Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   105 / 132
(#) P_Laszlo válasza pedav hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
4,7µF persze. Sztem egyszerű poliészter kondi.
(#) pedav hozzászólása Márc 23, 2015 /
 
Sziasztok!

Az lenne az újabb kérdésem, hogy maximum mekkora tekercs érték tolerancia engedhető meg hangváltóban +/- ? Nekem van egy 0.6 mH tekercs és egy 4.7µF kondenzátor, ha a tekercs kisebbre sikeredett egy kicsit 0.58-0.59 mH akkor ez sokat számít ker. frekvencia eltérésben?

Nagyon köszönöm a válaszokat,
Üdv: Dávid
(#) P_Laszlo válasza pedav hozzászólására (») Márc 23, 2015 /
 
Ennyire nem lényeges, a gyáriak 20%-os tűrésűek.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Márc 24, 2015 /
 
Sziasztok! Egy 24dB/oct. passzív kétutas hangváltó megépítését fontolgatom. Szerintetek megéri a fáradságot egy ilyen magas fokú váltó építése? A hangszóró készletem jelenleg 12dB/oct. váltóval üzemel.Nagyobb hangerőkön kissé elszabadulnak a közepek , magasak, enyhén kásás lesz a hang. kb 40 literes csillapító anyaggal lazán kitömött trapéz ládáról van szó,az alábbi hangszórókkal. Bővebben: LinkBővebben: Link
(#) szamóca hozzászólása Márc 24, 2015 /
 
Egy 25l-es hangdoboz van tervben, ehhez a hangszórókészlethez.
Kérdésem, kiindulási alapnak jó-e ez a váltótervezet?

Tervezet.png
    
(#) P_Laszlo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Valószínűleg a torzítások emelkednek meg, és nem biztos, hogy a levágási meredekség miatt. Lehet, hogy a rosszul megválasztott keresztezési frekvencia/szűrőkarakter is bűnös, vagy a hangszóró terhelhetősége (mechanikai) kevés.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2015
(#) ptesza válasza szamóca hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Ez egy 3000 Hz-re tervezett másodrendű váltó?

A seas az nagyon jó, de szerintem a másikban csalódni fogsz.
(#) szamóca válasza ptesza hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Olcsón jutottam hozzá, állítólag túl sok volt a mélye. Lehet készítek egy próbadobozt neki, mielőtt véglegesítem. Ha mást nem, kap egy egyszerűbb magasat, és megy a műhelybe. A váltóhoz mit szólsz?
(#) ptesza válasza szamóca hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Elsőre nem tűnik rossznak de nem ártana leszimulálni. Viszont elég lineárisak a hangszórók, így kb nem lesz nagy csalódás a hangja. Ha van alkatrész akkor ki kell próbálni.
30 literben 30 Hz-es hangolással próbáltam nálam jó volt a hangja. (csak az enyém túl 'speciálisan készült.)
(#) P_Laszlo válasza szamóca hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Nem tartom jó ötletnek ezt a szűrőt, ami a csatolt képen van, bár attól is függ, hogy mekkora helyiségben, és a faltól milyen távolságban szól majd, de szerintem a középtartomány, a keresztezés környéke hibás.

ettől jobban nem tudnám én sem megmutatni, elmondani: Coepto 17R626A+Vifa DX25
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2015
(#) szamóca válasza ptesza hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Készítek egy próbadobozt azt hiszem...
(#) szamóca válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
<2KHz-re nem szeretném leengedni, mert féltem a magasat...
(#) P_Laszlo válasza szamóca hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Én nem javasoltam ilyet. A linkelt megvalósítást körülbelül jó iránynak tartom.

Viszont a SEAS tényleg ismeretlen, azzal mérések nélkül nem lehet megúszni szerintem a váltást.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2015
(#) szamóca válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Gyári mérése itt van. Persze tudom ez nem az enyémen mért érték.
(#) P_Laszlo válasza szamóca hozzászólására (») Márc 24, 2015 /
 
Igen, ezeket ismerem. Nem biztos, hogy pont ugyanezt kell várni a tiéden is, és az előlap miatt is egész más lesz.
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2015
(#) Nagy Tamás hozzászólása Ápr 1, 2015 /
 
Sziasztok! Zobel hálózat,impedancia korrekció számításához kellene egy kis segédlet. A klinger könyv a hangszóró egyenáramú ellenállását veszi alapul, más források pedig ezt felszorozva 1,25-el. Ebből adódóan
a kondenzátor értékek is jócskán el térnek egymástól. Mi a helyes út? Próbálgatás?
(#) hanolfe hozzászólása Ápr 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy Canton CT-80 típusú hang(fal)sugárzópárom. Canton CT80
Nem mai darab, gondoltam jót tenne neki ha átkondiznám a hangváltókat. Ilyen hangváltó van benne.
A paraméterek:
piros kondik:
1615 / bipolar Elko 120μF 35VAC 5% Méret: 30x50 WEGO
2801 / bipolar Elko TFZ/TM 23VAC 5% WEGO
arany színű kondik:
2379 bipolar 15 µF 23 VAC 5%
1102 biploar 22 µF 23 VAC 5%
kék kondik:
Canton 2,2 µF 5% 150V MKT
Canton 3,9 µF 5% 150V MKT

A piros kondikon nincs kapacitás megjelölve, de a 1615-öst megtaláltam külföldi fórumon. Viszont a 2801-ről semmit sem tudok, ezt ki fogom forrasztani és megmérem majd.
Szerettem volna jó kis ruszki katonai olaj/papír kondikra cserélni mind a hatot, de feladtam, egyszerűen képtelenség mindegyikből találni megfelelő kapacitás értékűt.
Szerintetek érdemes a bipoláris kodikat kicserélni legalább fóliakondikra? MKP vagy MKT lenne a jobb? Vagy teljesen mindegy?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) bakaruha válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Mindenképp az MKP a jobb.
(#) steelbird válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Idézet:
„A piros kondikon nincs kapacitás megjelölve, de a 1615-öst megtaláltam külföldi fórumon. Viszont a 2801-ről semmit sem tudok, ezt ki fogom forrasztani és megmérem majd.”

Minden alkatrész értéke rá van szitázva a panelra.
(#) hanolfe válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Sajnos nem minden alkatészé, a kondik értéke nincs feltüntetve a panelon.
(#) Nagy Tamás válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Üdv!A 120µF- osnak ha megvan a kapacitása nem biztos hogy ki kellene cserélni. (fólia kondiban van ekkora?
Szerintem beszerezhetőek a ruszki kondik.
(#) steelbird válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
A kondik alatt sincs felírva az értékük a panelra?
(#) hanolfe válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szia!
Igen, 120µF-ot nem nagyon találni már, úgy kellene 2db-ból megoldani. Mondjuk egy 100-ast és egy 22-est párhuzamosan kötve. A cseréjét azért gondoltam mert mindenhol azt olvasom, hogy elko -nak nem nagyon van helye hangváltóban.
Ruszki kondit még egy-egy darabot csak beszerzek, de 2x6 db már igencsak nehézkes.
(#) hanolfe válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szia!
Belestem a kondik alá, sajnos ott is csak a számuk van felírva. Több fórumban is téma a dolog, például ITT is.
Üdv.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Milyen változást vársz ettől a cserétől? Ha elektrolit helyett fóliát használsz, ráadásul több darabból összerakott variációban, attól pl. elmászik a váltás (ha eredetileg jó volt a tervezés, akkor ez gond lehet). Semmi sem garantálja, hogy tényleg jobb lesz. De lehet, hogy jobban fog tetszeni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2015
(#) hanolfe válasza P_Laszlo hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szia!
Mindenhol magasztalják ezeket a régi orosz kondikat, például ITT és ITT is. Mivel ez a Canton egy igen régi hangsugárzó (minimum 25 éves), valószínűsíthető (méréssel még nem támasztottam alá), hogy az eredeti elektrolit kondik már nem olyanok mint fénykorukban. Tehát egy csere talán nem ártana. És akkor már miért ne cserélném próbaképp valami másra. Kapacitásban törekednék pont ugyanakkora értékeket betenni, de még így is nagy eséllyel más lesz a viselkedése. Nem tudom például, hogy az ESR érték mennyire számít, de logikusan belegondolva biztosan van jelentősége.
Ha meg a végeredmény nem tetszik, még mindig lesz lehetőségem visszaállítani az eredeti állapotot.
(#) Nagy Tamás válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szerintem jó a hozzáállásod a dologhoz! Én is kicserélgetném. Annyit viszont érdemes megtenned hogy egyszerre csak 1 hangdobozt alakítasz át, így össze is tudod hasonlítani,hogy milyen változás történt.
(#) hanolfe válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
Szia!
Na látod, ez egy nagyon jó ötlet! Erre nem is gondoltam.
Így tényleg sokkal jobb érzékelni a változást, könnyebb lesz eldönteni, hogy pozitív nagy negatív irányú lett-e az beavatkozás.
(#) szamóca válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Ápr 2, 2015 /
 
A dobozhoz nem akar nyúlni, csak a váltóba akar kondit cserélni.
(#) P_Laszlo válasza hanolfe hozzászólására (») Ápr 3, 2015 /
 
Mindenféle dolgokat írnak a neten.

Csak szóltam, hogy változik a szűrőkarakter. Főleg a soros ellenállás miatt, igen.
Következő: »»   105 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem