Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp készítése házilag képcsőből, TV-szkóp
Lapozás: OK   4 / 16
(#) levi18 hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Akkor itt most nem lehet megszüntetni az AC csatolást?
A cikk azt írja, hogy a bemenet túlfeszültség ellen nem védett. Gondolkodtam valami diódás védelmen, de az mégsem elég, mert ha ernyőnyi képet akarok, akkor a ~0,7V nem lesz elég. A bemeneten csak egy potméter van így nem frekvenciafüggetlen az osztás. Ha ezzel akár a hangfrekvenciás tartományban mérni szeretnék akkor ezzel egybe kell építeni egy csúcsértékmérőt és egy frekvenciamérőt. Tehát maga az ernyő csak a jel alakjáról adna információt. Ez mind így nagyon szép és jó, csakhogy a tanárok majd tesznek róla, hogy ne legyen szabadidő az ilyen dolgokra.

mini.GIF
    
(#) Medve válasza levi18 hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
AC? DC? Nem tudom! de úgy sejtem, hogy élet és vagyonvédelmi szempontok is vannak itt. Ugyanis, ha nincsenek kondik, akkor a nagyfeszültség kijut a bemenetre. Kövessük csak: trafó "teteje", vert. poz. poti, munkapont beállító ell. és ott a bemenet. Igaz, 7 MOhmon át, de hazavághat ez néhány dolgot.
Ha volna rajta egy "tisztességes" eltérítés meghajtó ák. akkor el lehetne hagyni a kondikat. De a DC-re való átállás nem csak ebből áll.
Bővebben: Link!!!
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Szia Medve!

Lenne egy kérdésem ezzel a linkelt legegyszerűbb szkóppal:
- A trimmer potival mit kell beállítani?
- Mekkora a bemenő érzékenysége?
- Egyszerű Hangfrekis mérésekhez lehet használni?
- Ez tényleg működik bármilyen csővel?
- Kb. mekkora lehet a sávszélessége?

Egyenlőre ennyi, üdv.: Müszi
(#) Müszi válasza levi18 hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Ebben a kapcsolásban hansználható BD115 helyett MPSA42?
(#) Müszi válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Ez a szkópcső jó lenne hozzá?link
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Hello Muszi!
-Nem tudom melyik trimmerre gondolsz, van benne 7 poti, de egyik sem trimmer...
-A bemenő érzékenysége pár tized volt lehet, egy fokozattal jóra ne számíts, de bővebbet majd Levi tud mondani
-Hangfrekis mérésekhez tudom elképzelni, habár nincs sok alkatrész benne ami korlátozná a sávszélességet!
-Mondhatjuk, hogy bármely csővel működik, ha elő tudod állítani, a szükséges feszültségeket. Ha a cső utángyorsított, akkor ezzel nehézségek adódhatnak. Azt nem ajánlom!!!
-Sávszélessége pár száz kHz lehet. A fűrész frekvenciát kellene növelni először.
-jó bele, sőt jobb az MPSA42
-A szkópcsőről annyit, hogy, ha nincs adatlapja és utángyorsított, akkor nem ajánlom. Megaztán ott van a szimmetrikus-asszimmetrikus eltérítés problémája, erről is Levit kellene kérdezni, hogy mit is ír a cikk.
(#) Imi65 válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Szijasztok!
A teljes cikk az 1976 Rt Évkényben található meg, Sipos Gyula a szerző.
Sávszélesség: néhányszor 10 ! KHz
T1: bármilyen tranzisztor, melynek Ft-je 2MHz, Uce:220V
Érzékenység: "Néhány voltnyi jellel már biztosan ernyőnyi képet kapunk".
Eltérítés: Asszimetrikus. (1-1 elektródát vezérelünk)
Igazából nincs a cikk keretein belül specifikálva, de ez nem is csoda. Inkább azt taglalja a szerző, mik a hátrányai, mit nem úgy csinál, mint ahogy azt "megszoktuk", ill. ad még 1-2 építési tanácsot. A cikk további részében egyre komolyabb kapcsolásokat ismertet, azonban véleményem szerint ezek kivitelezése (a legkomolyabbaké) költségek vonatkozásában már összemérhető egy használt gyári műszer árával.
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Én a német oldalon levő szkópra gondoltam...
(#) Medve válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Akkor alaposan túlbecsültem a gépet Ezt fejleszteni nem nehéz dolog! Csak az a 250V-os táp a gáz!

MÜSZI! Nem irtad le mire gondoltál... Most sem írtad le!
(#) Imi65 válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Szija!
A könyvben ez is megtörtént, "mini szuper" néven. Ez már 4 ! tranzisztort tartalmaz. Kettőt a függőlegesbe, és kettőt a vízszintesbe. Adatai sokkal "jobbak" 1MHz felső határfreki, 0,5V/osztás, de alapvetően semmit nem változott a tápellátás.
Következő verzió a "mini szuper de luxe", 8 tranzisztorral. Előnyei: 100k helyett 1M bemenőellenállás, 10mV/osztás, a sávszélesség továbbra is 1M.
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 1 /
 
Tessék!
Ide utángyorsítós cső kell?
Ez
a cső jó lenne hozzá?

És a kérdéseim:
Idézet:
„Szia Medve!

Lenne egy kérdésem ezzel a linkelt legegyszerűbb szkóppal:
- A trimmer potival mit kell beállítani?
- Mekkora a bemenő érzékenysége?
- Egyszerű Hangfrekis mérésekhez lehet használni?
- Ez tényleg működik bármilyen csővel?
- Kb. mekkora lehet a sávszélessége?

Egyenlőre ennyi, üdv.: Müszi”
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
-Nem utángyorsított csővel működik
-Nem jó ez a cső hozzá
-A trimmer a fókuszt állítja
-érzékenységét a cső adatlapján találhatod, tipikusan 20-40V/cm
-mérésekhez nem ajánlom a használatát
-Én úgy fogalmaznék, igen sok féle csővel működik
-A sávszélessége kb 100MHz, de ezt korlátozza a vizszintes eltérítés sebessége, amit nem ismerek.

Imi után csak annyit mondhatok, a szerző hangvételére reagálva, hogy ha az az "elbonyolított" kapcsolás ilyen paraméterekkel rendelkezik akkor ez legfeljebb játéknak jó, amúgy meg ...feka.
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Mutass egy adatlapot...
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Nemtalál a gugli semmit
(#) Müszi válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Így igaz! Valóban van benne ilyen mondat. Való igaz Medve hozzászólása is, ez tényleg inkább csak játék. Azért mutogat Ő ott jobbakat is, de csak blokkvázlat formájában. A blokkok tartalmát korábban ismerteti, több megoldási lehetőséggel. Ebből aztán biztos össze lehet állítani, de ma már nem hinném, hogy érdemes lenne.
(#) Medve válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Persze...A csöveket végképp el lehet felejteni a végfokozatban, nagyon jó és olcsó nagyfesz tranyók vannak már. ( a HE lap ezzel közli még a 10MHz-esét) A bementi erősítőket is lehet OPA-val, nem ritkák a több 10MHz-esek (UAA733 pl!) A szinkronozáshoz pedig lehet gyors TTL IC-ket, komparátorokat alkalmazni.
(#) levi18 válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Szia! Nem érdemes vele foglakozni, ha nincsen normális csöved hozzá. A lényeg mindenképp az, hogy ne legyen utángyorsítós a csöved. Egyébként mivel a 7qr20 egy Tesla gyártmány a hazájában elég sok van belőle. Én Magyarországon jutottam hozzá a csőhöz 4000Ft-ért, de
gondold csak meg: 7db potméter, a tápja, a mechanikai szerelés, az esetleges gerjedések... Ez egészben 7-8 ezer Forintomba fog kerülni és sok-sok munkaórába. Ennyiért veszel egy pl. RFT EO211 egycsatis szkópot ami normálisan működik. Maximum tisztítani kell. Tehát nézelődj, de szerintem csak 7qr20-hoz nagyon hasonló csővel érdemes próbálkozni.
Üdv!
(#) Imi65 válasza levi18 hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Az EO213 sem vészesen drága, és kétsugaras (elektronkapcsolós).

EO 213.djvu
    
(#) Medve válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
A harmadik anódon a 4kV, egy utángyorsítást sejtet!! Pedig jó cső lenne, ha nincs beégve!
(#) levi18 válasza Müszi hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
De itt van egy hasonló cső és egész olcsón.Bővebben: Link
És ezt lehet belőle készíteni:
Bővebben: Link
Üdv!
(#) levi18 válasza levi18 hozzászólására (») Feb 17, 2008 /
 
Az első link nem jó. Ez a helyes:
Bővebben: Link
(#) levi18 hozzászólása Feb 22, 2008 /
 
Már most van egy trafóm is, rajta van a 6,3V-os fűtőfesz kb. 3000V-os szigeteléssel, és rajta van még két tekercs,
az egyik 380V~, a másik 331V~. Elég jól nézne ki, de ezek egyenirányítva kb. 535,8V és 466,41V-ok lesznek.
Nem tudom, hogy mit tegyek, hogy meglegyen a kívánt 2*325V-os DC fesz. A cucc áramfelvétele szerintem nem igazán nagy.
Több darab zener-diódából lehetséges lenne lecsökkeneteni a feszt? A problémája, hogy a hatásfoka szörnyű lenne. Medve, mit javasolnál?
(#) Medve válasza levi18 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Használj ellenállásos osztót, vagy glimmlámpát a stabilizáláshoz. Bár nem tudom, van e ilyen nagyfeszültségű glimm, amivel én találkoztam, azon 165V esett, kettő sorban segíthet a dolgon.
(#) levi18 válasza Medve hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Köszönöm. Hát akkor megpróbálom egy ellenállásosztóval.
A veszteség így is 6w lesz. Glimmlámpából még nem találkoztam ekkora feszültségűvel. Letekerni belőle egyáltalán nem akarok, mert nagyon bonyodalmas lenne.
A nagyfeszültségű tekercsek nem is bifilárisan vannak tekerve. Tehát bonyolult lenne az egész.
(#) GFI hozzászólása Feb 23, 2008 /
 
Sziasztok!

Régebben kaptam egy teljesen széthullott orosz C1-112A–s szkópot elkezdtem javítgatni, igazából már majdnem kész de amikor nem lett meg a doboznak az egyik része akkor abbahagytam ha érdekel valakit pár forint ellenében az írjon egy pm-et.
(#) Medve válasza levi18 hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
MIlyen feszültségű glimmlámpával találkoztál? Én fogtam egy bajonett foglalatút, 100k-val sorban 183V-ot mutatott!
(#) levi18 válasza Medve hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
Hát én egyszer mértem még régebben, akkor olyan 80V körüli értéket mutatott.
De a felgyulladáshoz már 40-50V is elég. A boltokban viszont úgy árulják, hogy 230V AC. Akkor az elé elvileg előtétellenállás sem kell, ha 230V ACről működteted? Az nekem pont jó lenne.
Akkor a veszteségeket így lehetne teljesen minimalizálni.
(#) pimi9 hozzászólása Ápr 9, 2008 /
 
Sziasztok!
A téma olvasása közben felfigyeltem az 1976-os évkönyvre amibel állítólag komplett leírás, stb... van.
Sajnos nem lelem sehol, akinek esetleg megvan, az el tudná küldeni mailben esetleg?
(ownednoob[kukac]freemail[pont]hu)
vagy ha ide fel tudja rakni az is jó.
Előre is köszönöm.
Üdv!
Következő: »»   4 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem