Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1765 / 2208
(#) ronin75 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Terhelés hatására leesik 1,3V-ra (1,25V az IC referencia feszültsége), másik IC-vel ingadozik. Hm. Lehetséges, de kettőből kettő IC nem hiszem, hogy hibás. Itt valami elkötés lesz. Nem tudom, most melyik kapcsolást építetted meg, de első körben vedd ki a kimeneti feszültség beállító potit söntölő tranzisztort és a bázisára menő ellenállást. Aztán ellenőrizd az IC-nél a 220 ohmos ellenállást és a potit, az IC bekötését. Müködnie kell. Szerintem valami a tranzisztorral lesz, vagy az IC van elkötve.
(#) andraschober hozzászólása Júl 24, 2015
Sziasztok!

Vettem hibásan egy régi csöves, gitárerősítő fejet. Összeraktam (Music Man HD130 Reverb), beröffentettem és elkezdem állítani rajta a munkapontot (anno szűrőkondikat cserélte egy "hozzáértő", az egyiket fordítva kötötte be és amúgy is leszakadt az egyiknek a lába). Még az eredeti Sylvania csövek vannak benne, de ideiglenesen megteszi, gondoltam. Mérem a feszeket, amik a rajzon is be vannak jelölve (725 anódfesz és a többi): stimmelnek, de ennek ellenére nagyon gyenge jel jön ki az erősítőből. Úgy tűnik az előfok része jól reagál, mert ott a hangerő és a hangszín potik a dolgukat teszik, viszont például a master volume feltekerésére maximum is nagyon gyenge jelet présel ki magából.

Mértem, hogy a végfokcsövek 5. lábán mennyi a negatív előfeszültség, de csak +16V-ot találtam ott. Ez gondolom nem teljesen normális. Beleraktam egy másik szett csövet, azokkal se szólt szinte sehogy.

Merre érdemes keresni a problémát? Van valakinek valamilyen tippje? Az normális amúgy, hogy nem lehet oldalanként állítani a biast vagy csak én néztem be valamit nagyon a rajzon?

Csatoltam egy képet a beléről.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2015
(#) gerleimarci válasza ronin75 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Ezt a kapcsolást építettem meg.
Előszö megpróbálom lm317-el (mert az az egyszerűbb), ha azzal semm megy akkor összerakom próbapanelon.
(#) ktamas66 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Vedd ki a tranzisztort meg a kimenetről 4700µF kondit, és úgy teszteld. Ez végül is az alapkapcsolás, de a kimeneten a túl nagy értékékű kondi nem javasolt.
(#) gerleimarci válasza ktamas66 hozzászólására (») Júl 24, 2015
A tranzisztor ki van belőle véve. A kondira még nem gondoltam, de akkor megpróbálom.
(#) ferci válasza andraschober hozzászólására (») Júl 24, 2015
Mérjél a Q1, Q2 emitterellenállásán feszt, ott állítódik be a 2-2 cső katódárama.
Azt pedig az adatlapról megnézheted, rendben vannak-e. A katódfeszt pedig a kollektorukon nézd és úgy számolj előfeszt, melyik negatívabb..
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2015
(#) szucsistvan123 hozzászólása Júl 24, 2015
Üdv!
Ez a fojtó használható lenne egy csöves erősítő tápjába? (2 db E(P)CL 86 és egy EZ80 egyenirányítás)
Köszi!
(#) granpa válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Ha elbírja az áramot, és néhány Henry az induktivitása (>5) legalább, akkor igen. Elég 'nudlinak' látszik; mihez volt?
(#) szucsistvan123 válasza granpa hozzászólására (») Júl 24, 2015
PC tápban volt. Nem tudom megmérni az induktivitását sajnos, mert nincs műszerem!
(#) ronin75 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Lehet, hogy túl terheled a stabilizátort és az visszaszabályoz. Bekapcsoláskor a csövek mekkora áramot vesznek fel, ha labortápról hajtod öket?
(#) ferci válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Ilyenkor jól jön egy ellenállásmérés ( R ), utána ráteszel 1-2 volt 50 Hz-es váltót és árammérés ( Z )
Ezekből pedig matek... kiszámolod XL-t, abból peig az L-t.
Multiméterrel megoldhatod.
(#) szucsistvan123 válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2015
És mi a képlet? (nem tudom még annyira a képleteket, összefüggéseket bocsi! :jump
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Egyébként azt mértem, eddig, hogy az ellenállása 2 Ohm. És kb 0,7mm es drótból van tekerve.
(#) ferci válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Ja.. de csöves erősítő meg megy?

Ha 0,7-es a drót, akkor már el is felejtheted... nagyon kicsi lesz az!
Piszok kevés a menetszám így, a drót meg teljesen feleslegesen vastag... tekercseld át 0.25-0.30-cal, az biztos elég pp-re is.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2015

fojtó.L.JPG
    
(#) szucsistvan123 válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Próbálkozok!
Köszi!
(#) ronin75 hozzászólása Júl 24, 2015
Ha PC tápban volt lehet, hogy nem arra szánták, amire te használni szeretnéd. Vas vagy ferritmagos?
(#) szucsistvan123 válasza ronin75 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Lemezes vas.
(#) gerleimarci válasza ktamas66 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Kivettem a kondit, így működik. Tranzisztort még nem raktam bele.
Azon gondolkozom, hogy egyáltalán kell-e ez a stabilizálás. Szerintem csak fölösleges hibaforrás.
(#) mark.budai válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Egy olyan erősítőben, ahol ekkora jelszintekkel kell dolgozni, teljesen felesleges a DC fűtés. 6,3V (meg 12,6) le a trafóról, és sodort érpárokon a legrövidebb úton elhúzni a csövekhez. Felesleges túlbonyolítani, mint minden mást is.
(#) gerleimarci válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 24, 2015
Egyenirányítva lehet hogy lesz, de ki fogom hagyni a stabilizálást. Ha pár tized volttal nagyobb lesz a feszültség, akkor ellenállással sorba kötöm a csöveket
(#) CIROKL válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Idézet:
„Ha pár tized volttal nagyobb lesz a feszültség, akkor ellenállással sorba kötöm a csöveket”

Nem kell , fölösleges.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2015
(#) gerleimarci válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 24, 2015
Szeretném, ha sokáig tartanának a csövek.
(#) CIROKL válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Olvass utána és légy tisztában a csövek fütésével , nem kell semmi hokuszpókusz egy cső fütéséhez a lényeg ez !
(#) Condy válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 24, 2015
A csövek túlfűtése engem is érdekelne. Van egy Peavey erősítőm melyen bekapcsolva 7,2 V fűtőfeszültséget mérek. Nem rövidül a csövek élettartama?
(#) gerleimarci válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 24, 2015
Utána olvastam, bár lehet, hogy rossz helyen. Idézek Bozó Balázs cikkéből.
Idézet:
„Egy jó szakember tudja, hogy a fűtő feszültség pontos betartása nagyon fontos a cső élettartama szempontjából, nem kevésbé a hangja szempontjából. A túl magas fűtőfeszültség hatására a fűtőszál re-kristályosodási folyamata felgyorsul, ennek hatására a fűtőszál törékeny lesz, egy kisebb mechanikai ütés hatására is elszakad. A fűtőfeszültség 1%-os növekedésének az élettartamra 3% csökkenés a következménye ez azt jelenti, pl. a 2A3 cső esetén ahol a fűtőfeszültség 2,5V. Ha a cső 2,8V-os feszültségről üzemel, az +12%-os növekedés ekkor 12x3=36%-os az élettartam csökkenése, vagy is 3 tized volt növekedés a cső élettartamát 1/3-adával csökkentette. Az alul fűtés szintén káros mert az emittáló réteg a katódmérgezésre érzékenyebbé válik.”
(#) szucsistvan123 hozzászólása Júl 24, 2015
Üdv!
Lenne egy kis ,,közvélemény kutatásom,,. Egy csöves erősítőnek nálatok milyen az ideális doboz?
Például anyaga: fém fa vagy mindkettő, stb. Sok dobozt néztem az interneten, de még nem találtam olyat, ami igazán tetszene. Házilag szeretném elkészíteni.
Köszi!
(#) Orbán József válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 24, 2015
Én ott adok hangot a kétkedésemnek, kizártnak tartom, hogy a fűtőszálak gyártásánál a 6.3V-ra 1%-os pontosságot tudták garantálni az egyes sorozatok közt.
De tévedhetek is...
(#) q765 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Az amit hirdetek..
Nemszeretem a kidugott csöveket..
(#) q765 válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 24, 2015
DC fűtésnél odaemeli a lábát az ember ahová akarja..

Zoli: Gondolom lekopogtad, mikor írtad..
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2015
(#) szucsistvan123 válasza q765 hozzászólására (») Júl 24, 2015
Pedig ki kéne dugni! Csak elfelejtettem írni, hogy ez is egy fontos szempont! (ha nem kéne, akkor már lenne doboz! )
Következő: »»   1765 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem