Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Új vagyok itt az oldalon, úgyhogy bocsi, ha valamit rosszul csináltam. Szóval a célom, hogy LPT porton keresztül vezéreljek dolgokat(pl. egy legoautó előre-hátra menjen, kanyarodjon). A programozás részével nincs baj, inkább a "mechanikus" részénél akadtam el. A következő dolgokban szeretnék segítséget kérni: -Mivel gondolom az Lpt-ben lvő feszültség nem lesz elég, ezért kell külső áramforrás is, így az lpt-vel közvetlenül csak egy relét vezérlek. Na most, milyen fajta relé lenne jó ehhez, és milyen árban vannak? -Milyen motort(servot) kellene vennem, ami viszonylag erős de kis feszültségen működik, ja és mennyibe kerül. Előre is köszönöm, sziasztok!
(#169429) K1ll3rghost válasza Kay hozzászólására (#169420)
Négyszer kell megépítened ezt a kapcsolást, azért is kell 4 relé stb, mert mind a 4 pin-re amin jelet küldesz ki megkell csinálni, ez védi a számítógépet is. Alkatrészek: (leírom mert a vezérlő.jpg-n nincs rajta a optocsatoló típusa) 4 db 2n2222 vagy bármilyen NPN tranzisztor 8 db 1K Ω os ellenállás 4 db optikai csatoló (4 vagy 6 lábú mindegy) 4n33 (100Ft/db) 4 db relé - A legolcsóbb 12V os jó bele (bontott is) omron g2r-2 (350Ft/db)
(#169442) _JANI_ válasza K1ll3rghost hozzászólására (#169429)
OK! Remélem egy jó kis projekt lesz a vége!
Az én távirányítós autóm, az hibátlanul működik (wirelsess router dobozába tettem bele a relés kapcsolást, a gép tetején van, még jól is néz ki ) szóval működik kis szépséghibával... osztálytársam írta a programot hozzá delphi-ben, és úgy működik, hogy ha pl nyomom az előre gombot, és kanarodni akarok akkor megszkad az előre gomb... szóval egyszerre nme tud több pin-t kezelni, a másik progi úgy lett megoldva, hogy időzítő van benne, pl megnyomom az előre gombot, akkor 0,8 secig megy előre, olyan mintha kicsit laggolna, de így csinálta meg, mellesleg már az ővé az autó én csak a relés panelben segítettem neki, amiben nekem is segítetek, de jó volt, hogy sikerült megépíteni.
Igen az volt
(megyek feküdni, már egyre több helyesírási hibát követek el ==> fáradtság jele, holnap megpróbálok egy kapcslási rajzot a reés panelnek )
Kicsit helyre pofoztam, ne legyen össze-visszaság a témába.
A a relét a táp és a kollektor közzé kéne tenni és a tranzisztor masszát kapcsolna a relének. Valamint kell egy dióda is párhuzamossan a relével, különben a tranzisztor vezetésben maradhat , mert megszakításkor a spulnin ellenkező polaritású tér jön létre (Lenz szabály)
A haverod nem jól írta meg a delphi programot. Gondolom a régi pascalos beidegződés miatt keypressedet és a visszaadott key értékét vizsgálta. Win alatt viszont rendelkezésre áll a keydown és a keyup esemény ami scan code-ot ad vissza. Ezzel egyszerre több billentyű lenyomását és felengedését figyelheted, majd ezeknek megfelelő bitkiosztású bájtokat küldessz az lpt-re. Az én programom az ilyen billentyűzet kezelésen kívül előre programozott mozgásokra is képes lesz, jelenleg ezt a részét javítgatom. Mondjuk már durva egy modellautóhoz de tervbe vettem egy gameportos kormány+pedál kezelését.
Egy meglévő távirányítót alakítottam lpt-sre. Relék helyett CD4066-os kapcsoló ic-t használok aminek annyi értelme van, hogy kisebb a panel és nem kattog Manyocnak igaza van, az NPN tranzisztor collector-táp ágába kellene tenni a relét és kell egy védődióda, nehogy a tekercs tüskéi kinyírjanak valamit.
Nem tudom, nekem így működött, igaz kattogott
Persze, hogy működik, nem azt mondtam, hogy nem működik, hanem hogy nehézkes. A keydown-al sokkal jobban lehet kezelni a dolgokat.
A kattogást meg a relékre értettem Mivel nem használok relét hanem bilaterális kapcsolót, így nem kattog ha használom és szerintem gyorsabban is kapcsol. Ez természetesen független a programtól.
Ittvan osztálytársam ,mert most infóóra van és azt mondta, hogy ismeri a keydown-t és a keyup-ot csak nem fogadta el a rendszer
Mi az hogy nem fogadta el. Egy csomó komponensnek van keydown eseménye, de a legegyszerűbb a form-ét használni. Ha nem jó tökéletesen akkor lehet használni a WinAPI WM_KEYDOWN és társai utasításait.
Szerintem ebben a formában már ne offoljunk tovább, mert átmegy számtekbe a dolog és moderátorilag s...be leszünk rúgva
Szerintem a jó szoftver is belefér a:
Idézet: ! Legalább olyan fontos mint a megfelelő hardver. [off] Mellesleg LPT-s topit már van, de az kicsit másról szól. „Kiegészítők Lpt vezérléshez”
Nagyon el lettem havazva, nemtudom, hogy mikor fogom tudni megcsinálni a nyákrajzot, ha egyátalán megtudom (1. lenne számítógépen)
Nemgond. Ha valakinek kell nyákrajz majd szól s megoldjuk...
De szerintem te is eltudod készíteni PL Spirit Lay-al egy kis gyakorlás után. De a ceruzás - radiros módszer is jó a kapcsolás piszkozatának elkészítésére... Lehet h az első nem lesz egy csili-vili nyák. De valahol el kell kezdeni. S ha kell nyugodtan kérj segítséget! Valaki biztosan segíteni fog.
Spirit layout-ot azt nagyjából ismerem, abban van 5-6 áramköröm Ha nagyon kellene eltudnám készíteni, nem arról van szó, de kellene hozzá 1-2 óra... még nem terveztem benne csak módosítgattam a már meglévőket...
A téma indítójával már régen találkoztunk... :dumcsi:
Gyorsan végigfutottam a hsz-eketés ha jól láttam, akor csak megnyitotta a témát, azóta nem is írt... :S
Kár :S (De mi így is tanultunk egy kicsit a témával kapcsolatban )
Sziasztok!
Itt vagyok, csak közben volt egy kis síelés, meg aztán próbálkoztam a dolgokkal. Már megvettem majdnem mindent, amit leírtatok, még próbálgatom, de ígérem hamarosan összerakom, és működni is fog Mégegyszer köszi mindent, sziasztok.
Sziasztok!
Hallottam egy olyan LPT portos "sokszorozóról", ami a 8 kimeneti pinből 32-t vagy 64-et csinál. Nem tudjátok, hogy nézhet ki a kapcsolás? Nagy segítség lenne... Köszi: Isti
Szia!
Gondolom RF távirányítóról van szó... Nem lehetne csak tranzisztorokkal megoldani? Akkor sokkal ecerűbb lenne (meg persze még ellenállások de még igy is egyszerűbb)! Progit meg én is birok írni! |
Bejelentkezés
Hirdetés |