fabrikáljon...
(#) e-sporadic hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Help!

Az Express PCB nevű programon
nézem a Nyákrajzom, de nem tudok rájönni a sávok méreteire...

Itt van az elkészítendő áramkör és ingóságai:
http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/mrf237.htm

Természetesen sima gif formátumban is megvan a Nyákrajz, de ott semmilyen méret nincs leírva.
(#) scooby_ hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Én mivel még nem marattam nyákot ezért a grafitos cuccot 30VDC-vel ki is próbálom de 2 kérdésem van sossav kell vagy vízbe só?
És minek pont üvegtányér?
(Nem azért kérdeztem mert nincs!!!)
(#) kobold válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Így ránézésre nem sokat gondolkodott rajta a tervező sem... Összekötötte az alkatrészeket szép egyenesekkel meg kitöltött mezőkkel, és kész.
Viszonyíts valami ismert alkatrészhez (a progit nem ismerem, de valahogy tutira meg lehet tőle tudni).
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem