Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp, avagy hogyan kell használni?
Lapozás: OK   58 / 111
(#) etm hozzászólása Jún 25, 2015 /
 
Erről a szkópról van szó. Az 1-essel jelölt kapcsoló a 2ms-on van,a 2-essel jelölt potit tekerem.

szkóp.jpg
    
(#) Massawa válasza etm hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Akkor jol tekered, nem tudom milyen frekvenciáju impulzusok vannak, de elöbb én az 500-200 ms állásban (1-s kapcs) probálnám. Ott meg kell állnia és csak ezután huzd szét (1 kapcs > 2ms felé) az idöalapot. A PWM nem egyszerü, föleg ha közben változtatod a kitöltési tényezöt. De mennie kell!

Még van 2 kapcsolo ami fontos. A bal oldalon a bemenetnél DC állásba állitsd, a 2-s poti alatt van EXt-Ch1-Ch2. Azt meg a CH1-be ha a baloldali bemeneten vannak a jelek.

Még valamit jel nélkül legyen a sugár a középvonal alatt 1-2 osztással a teteje meg ne legyen a felsö szaggatott vonal felett. A triggernél van egy további kapcsolo a +/- azt állitsd +ra.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2015
(#) etm válasza Massawa hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Minden kapcsoló abban a pozícióban van amit Te is írtál.A jel vizszintesen szalad,ha pedig nem ,akkor villog a képernyőn.Próbáltam több féle jellel,és egyiket sem lehet megállítani. Van mikor 2 mp-ig semmi sem látszik,van mikor 1 mp alatt 5-ször is felvillan. Össze-vissza mutat. Szerintem szkóp baj van. Ha szétszedem a potikat,és kapcsolókat kitisztítani akkor kell utána hangolni,vagy az eredeti hangolás megmarad?
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2015
(#) Massawa válasza etm hozzászólására (») Jún 25, 2015 /
 
Akkor valoszinü, hogy a trigger nem müködik.
(#) Mur hozzászólása Szept 5, 2015 /
 
Sziasztok!
Tektronix firmware letöltésben tud segíteni valaki? Frissíteném a szkópomat, de a Tek oldalán a downloadnál nem engedi közvetlenül. Valami jogi blablát ír, hogy minden letöltést ellenőrizniük kell és kérjem külön az e-mail címükön.
Ismer valaki valami alternatív letöltése hely esetleg?
Thx!
Mur
(#) nagym6 válasza Mur hozzászólására (») Szept 5, 2015 / 1
 
Ebben "foldertrade.hu" segít.
(#) Mur válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Köszönöm a tippet, írok nekik.
(#) nagym6 válasza Mur hozzászólására (») Szept 5, 2015 /
 
Melyik típus? A 3032 régi -floppis- nekem megvan. A Foldertrade küldte emailben, mert A Tek Amerikából nem küldi, még ha regisztrálok náluk, akkor sem, valami biztonsági okokra hivatkozva.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Szept 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Ma érkezett ez a szépség, és 3 dolgot szeretnék kérdezni!
Az egyik, hogy gyárilag nem ér el a fénycsík az ernyő széléig, vagy más oka van?
A másik, hogy a LIGHT SIGNAL poti nem csinál semmit.
A 3., hogy ha a trigger level ,,tekerőt,, tekergetem az sem csinál semmit. (AUTO-ba megáll a jel magátol)
Ezeket elmagyaráznátok nekem? :O
(#) szucsistvan123 hozzászólása Szept 21, 2015 /
 
Elkis Q54 szkóprol van szó.
Pár kép:
(#) kadarist válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Szia!
A "trigger level" csak normál (indított) üzemmódban hatásos. Auto-ban a stability-vel kell játszani. De most látom, hogy kiről is van szó és ezen csak egy szinkron-trigger poti van.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2015
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Normal feliratot nem láttam rajta. Stabyliti-t sem. De úgy is az auto-t használom majd
És a többi hiba(?) az mitől van?
(#) kadarist válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Az X-erősítést, amplitúdót belül lehet állítani, a kijelölésért kapuáramkörök felelősek és szerintem csak indított üzemmódban hatásos. Régen kapcsoltam már be az enyémet.
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Értem!
Azt elfelejtettem írni, hogy valamelyik eltérítő egység tranyóinak kollektorán lévő ellenállás ki lett cserélve nagyobbra. Ez okozhatja a Light signal érzéketlenségét? vagy a rövid csíkot?
(#) kadarist válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 21, 2015 / 1
 
Rövidebb csíkot okozhat a nem odavaló munkaellenállás. Az elektrolitkondenzátorokat viszont ellenőrizni kellene és nem csak a tápegységben, bár ahogy elnézem ez egy újabban készült példány.
(#) szucsistvan123 válasza kadarist hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Ebben nincs benne a 24V betáp! (legalább is a csatlakozója)
Most készül az LCM3-am! azzal majd szépen végignézem a kondikat, ha elkészül!
(#) szucsistvan123 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Holnap kipróbálom!
Ma már nem kapcsolom be!
Köszi a válaszokat!
(#) pucuka válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Szept 21, 2015 /
 
Bocs, megvezettelek. A Ligt signal potival az ún kereső kipp helyzetét lehet állítani, ami egy késleltetés a fő eltérítő generátor jeléhez képest. Ennek pl. TV jelek (sor) vizsgálatánál van jelentősége.
Bővebben: Link
Érdemes elolvasni.
(#) hadrp hozzászólása Okt 4, 2015 /
 
Sziasztok,

Kiolvastam az egész topicot, nem két perc volt, de nagyon megérte! Sokat tanultam belőle így sok kérdésemre választ is találtam - és legalább nem kérdezek fölöslegesen kétszer-, de azért 1-2 kérdés még megválaszolatlan maradt bennem.

Egy hete vásároltam egy Hitachi V-425 40MHz-es szkópot. Az első szkópom a kezelését már elsajátítottam úgy ahogy. Építettem hozzá egy alkatrészvizsgáló műszert is (Octopus) és gyártottam RG-58-ból hozzá a két végén 50 Ohmos BNC-vel dugózott mérőkábelt is.
A kezdeti 555-ös teszt kapcsolásokon is túl vagyok már, most jelenleg egy 2MHz-es függvénygenerátor és egy RF mérőfej készül hozzá.

Olvastam, hogy érintésvédelmi és a műszer - mérendő egység biztonsága érdekében KÖTELEZŐ a mérendő áramkört biztonsági transzformátorral leválasztani a hálózatról.
Eddig minden tiszta és világos, viszont szeretnék a kezdeti telepes kapcsolások után törpefeszültségű egyenáramú áramkörök vizsgálata felé is nyitni.

Megerősítést kérnék Tőletek, hogy jól gondolom-e:

Főleg rádiókkal dolgozom és hozzávaló egységeket építek és javítgatok.
Ezekben a készülékekben az a közös, hogy DC 5, 9, 12 vagy 13.8 voltról üzemelnek, tehát nem tartalmaznak beépített tápegységet, hanem a működésükhöz szükséges feszültséget externál kapják, már DC formában.
Ilyen esetben, ha nincsenek a rádiók külön földelve (értem ezalatt az RF földet is az antenna oldalról), nem szükséges ugye a leválasztó transzformátor használata?

Másik kérdésem már készülék specifikus lenne:
Sehol nem találom az "User manul"-t ehhez a szkóphoz. A service manuál már megvan, de abban nem kapok pár kezelőszervére vonatkozóan kérdést:

- Található az előlapon egy "DC OFFSET VOLT OUT" kimenete. Ennek mi lenne a funkciója?

- Valamint van egy "CH1 ALT MAG" feliratú gomb is. Ezt sem tudom mire való. Ha benyomom akkor eltűnnek a readout értékei a szkóp képernyőjéről.

- Említettétek és részleteztétek pár hónapja a Z bemenet funkcióját. Nagyon hülye kérdés, nézzétek el nekem, de én sehol nem találom ezt a bemenetet műszeremen.
Az Service manuál tesz műszakilag említést róla, de hogy hol találom arról nem.
Ennyit tudok róla:
Z-Axis input
Input impedance 47k [33k]
Max. input voltage 30V (DC+peak AC)
Coupling DC

Valami nagyon szembetűnő dolog lehet, csak én vagyok ennyire hülye és nem látom a fától az erdőt.

A segítséget előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia!
A rádiók és egyéb kommersz készülékek mindegyike tartalmaz biztonsági trafót, legyen az hagyományos vagy kapcsolóüzemű megoldás. Régi televízióknál és sok ipari készüléknél nincs hálózati (biztonsági) trafó, ezért ezekhez kell leválasztás.
(#) hadrp válasza kadarist hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia!

Köszönöm válaszod!
Szerintem félreérthetően fogalmaztam, elnézésed kérem!

Rádió alatt most ne műsorszóró rádióvevőre gondolj, hanem RH adóvevőkre.
Ezek csak részben gyári készülékek, de sok a saját készítésű is. Én még nem sokban találkoztam biztonsági trafóval.
Általában csak DC bemenetük van, ott várják működésükhöz szükséges pl. 13.8 stabilizált és szűrt egyenfeszültséget, ami jöhet akár egy kapcsolóüzemű tápból vagy egy toroidos labortápból is.

Ezeknél a rádióknál általában az a közös, hogy a megfelelő földelésükről külön kell gondoskodni a használójának - beleértve esetlegesen az antenna megfelelő rádiófrekvenciás földjét is.
(#) kadarist válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
A külön földelés a rádióadó-vevő rádiófrekvenciásan korrekt működése miatt kell, ennek nincs kihatása az oszcilloszkópos mérésre. De ha jól belegondolsz, akkor a 13,8V-os tápegységben biztosan van trafó, az meg nem is lehet másfajta, mint biztonsági.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2015
(#) nagym6 válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia.
A "Z Axis input" minden szkópon a hátoldalon van, biztosan ennél is.
A "CH1 ALT MAG" a CH1 csatorna nagyítását jelentené, függőlegesen megnő a jelalak.
Lehet, hogy kimegy a képernyőről, pozíció gombbal esetleg visszahozható.
A "Dc offset volt out" nem tudom, mérd meg multival itt a feszültséget, talán a "Position" gombra változik.
(#) pucuka válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
A Z tengelyre ritkán lesz szükséged. Az tkp a ks kioltó áramköre, általában markerezésre használják. (pl ha a szkópodhoz építesz kis Wobblert)
Rádió berendezések mérésénél a szkóp elég ritkán szükséges eszköz, szignálgenerátor, moduláció mérő (ennek kimenetén jó ha van szkóp), torzításmérő, esetleg RF szintmérő, (mérővevő), spektrum analizátor, Wobbler, iránycsatolók. Ezekre sokkal inkább szükséged lesz.
Ha meg is tudod nézni a vivőfrekit a szkópon, sok információhoz nem jutsz. A szkóp bemenete, még diódás egyenirányítással is lineáris, és a megfelelő információk megszerzéséhez log érzékenységű kellene.
Földelések:
Én még nem találkoztam rádióberendezéssel (az univerzális műsorvevő rádiót, televíziót kivéve), ami kozvelenül a hálózatról üzemelt volna. A méréseknél, beállításoknál amúgy is neked kell a szükséges tápfeszültségeket biztosítanod, a saját tápegységedet pedig eleve leválastósra készítheted. Ha az ügyfélnek másfajta tápellátása van, az már csak akkor a Te gondod, ha azt is kell javítani. Akkor kell a szkóp, de nagyon, ha kapcsolóüzemű a javítandó táp. Erre az esetre nem árt ha van egy leválasztó trafód a spájzban. (ahogy anno a Gelkában is volt)
Az antennának csak villámvédelmi földre van szüksége (ha van egyáltalán) az RF földje a koax árnyékolása. (nagyobb rendszereknél, bázisállomásoknál ez is megér egy misét, nem olyan egyszerű dolog)
(#) endrusz válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia! A második az user manual,csak le kell tölteni....
Bővebben: Link
(#) hadrp válasza pucuka hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a választ!

A hátulját is néztem, de nem esett le a dolog, csak kettő bnc aljzat van:

EXT BLANKING INPUT
CH1 OUTPUT

Ezek szerint kizárásos alapon csak az "ext blanking input" lesz a Z-Input, ha jól gondolom?

A DC offset volt outra rámérek majd. Nekem az volt az ötletem, hogy valaminek a kalibrációjához kellhet.

Valóban ritkán van szükség a szkópra rádiós méréseknél, viszont konstruktőri munkánál - "élesztésnél" annál inkább és sajnos nem lehet mással pótolni. Olyanokra gondolok, mint vevőbemenetet jelalak ellenőrzése kétszerezős detektorral és szignálgenerátor segítségével, KF rezgőkörök hangolása - jelalak figyelésre, de komolyabb készülékeknél már I/Q balanszhoz és fázishelyesség ellenőrzéséhez is elengedhetetlen és ez csak egy pár példa a sok közül.

Többek között ezért is volt az első, hogy nekikezdtem a Zero Bias Schottky diódás RF mérőfej legyártásának is a második pedig a burkoló demodulátoros Wobbler lesz.
De tényleg nem akarom elvinni offtopic-ba a dolgot. Elnézést mindenkitől!

Az RF földdel nincs bajom. Ezt antennája válogatja, de a szimmetrikus antennáknak nem kell föld, a többinek nagyon is kell. Sajnos általában a "sima" hálózati földelés nem alkalmas az antennák kielégítő földelésére. Ez főleg VSWR méréskor rajzolódik ki nagyon szépen egy antenna analizátoron - vagy ha adás közben megérintjük pl. az antenna illesztő tunert és csíp-rúg-harap.
Na, de ez tényleg már nagyon eltérő témakör.

Ha nincs galvanikus kapcsolat a tápegység földelése és a rádió földelése között, akkor nem indokolt a biztonsági transzformátor használata, ugye?
Nyugodtan lehet mérni-hangolni feszültség alatt is, emiatt a mérőfüst nem szállhat fel.

Vagy mégis? Mondjuk ha a készüléket tápláló kapcsolóüzemű táp nincs leválasztva biztonságosan a hálózatról?

Ne haragudjatok, ha értetlenkedek, de tényleg szeretném ezt kétséget kizáróan tudni. Engem még megfog a FI-relé, de a szkópot azt már biztosan nem.
(#) hadrp válasza endrusz hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia endrusz,

Nagyon szépen köszönöm!
(#) kadarist válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Idézet:
„Mondjuk ha a készüléket tápláló kapcsolóüzemű táp nincs leválasztva biztonságosan a hálózatról?”

Nyilván a készülékek (tápegységek) gyártói nem akarják agyoncsapatni a kedves felhasználót.
(#) hadrp válasza kadarist hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Kedves kadarist,

Most már minden tiszta és világos! Köszönöm és a többieknek is köszönöm a segítséget és nem utolsó sorban a türelmeteket!
(#) nagym6 válasza hadrp hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Igen, az "Ext blanking input" a Z-Input, más néven.
Következő: »»   58 / 111
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem