Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1131 / 1385
(#) usane hozzászólása Szept 23, 2015 /
 
Üdv!

Bolti P20-as nyákkal foglalkozik valaki? SOS-ben kellett vennem, mert már nem volt annyi dry fóliám.
A saját P20-al befújt nyákjaimra még emlékszem, de ez a bolti biztosan más. Kb mennyi lehet a megvilágítási ideje 6-8 db 20W-os csővel 5cm-ről?
(#) papus51 válasza usane hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
3x15W UV csővel 20cm-ről 3-3,5 perc.
(#) papus51 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 23, 2015 / 1
 
Idézet:
„A sav mar, a peroxid folyamatosan eltávolítja a keletkező oxidréteget”

Erről már sok, hosszú eszmecsere volt itt korábban, de a lényeg, hogy a peroxid oxidál a sósav pedig reagál a rézoxiddal és feloldja. Peroxid nélkül a sósav nem marja a rezet.

Az arányokkal az a probléma, hogy különböző beszerzési forrásokból nagyon eltérő töménységű savat és peroxidot használnak a fórumtársak. Sőt van aki peroxid helyett hyperol tablettát használ.

Én a saját keveréket tudom leírni, ez kb. 10 rész 20%-os háztartási sósav + kb. 2-3 rész 35%-os hidrogénperoxid + kb. 10 rész víz, de ezt nemes egyszerűséggel sacc/kb szoktam elkészíteni. Ha túl gyorsnak tűnik öntök hozzá vizet, ha lassú akkor egy kis peroxidot esetleg sósavat is.
(#) gulasoft válasza papus51 hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Én meg kb 2 egység víz 1 egység sósav, és max 0.2-0.3 egység peroxiddal csinálom. A peroxid nem olcsó mulatság, ha abból kevesebbet teszel bele ugyan úgy lassul a folyamat
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Szevasz! A múltkor írtam privit nem olvastad?
A peroxid 490Ft/liter. Nagyjából sör árban van.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2015
(#) Kovidivi hozzászólása Szept 23, 2015 /
 
Sziasztok!
Tudtok ajánlani egy olcsó nyák készítő céget? Lehet "Kínából" is, úgy hallottam, ők elég olcsón dolgoznak. A nyákom 10x4cm-es, kétoldalas, és furatgalvánnal van teli, ezért bíznám inkább egy cégre. Köszönöm a tippeket!
(#) pjg válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Akkor tegyük tisztába...
A peroxid oxidálja a rezet, a sav marja a keletkező oxidréteget, a víz hígítja az egészet, így lassítja a folyamatot.
(#) kameleon2 válasza pjg hozzászólására (») Szept 23, 2015 /
 
Most őszintén... nem teljesen mindegy? A keverék arányára és a veszélyességére irányult a kérdés és gyanítom, nem vegyészeti alaptanfolyam volt a kérdés lényege. A válasz megvolt többször is már itt. El tud indulni. A többit meg vagy meg akarja tanulni, vagy marad az elektronikánál, ahogy én is. A világot nem megmagyarázni, hanem használni kellene.. Számos szőke és nem szőke ismerősöm vezet autót úgy, hogy azt sem tudja mi az az oktánszám. Mégis eljut vele mindenhová.
(#) k3gy3tl3n válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszait most már van elég infóm hogy nekiálljak. Egy kérdésem maradt csak megválaszolatlan, maratás után hova lehet tenni a löttyöt? Lehet többször is használni vagy jobb kiönteni valahová? Jól felhigítva vízzel WC-be?
(#) papus51 válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Mivel felhígítva alig különbözik a kereskedelemben kapható vízkőoldótól (az is 5% sósav általában), nyugodtan öntsd a lefolyóba. Az a kevéske réz ami még benne van meg kiváló alga irtó. Mást amúgy sem nagyon tudsz tenni vele.
(#) kameleon2 válasza k3gy3tl3n hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Kiönthető higítva, de azért vannak mellékhatásai. Nem most történt, de tanulságos. A szakmám elején még megvolt a régi fürdőszobánk és jobb híjján én is így jártam el. Aztán elkezdett ázni a fürdőszoba. Mint utólag kiderült - apám műanyag cső nem lévén kéznél, fémcsővel toldotta meg a fürdőszobai összefolyót, aminek a korrodálásához jelentősen hozzájárult a hobbim is. A manapság vékony rézből készült S alakú szifonok is veszélyben vannak tőle, ahogyan a lefolyó szerelvények is, amiket csúnyán meg tud marni. A lelkiismeretem akkor lenne a legtisztább, ha az itt megszólaló vegyészek is mondanának valamit, mivel lehetne a legjobban ártalmatlanítani, passziválni a keveréket.
(#) pisti89 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Igaz nem vagyok vegyész, de erre még emlékszem a suliban tanítottakból.

Savat mindig luggal közönbösítünk
(sav+lúg=víz+só)
(#) papus51 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Mosószódával.
Persze óvatosan, mert először habzik majd a felszabaduló CO2 gáztól. Az eredmény konyhasó oldat lesz + rézkarbonát, ami vízben nem oldható.
Továbbgondolva: a rézkarbonátot leszűrve az oldatot bepárolva, mehet a sószóróba. Így mégjobb a hasznosítása.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2015
(#) Hp41C válasza pisti89 hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
A WC -ben töménytelen mennyiségben található CaCO3 azaz vízkő:
Idézet:
„Pl. A vízkő oldásakor: kalcium-karbonát és sósav reakciójában kalcium-klorid, szén-dioxid és víz keletkezik: CaCO3 + HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O”

Kémiai egyenletek...
(#) kameleon2 válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Könyörgöm.. azt le ne írjátok, hogy a WC-ben lefolyt bélsárral és vizelettel milyen reakcióba lép ! Mert a végén még arany lesz belőle...
(#) k3gy3tl3n hozzászólása Szept 24, 2015 /
 
Jó akkor beledobok egy szappant és rákenem a zsírosdeszkámra Szerintem az lesz hogy felhigítom és beleöntöm a csatornába egy csatornafedélen.
(#) jdani hozzászólása Szept 24, 2015 /
 
Üdv, egy kérdés. Van olyan foto nyák ami pozitív, vagy negatív? (fényre az marad meg ami kell, vagy fényre az maratódik le ami nem kell)
(#) pisti89 válasza jdani hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Létezik, csak nem pont úgy ahogy kérted.

Maszkolás:
-P20 (pozitiv20) spray.
csinálsz hozzá normál és negatív filmet, attól függ mit akarsz.
-Dry fólia
szintén kell hozzá filmet csinálnod.

Maratás:
-Sósav+hirdeogén peroxid
-Vasklorid
-Vasklorid+sósav
-Hiperol tablettás és egyéb módszerek.

De csinálhatod azt is hogy a kinyomtatott filmet felvasalod aztán maratod, de ehhez lézernyomtató kell.

Van itt több leírás is az oldalon és mégtöbb videó a youtubon.

Vasaláshoz egy videó, szerintem sokan ebből tanulták az alapokat, köztük én is és persze a fórumon olvasottakból.
(#) jdani válasza pisti89 hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Engem ugy a mikéntje nemigen érdekel, mert nem akarok ily módon cisnálni nyákokat.
A helyzet a következő:
Volt fotolakkos nyákom, olyan kék fólia volt rajta, hogy védje a külső UV hatástól.
Eladtam a fickónak, aki reklamált, hogy ez egy Negativ fotonyák...
Azt mondja hogy ahogy eddig csinálta más nyákon is, úgy csinálja most az enyémen is, és előhíváskor azok a részek amik kellenének azok eltűnnek, és azok amik nem kellenek, azok megmaradnak.
Most akkor mi van?...
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Szept 24, 2015 /
 
Egyszerű, amit kinyomtatott, annak az inverzét nyomtassa ki. A lakkos és a Dry fóliás technika több helyen is eltér egymástól, más előhívót és technikát kíván. Legfőképpen abban térnek el, hogy az egyik pozitív, a másik negatív előhívást kíván, más vegyszerrel.

Irányítsd ide a kollégát, majd mi helyretesszük.
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Dry fólia.. Amit én adtam neki, az egy nyák, amin kék fólia van. Akkor ez milyen nyák?
Ez is Dry fóliás, vagy csak sima lakk, amin kék védőfólia van?
(#) jdani válasza Bakman hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Mondjuk ez milyen féle?
Dry fóliás? Bővebben: Link
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Az a lakk egy UV érzékeny réteg, nem dry fólia. Ezt az UV érzékeny réteget te is fel tudod vinni, ha van P20-as (Positive20) flakonod. Felfújod a nyákra, megvárod, amíg megszárad, és már mehet is a levilágítóba.
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Fotoérzékeny réteg van a linkelt nyákon. Nem dry! Oda is van írva, hogy FOTO.
(#) jdani válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Na én is ilyet adtam egy fickónak, és azt állította hogy ez egy negatív fotonyák, merthogy amin eddig csinált, levilágitáskor, majd előhíváskor, az a réteg maradt védett ami nem kell, és az maradt lakk nélkül ami kell. Ezt nem tudom hogy az én nyákjaim komolyan rosszak (negatív) vagy a fickó nem ért hozzá.
(#) orcika70 válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Akkor egy kicsit bővebben.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2015
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Vagy pedig te nem tudod, hogy melyik technika micsoda. Ezt a lehetőséget se hagyd ki.
(#) jdani válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Ez így van, nekem fogalmam sincs, azért kérdem. Egy kérdés, amire igen - nem választ akarok.
Gyári nyákok, amin fényérzékeny réteg van, és ami kék fóliával van levédve (amit általánosságban veszel az üzletben is, pl :Bővebben: Link,) van olyan amit ha uv fény ér, az a réteg marad meg, és van olyan amit ha uv fény ér, az a réteg maródik majd le?
Fickó azt mondta hogy ez egy negatív fotonyák, de általánosságban pozitív fotonyákot árulnak.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2015
(#) Bakman válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
A vevőd nem ért hozzá. Nem vagyok otthon a kémiában, de még azt is el tudom képzelni, hogy mindent jól csinál, kivéve az előhívást, nem jó vegyi anyaggal kezeli a panelt előhívás után. Nincs olyan, hogy negatív vagy pozitív panel.
(#) usane válasza jdani hozzászólására (») Szept 25, 2015 /
 
Eddig csak P20-al bevont nyákot láttam, amiről az maródik le amit fény ért.
Ellenkezője a dry fóliánál van azaz az maródik le amit nem ért a fény, de ez csak külön van amit neked fel kell laminálni a nyákra. Én még nm láttam gyári dry fóliás nyákot.
Következő: »»   1131 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem