Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » B5 és B8 végerősítő
 
Témaindító: banyaiakos, idő: Máj 31, 2008
Lapozás: OK   59 / 62
(#) zimi1991 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Én értem, hogy kisérletezett erősítő, de azt írtad, hogyvannak jól bevált márkák amiről a cikk tudtommal nem ír...
220uf helyére 270 lett a végén ez is most akciós és azért azt vettem...
Én mindíg törekszem a legjobb minőségre és kondenzátorból is minimum elnákat vásárolok vagy panasonicot, mert tudom, hogy nagyságrendekkel jobb mint a capxcon és társai...
Ezért kérdeztem, hogy nagyobbat tehetek-e bele, mert furcsálom, hogy az erősítő elején a 68r után "csak" 100uf van holott később a zener után meg már 220...
A táfeszem marad a végén csak +-40 volt és pont ezért akciós elna for audio elkókat is kap minden csatorna külön 9000uf-ot...
(#) reloop válasza zimi1991 hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Szia! A 220µF és a Zener nincs közvetlen összefüggésben. A 68 ohm ellenálláshoz kapcsolódó 100µF az valóban tápszűrés - a nagyjelű erősítő számára. A 220µF viszont arról gondoskodik, hogy csak a hangfrekvenciás tartomány alatt jöjjön létre csatolás a rákötött ellenállások között. A nagyobb értékre változtatás hatását modellezni kéne. No majd meglátod mi sül ki belőle
(#) zimi1991 válasza reloop hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
a 220 is maradt 270 szerintem az nem módosíthat sokat...
(#) reloop válasza zimi1991 hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Ezt tudod, vagy reméled?
(#) zimi1991 válasza reloop hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
50uf nem hiszem, hogy gondot okozna...
Százalékosan az már kicsi az eredeti tervemhez képest...
Ha meg mégis majd kiderül, mert elhatároztam, hogy még egy garnitúrá építek belőle
(#) reloop válasza zimi1991 hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Meglátásom szerint a legrosszabb forgatókönyv, hogy a kimeneti DC lengedezni fog. Méréssel ellenőrizd, mielőtt hangszórót kötnél rá, de hát ezt úgy is megtetted volna.
(#) zimi1991 válasza reloop hozzászólására (») Jan 30, 2015 /
 
Pár erősítőt már élesztettem így nem lessz gond
Amúgyis először szkópra teszem, hogy megnézzem mit is mutat és ha ott jó nak tűnik, jöhet egy próba hangszóró...
eleve már nem az eredeti ajánlás szerinti tranzisztorokat rakom bele úgy hogy biztos fog még belőlük készülni egy jó néhány darab
(#) zimi1991 válasza zimi1991 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Sziasztok újra én
Elkezdtem élesztgetni a panelokat és feltünt egy érdekesség amit nem tudok hova tenni...
Első:Fantasztikus a hangja
Második, hogy próba ként +-35 voltot adtam a panelnak és 80mA-ert és feltünt, hogy az mpsa tranyók lanygyosodnak...
Ez normális?Soha nem fogtam még meg egy erősítőnél a kis tranyókat így ez nekem új...
(#) reloop válasza zimi1991 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Szia! 0,1W melegíti őket, az nagyjából 8°C-kal viszi a környezeti hőmérséklet fölé.
(#) zimi1991 válasza reloop hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Értem.
Akkor ez nem megyedi eset.
Maradhat így?
Körülbelül 8-10 fokot érzek különbséget akkor jó lehet ez így ahogy van...
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) reloop válasza zimi1991 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Ennyi melegedés a normál működés velejárója.
(#) rarobika hozzászólása Márc 16, 2015 /
 
Sziasztok,

én is megépítettem a saját B5 erősítőm KD mester tervei alapján.
És nagyon szépen is szól, ha egyszer elindul, de az a baj, hogy nagyon nehezen zár a hangszóróvédelem reléje.
A leírásban szereplő relét nem találtam, műszerész javaslata alapján lecseréltem egy OMRON G2R-2 relére, lehet ez a baj?
Általában úgy tudtam elindítani, hogy az egyik 1kR ellenállást felcsavartam maximum ellenállásra, majd újra le úgy, hogy a teljesítmény ellenállásokon 15-17mV legye, és amint ezt megcsináltam onnantól kezdve szépen behúzott a relé és ment az erősítő, sőt kikapcsolható és újra bekapcsolható is volt még teljesen le nem hűlt.
Mit ronthattam el, hogy tudom ellenőrizni, hogy a reléhez eljut a megfelelő vezérlőjel, mit mérjek?

Segítségetek előre is köszönöm.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Szia! Az erősítő kimeneté hogy alakul az egyenfeszültség mindeközben?
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Szia,
egyik oldalt 35mV másik 39mV, terheletlen állapotban.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Valószínűleg a védelem környékén lesz a hiba. Ha a végfokokat leválasztod a védelemről akkor hogyan viselkedik a relé? Erről lenne szó?
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Mindjárt ki is próbálom.
Ha leválasztom az egyiket vagy mindkettőt, akkor is be kéne húznia a relének, ha jól működik?
Első ránézésre ugyan az, én ez alapján építettem
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
A két rajz azonos kapcsolás.
A védelem a késleltetési idő letelte után be kell húzza a relét, ha ±1,5V-nál kisebb az erősítő kimeneti egyenfeszültsége. Ha nincs rákötve erősítő akkor biztos 0V-on lesz a védelem bemenete.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Köszi, akkor már értem, hogyan kéne működnie.
De akkor valóban a védelem környékén kell a gondnak lennie, mert így sem húzz be.
(#) Alkotó válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
C33 negatív pontjához képest mekkora a feszültség a T16 emitterén és a T15 kollektorán?
(#) rarobika válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
T16 felé 23,9V, T15 felé 23,5V
(#) Alkotó válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Ez 0,4 V-ot jelent a relé tekercsén, amitől valóban nem húz meg. Gondolom a mérésnél kivártad a kb. 3 sec. időzítést.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Rossz pozícióban beültetett tranzisztor, kondi szokott így tréfálkozni, esetleg a 100µF-nek nagy a szivárgóárama. Mielőtt kimérnénk a hibát, tudnál egy NYÁK-tervet mutatni? A tranzisztorok a rajz szerintiek? A BC212 lábkiosztását azonosra vetted BC182-vel?
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 16, 2015 /
 
Igen kivártam.
Beültetést leellenőriztem az stimmel.
Tranzisztorokban annyi eltérés van, hogy BC212A helyett BC212B és a BD241 helyett BD241C, ez elvileg nem lehet gond nem?
Mellékelem a NYÁK-tervet.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Ezek rendben vannak. Kérlek mérd meg a T14-es pozíciószámú tranzisztor bázis, emitter és kollektor feszültségeit testhez képest! A bázison durván 8V, emitteren, kollektoron 9V-ot tartok helyes értéknek.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Rendben, ha hazaértem munka után fél5-5 felé megmérem.
Köszi a további segítséget.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Megmértem, itt már gond lesz
bázison 16V, emitter 8,6V, kollektor 2,2V
(#) rarobika válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
És kb jó fél perc elteltével áll be erre az értékre, B:19V, E:11V ,C:0,62V-ről indul pár másodperccel a bekapcsolás után és szép lassan változik az előbb leírt értékre.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A T14 tranzisztorod nem kap bázisáramot. Elvárnánk, hogy R40-en keresztül negatívabb legyen az emitternél, ahogy az egy PNP tranzisztornál illik, ha ki szeretnénk nyitni.
Elképzelhető annak ellenére, hogy nincs egyenfeszültség a védelem bemenetén, a T13 mégsincs lezárva. Mielőtt ezt a problémát kibontanánk, R33-at zárd rövidre! Ettől behúz már rendesen a relé?
Ha továbbra sem, akkor ellenőrizd sokadjára is a C32 100µF kondi polaritáshelyes beültetését, esetleg cseréld, vagy akár el is távolíthatod.
El kell jutni T14 nyitásához (feltétele, hogy a bázisán testhez képest 0,6V-tal kevesebb legyen mint az emitterén)!
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Megpróbáltam rövidre zárni a R33-at semmi.
Kiforrasztottam a C32-t, működik, találtam egy nagyobb feszültségű (100V) (7,5-ös lábú) bipoláris új kondenzátort itthon, de azzal se működik.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Miért nem hajlandó az a kondi feltöltődni? Mérd meg R40-et! R36 egyik lábának a kiemelés is megér egy próbát.
Következő: »»   59 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem