Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK gyártás- maratás nélkül
Ha sósavba vasdarabot teszek akkor a sav szétmarja a vasat miközben hidrogén keletkezik, a savból meg vasklorid lesz. Javítsatok ki ha nem így van.
Ja és ha árammal csinálok nyákot akkor a klór honnan tudja hogy hol kell lemarni a rezet? Valamivel le kell takarni? Idézet: „Ja és ha árammal csinálok nyákot akkor a klór honnan tudja hogy hol kell lemarni a rezet? Valamivel le kell takarni?” Ezt most nem értem. NYÁK-ot marartni vasklorid vizes oldatával, vagy hidrogén-peroxid és sósav vizes oldatával lehet, tudomásom szerint. Mindkét esetben le kell takarni a nem maratandó (megmaradó) réz felületet, olyan anyaggal - jellemzően: lakkfélék), ami ellenáll ezeknek a szereknek.
szerintem M erre gondolt:
Idézet: „Lehet maratás nélkül is nyákot készíteni! Kell hozzá egy üveg edény egy egyenáramú áramforrás pl:24VDC a nyák. sós víz és egy grafit rúd. A táp egyik végét a nyákra a másikat a grafitrúdra kell kötni(ponzosan nem tudom melyiket melyikre) ezt beletenni az üveg edénybe, sós vízzel megönteni az edényt és bekapcsolni a tápot. A lényege ennek, hogy a sós vízből klór keletkezik ami oldja a rezet ami pedig a grafitra rakódik rá. Tuti jó, mert faterom annó ezzel maratott!”
Vas(II)-klorid keletkezik. Ez nem alkalmas maratásra. Levegőn állni kell hagyni, amíg besárgul (vas(III)-klorid). Utána már alkalmas a maratásra.
A klóros módszert ne nagyon használd, annyival nem egyszerűbb és olcsóbb, ha a tüdőszanatórium költségeit is beleszámolod. Egyébként ugyanúgy kell maszkolni mindegyik nedves kémiai maratás esetén.
Vagy eleve vas(III)kloridot kell venni...
![]()
Helló!
Kösz a segítséget. ,,Most néztem, hogy RF technikára akarod, és itt, az árnyékolás miatt kellhet a kétoldalas lemez.)" Igen RF-re kell, ezért is aggódok mert ez egy nagyon ,,kényes" áramkör. ![]() Akkor maradok az egyoldalas kivitelnél, ahogy írtad. ![]()
Nem biztos, hogy az egyoldalas kivitel jó lesz! Nem véletlenül tervezték kétoldalas lapra, annak biztos, hogy oka volt!
Ha mégis egyoldalas panelra készül, akkor viszont a dobozának kell árnyékoltnak lennie...
OK kösz.
![]() Most már világos
Még lenne egy dolog!
Akkor Kétoldalas Nyáklemezt vennék, és az egyik oldalt kaparnám ki, a másik maradna Föld felületnek szűzen. És akkor gondolom az áramkör forrasztási pontjait is az alkatrészoldalon kéne elvégeznem, a másik oldalig pedig átfúrni és az összes földet oda forrasztani a ki nem kapart oldalra. Én ezt szűrtem le a linkből, meg a képekből... ![]() Még mindig egyszerőbb, mint vesződni a fémdobozba való elhelyezéssel.
Bocs h csak így beleszólok szóvalén ugy csinálnám,hogy ahopl a földel kell érintkezni ott átfúrom a panelt és elvégzem a szükséges forrasztást,ahol nem kell a föld ott át sem fúrnám a panelt hanem levágnám méretre az alkatrészlábat meghajtanám a végét úgy mint az smd-s cuccoknak és beforrasztanám aszerelési oldalon.
Remélem segítettem.
Ez így lehetséges? :no:
Köszi!Én is ezt szürtem le a linkből: glbtech.dyndns.org/elektro/nagypan.htm
Az a baj hogy nemtudom, hogy lenne méretarányos a Nyákrajz. Itt mellékelném.
Nem tudja valaki hogy a http://www.nyakexpressz.hu/szamol.php oldalon készíttetek nyák-ot akkor mennyivel lenne könnyebb a pénztárcám?
van ott tel. szám, meddig tart felhívni, megkérdezni
![]() ![]() ![]()
Ha választanom kell, akkor a nyák express fog utoljára maradni....
Nem jó tapasztalataim vannak velük. Átlagban 25-30 panelt kell gyártatnom alkalmanként, 1 hét alatt. Ezt rendszeresen nem bírják meglépni, még ha 3 napos rendelésre - azaz felárral- kérem. A felár ellenére a minőséggel mindig probléma van. Az, hogy a megadott panelvastagsággal nem mindig foglalkoznak az egyik probléma, nekem pedig ez egy kritikus paraméter a meglévő mechanika miatt. A másik gon, hogy még pontosan kontúrmart panel nem sikerült kapnom az eddig elkészült mintegy 150-200 darabból. Ha sok pénzed van és szeretsz utólag reszelgetni csak akkor válaszd őket. Nekem a műegyetemi nyákműhely volt eddig a legjobb árban is és minőségben is. Sajnos a barátom aki ott dolgozott eljött onnan így megszűnt a kontaktom is, pedig (hálistennek) egyre több a megrendelés. 20-30 darabnál a globeltron is jó volt - bár az első szériánál ők is hibáztak, de legalább kijavították, míg a nyákexpress meghúzta a vállát és tartotta a markát. Ha jó és gyors gyártót találsz, aki még olcsó is az engem is érdekelne :no:
Nem lehet házilag panelt készíteni? Pl: fogok egy műanyg lemezt majd arra hordom fel valahogy a rezet.
Szóljatok hogyha hülyeséget mondok.
Most jut eszembe hogy ha műanyag lemezre galvanizálok rezet akkor forrasztáskor szétolvad.
Én még nagyon régen asszem pálmatexel alufóliát ragasztottam egy plexi lapra. Forrasztani is lehetett, de aztán nemkezdtem vele semmit...
![]() Ha túlsok az időd akár kisi próbálhatod ![]() Szerk.: Igen forrasztáskor sietni kellet, de nemvolt vészes...
Forrasztani lehetett persze, mert az alufólia nagyon vékony és gyors átmelgedett. De meg én plexire ragasztottam, és wellerrel melegítgettem de egyáltalán nemvolt vészes. Ha sokáig ott tartottam nekiindult olvadni, de annyiideg uccse forraszt az ember...
Csak egyetlen elfogadható okot mondj arra, hogy miért nem jó neked a gyárilag elkészített, bakelit vagy üvegszálas nyák, egyenletes, normális rézfóliával ellátva?
Jóó vastag volt. 3-4mm
![]() De igaza van koboldnak. Énis megcsináltam aztán már nemtom mivan vele. A gyári nyáklaptól elég messze van. Meg az alufólia nemis olyan jó vezető mint a réz. De ha van időd elszórakozni jó ienekkel.... ![]()
Nem tudom hogy a gyári nyák mennyibe kerül de szerintem nem olcsó. Venni kell még fóliát a nyomtatóba majd kinyomtatni (venni kell patront mert kifogyott), le kell világítani uv csővel (ami szintén nincs) és még be is kell lőni hogy jó legyen a nyák, elő kell hívni, le kell maratni. Az egy csomó idő és csomó pénz. De például otthon buherálok egy nyák-ot akkor kis pénzből megúszom és a célnak megfelel. Gondoltam arra hogy csináltatok valakivel de kivel?
Egy kartonra ragasztott alufólia is működőképes lehet. De ha minőséget akarsz, akkor marad a normál technika.
A maszkolási költségeket csökkentheted, ha alkoholosfilccel rajzolsz; mondanom sem kell, hogy az alternatív NYÁKgyártási technikák sokkal több macerával járnak, mint egy áramkör filces megrajzolása. Ha meg nem akarsz maratni, akkor is vannak bevált technikák (próbanyák, univ. nyák, próbapanel, légszerelés). Költségek: egy flakon P20 kb. 2500 HUF, és nagyon sok panelt meg lehet vele csinálni. Egy nagyobb darab fóliáslemez kb. 800 Ft, ezzel is sok áramkör megcsinálható. A fotomaszkot írásvetítő fóliára szoktam nyomtatni, ahol vállalnak nyomtatást, ott 10 Ft alatt rányomtatják (pl. XI. Budafoki úton 6 Ft) a kb. 100 Ft-os írásvetítő fóliára. Egy A4-es lapra szintén elég sok dolgot fel lehet pakolni, ráadásul egy fotomaszk sokszor felhasználható). A levilágításhoz 2 db. flux UV-LED kb. 2500 Ft. Előhívó NaOH, marató FeCl3 összesen 1600 Ft (1-1 kg), ez szintén nagyon sokáig elég). Összességében 10000 Ft-ból meg tudsz csinálni kb. 200 kisebb NYÁKot normális minőségben (50 Ft/db). Ennél nem olcsóbb egyik alternatív megoldás sem. De ha a lakkfilces megoldást választod, akkor egy fóliáslemez, marató és egy lakkfilc a teljes költség (esetleg aceton), ami 2000 Ft nagyságrendű beruházás. Megér ennyit a tökölés?
Nem tudom, mekkora és milyen jellegű áramköröket építesz, de én max. pár led világítását bíznám egy alufóliás nyákra. Szórakoztam én is ezzel valamikor, de macerás, forrasztani külön élmény, kontakt meg vagy lesz normális, vagy nem. Ha már mindenképp gányolni akarsz, inkább vágj le egy halom rézdrótot, és azzal huzalozz, ne alufóliával.
A gyári nyák ára kinek sok, kinek nem; 1300 Ft körül adnak egy egyoldalas, 300x200-as lemezt, a fényérzékeny persze drágább. Csakhogy lehet vele haladni, és nem azzal szív az ember napokat, hogy sávot fabrikáljon...
Help!
Az Express PCB nevű programon nézem a Nyákrajzom, de nem tudok rájönni a sávok méreteire... Itt van az elkészítendő áramkör és ingóságai: http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/mrf237.htm Természetesen sima gif formátumban is megvan a Nyákrajz, de ott semmilyen méret nincs leírva. ![]() ![]()
Én mivel még nem marattam nyákot ezért a grafitos cuccot 30VDC-vel ki is próbálom de 2 kérdésem van sossav kell vagy vízbe só?
És minek pont üvegtányér? (Nem azért kérdeztem mert nincs!!!)
Így ránézésre nem sokat gondolkodott rajta a tervező sem... Összekötötte az alkatrészeket szép egyenesekkel meg kitöltött mezőkkel, és kész.
Viszonyíts valami ismert alkatrészhez (a progit nem ismerem, de valahogy tutira meg lehet tőle tudni). |
Bejelentkezés
Hirdetés |