Fórum témák
» Több friss téma |
A trafód határoz: 12V, tizenX Amper. Ebből megcsinálod a tápot, a képek példái szerint. 'Kadarist' példájánál maradva: hidalva az erősítőt, mert elbírja a trafód. Ennek megfelelő diódahíd (~10A), kondenzátor (Amperenként 2000uF). Kb. 15V-ot fog adni.
Vagy feszkétszerező egyenirányítást használ és akkor a dupláját.
Gondoltam rá, mert erő van a trafóban. De kezdőnek plusz nehézség.
Kifejtenéd bővebben ,hogyan lehet fesz kétszerező egyenirányítást csinálni?
Ez most komoly? Rögtön az első találat.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2015
Hogy ki is legyen fejtve. A trafó szekunderének egyik vége a két sorba kapcsolt pufferkondi közös pontjára van kötve. Ehhez képest amikor pozitív a periódus az feltölti a D1-en keresztül a C1 kondit, amikor pedig negatív akkor a D2-n keresztül a C2 kondit.
Ennek az lesz az eredménye hogy a kimeneti +/- kapcsokon kétszer akkora feszültség lesz a sorba kapcsolt kondenzátorokon. Viszont mivel a kapacitásuk a sorba kapcsolás miatt feleződik, ezért kétszer akkora kapacitású kondenzátort kell alkalmazni. Csatoltam egy tina szimulációt is, amin össze van hasonlítva a graetz-es és ez a megoldás. Mindkét esetben ugyanakkora a bemenő váltakozófeszültség, és kb. ugyanakkora a terhelő áram is, ennek megfelelően a kondenzátorokon mérhető búgófeszültség is.
Sziasztok.
Egy kis segítségre lenne szükségem... Az erősítőm tápját egy KBPC3510-es dióda kocka egyenirányítja. Milyen diódákkal helyettesíthetném? Új tápegységet építenék, jobb elosztással az alkatrészek szempontját illetően.
Sziasztok! Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy szeretnék venni egy erősítőt ki is néztem, hogy melyik legyen. A kérdés csak az, hogy mi kell e még a házon kívül hozzá, hogy működjön?http://www.aliexpress.com/item/hifi-TPA3116-2-1-2-X-50W-bass-100W-s...8.html]TPA3116 2.1 erősítő
Tápegység sem ártana hozzá de van egy topik ami kifejezetten erősítőkkel foglalkozik (ajánltam is)
de, hogy a kérdésedre válaszoljak kell hozzá még egy DC táp is az adatlapján 18-24V ig írják ebben a tartományban kell lennie a feszültségnek Az áramot is írják ami 4A szóval innen egyszerű már kiszámolni, hogy mekkora táp kell neked.
Ha jól értelmezem a válaszod akkor csak egy kébel kell hozzá amit bedugok a 230-ba meg az erősítőbe ami pl: 24v 4a.?
A kábel kicsit kevés lesz. Neked egy 230V ból 24V ot előállító tápegység kell 100W-os
Ha jól számolok, akkor 2x50 + 100 = 200 W hangteljesítményt várunk. Nem tudom a hatásfokot, de azért egy 50% tartalék nem árt, így kb. 300 W-os tápra lesz szükség.
Csak olyan, amelyik 18...24V-os, legalább 4A-es terhelhetőségű kimenettel is rendelkezik
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
Némi átalakítás után igen, de azt úgysem tudod megcsinálni.
Üdv! Olyan kérdésem lenne, hogy van egy aszimmetrikus trafóm és nekem szimmetrikus táp kellene. Melyik variáció lenne a jobb.
1, A meglévőt megkétszerezem és szimmetrizálom áramkörökkel. 2, Invertálom és úgy alakítom ki a negatív ágat. Köszi A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2015
Sziasztok! A Fórumtársak megkértek szimulátor segítségével szemléltessem a pufferkondenzátor szűrőhatását.
A tápegységet és az erősítőt egyszerűsítve ábrázoltam. VG1 és VG2 a középen megcsapolt szekunder, a végtranzisztort 71Hz-es 30V amplitúdójú szinusz vezérli, csak a pozitív tápoldalt rajzoltam meg. A tápegység belső ellenállása a példában 0,1 ohm.
20000µF szinte kiegyenesíti az egyen fesz hullámot! Más dolog, hogy ekkora kapacitást már tényleg érdemes több drabból összerakini, vagy lágyindítót használni.
Nekem van 4db 68000µF 25V ROE kondim. Ha sorosan kötöm akkor a kapacitás feleződik, de a fesz tűrés duplázódik? Így a 34000uf már igen szép közel tényleg egyenes tápfeszt biztosítana. Bár egy lágyindtót össze kell dobnom, vag előtölteni a kondikat. Az mennyire ésszerű megoldás lehet, ha a terhelést lekapcsolom a kondikról, a tápvezeték bontásával, és a kondi így töltve marad. A diódákon elvileg visszafele nem tud kisülni, mert záró irányban van a kondi feszültségére. Így nem kellene előtöltés, vagy lágyindítás. Vagy terhelés rákapcsolásakor, (TDA7294) szintén hirtelen terhelés lehet, és kinyrhatja. Kínai digitális erősítőt öltem meg így, hogy csak rádugtam tápra. egy ideig ment is ez így néni kis szikrázás kiséretében, (30V szimpla) de egy idő után megunta...
Szia! Inkább az jön le ebből a szimulációból, hogy egy 8 ohm 50W AB-osztályú erősítőhöz 2200µF és 4700µF közötti puffert szükséges/gazdaságos választani. Egy korrektül megtervezett erősítőnek azért nagyon jó a táphullámosság-elnyomása. Mivel kimondottan az erősítők tápegysége a téma, meg kell említsem, bizonyos hatások pedig pont azáltal érhetők el, hogy a táphullámosság modulálja a kimenő jelet.
A Te 2.1-es erősitődnek mekkora puffermezőt adtál? És hány VA-es trafót?
Tápoldalanként kb. 15000µF és 160VA, de ennek az a magyarázata, hogy ez volt itthon Amúgy teljes korrektül működik.
Hmmm... Tehát akkor neked túl van méretezve a puffermeződ, nemde?
A 2.1-es a gyakorlatban 4 db 40W/4 ohm erősítőt jelent, az amperenkénti 1000µF ökölszabály szerint 13000µF is elég lett volna - megszámoltam gazdagon
Háromféle pufferhez megszerkesztettem a töltőáramok szimulációját. Engem is meglepett milyen csekély eltérések vannak. A marker y-ja az áramerősség.
A 71Hz-et azért választottam a terheléshez, mert nagyjából ezen frekvencia környékén jelennek meg a legnagyobb amplitúdójú zenei jelek és kerülendő az összecsengést a 100Hz-cel lett prímszám.
Köszönöm, számomra ezek nagyon tanulságosak.
Idézet: „Alkotó válasza voodoo hozzászólására (») Válasz • Szept 12, 2015 ...mi a különbség az 1 kontra 2 diódahíd között. De pl. gyári erősítőkben nem látok ilyet soha.” Érdekes, eddig én sem láttam, de most lettem figyelmes valamire. Íme:
Szia! Elkeszitettem Tinaban beindult rendesen, viszont a mellekelt kepen nem ertem azt a jeltorzulast. Mi okozhatja azt a torzulast? Elnezest a kis offolasert.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |