Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2580 / 3962
(#) ferci válasza fede99 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Szia!
Ez a kapcsolás csak egy elvi dolog.
A potméter értéke se megfelelő, mert csak kis részén lehetne szabályozni a szükséges bázisáram miatt.
A másik az, hogy milyen a venti, mennyit fogyaszt 12 volton. A BD "fél-állásban" nagyon forró lehetne ettől függően ( 6 volt Uce ), hűtőborda kellene rá.
(#) qvasz2 válasza ferci hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
És a legnagyobb baj, hogy ha potit max-ra állítod a tranyóból kijön az éltető füst!
(#) ferci válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Igen, az már a poti megtervezésekor jön... alsó határ 0,45 volt pl., felső pedig azért.. 2 ellenállás és akkor teljes fordulat ki van használva.
Vártam a kérdést, hogy akkor mégis mekkora legyen a poti, utána lehet a felső tagot megnézni, mekkora kell, hogy elérje vele az Uce(sat)-ot a kollektor.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2015
(#) reloop válasza fede99 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
(#) fede99 válasza ferci hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Üdv!
Köszönöm válaszod!
Egyik kérdésem az lenne, hogy tudsz-e ajánlani egy működő kapcsolási rajzot?
(igazából még csak tesztelgetek (9v telep, 12 v, 0.16 a venti és egy 5k-s potméter)
Másik pedig az, hogy ha felénk néz a potméter tekerő része, a kivezető részek pedig felfele, akkor melyik kivezetés melyik? (itt gondolok, az ellenállás végekre, ill a csuszka kivezetésére)
(#) fede99 válasza reloop hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Akkor ezt a problémát áthidalva, a kivezetések kérdésesek már csak. Köszönöm!
(#) ferci válasza fede99 hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Tesztelgetni nyugodtan elkezdhetsz.. a poti jobb oldali vége menjen 470 ohmon keresztül a negatívra, a másik vége 1k5-ön keresztül a +5 voltra, a csúszka pedig a bázisra.
A feléd eső bal oldala menjen az 1k5-re és a +5V felé...
Kizárásos alapon a középső a csúszka.
Annyit még, hogy a 9 voltos telep át fog vágni, mert hamar lemerül a venti fogyasztása miatt és nem tudod, mi a gond.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2015
(#) Takida hozzászólása Jún 16, 2015 /
 
Sziasztok!
Az ebay-en vásárolni akarok egy DAC-ot, viszont azt olvastam, hogy a mellékelt adaptere nem igazán jó. Úgy gondoltam veszek egy másik adaptert hozzá, a gondom csak az, hogy a gyári adapteren ez van feltüntetve: AC 100-240V 50/60Hz 0,4A; O/P: DC 9V 1,5A. A boltokban nem igazán találtam 9V-os 1500 mA-es adaptert. Lehet ezt helyettesíteni 9V-os de nagyobb, pl.: 2000 mA-es adapterrel vagy az 1500 mA alatti a jobb? A kapcsolóüzemű az mit jelent, használható hozzá? Ha valaki tud, akkor a segítségét kérem, mert nem értek ezekhez a dolgokhoz.
Előre is köszönet!
Üdv.

Ui.: A kérdésemet először rossz topicban tettem föl sztem, ezért sorry, ha valaki ott is olvassa.
(#) mikrokapcsolo válasza Takida hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Helló!
Nyugodtan használható hozzá nagyobb terhelhetőségű is. Azt te tudod, a DAC-od áramfelvétele mekkora, annál kicsivel nagyobb áramú táp kell. A kapcsolóüzemű azt jelenti, hogy nem a "hagyományos" trafó van benne, hanem egy elektronika szaggatja egy kis tekercsre az egyenirányított 230-at, nagy (n*10-100kHz) frekvencián, ezzel előállítva a neked megfelelő feszültséget. Kapcsolóüzemű tápok: lásd: mobiltöltők, pc tápok, laptop tápok, stb.
(#) gernerakos válasza Takida hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Hali!
Az, hogy egy adapter 1500mA-es, az azt jelenti, hogy 1500 mA áramfelvétel mellet még tudja tartani a 9V-os feszültséget. Ha nagyobb, mint például a 2000mA-es, az nem baj, de kisebb ne legyen. A kapcsolóüzemű az adapter fajtáját jelenti, hogy nem hagyományos transzformátorral megy, hanem más elven, de ez semmit sem befolyásol.
(#) mikrokapcsolo válasza gernerakos hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Idézet:
„...de ez semmit sem befolyásol.”

Azért, lehet találni olyan alkalmazást, ahol a pár 10-100kHz-es tápzaj gondot okoz(hat) nem megfelelő szűrésnél.
(#) gernerakos válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Jún 16, 2015 /
 
Tudom van olyan, ez igaz. Meg bizonyos rádiókat nagyon tud zavarni egy-egy kapcsolóüzemű táp. Elég, ha csak az energiatakarékos égőkben van az a táp.
(#) gyeneratus94 hozzászólása Jún 17, 2015 /
 
Üdv mindenkinek! Segítséget szeretnék kérni! A probléma a következő ! Van egy hifim ami álitólag le esett és ezérte nem kapcsol be teljesen . A gombok világitása bejön a relé kattan. Szétszedtem találtam benne egy kidurrant kondezátort melynek az értéke: 16 v 4700 uf. A kondenzátor helyét megmértem és 11,60 volt jelentkezett. Akkor ezekszerint nem kap túlterhelést?? A kondenzátor cserélyével megoldódhat a probléma?? előre is köszönöm a segitséget.
(#) Gafly válasza gyeneratus94 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Igen és nem.

"Kidurrant" kondenzátort mindenképpen cseréld ki.
De ettől valószinűleg nem fog meggyógyulni, szerintem nem az eséstől durrant ki...

Szemrevételzéssel keress törést, repedést, szétcsúszott csatlakozót, stb...
(#) gyeneratus94 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Köszönöm a gyors választ! repedést nem találtam és a vezetékeket is megigazítottam. Este kicserélem a kondít is. Ami a kondenzátoron fel van tüntetve érték az ugyebár az amit elbír? Akkor mondjuk ha ekkora értékűt nem kapok cserélhetem egy olyanra ami hasonló?
(#) pont válasza gyeneratus94 hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Ez egy nagyon gyakori érték, bontani is lehet. Ha mégis más értékű, akkor az min 16V vagy nagyobb, kapacitásra azért illik ugyanolyat betenni de az is inkább nagyobb legyen.
(#) roticsgr hozzászólása Jún 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Lehet, hogy elég hülye kérdésem van, de, hogyan tudnám kiszámolni, hogy egy LED elé mekkora kondenzátort tegyek.
(Egy MP3-ba kellene, mert mindig amikor felvillan a LED állandóan zúg egyet, szóval ezt a zavart szeretném kondival kisimítani.)
(#) gyeneratus94 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Üdv! Repedést nem találtam se kicsúszott kábeleket. A relé kattan a gombok világítanak de semmi más. A bekapcsolás folyamata bedugom-készenléti led pirosan világit-kattan a relé- a gombok elkezdenek világítani. Mit lenne érdemes megnézni? A kondi cserélve lett.
(#) kérdező hozzászólása Jún 17, 2015 /
 
A szokásos lakásban használatos kismegszakítók 12-24V egyenáramra is használhatók?
(Vonaton is gyakran látok, pedig ott sok esetben 24V DC van.)
(#) Bakman válasza kérdező hozzászólására (») Jún 17, 2015 /
 
Minden bizonnyal igen. Olyan gépek között dolgozom, ahol normál kismegszakítókat használnak 48 V -os rendszerben és leoldanak túláramra, párszor már teszteltük véletlen.
(#) kadarist válasza kérdező hozzászólására (») Jún 17, 2015 / 1
 
Nem használható, mert megváltozik a karakterisztikájuk és a szikraoltás is más jellegű egyenáramon. DC-re.
(#) skullsplinter hozzászólása Jún 18, 2015 /
 
Sziasztok!

Leszögezném, hogy abszolút fogalmatlan vagyok, remélem jó helyre kerül a kérdésem. A haverom vett egy ún. ""Spy headsetet"" jó pénzért (17.000). Megmutatta hogyan működik, érdekes kis szerkezet. Addig keresgéltem a neten, hogy elméletileg sikerült megtalálnom az erősítőnek a szerkezeti rajzát. Valaki el tudná nekem magyarázni esetleg, hogy ez milyen bonyolultságú, esetleg mennyibe kerülhet legyártatni, mi a működési elve? Nagyon beindította a fantáziámat.

Kép az erősítőről.
(#) pont válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Most miért olyan drágát mutatsz Neki? Bővebben: Link
(#) gyeneratus94 válasza gyeneratus94 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
valaki??
(#) qvasz2 válasza gyeneratus94 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Ha leesett, akkor a trafót nézd át, mérd ki, mivel az a legsúlyosabb darab. Azután a legnagyobb kondikat is ellenőrizd.
Minél nehezebb egy alkatrész, annál könnyebben mozdul el a helyéről leeséskor.
Repedést, törést ne csak szemmel keress, át kell mozgatni mindent!
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) gyeneratus94 válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Rendben akkor méregetek., Azt mondták be volt kapcsolva mikor le esett. Bár nem tudom, hogy ez számit-e
(#) qvasz2 válasza gyeneratus94 hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Akkor akár össze is érhetett valami a szomszédjával, ami el tudott mozdulni.
(#) enmate95 hozzászólása Jún 18, 2015 /
 
Sziasztok! Találtam egy ilyen kapcsolási rajzot és az lenne a kérdésem hogy ha a ledek előtét ellenállását megváltoztatom akkor használhatom -e a kapcsolást 30 voltig? http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=vkfN22jTuP
(#) eadx hozzászólása Jún 19, 2015 /
 
Üdv mindenkinek! A kérdés az, ha egy akkuról, ami 12 V 5 Ah tud meghajtanék egy Cockcroft–Walton generatort, mennyi amper maradna a másik végén. 7-8 kV kellene kijöjjön a sokszorozás után. Van erre valamilyen képlet?
Ha nagyon elenyésző az amper a végén akkor, hogyan lehet hozzáadni? 10-15 mA kellene, hogy a patkányokra "élettani hatást gyakoroljon".
(#) ferci válasza eadx hozzászólására (») Jún 19, 2015 /
 
Egy sokszorozónál nem mindegy, hogy "pillanatnyi" teljesítményfelvétel kellene a "pufferből " vagy folyamatos ( 80-100 watt legalább: 7 kV -10-12 mA ), tehát a kérdés inkább a végfesz.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2015
Következő: »»   2580 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem