Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   144 / 221
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
A tápfeszültség csak korlátot jelent. Azt kell először belátni, hogy a két végtranzisztor kollektor áramának összege közel állandó, hiszen egy forrásból táplálkozik mindkettő bázisárama.
A példában szereplő 400mA nyugalmi áram esetén ha az egyik végtranzisztor teljesen lezár, akkor a másikon ideális esetben is csak 800mA folyhat, több semmi esetre sem.
A 800mA 3 ohm-on 2,4V-ot ejt, tehát az előállítható szinusz csúcstól-csúcsig 4,8V. Van-e még kérdésed?
Szerk.: néhány tapasztalati képlet a méretezéshez.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) hislah válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Igyekszem feldolgozni.

Díjazom Orbán úr válaszát is!

Másik sztori: MJL21194-el valaki próbálkozott már? Ebayen találtam olcsóbban, ON SEMICONDUCTOR márkajelzéssel. De félek, hogy hamis lesz... Van valakinek eladó esetleg?

Illetve itthon Tungsram 2n3055 van most olcsón. Vegyem meg azt?
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) Orbán József válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Én keresgélnék, hátha kerül BDY73. Jó nyelvek szerint az egyik legjobb.
Nekem van ilyen itthon vásárolt MJL21194 garnitúrám, de közben sikerült a "legjobbat" is beszerezni, így ez így marad:

P1160321.JPG
    
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 / 1
 
Ugyan erről a problémáról részletesebben: Bővebben: Link
Van valami műszaki nonszensz abban, hogy 200W-os tranzisztorral építsünk 10W-os erősítőt. Az 1-3A tartományban áhított 100x egyenáramú erősítés kisebb teljesítményű tranzisztoroknál könnyebben előfordul. Erről akkor tudsz igazán meggyőződni ha kezedben van a tranzisztor és megméred, például így.
(#) hislah válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Értem. Nekem most olyan tranzisztorra lenne kérdésem, amelyik nem színezi a hangot. Az ST 2N3055 kicsit változtat, meleg csöves hangja van.
(#) Orbán József válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Lehet...nekem meg se fordult a fejemben a 3055, bárki gyártotta. Annál sokkal jobbak vannak.
Van itthon 1 kg kb. macskákat dobálom vele, ha bagzanak...
(#) keszeg01 válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Ha már a"legjobb".

IMG_1217.jpg
    
(#) Orbán József válasza keszeg01 hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Így igaz, a fenti képen nekem is ezzel szerelt...
Azonban nem akarok nagyképűsködni, hanem megindokolnám, én miért a nagyon jónak ítéltet, más, meg amit jónak lát...
Nekem egy jó etalon erősítőre van szükségem, amihez a későbbi erősítőket tudom majd viszonyítani.
Tehát bármilyen tranzisztort is lehet ám használni, nem akarok senkit befolyásolni - kinek mi tetszik, mi a célja, igénye.
(#) CIROKL válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Pedig a 3055 -öt jól teljesít ebben az erősítőben és még 3442 is

P1120292.JPG
    
(#) hislah hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Ráakasztottam próbaképpen a kis 12V-os toroidot. A féltápot szépen tudom állítani, de 500mA-nél feljebb nem tudom vinni a nyugalmit. A 150Ohmos ellenállást hirtelen 20-ra és 10-re tudtam csak cserélni, de nem oldotta meg. Mit tehetek még?
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Hivatkozás. R6 és R9 soros eredőjét csökkentsd. Ezek szerint 140 ohm-nál nagyobb mértékben kell.
Szerk.: megtaláltam. A 680 ohm helyett 220-330 ohm nagyjából jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) Anden hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Sziasztok!

Lenne két kérdésem..
Az egyik hogy azt a bizonyos féltápfeszt a két végtranzisztor közös pontja, és a kicsatoló kondi előtti pontokon kell beállítani??
Nekem van egy trafóm, ami 2X25V AC, abból kb. 2X36V DC lesz..
Na most akkor nekem a fent említett pontokon 18V-ot kell beállítanom az 1K-s potival??
(A nyugalmi áram világos, hogy mondjuk a biztosíték helyén be lehet állítani.)
A második kérdésem hogy az említett trafóm szekundere szimetrikus, tehát 2X25V van..Okozna e gondot, ha a szekunder egyik felére az egyik végfokot, a másik felére a másikat kötném, mivel így a mínusz ág közös lenne, a pozitív meg nem!?

Köszönöm a válaszokat..
(#) reloop válasza Anden hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Szia! A féltáp fogalmát helyesen látod.
A táp kialakítás viszont nem jön össze. Ha a középen megcsapolt transzformátor két tekercsfelére egy-egy egyenirányító hidat kötsz, akkor a két egyenfeszültségű forrás között váltófeszültség mutatkozik. Így operálhatsz.
(#) hislah válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Na, már 1 órája megy és kis 12VAC 30W -os trafóval és 33,5 C fok a toroid hőmérséklete.
Sztem elbírja simán.

A végfok tranzisztorok fele annyi hőtermeléssel egy-egy Intel Socket 775-ös processzor hűtőbordáját fűti. A mag most 47C fok, a borda 36C fok. Ez is marad asszem. Legalább kisebb helyet foglal.

Maximum hány fokos lehet a mag és a borda 2N3055 esetén?
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) david9999999 válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Nekem 80 fokos "mag" hőmérséklettel megy, stabilan. Ettől függetlenül ez lehet kicsit sok viszont sokan (köztük én is) állítják, hogy 60 fok körüli hőmérsékletnél egészen más lesz a hangja.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) hislah hozzászólása Jan 28, 2015 /
 
Mivel nálam egy L idomon lesz a 4 végfok és a 2 hűtőborda, meglesz az a 60 fok maghő is. Majd holnap kiderül.
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Ami tapintással még elviselhető, az általában megfelel. 60°C fölé nem ildomos engedni a tranzisztort.
(#) hislah válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
50C foknál, már nem tudjuk huzamosabban rajta tartani a kezünket. Én viszont lézeres hőmérővel mértem.

A toroidom 33,9C fokos. Ez elfogadható még?
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 28, 2015 /
 
Ebben a kérdésben ne tekintsd mérvadónak a véleményemet, mert teljesen technokrata módon viszonyulok az erősítőkhöz, még aktív hűtésre is képes vagyok vetemedni, ha az adott végtranzisztor áramerősítésének linearitása megkívánja.
Az adatlap szerint a 2N3055 bétája 5A kollektoráram alatt egyenesen arányos a hőmérsékletével, úgyhogy a felfűtés csak előnyére válik. Papírforma szerint 150°C-on még mindig képes 30W-ot disszipálni.
A toroid teljesen elfogadható hőmérsékletű, dobozolásnál a jó szellőzéséről azért nem árt gondoskodni.
Szerk.: ezt az adatlapot nézem.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2015
(#) Anden válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget!! Akkor beszerzek hozzá egy megfelelő trafót!!
(#) hislah válasza reloop hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Meghallgattam a 17VDC 30W per oldalas trafókkal 800 mAh-el.
Nem érzem, hogy bármivel kevesebbet tudna, mint az előző 35V 800 mAh-el. Max nem melegszik annyira. Beéri 1/5-öt méretű bordával is. Lenyűgöző!
Viszont hallok egy kis zavaró brummot a hangszórókból. Ez másik trafóval is megvan sajnos.

Csatolok képet is a deszkamodellről.

Ami még furcsa, hogy most 4W körül van most a teljesítménye, de média lejátszóról hallgatva a legalacsonyabb hangerőn is túl hangos. Nem szeretnék hangerőszabályzó potit rakni bele, ha nem muszáj. Azt hittem, hogy ha nem 10W lesz a teljesítmény, hanem csak a fele, akkor a hangerő is halkul.
(#) Orbán József válasza hislah hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Ha a bemeneti jeled ugyanakkora, miért is lenne halkabb?
Egyébként meg reloop levezette, ha az áramod és a terhelésed annyi, amennyi (800mA/3Ohm)
akkor milyen csodát remélsz?
Mindegyik tápfeszről - 17 és 34 - ugyanazt tudja.
Nincs mese, áramot kell neki adni, vagy más fajta erősítőbe kell gondolkodni.
No igen, ha jól van kábelezve, ez az erősítő annyi zajjal rendelkezik, mint egy kripta éjfélkor.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2015
(#) hislah válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
A brummot a táp, vagy a panel részen szedheti össze?
(#) Orbán József válasza hislah hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Kábelezésen, valószínű...
(#) hislah válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Pedig minden nagyon rövidre van fogva...
(#) Orbán József válasza hislah hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Azért a végtranyókat nem a tenger alatti kábelezésre is alkalmasan kéne szerelni...
A huzalozásról Sipos Gyula: Hi-Fi erősítők építése c. könyvből - lásd alant.

P1160327.JPG
    
(#) hislah válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Pont azokat nem szerettem volna feltétlenül a panelra szerelni. Félek, hogy megég...
Átépítem akkor.
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Jól látom, hogy a jel GND pontnál vitted be a táp negatívot? Annak a visszacsatolás testpontja mögött van a helye. Szerepel a NYÁK képeden is.
(#) hislah válasza reloop hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
A lenti GND feliratnál?
(#) reloop válasza hislah hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Az alábbi képen narancs színnel jelölt vonal a bemenet és a visszacsatolás közötti vezetősáv. Ha ezen vezeted a tápáramot, a rajta eső feszültség tartalmazni fogja azt a hullámosságot ami a tápszűrés után még megmarad. Mondanom sem kell, ha úgy huzaloztad ahogy feltételezem, ez simán hozzáadódik a bemenő jelhez. Az már a rajz készítőjének róható fel, hogy a kezdők számára nem írt kommentárt a GND pontok mellé.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2015
Következő: »»   144 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem