Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Ebből máris ki tudod számolni a fojtó induktivitását. XL = 220V/0,1 = 2200ohm
XL = 2*pi*f*L 2200 = 6,28*50*L L = 7H Ha 240V esik rajta, akkor ennél kicsit több. A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2015
Ennek a rajznak jónak illene lennie.
220µF - 1500ohm - 220uF. Ne hogy ne vigyen már el két PCL82-est. Nekem a GU50 SE ment olyan táppal teljesen brumm mentesen, hogy 470µF - 47ohm - 470uF. És azok fejenként 100mA körül mentek. A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2015
Szerintem ez monoblokknak készült rajz, mert nem vág össze a végfok rajz a táprajzzal. Mármint ami a rajzon van, az egy csatorna tápja. Neked azt kétszer kell megépíteni és így jön ki 880 ohm helyett 1500 ohmra stb.
Te Jézusmária!!! Ha erről leveszed a terhelést (isten őrizzen tőle),itt azonnal felrobban minden...
Ez ÍGY egy időzített bomba! A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2015
A rajzon két csatornára van méretezve a táp, de csak az egyik csatorna van felrajzolva.
Így az adatlap szerinti Ua=230V, Ia=30mA, Ig2=6,6mA mellett kb. 100-110V esik az R17-es 1k5 ellenálláson ha mindkét oldal rá van kötve. A 100mA sok, 230V/75mA jobban hangzana. (Egyébként azon az 1,5k-n elfüstöl annyi teljesítmény, ami egy harmadik hasonló végfokot is megtáplálna...) Ha berajzolnád a kapcsolási rajzba a feszültségeket, többet tudnánk segíteni. A pentóda katódján úgy 14V-nak kellene esni Vb=230V-nál. Más: az szándékos hogy a végcső triódának van kötve?
Természetesen előtte rendbe kell szedni a tápot.
Próbáld meg a kapcsolási rajz szerint, a fojtó egyelőre nem kell. Ha megfelelő teljesítményű a trafó, akkor csak az egyiknek a 240V-os szekunderét használd, a második trafóról csak a fűtés kell.
Sziasztok
Köszönöm szépen a segítségeteket! Peter_S egyenlőre nem tudok ezzel az erősítővel foglalkozni, csak holnap után, fel fogom tenni újra a rajzot, és feszültségeket is oda írom majd ahova kell. Igen ez szándékos hogy triódának van kötve, a rajzot követve igen! Amúgy most a pentóda katódján 20V-van testhez képest, mert így ezzel a feszültséggel 1KHz-en tokéletes a szinusz jel a teljes kivezérlés mellet, ez a kimeneten 2V váltót jelent műterheléssel (4ohmon) műszerrel, és oszcilloszkóppal mérve, ez pedig 1W-ot jelent ha jól számolom. Az erősítőt teszteltem 30Hz-tol is de akkor csak 1,3V volt a kimeneten, nagyobb teljesítményt nem tudtam ki hozni belőle, mert el kezdi torzítani a szinusz jelet. A 20KHz-et is átviszi gond nélkül, és itt is szép a szinusz jel, de csak akkor ha 20V-van a katódon!. Ez az erősítő jobban szereti át vinni magas frekvenciákat, mint a mélyeket, a mély frekvenciákat nem szereti! Egy kérdés, a katódon a 14V kötelező, vagy lehet nagyobb feszültség is, mit nálam a 20V?, vagy ez már sok?.
Triódának kötött PCL82-estől nem is kell falrengetőeket várni (pentódástól sem). Nem tudom, milyen érzékenységű hangsugárzóid vannak. Kapj elő egy adatlapot. Arról sok mindent ki tudsz olvasni, még a görbék ismerete nélkül is.
Idézet: „Egy kérdés, a katódon a 14V kötelező, vagy lehet nagyobb feszültség is, mit nálam a 20V?, vagy ez már sok?” Hát ez nem itt kezdődik. Tudnod kellene mi az a munkapont. Nekem ez így totál zavaros.
A 14V vagy 20V nem önmagában érdekes, ismerni kellene hozzá az anódfeszültséget, a katódellenállás értékét, stb., ezért lennénk okosabbak, ha tudnánk az értékeket.
Első ránézésre nem túl bíztató, várjuk a többi infót.
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy csöves gitárerősítőt. Az alapkapcsolást mellékeltem. Annyi módosítást szeretnék rajta végrehajtani, hogy a végfokban kettő darab 6P3S-E csövet szeretnék használni UL-ban, 4-8-16 ohmos kimenetekkel. Ehhez a kapcsoláshoz szeretnék kimenő és hálózati trafót tekertetni. Milyen feszültségadatokra, menetszámokra lehet szüksége a tekercselést végzőnek? Köszönöm előre is!
Sziasztok!
Kezdő vagyok még a csöves erősítő építésben és szeretnék segítséget kérni. Ami eddig van, 2darab Budapest rádiónak a teljes transzformátor és cső készlete, valamint több különböző típusú elektroncső:EL84,ECC83,PCL86,6P1p,6N1P,6N2P,6P3S mindegyikből több darab van és újak. Tudom hogy a csöves erősítő egyik legfontosabb eleme a kimenőtranszformátor, de egyenlőre csak ezek vannak. Tehát a fentebb felsorolt alkatrészekből szeretném a legszebb hangú PP erősítőt megépíteni ehhez kérnék segítséget konkrét rajznak örülnék a legjobban. Gondolom a rádió kapcs. rajza felejtős. Előre is köszönöm!
Hát azok a kimenők szerintem kevesek a PP-hez!
Építettem régebben egy deszkamodellt, de fesz. erősítő ECC40, míg a katodin fázisfordító ECC82, a végcső maradt EL84. Mindkét kettőstriódánál elég volt egy csőfél az egyik oldalra. Működött, de hamar elbontottam. Max. teljesítménye úgy 6-7W, jelentős torzítással. De ha nem hajtod, csak 1-2W-al, még szólhat szépen. Viszont egy hálózati nem szolgál ki egy sztereó végfokot! A helyedben készíttetnék rendes kimenőt, főleg új csövekhez. Nagyjából akkora lesz egy kimenő, mint a rádió hálózatija.
Azok a kimenők PP-hez is voltak és még ráadásul UL kapcsolásban, azért az nem olyan rossz, szerintem megér egy próbát akár még az eredeti kapcsolás szerint is és mivel van két hálózati trafó is hozzá lehet dual mono felépítésű és akkor az miért baj? miért kellene rögtön újat csinálni mindenből?
Értem. Szóval azt mondod ezek a kimenők felejtősek, valójában egy PCL86 SE-t váltana olyan kimenőkkel mint a képen van.
Ezekkel a kimenőkkel az a legnagyobb baj,hogy csak két hangszórótekercs van bennük,ezzel még nem lesz jó a csatolási tényező.A vaskeresztmetszet még nem is akkora probléma.Egy próbát megérhet a dolog,de,hogy igazán jó legyen,át kéne tekerni őket.A többi rendben van.
Szia!
Én hallottam ezt a rádiót régebben, nyugodtan építsd meg az eredeti kapcsolással, az alkatrészek mind megvannak, nem fogsz csalódni. (a hangszínt hagyd el róla) Főleg ha van jófajta hangdobozaid otthon. Persze nem egy koncert hangerő, de a szobában a sztereó nagyot szól, még a torzítás határa előtt.
Egy próbát azért megér. Mértem is még akkor 50Hz-el, 8kOhm-4Ohm az illesztése. Elsőre nem volt annyira rossz, de hamar feltűnt a sávhatároltsága. Alul a kimenő, felül meg valószínűleg a hangszóróm(nem a rádióé) volt a ludas. Ha már megépíted, valami jó érzékeny dobozpárral érdemes használni. Ha lesz időm, újból összerakom, meghallgatom Minimax3 párral. Az eredeti kapcsolás is bőven jó, az ECC83 eredetileg is hangfrekis cső.
Mindenkinek köszönöm a segítséget és a javaslatokat, egyenlőre megpróbálom ezeket a kimenőket a gyári rajzot kicsit módosítva mofesa segítségével.
Mit módosíttok rajta? És a módosításnak mi a hatása?
Csak mert télen én is pont ilyet tervezek építeni.
Szerintem is érdemes vele erősítőt építeni. Főleg, hogy ultralineár kivitelű. Én PCL86PP-vel próbáltam ki: 275V tápfesszel, 330Ohmos katódellenállásokkal( 25mA nyugalmi anódáram, 3,5mA segédrácsáram) 7W-ot tudott 4Ohmon. Találsz itt az oldalon CHZ által tervezett EL84/6P14P PP erősítőt, vagy PCL86PP erősítőt, nyáktervvel együtt. Azok mind jó, bevált kapcsolások. Ha jól tévedek, a BEAG AE110-ben is ekkora méretű vasmag van (m65: 5,6cm2)
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2015
CHZ tervei mind jók, ezt a DC csatolt EL84 PP -t volt szerencsém személyesen is hallani. Oda viszont 400V körüli tápfesz kell, előfesz, meg miegymás. Elsőre nekiugrani egy ilyen projektnek nagy "bátorságra" vall, én egy egyszerűbbel kezdeném.
Sziasztok!
Na végre meg oldódott a kis PCL82-es sztereó erősítőm bugása! Sikerült a panelen az áramkort úgy meg tervezzem hogy legyen egy szép nagy hurok! (EZT JÓL BE NÉZTEM!:banghead A jel kábelek test részei azonnal le lettek kötve a diódák mínuszára, ezt meg szüntetve a tápegység végső kimeneti mínuszára rá kötve egy pisszenés sincs a hangszórókon, egyszerűen semmi nem halható, csak a szép muzsika! . Fel teszem a rajzot ahogy ígértem a feszültségekkel!, mert érdekelne hogy a katódon lévő 14V megfelel e 210V tápegység mellet?. Valamint fel teszem a beültetési rajzot is hogy hol is volt a hiba!, az X-el jelölt részt el kellet vágni és a két A-pontot pedig össze kötni! Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Remek!
A 105mA egy picit sok, ha egyenlő áramot vesz fel mindkét csatorna, akkor egy végcsőre Wa+Wg2=9,7W az adatlap szerint max az 7+1,8=8,8W. A pentódák katódjánál lévő trimmerrel próbáld 95mA környékére belőni a két oldal össz. áramfelvételét 200V anódfeszültség mellett. Mondjuk vaku így sem lesz belőle, de jobb a békesség.
Szia!
Köszi szépen a tanácsod, megyek és be állítom akkor 95mA környékére az ossz áramfelvételt!
Ez a vas max. PCL86 PP-hez elég. Ha számodra fontos a hangminőség, később át kellene tekerned. A P sorozatnak más a fűtőfeszültsége (pontosabban mondva a fűtőárama fix, a hozzá tartozó fesz. pedig csőtípustól függ), ezért külön fűtőtrafót érdemes használnod, és akkor 1db hálózati tr. ki tudja szolgálni a két csatorna közös anódtápját, amelyhez felhasználható a két rádió 4db 50µF/350V-os szűrőelkója. Ha nem száradtak ki..
/CRC szűrésnél egyet kötsz a dióda után, hármat puffernek; CLC szűrésnél kettőt elrakhatsz a fiókba, 1-1db a 3-5H fojtó két végére. Ha nagyobb induktivitású fojtód van, az fojtó előttit kisebb kapacitásúra kellene cserélni./
.. ja, és ez eddig pusztán a teljesítményfokozat anódtápja (CRC-nél az 1kohmot csökkentened kell!)
A fesz.erősítő és fordító fokozatok további RC szűrőtagot igényelnek, ha nem akarsz a hangszóródból pici macit sem hallani. A legjobb minőségű tápot a meglevő cuccokból a másik hálózati felhasználásával hozhatod ki, szeparált tápegységet kialakítva az első fokozatoknak) A fűtését pedig áttekered PCL-hez (= rá kell tekerni pár menetet, és sorbakötni a 6.3V-ossal).
Köszi, ezek az igazi építő jellegű tanácsok.
mofesa köszönöm hogy felhívod a figyelmem a nagyfeszültség veszélyeire de épületvillamossági szerelő a szakmám és naponta gyakorlom is 1983 óta . Ahogy korábban jeleztem, már építettem csöves erősítőt PCL86 SE és két fejhallgató erősítőt, de még nagyon tanuló vagyok ezen a téren úgyhogy minden segítő hozzászólást és kritikát is szívesen fogadok.
Nem emlékszem, hogy ilyet írtam volna, vagy csak feledékeny vagyok?
Inkább technikai felépítések közötti különbségekről, mintsem balesetvédelmi szempontok miatt írtam. Egyik sem ceruzaelemről működik az tény, így egyaránt veszélyes. |
Bejelentkezés
Hirdetés |