Fórum témák
» Több friss téma |
T2-re van valami bevált, általad használt típus? Összedobnám.
Ezen átmehet minden jelalak, vagy a csak a négyszög után rakható? A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Ahogy elkészült a funkció generátorod máris ráléptél a következő lépcsőfokra. Magasabb igény, jobb minőségű műszerek. Külön négyszög, szinusz, háromszög, lépcsőjel generátor. Persze mind csak azt a görbét tudja. Profin. Előbb tanuld meg ennek a műszernek a működését és használatát.
Oké, értem. Ilyet sem láttam még, ezért nemtudom mi számít olcsónak, és mi drágának. Úgyindult, hogy szerettem volna tesztelni egy erősítőt, és a PC nem igazán a megoldás erre. Aztán a fiókban ottlapult egy XR.
Nagym6: Csak négyszöget ad. Ennek a fokozatkapcsolóját 2 állásúra veszem ( szin, für) és az 555 meg nagyon pontos négyszöggel megtámogatja őket. Vagy lekötöm a kimenetről az XR négyszögét. (Akkormeg Dinokal tanácsa csak jobb. ) Másik megoldás, hogy üljek le és örüljek mint majom a fa.. : ) A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Az utóbbi. Műszert építettél, mert szükséged van rá. Akkor most használd. Ha már kinőtted, akkor fogod tudni a következő lépést.
Erősítőkhöz jó lesz az XR2206 áramkör saját négyszögjele. Mivel erősítő bemenete nem terheli a generátor kimenetét, 20Hz-nél is jó négyszögjeled lesz. Nézd meg terhelés nélkül milyen, olyan lesz erősítőre kapcsolva is. Ha a C8 kellően nagy értékű.
Terheletlenül minden oké. C8 majdnem 2000uF. pJG meggyőzött. Bár eztsem azért építettem, mert kell. Szeretek ezzel foglalkozni, aztán zavart a négyszög.
pJG: olvastad a hangdobozt a csövesben? Hová tünt? Nem írt az admin (mod), hogy hová rakta. A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Szakközépiskolában. Jöhetsz. Majd jól kitiltalak.
Pffff. Oda sose jártam. De már, ha ilyen képzett körökben mozogsz, akkor tolj már egy mondatot IDE. : P
T2-re a BC tranzisztotok kiválóak. Mivel a tranzisztor bemenetét dióda határolja kb 0,6V -on csak négyszög jelre jó, arra viszont nagyon. Előnye hogy nem kell a ttl rendszerekhez szintet állítgatni, kiváló, gyors fel és lefutási idő, kitűnő jelalak, ami az eredeti kapcsolásban nagyon gyenge a kondenzátoros csatolás miatt. Ha a kimeneti 1Kohmot lecseréled potméterre, topon TTL jel, vagy leszabályozod vele 0,7V-ra, onnantól erősítőket is vizsgálhatsz vele!
Nagyon gyors kiértékelést ad, bár nem helyettesíti a műszeres vizsgálatokat. Egy szkópon egyből lehet látni a magas vagy mély vágást, kiemelést, fázistolást, a rátelepült zajokat, még a frekvencia átvitelre is lehet következtetni a fel és lefutási él dőléséből. Na ezt látod az eredeti végerősítő kimenetén, amit TTL meghajtásra használhatsz, másra nem a gyatra jelalak miatt. Mély vágás, integrálás, zaj, stb. Ez további mérésekre, vizsgálatokra teljességgel alkalmatlan, hiszen egyből számtalan hibát viszel a rendszerbe, és nem tudod értékelni ami kijön belőle.
Amíg el nem felejtem, van ennél egyszerűbb is. A végfok kimenetére kötsz egy 1 kohm ellenállást, arra két antiparalell kapcsolt diódát földre, és azt a jelet küldöd az erősítőre, a fel és lefutási idő ugyan még mindég a végfoktól függ, de 0,6-0,7V-os jeled lesz, és a teteje tuti egyenes, zajoktól mentes
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
Idézet: „Ha a kimeneti 1Kohmot lecseréled potméterre, topon TTL jel, vagy leszabályozod vele 0,7V-ra, onnantól erősítőket is vizsgálhatsz vele! Nagyon gyors kiértékelést ad, bár nem helyettesíti a műszeres vizsgálatokat. Egy szkópon egyből lehet látni a magas vagy mély vágást, kiemelést, fázistolást, a rátelepült zajokat, még a frekvencia átvitelre is lehet következtetni a fel és lefutási él dőléséből.” Igen valamikor a korai időkben 1930-50 években csináltak négyszöggenerátort fixen 1 KHz-re e célból. Szkópon lévő kimeneti jel alakból megtudták mondani "mije fáj az erősítő láncnak".
Ahogy mondod. Régen azért volt nélkülözhetetlen, mert roppant drágák voltak a műszerek, és nagyon kevés ember tudta megfizetni. Ma azért, mert nem kezdünk el ötvenféle vizsgálatot, csak először ezt az egyet, aztán célirányosan még kettőt vagy hármat.
Én még láttam amatőrnél motorral hajtott papírhengert, amin egy elektromágnes mozgatta a ceruzás írókart Ez már "oszcilloszkóp" volt! Bocs az offért !
A C8-at nem érdemes ennyire felvinni. Először nézd meg szkóppal hogy milyen négyszög megy tőle T2 felé, és lefelé vinni a minimumra. Egyetlen szerepe van, hogy leválasztja T2-őt, és nem megy el a munkapontja. Elég nyamvadt megoldás, mert itt egyenáramú csatolás kéne.
Ezt meg lehet oldani T1 helyett egy műveleti erősítővel. Egységnyi erősítéssel tán még a gyengusz 741-es is megbirkózna a frekvencia átfogással. Erre láthatsz példát a nemrég belinkelt pdf-ben. T1 csak az áramot zabálja, és meghajtja a nagyon kis áramfelvételű T2-őt. A kimeneten lévő C10 is érdekes, annak sem mindegy az értéke, ugyancsak frekvenciát vág, de sajnos nélkülözhetetlen az egyoldalas táp miatt , különben +6V körül lenne a kimenet. Ide is egyenáramú csatolás kéne, de az csak kétoldalas táppal valósítható meg. Ezért jobb az Urbán féle megoldás ( +12 - 12V ), egyenáramúlag csatolt, csak ott meg a végfok hiányzik.
Tudna valaki egy egyszerű kapcsolást ajánlani amivel 300~400 Hz-es sinuszt lehetne generálni, kb 1V elég is lenne kimenőfeszültségnek.
Én az egy műveleti erősítővel felépített fázistolós (google: phase shift) oszcillátort alkalmaznám.
Csak szimpla táp áll rendelkezésre, és az igények sem túl magasak. Úgymond egy 300Hz-es 1V AC feszültségre lenne szükségem.
Most egy ilyent nézegetek. Bővebben: Link De azért mindenképpen ezt is meg fogom nézni.
Végül összeáll a rajz.Viszont nem érzek nagy különbséget a 3 és a 4 fázisú között.Melyiket válasszam?
Sziasztok!
MAX038-as IC-vel szeretnék építeni egy fűrészjel generátort. A frekvenciatartomány kb. 1-30MHz lenne. Nem találok hozzá kapcsolási rajzot. Adatlap alapján elvileg tudja a fűrész (sawtooth) jelet is. Esetleg valakinek lenne egy bevált kapcsolási rajza? Előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2015
Keresd meg simpi kolléga cikkét. Az biztos jó lesz.
Szia!
Az adatlapon találsz alkalmazást is, csak lapozd végig, annal beváltabb talán nem kell.. Az A0 és az A1 bemenetekkel tudod kiválasztani a kimenő hullámformát, igazságtáblázatot megtalálod ott ( waveform selection ).
MAX038-ból fűrészt 30MHz-ig nem lehet kihozni. Nagyon jó szerelés mellett szinuszt igen.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2015
Korrekt 30Mhz-es fűrészjelet is csak nagyon komoly gyári generátorok tudnak.
Amúgy a MAX038 hivatalos max. sinus freki 20MHz.
Köszönöm a válaszokat! Átgondolom az igényeimet és ennek függvényében döntök az építés és a vásárlás között.
Sziasztok. 5V-os egyenfeszültségem van, ebből szeretnék 50V-os amplitúdójú (0V-ra szimmetrikus) 111 kHz-es szinuszt előállítani. Hogyan tudom ezt megtenni?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |