Fórum témák
» Több friss téma |
Nem csak a formája, a szerepe is. Koax antennából régi kétbemenetű szimmetrikusra. Pl. kábelTV --> VHF/UHF szimmetrikus bemenet. Attól még természetesen visszafelé is ugyanúgy működik.
Sziasztok
A PDA-m GPS vevő antennájával van gondom. Nagyon gyenge a vétele, ha állok akkor könnyebben rááll, menet közbe gyakran elveszti a jelet. Eddig jó volt. Kérdés: mi tud elromolni egy antennán, ill. ha el romolna, nyilván se kép, se hang alapon nem működne, de valamennyire működik. Kontakthiba kizárva. Köszi a segítséget. Üdv
Miért gondolod, hogy nincs kontakthiba?
A GPS panelt egy vékony koax köti össze az antennával, ezen van egy csatlakozó ezt a szakaszt mértem ki sípolóval és elég biztos a kontakt.
Üdv
És a csatlakozó forrasztása?
Hidd el ugyanezeket zártam ki már az elején, az a csatlakozó annyira tökéletesen csatlakozik.
paneltól antennáig vizsgáltam ohmmérővel. Egyszerűen nem tudok már elképzelni kontakthibát, se forrasztási hibát. Olyan mintha a "vegyél újat" chip bitje 0-ról 1 re váltott volna. Viccet félretéve, ha álló helyzetbe van pár perc és a műhelyből is veszi a műhódat, de menet közbe elveszti. Holnap megint szétszedem és fényképezek párat. üdv
Pedig akkor valami kontakthiba lehet, lehet, hogy ezért a vevő érzékenysége lecsökkent.
A mellékelt bekarikázott képen a koax forrasztása, a másik képen a csatkaozó utáni részt vizsgáltam ohmmérővel, kivett koax esetén, bárhogy tekergettem semmi szakadás, az árnyékolt kábelen se.
A panelen semmi forrasztási hiba. Biztos van valami ok, hogy egy idő után egy gps vevő antenna érzékenysége leromlik, lehet, fölöslegesen keresem a hibát és tényleg megadta magát valami chip és nagyívbe kéne javítani. Üdv A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2015
Ha ilyen időben elmászó, romló érzékenység a probléma, azt egyszerű módon egy szem multiméterrel megkeresni nem lehet.
Egyébként a képen bekarikázott részen látszik egy csúnya törés a koaxon a csatlakozó tövénél, ez sem tesz jót a nagyfrekvenciás jelnek. A törésnél megváltozik a geometriai méret, azzal a hullámimpedancia, és ezzel reflexió keletkezik, ami rontja az átvitelt. Sajnos ezen a frekvencián már miliméterek is számítanak. Az ilyen problémát multiméterrel kimérni nem lehet Ha megéri, vagy ragaszkodsz hozzá, szakemberhez kéne vinni javítani, (ha egyáltalán vállalja valaki) vagy marad a jobb váll feletti hajításos módszer. Ma már nem annyira drágák ezek a kütyük, és jóval érzékenyebbek is.
Veszek újat, nem azzal van a gond, hanem a kíváncsiság(!) , meg az, hogy előtte cseréltem ki az akkuját
Érdekes dologra hívtad fel a figyelmem ezzel a koaxos dologgal, ezt nem tudtam, símán elképzelhető, hogy a koaxba van a hiba, de csak nem tudom kimérni. Ezért is tettem fel kérdésként mert nem értek hozzá. Üdv
Sziasztok.
Az 1 képen lévő antenna nem működik. Hossza a fémvégtől 15cm. A kábelvég aljzat egy fekete vaslemezen van (talán RF ellensúly), ez és az antenna között van valami közdarab, gondolom illesztő lehet. 2-es képen a kábelvég alzjat, és az illesztő ide jövő csatlakozója. Középső csatlakozójuk hiányzik, kiszakadt. 4-es képen a közdarab és antenna csatlakozó van. Gondolom ugyanilyen csatlakozó lenne a 2-es képen lévő is, mint a 4-es képen. Ezek a csatlakozók pont úgy néznek ki, mint az " N " csatlakozó, nem tudom létezik-e hasonló, amivel összetéveszteném. A 3-as képen lévő illesztő beszerezhető-e valahol, mert ez javíthatatlan. Köszönöm. A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
Valóban, ezek N csatlakozók. Az antenna, az λ/2 antenna, ami nagyimpedanciás (gondolom a méretéből 2,4 GHz -es), és a közdarabban egy illesztő tekercs van. A csatlakozót valóban nehéz javítani, mert a menetes hüvelyt valószínűleg peremezéssel rögzítették. De gy próbát megér az, hogy az N papa csatlakozóból kipiszkálod azt a tégla színű szilikongumi tömítést (ha tönkremegy se nagy baj, legfeljebb nem lesz vízzáró), hátha alatta van csavaros rögzítés, és akkor hozzáférhetsz a tekercsvéghez, amire ráforraszthatsz egy pucukát, amit egy másik eredeti N zacsijából szerezhetsz.
Szerintem ez egy Weinschel gyártmányú 1W-os 6dB-es csillapító.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2015
És akkor mint "közcsavar" nem is igazán kell
Köszönöm mindenkinek a segítségét, így már képben vagyok. Ezek szerint ez WiFi -re használt antenna -2.4GHz-, amit találtam neten, kompletten lehet venni. Javítani hozták, de egyszerűbb és olcsóbb lesz újat venni, mint két helyről postáztatni drága postadíjért aljzatot, és csillapítót.
Csillapító nélkül is jó lenne? Valami drága komoly masina működteti, nem tudom RF végfoknak nem ártana esetleg. Nem értek ehhez az RF témához.
Üdv!
Bocs nálam a 2,4G lambdája 12,5 cm körül(λ/2 kbb 6cm). Nem lehet 900MHz-s az az antenna? Joe
Nem tudom pontosan mennyi a valódi antennahossz, a fekete rész 15cm, de a dugó után még egy darabon fém merev, a dugó kábel rögzítő része. Ahonnan hajlik, tehát nem burkolja fém, az lehet, hogy csak kb. 13cm. Nem látni a műanyagtól pontosabban.
Ha tekercs van az aljában(akár csak pár menet) akkor onnan, amúgy a bot antennákat (adó, és ez alapján a vevő botantennákat 5/8 λ-ra szokás méretezni, talpponttól csúcsig számít.(A sat 12GH csőtápvonal béli vevőantennái is ekkorára jönnek ki, ezen a frekin kb 5 mm.) Lehet más arány is, valahol van egy Kandós jegyzetem róla...( Amúgy ha GSM antenna akkor nem igazán működik 2,4 -en adás szempontjából nem oda van illesztve.)
Hanem is tudtam most segíteni: Joe
Ha az csillapító, akkor az nem kell az antennához. Mérd meg az ellenállását mindkét oldalon a ház és a közepe , valamint a két vég középső ere között.
Megtudtam némileg közelebbit az antennáról. Ez traktorban van, az ott lévő GPS vevő jelét továbbítja egy néhány Km-re lévő vevőhöz. A frekvenciát nem tudják megmondani, nem tudom ez egy fix, vagy többféle lehet.
A csillapító közdarab ellenállása 84.5Ohm egyik végén, másik vége kiszakadva, nem méhető. A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
Akkor ezzel meg is lett fejtve a "nagy közdarab titok", mert egy 50 Ohm-os 6 dB-es PI csillapitó áll: A két végén egy-egy kb. 150 Ohmos párhuzamos tagból, és egy kb. 37 Ohm-os soros tagból.
Ami kb. 84 Ohm bármelyik végéről mérve Az a része, hogy miért kell az antenna előtt "negyedelni" a jelet, számomra még nem állt össze
Tiszteletem a fórumtársaknak! Abban kérném a segítségeteket, hogy FM antennát készülök szerelni egy tetőn kívüli árbocra vertikálisan. Rögzíthetem-e direktben az árbochoz, vagy el kell-e tartani tőle? Ha igen, akkor mennyire? Még az érdekelne, hogy van-e jelentősége, hogy merre billentem az antennát? Tehát ha az adó fele néz, az árboc jobb vagy bal felén legyen? Lehet, hogy bugyuta kérdések, de elég magasan kell szerelni, és nincs kedvem a szükségesnél többet légtornászkodnom.
Miért szeretnéd az antennát függőlegesen szerelni? Az URH sávon a műsorsugárzás általában vízszintes polarizációval történik, tehát a vevőantennát is vízszintesen kell felszerelni.
Autón érdekes lenne
Legalább azt találjuk ki hogy dipólban vagy ostorban gondolkozunk...
Sem a rádió, sem a TV földfelszíni műsorsugárzást nem az autókra optimalizálták. Ennek is meg van az oka. Némi veszteséggel ugyan, szól az a függőleges (mobil) antennával is. (a mobiltelefon azt más tészta, azt kifejezetten mobilra optimalizálták, de a polarizáció is függőleges)
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
Igen, valóban, általában horizontálisan sugározzák a műsorokat, de amiket Budapest mellett én szeretnék hallgatni (Jazzy, Klasszik rádió, Lánchíd rádió, Rádió Dabas stb...), azok mind vertikálisak. Összesítve 8db horizontális és 12db vertikális adót hallgathatnék ha lenne hozzá antennám. A horizontálist már megoldottam, jön is mind max térerővel, egyedül a vertikális a nyitott kérdés. Egy 5 elemes Yagit tervezek kitenni a magasba. Van valakinek építő jellegű ötlete?
Jönnie kell annak vízszintes antennával is, a keresztpolarizációs csillapítás nem olyan sok ebben a sávban. Sokkal inkább az a probléma, hogy ezek a rádiók kis teljesítményűek, és az adóantenna magassága sem túl nagy.
Egy 5 elemes yagi elég tisztességes méret, függőleges felszerelése sem lesz könnyű. Az, hogy az árbóc melyik oldalára szereled, az mindegy, hogy melyik ága nézzen a föld felé, az a betáplálástól függ. Ha szimmetrikus a betáplálás, akkor az is mindegy, ha asszimetrikus illesztővel (gamma illesztés) akkor nem. Az aktiv betáplálásnak kell felfelé nézni. Egyébként jobban jársz, ha mindjárt két antennát szerelsz az árbóc mindkét oldalára, fázishelyesen összekötöd, és erre kötsz egy 1:1 balunt. Így bár irányítottabb lesz, de a nyeresége is nagyobb lesz, és mechanikailag is kiegyensúlyozzák egymást. A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
Igazad van, egy vertikális adó bejön, igaz nagyon zajosan, de a többi még annyira sem.
Az antenna tartalmazza a szimmetrizálót, így gondolom azzal nem lenne gond. Egy F csatival egyből rá lehet kötni a 75 ohmos koaxot. Azért kérdeztem, hogy ki kell-e tartani a vertikális antennát az árboctól, mert a régi szerelésűek úgy vannak a tetőkön. A méretük és a szerkezetük is más kicsit mint a manapság kaphatóak, de az elvük gondolom ugyanaz. A felszerelése nem gond, szerencsére úgy tervezték meg, hogy átfordítható gond nélkül. Ezek szerint hogy merre döntöm az mindegy, már csak az a kérdés, hogy bezavar-e a vételbe az árboc vagy sem. |
Bejelentkezés
Hirdetés |