Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2576 / 3963
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Ez azért van, mert a villanyszerelők (is) ha vezetékekről van szó négyzetmilliméterekről beszélnek. Üzletben is mm2-re árulják a huzalokat. Ennek az az oka, hogy létezik tömör és sodrott huzal is, és ugyan azon átmérőnél a felület nem egyforma a kettőnél. Nem hiszem, hogy fogsz találni ilyen táblázatot, mivel az átmérőből kiszámítani a felületet alapiskolás matematikaóra.
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
tudom hogy ki lehet számolni de sokáig tartana mer biztos sokféle átmérő van olvastam olyat hogy van nagyon vékony huzal talán század vgy ezred milliméteres , trafó tekercselés miatt kellene.

pár helyen pl. videókban mm-ben volt megadva a huzal vastagsága
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Igen vannak ilyen század mm vastagságú huzalok, de azokat rádiókban használják a tekercsek elkészítésére, itt nem számolnak áramokkal, hiszen mikro, sőt pikoamperes nagyságokról beszélünk az alsóbb frekvenciákon. URH sávban és az fölött kezd a tekercseken nagyobb áram folyni, itt már vastagabb ezüstözött huzalokat használnak. Neked hálózati transzformátor tekercseléséhez ilyen vékony huzal soha nem fog kelleni, hiszen terhelhetőségük szinte nulla.
U.i.: Azért transzformátor tekercselésre használt CuZ huzalokra más vonatkozik mint a villanyszerelési huzalokra, ezért transzformátor tekercselésnél számolnak a huzalátmérőkkel is.
Nagybetű!
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) granpa válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
A trafós témában (képek közt) ott van a (tekercselő huzal) táblázat.
(#) aggarilla válasza granpa hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
thanx minden válaszolónak

egyébként nemrég vettem 500 forintért fényképezőt azt a vakusat abban van 1 elég apró trafó meg még 1 tekercs is nem tom minek az a tekercs a 3. csatlakozás a vakun az üvegcső külsején
2db aaa elemmel megy kisütöttem mert kiváncsi voltam milyen hangos + egyéb tulajdonságok
a kondija 330v 220 uF
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Egészségedre. De miért tüsszögsz? Talán beteg vagy? Mert akkor jobbulást.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Hálózati transzformátorokkal amugy nem akarok foglalkozni nem akarok öngyilkos lenni
Csak elemekröl vagy aksirol akarok , csak a feltrafózás érdekelne .
Meg szeretném vizsgálni esetleg jegyzetet is csinálnék a mindenféle feszültségű kondenzátorok mindenféle kapacitással, milyen hanggal jár ha kisütöm (főzöm )
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
van itthon jó sok kondim alaplapokból ami monitorból szedtem , tápegységből stb.
főleg kicsik vannak fizikai méretre gondolok most meg vannak nagyobbak , pár db.
és ferrit toroid magjaim is kb. 8-10 db el vagyok látva
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Ugye arról tudsz, ha csinálsz egyenfeszültségű transzformátort akkor Nóbel-díjat kapsz? Transzformálni csak a váltakozó feszültséget lehet.
Kérlek fogalmazz érthetőbben, az első hozzászólásodat is négyszer olvastam el mire rájöttem mit akarsz. Figyelj a mondat eleji nagybetűkre is. Tiszteld meg a magyar nyelvet ennyivel kérek.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Vannak dc dc trafók is ráaadásul nem? nem értelek
Példa a sokkoló az is 9v-os elemmel megy.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Azok konverterek nem trafók. A beérkező egyenfeszültséget átalakítják váltakozó feszültséggé, azt feltranszformálják, majd újra egyenirányítják (röviden ennyi).
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
A sokkoló és egyéb nagyfeszültségű elemes készülék pedig egy tranzisztoros oszcillátor segítségével megszaggassa a beérkező DC-t, ez már váltakozófeszültség és már lehet is transzformálni. Az elv ugyan az minden esetben, vagyis a DC-ből AC-t kell készíteni, azt lehet transzformálni. Csak a kapcsolástechnika változó. Ha ez érdekel, olvass utána a kapcsoló üzemű tápoknak. De előtte az elektrotechnika alapjainak.
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Akkor ezzel a konverterrel lehet kicsiből nagy feszt csinálni?


(ezt találtam http://www.eet.bme.hu/~nagyg/elektronika/DCDC_hantos.pdf )
(#) proli007 válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Hello!
"Hálózati transzformátorokkal amúgy nem akarok foglalkozni nem akarok öngyilkos lenni"
Jókora sületlenség. Egy jól feltöltött kondival, ugyan úgy agyonvágathatod magadat, mint a hálózattal. Ráadásul a tudásod sem elég ahhoz, hogy ilyenekkel kísérletezzél..
(Nem beszélve arról, hogy még értelmetlen is a dolog.)
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Igen, ezekkel lehet előállítani nagyfeszültséget. Hasonló elven működnek a katódsugárcsöves tévék és CRT monitorok gyorsítófeszültségét előállító sorvégtrafók is. Ezek 15-20kV körül állítanak elő egyenfeszültséget.
(#) aggarilla válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Úgy értem hogy az nem is érdekel meg nem akarok hálóba dugni semmit és magamon se próbálom ki csak kisütöm pl. csavrhúzóval.
(#) proli007 válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Mert még nem láttál kondit felrobbanni. De lehet utána meg már nem is fogsz látni..
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Arról tudsz, ha csavarhúzóval sütöd ki a kondenzátort (rövidzárlat) akkor az rossz esetben akár fel is robbanhat? A felrobbant kondenzátorból felszabaduló gázok és gőzök ártalmasak az egészségre. A tantál kondenzátorokból robbanáskor felszabaduló tömény (talán) kéngáz szembe jutva vakulást is okozhat. Ha addig ki nem veri a szemed egy elrepülő alumíniumdarab...
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
És meddig bírja ki hogy nem robban fel? Egy idő után felpúposodik ha kezd kiszáradni az elektrolit akkor már biztos lehet tudni hogy majd kidurran .
ebben a videóban nem akar kidurranni https://www.youtube.com/watch?v=EoWMF3VkI6U

jó nagy 2600 farádos
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Nem akkor van gond ha a + - -t felcserélem?
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Az elektrolit kondenzátorokban ha jól tudom sósavat használnak elektrolitként, amikor elkezd felpúposodni akkor ez a tömény sósav kezd gázzá alakulni (magas hőmérséklet, feszültség hatására). Hogy mikor fog felrobbanni? Tudod ki Murphy? Akkor fog felrobbanni, amikor a szemed pont ott lesz, hogy bele tudjon repülni. Ezzel ne kísérletezz, ha sokáig szeretnéd élvezni a szemed világát!
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Meg akkor, ha a kondenzátorból hirtelen nagy áramot vesz fel valami, rövidzárlatkor pedig csak a feszültség határozza meg az átfolyó áramot, mivel a csavarhúzó, huzal, stb. ellenállása nagyon alacsony. A nagy átfolyó áramtól felforrósodik a kondenzátor, elkezdődik a gázképződés, majd felrobban.
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Tudom mi az elektrolit, abban nem vagyok biztos, hogy az elektrolit kondenzátorban sósavat használnak-e elektrolitként. Bevallom nem érdekelt soha sem az elektrokémia.
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Olvastam egy érdekes dolgot hogy amikor rövidre zárul 1 kondi akkor 1 pillanatra megolvad a fegyverzet de ez normális talán , és újra eggyé válik ha valahol megszakad.
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Nem teljesen. Az ú.n. metál-papír, vagy fémezett papír (kinek hogy tetszik) képes arra, hogy ha valahol átül a dielektrikum akkor nem megy át rövidzárlatba, kigyógyítja saját magát. Ez azért van, mert az egyik fegyverzet egy vékony fémréteg a dielektrikumon, ha a dielektrikum átüt akkor ott a fegyverzet is elpárolog, vagyis nem lesz zárlat. De ez csak a fémezett papír kondenzátorokra vonatozik.
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Olajról is hallottam elektrolit kondiban mindegy.
Pár db kisebb nagyobb kondit szedtem már szét és így néz ki: úgy emlékszem nem mindegyik kondinál volt vastagabb a belső lemez valamelyik kb, egyforma
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Itt ez a videó nem tom miért most nem néztem meg de valahogy felrobbantja a pali a kondikat

https://www.youtube.com/watch?v=gouMnKavDI4
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) aggarilla hozzászólása Jún 11, 2015 /
 
Visszatérve a trafókhoz ha elemet kötök rá akkor csak bemelegszik mint a fűtőszál ?
És a váltóáramtól nem melegszik?
Ha meg egyenirányítok akkor dióda kell és csak az egyik pólusra?
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) lukacsp válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 12, 2015 /
 
Azon gondolkodtál már, mi lenne ha mondjuk felvennéd az egyszerű hobbi elektronikások azon hozzáállását, hogy valami értelmeset próbálsz építeni kondi robbantó gép helyett. Szerintem nézd meg ezt a témát, nagyon jók vannak benne kedvcsinálónak. (Egyik sem kondi robbantó készülék.)
Következő: »»   2576 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem