Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   665 / 1207
(#) eSDi válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Nekem ez: MpLab X v1.41 elég gyorsan jön. Lementeni most nem tudom neked a FW-t (mondjuk nem is tudom, hogy hogyan lehet), nincs kéznél sajnos.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2015
(#) Buvarruha válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Ez most le is jött, de ebben nincs IPE, most akkor megint nem tudom mihez kezdjek vele.
(#) eSDi válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Tölts be egy példa projektet, fordítsd le és égesd be a PIC-be. Elvileg ekkor fel kell raknia.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2015
(#) usane válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Amíg megmaradsz a régi kontrollereknél addig nincs gond, de majd akkor mondd, hogy de jó hogy megmaradtam a 2-nél ha PIC32-t és egyéb újabb PIC-et kell programoznod.
Ez nem jelenti azt, hogy nem értek egyet veled.
(#) Buvarruha válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
A példákkal semmit sem tud kezdeni, nem lehet azokat csakúgy lefordítani, szerintem hagyom is a fenébe az egészet, ez egy vicc... Nemigaz, hogy nem képesek felrakni az oldalra a firmware-t ami kell ebbe a szerencsétlenbe.. ..
(#) Buvarruha válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Eltűnt a 2.3-as verzió az arhívumból.. Hmm, megpróbálom a 2.0-val ami maradt.
(#) DJozso válasza Zsolt2 hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Köszönöm az ötletet, ez nekem eszembe se jutott.
(#) eSDi válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Megoldások, amit a linkelt oldalon láttam:
1.
- download and install the
- Open the application "pickit 3 standalone programmer v3.01"
- Select "Tools" -> "Download PICkit Operating System" (the .hex file is in the now opening folder)
- after the successfully installation again "Tools" and -> "Revert to mplab mode"

2. a kezikönyvből:
How can I manually download the firmware?
You can download it manually. Select File>Project Properties. Under Categories,
click “PICkit 3”, and “Firmware” the Option Categories drop-down.
Uncheck “Use Latest Firmware” and click on “Press to browse for a specific firmware
version”. Browse for the Firmware File, located in the Directories pane
under MPLABX\mplab_ide\mplablibs\modules\ext\PICKIT3.jar. In the Firmware
Files pane, the .jam file you want and click OK. Click Reset on the Project
Properties dialog.

Ez utóbbit ellenőriztem, tényleg ott van és benne is van az FW. Kiszedni nem érdemes, mert több darabból áll. Mindenképpen az MpLab X-el, vagy a standalone programmerrel kell.
(#) Buvarruha válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Közben másik gépen megcsinálta a frissítést és nem döglött ki programozás közben. Most tulajdonképpen mukodik, megy a debug is, már csak arra kell rájöjjek, hogy mi hasznát is vehetem
Amiket linkeltél én is olvastam értettem is, csak nem úgy történtek dolgok, ahogy kellett volna, most megy a szerelős gépen is minden, de ezen nem tudta valamiért frissíteni....

Kérdés: Ilyenkor egyszerűen nem képes tápot adni a PIC-nek? Ha adok neki tápot megy, de magától nem képes rá, de a mezei üzemmódban ment. Ami érdekes még, hogy figyelmeztett is, hogy kinyírja a 3.3V-os piket, ha 5V-íl csekkol, de nem csinált semmit, a led sem villant fel..
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2015
(#) eSDi válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Sajnos PK3-nál ha jól tudom program inditás után mindig be kell állítani kézzel (legalábbis az IPE-ben), hogy adjon e feszültséget a PIC-nek. MpLab X-ben nem tudom, ott szerintem a projektnél kell beállítani és onnantól, már úgy marad.
(#) Buvarruha válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Az IPe-ben nem találtam ilyen lehetőséget és egyenlőre az MPLAB-ban sem, akkor megkeresem. Ha esetleg tudod, súghatsz.

Megtaláltam, de, hogy ne menjen minden simán.

"PICkit 3 is trying to supply 5,000000 volts from the USB port, but the target VDD is measured to be 4,750000 volts. This could be due to the USB port power capabilities or the target circuitry affecting the measured VDD.

The target circuit may require more power than the debug tool can provide. An external power supply might be necessary.
Connection Failed."
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2015
(#) eSDi válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Ilyet nálam még nem írt ki, vagy kevés a fesz az USB-n, vagy lehúzza a céláramkör. Nem nagyon lehet terhelni a PK3 kimenetét, kb 30mA a maximum! Ha a demo panelt próbálod, akkor az USB-vel van gond.
(#) Hp41C válasza Buvarruha hozzászólására (») Ápr 24, 2015 /
 
Állíts be 4.75V -ot és minden rendben lesz.
A PICkit3 és a PICkit2 egy Schottky diódán keresztül adja ki a tápfeszültséget az ICSP csatlakozóra. Ha az USB tápfeszültség 5.00V, a kimeneten ennél egy dióda nyitófeszültségével alacsonyabb lehet a maximum. Ebből adódik a 4.75V .
(#) Buvarruha válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Igen közben próbáltam álítgatni a feszeket, de nem volt stabil dehogysem, de most már csináltam nyákot van saját tápja. Ami érdekees, hogy a Pickit2-vel gyorsabban haladok, ja meg az működik.
Van, hogy csak debug módban indul a program, egyébként se kép, se hang, mintha nem írna bele az "utcai" verziót, mert, ha PK2-vel beleírom azt amit az MPLAB fordít, elindul, megy rendesen.. Szóval egyenlőre a PK2-vel debugolom a 3-at.
(#) devergo74 hozzászólása Ápr 25, 2015 /
 
Szerintetek érdemes még befektetni Pickit2-re, vagy már inkább a Pickit3-om? Nagy különbség van a két eszköz között?
(#) nedudgi válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 25, 2015 / 1
 
A PICkit2 és PICkit3 között ugyanaz a különbség, mint az MPLab és az MPLabX között. Az első működik.
Komolyabban: A PICkit2 már nincs frissítve a MicroChip által, "csak" HP41C kolléga fejleszti tökélyre. Az újabb kontrollerek nehezebben használhatók. Nekem mindkettő van - ha módom van rá, a PICkit2-t használom. Robusztusabb, jobban terhelhető, és nem kell új szoftvert letölteni, ha másik kontrollercsaládot használsz.
(#) devergo74 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Köszi az infót.
Most kezdem el tanulgatni apic-"programozást" és ezért volt a kérdés is a pickit-tel kapcsolatban. Gyakorlásra, próbapanellel akkor számomra a régebbi is megfelel, gondolom.
(#) nedudgi válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Ez főleg attól függ, melyik MPLab verziót használod. Az MPLab 8.xx mindkét verziót tudja kezelni.
A PICkit2 kezdőnek sokkal kevesebb bosszúságot okoz. Mindenképpen oda kell figyelni arra, hogy ellenőrizd, támogatja-e a választott kontrollert az MPLab és PICkit verziód, ugyanakkor jó tudni, hogy az újabb kontrollerek ugyanakkora tudás mellett valamivel olcsóbbak.
Az egy érdekes akció a MicroChip részéről, hogy féláron visszaveszi a PICkit2-t, ha veszel egy PICkit3-at. Szerintem fordítva kéne...
(#) Buvarruha válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Szerintem olvass vissza pár sort, még jó, hogy pénzt nem adtam a 3-ért..
(#) sonajkniz válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Szia!
A PICkit2 kapcsán teljesen egyetértek veled. Sokkal jobb, mint a 3-as.
Stabilabb, megbízhatóbb, és ugyanazt a programot, ugyanarra a PIC-re fele idő alatt tölti fel.
Viszont nekem az MPLabX sokkal jobban bejön. Igaz, tele van számomra felesleges dolgokkal, de mégis áttekinthetőbb, informatívabb. Kezdőknek inkább ezt ajánlanám.
(#) devergo74 hozzászólása Ápr 25, 2015 /
 
MPLab ugyanaz mint mondjuk a Mikroc-program? Vagy vannak eltérések tudásilag? Bocsi a sok láma kérdésért.
(#) kissi válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Szia!
Nem, az MPLAB egy keretprogram ( integrált fejlesztő környezet ), ami alapból az asm-el van "házasítva", de tehetsz alá különböző, C fordítókat publikus függvényekkel ( pl. C18 ), valamint egy jól működő szimuláció és több, Microchip által gyártott programozó és debugger támogatása biztosított alatta.
A MicroC az eleve C nyelvű fejlesztőkörnyezet, nagyon jó help-el és függvényekkel, viszont fizetős ( bizonyos méret felett?) és nem publikusak a függvények, azaz, ha nem működik valami jól, akkor nem tudod könnyen megnézni, hogy mivel van a probléma ( persze a legtöbb, sokak által használt függvényekkel már nincs baj , de hallottam problémás függvényt vagy 2 éve egy kollégától ! ).
(#) sonajkniz válasza kissi hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Idézet:
„nem publikusak a függvények, azaz, ha nem működik valami jól, akkor nem tudod könnyen megnézni, hogy mivel van a probléma”

Na pont ezért, valamint a terjengősség elkerüléséért kell assemblyben programozni.
(#) matheattila válasza usane hozzászólására (») Ápr 25, 2015 /
 
Én pl. simán programozom a PIC32MX440F512-t a Szilva féle PK2 klónnal, igaz készítettem hozzá egy 3.3V-os szintillesztést, de működik gond nélkül
(#) kissi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2015 /
 
Szia!

Használom mindkét nyelvet ( asm és C ), mind a kettőnek van helye a munkáimban, de most ne vitatkozzunk ezen !
(#) icserny válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 26, 2015 /
 
Válasszuk ketté a problémát! Ha nem publikus a függvénykönyvtár, akkor mindegy, hogy milyen nyelven programozol. Ott csak az merülhet fel opcióként, hogy nem használod. De a zártforrású programkönyvtárak újbóli feltalálása sem egyszerű, ráadásul elvész az ok, ami miatt a MikroElektronika fejlesztői környezetét választani érdemes.
(#) Hp41C válasza matheattila hozzászólására (») Ápr 26, 2015 /
 
Milyen szerencse, hogy a MCLR láb "5V tolerant"...
(#) matheattila válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 26, 2015 /
 
A szintillesztést nem csak a PGC és PGD vonalakra értettem...
A Vpp-hez is tettem szintillesztést, így teljes mértékben 3.3V kompatibilis ...
Az egyetlen apró probléma az, hogy 3.3V-os mikrovezérlő esetén a céláramkört külön tápra kell kötni (de szerinem ez nem is probléma, mert másképp is úgy szokás használni), mert nem tettem még egy 3.3V-os stabilizátort is a szintillesztő panelemre
(#) Lamboo hozzászólása Ápr 26, 2015 /
 
Sziasztok!
Akadt egy kis problémám a C nyelvvel XC8-as compiler mellett. Definiálok egy cimkét egy port lábnak így:
#define motor_a GPIObits.GP0;
majd később ha módosítani akarom a láb állapotát így:
motor_a=1;
akkor ezeket a hibaüzeneteket kapom:
unexpected token:=
unexpected token:1
Valaki tudja a megoldást?
(#) foxi63 válasza Lamboo hozzászólására (») Ápr 26, 2015 /
 
Szerintem nem látja a fordító az adott kontroller header fájlját. #include "p18fxxx.h " hiányzik.
Következő: »»   665 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem