Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   113 / 252
(#) kendre256 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 17, 2015 /
 
(Mindenben egyetérek veled, de nincs olyan mértékegység, hogy W/óra !! (Wóra van))
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2015
(#) kameleon2 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 17, 2015 /
 
Igazad van.
(#) negroli válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Értem, köszönöm a választ... akkor végül is úgy érdemes, veszem még egy akksit 100ah így lesz 2, és lesz 2 napelem 240W, a 30A töltésvezérlőm. valamint a inverter. Így el tudom látni vele, a LED lámpákat, este a 22W LED tv kb 2-3 órás használttal. És nap közben (KIMONDOTTAN CSAK NYÁRON) egy 110W hűtőt. Egy ismerős javasolta, mivel kombinált hűtő, vagyis gázról is üzemeltethetem. Hogy egy időzítő kapcsolóval csak reggel 07h- És este 19h még süt a nap.. csak ez között üzemeljen, ha szükséges éjjelre gázra kapcsoljam át. Valamint elmondása szerint addig még a hűtő nem is lesz rákötve.. a 2. napelem és + második akku szerinte nem szükséges!? Szerinted is így jó? köszönöm...
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2015
(#) Bell hozzászólása Okt 18, 2015 /
 
Sziasztok!
4KW körüli napelemes rendszert keresek egy ismerősöm számára.
Cél a stabilitás, hálózati visszatáplálás, kedvező árfekvés lenne.
Milyen típust érdemes nézegetni és melyiket célszerű elkerülni?
Mik az előnyei, a buktatói egy ilyen kulcsrakész rendszer vásárlásának?
Gondolom, ezekre a kérdésekre a forgalmazók nem fognak őszintén válaszolni.
(#) kameleon2 válasza negroli hozzászólására (») Okt 18, 2015 /
 
Próbáld ki. Bármikor megveheted mellé a másik akksit és napelemet, a töltésvezérlőd ugyanaz marad.
(#) tomipap válasza Bell hozzászólására (») Okt 19, 2015 / 1
 
Napelem eseten a gyarto mar nem annyira fontos mint anno volt ebben a kategoriaban.
A nevesebb gyartok moduljai Panasonic, Bosch, Kyocera (poly, mono) nem sokban kulonboznek az egyeb szinten Azsiaban gyartott moduloktol viszont a bekerulesi koltseguk joval kedvezobb. Peldaul Yingli, Jinko, Canadian stb. Persze ez a magan velemenyem nemi szemelyes tapasztalat utan. Az inverterek eseten nagyon fontos, hogy olyat valassz aminek a garancialis ugyintezese flottul mukodik mint pl. SMA. Tipustol fuggoen de joreszben bevallt berendezesek jo szervizhatterrel es megbizhato mukodessel.

Egy ilyen rendszer kivitelezese es telepitese relativ gyorsan elvegezheto. 1-2 munkanap.
- Burokracia, levelezgetes stb. Ezt a cegek joresze megcsinalja es nem kell sokat foglalkoznod a dologgal.

Aztan indulhat a munka.
- Inverter
- Tartosinek, konzolok telepitese teto tipus szerint.
- 16 modul telepitese (x250Wp = 4kWp)
- kabelezes
Ez utobbi egyszeru mert itt igazabol egy string-rol van szo. Azaz 16 sorbakotott modulrol. Igy osszesen 2 "vezeteket" (6mm2) kell levezetni az invertig. Hogy ide teszel e tulfeszlevezetot stb az mar egyeni dontes.

A csereptetokon a kivitelezes egyszeru, a megfelelo tartokonzolok rogzitese utan azonnal felkerulnek a sinek es a 16db modul. Egy EPH zoldsargat 10-16mm2 en mindig levezetek a modulmezo-tol az EPH sinre.

Maga a munkavegzesnek nincs sok buktatoja ha a szaki a teton jol feltalalja magat akkor nincs gond. A modulokkal amire erdemes figyelni, hogy ne teljesen "noname" legyen

Ami tenyleg fontos az az inverter. Olcso vackokat nem ajanlok. Vannak cegek akik arversenyezni akarnak es ugy erik el a celjukat, hogy szemetet kinalnak.
(#) Bell válasza tomipap hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Köszönöm az infókat! A korrekt garancia minden cégnél szerepel, de hogy a valóságban mi igaz, azt csak innen-onnan lehet összeszedni. Sejtettem, hogy a modulok nagy részét úgyis Ázsiában készítik, majdnem mindegy mi van rajta. A noname azért ilyen drága cuccoknál nagy kockázat lenne. Előny lehet, ha a mester tud mutatni referenciát amit meg lehet nézni.
(#) tomipap válasza Bell hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Nagyon nem erdemes am misztifikalni a dolgot. A modulokrol talalni sok infot, invert erekrol szinten. Ha ez a ketto jol van kivalasztva akkor a tobbi az mar nem sok. Par tartokonzol felcsavarozas a szarufara, esetenkent cserep kivagas, sinek felcsavarozasa, modulok rogzitese a sineken. Ez modulonkent fel perc kb. Szoval a lenyeg ha valaki nem maganak epiti akkor olyan ceget kell keresni aki kimondottan ezzel foglalkozik par eve. A tobbi szerintem megy mint a karikacsapas. Sok "szaki" ugy beszel errol mint valami sci-fi de lenyegeben nagyon egyszeru az egesz hobelevanc.
(#) Bell válasza tomipap hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Na igen, a misztikum velejárója az új dolgoknak, de elektromosan kristálytiszta az ügy. Azt nem tudom még, hogy az áramszolgáltató megveszi-e a termelt áramot, hogy áll hozzá egy ilyen új rendszerhez. Gondolom szigorú követelmények vannak a telepítő jogosultságaival szemben, típusengedéllyel, valamilyen mérési jegyzőkönyvvel és egyebekkel.
(#) Feri válasza tomipap hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Azért csak óvatosan, egy napelemes rendszer nem olcsó dolog.
Ha nem szakszerűen telepítik, jó esetben nem hozza a várt villamos energia megtakarítást.
Rosszabb esetben tűz és baleset veszélyes is lehet.
Mindenképpen olyan céggel csináltasd akinek tapasztalata van és magad láttad a referenciáikat.
Ezen a területen egyenlőre még sok a kókler a gyenge szabályzás miatt.
Gondold végig a kész rendszerben 300-700v DC van, ami a normál AC hálózatnál sokkal veszélyesebb. Nem véletlenül szigorodok a telepítés tűzvédelmi szabályzása.
Ezeket tapasztalatból írom nekem is van és cégként mi is telepítünk.
(#) tomipap válasza Bell hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ez nem egeszen igy mukodik, hogy megveszik az aramot. Olvass utana a szolgaltato dokumentacioiban. Altalaban kapsz egy digitalis orat (EON) ami kepes merni a fogyasztott es a termelt energiat. Majd ezen adatok alapjan keszul el az eves elszamolas. De ez teruletenkent es szolgaltatonkent eltero lehet.

A kovetelmenyek nem szigorubbak mint mas esetekben egyszeruen megvan mindenre az eloiras amit be kell tartani. Azokat a telepitonek tudnia kell. A telepito ceg esziti el a "terveket" amiket lead az aramszolgaltatonak.
(#) tomipap válasza Feri hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Sokat epitettem mar belole es nyilvan nem olcso dolog mint semmi mas sem. Teljesen egyertelmu amit irsz az aktualis eloirasok betartasa mindig is kotelezo volt es lesz is. Batorkodtam ebbol kiindulni es feltetelezni, hogy ha egy ceg telepiti aki ezzel foglalkozik akkor teszi ezt az ektualis eloirasoknak megfelolen. A "referencia" munkak ellenorzese mondjuk nem tudom mennyire jarhato vagy mi ertelme van. Nyilvan a referenca mindig jo.

Azert szerintem nehez elballagni a vallalkozoval kezenfogva egy masik csaladi hazhoz ahol telepitettek mar es felmenni a padlasra majd felszedni par cserepet, megnezni a vezetekezest, ellenorizni a rozsdamentes "kampok" csavarozasanak milyenseget es mondjuk a rozsdamentes kotoelemek es aluminium profilok kozotti kotesek helyesseget. Nehezen jarhato ut. Celszerubb szerintem utanaolvasni a cegnek es kicsit informalodni tobb cegtol is, hogy ki mit ajanl a dologban. De lenyegeben sokkal egyszerubb mint egy autovasarlas es semmivel nem veszelyesebb uzem
(#) papus51 válasza Bell hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Szia!
A korrekt garancia az SMA cégnél azt jelenti, hogy a hiba on-line bejelentése után 72 órán belül házhoz küldték futárral a cserekészüléket Németországból, majd egy jó hét múlve ismét jött egy futár és elvitte a lecserélt hibásat. Nem kérdeztek sem előtte sem utána semmit, és nem került nekem egy árva fillérembe sem.
Mindez az 5 éves gyári garancia alapján. Ez azért korrekt garancia, úgy gondolom.
(#) Bell válasza tomipap hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Igen, erre gondoltam, hogy területenként eltérő lehet a szolgáltató igénye az eltérő terhelés miatt és az ár, amit fizet érte egyre kevesebb lehet a piac alakulásától függően.
(#) Bell válasza papus51 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Ez valóban nagyon korrekt, manapság talán szokatlan is.
(#) kameleon2 válasza Bell hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Az SMA jó, csak nem mindenki fogadja el sajnos, én is kedvelem. A kínai koppintása (szó szerint, mert mindkettő kopogtatással programozható) a Growatt. Az is egészen jó készülék, ismeri a magyar jellegzetességeket is. A Fronius-al már voltak rossz tapasztalataim. Főleg a szervizzel. E-mailre nehezen reagálnak - csak telefonos ügyintézés - németül, hetekig.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
(#) tomipap válasza Bell hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Ugy erzem nagyon nincs elkepzelesetek arrol, hogy hogyan is mukodik ez az egesz. Olvassatok utana, hogyan mukodik ez a dolog ott ahol szeretnetek a rendszert epiteni. Melyik ceg a szolgaltato azon a teruleten? Mar ez is legalabb egy tampont lenne es lehetne konkretumokrol beszelni.

A rendszert nem arra erdemes ilyen kis meretben tervezni, hogy mennyit fizet a szolgaltato hanem inkabb ugy kell szamolni, hogy mekkora rendszer kell ahhoz hogy fedezze az eves energiaszuksegletet.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2015
(#) Bell válasza tomipap hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Így van, nem vagyunk még képben, azért keresgélek itt is.
A lehetőségek (ingatlan méretek, elhelyezkedés árfekvés) adottak, így a mozgástér is ennek megfelelő.
Köszönöm az eddigi válaszokat, észrevételeket!
(#) Bell válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
A "koppintással programozható" azt jelenti, hogy időnként működik, ha jó ideig püfölik, rugdossák? Gondolom a gagyi technológia, a repedések, szakadások miatt.
(#) kameleon2 válasza Bell hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Nem. Félreértettél. Nincs rajtuk nyomógomb, csak koppintható az üvegfelület. Olyan mint a börtönmorze. 1 kopintás, dupla koppintás Elmés megoldás. De igen fura, hogy Csak az SMA és a Growatt ilyen hmmm...
(#) kameleon2 válasza Bell hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Kis kiegészítés még a napelemes rendszerekhez: 1.) Igény, mekkora energiára van szükséged. 2.) Inverter teljesítmény ehhez igazítása, fogyasztók optimalizálása (LED világítás, hőszivattyú stb). 3.) Napelem, ami az inverterhez illeszkedik. Ugyanis az invertereknek van egy üzemi tartománya. Akarhatsz te 2-3 napelemet használni, ha az alsó feszültséghatár mondjuk 350V. Vagy akarhatsz te nagyobb stringeket, de ha 1000V a maximum bemenő, akkor ennek megfelelően kell kalkulálni. Ha van több, de eltérő dőlésszögű tetőd - inverterből multistringes kell.. stb. Ez csak pár szempont, amit nem árt mérlegelni. Sok tulaj azt gondolja, majd jól felokosodik a témából és válogat, mint tyúk a magboltban. De az a baj, csak az aktuális ismereteinek megfelelő megoldások között fog vadászni. Mehetnek talajra is a napelemek, lehetnek speciális íves tetőfelületek, színes napelem kell stb (belsőépítészek mániája, hogy ronda a kék napelem).
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2015
(#) Bell válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Utólag telepített napelemnél adott az ingatlan, az anyagi keret és egyéb körülmény, ehhez kell tervezni a többit. A választás lehetőségei így érthetően minimálisak.
Ezt a koppintást nem igazán értem mi célt szolgál. Első gondolat az, hogy addig veri a mester 30 ezres órabérért, amíg be nem indul. Aztán másnap már nem megy, 3 hét műlva garanciában egy koppintás, dupla koppintás.
Nem hangzik túl jól
(#) kameleon2 válasza Bell hozzászólására (») Okt 20, 2015 / 2
 
Ha láttad volna az invertereket, megértenéd, hogy így volt egyszerű megoldani az IP védelmet. Nem kell nyomógomb, de drága érintőképernyő sem. Ötletes megoldás szerintem, abszolút nem brutális. Bár tény, furán néztek rám, mikor a Growatt-ot felkopogtattam magyar területi beállításra Olyan, mintha a törpéknek kopogtam, volna, mit tekerjenek . Az SMA-nál is lekapcsol a kijelző háttérvilágítása egy idő után. 1 koppantás és világít. Írhattam volna pöccintést is. De a piktogrammon is kopogtatás van.

sma_knock.jpg
    
(#) Kovidivi válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 20, 2015 /
 
Bővebben: Link
Ötletes megoldás!
(#) Ge Lee válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Nincs ezekről valahol elérhető leírás magyarul? Nem a felhasználó szintűre gondolok mert az nem érdekel, hanem valami blokkvázlatra vagy komolyabbra (impulzuscsomagokat tölt a hálózatba ha éppen nincs fogyasztás vagy a szinkronizált szinuszt (pwm-et) emeli a bejövő fesz fölé, stb. stb, tehát a konkrét működése érdekelne mélyrehatóbban).
(#) kameleon2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Sok embert érdekelne..
(#) Ge Lee válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Akkor 100Ft-al hozzájárulok hogy szétbontsunk egyet, már csak néhány ezer hasonlóan gondolkodó ember felajánlása hiányzik. Bár gondolom tele van mikrovezérlővel, sokra nem mennénk vele.
(#) Nemtudhatod válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
A legközelebbi fejlesztés meg a beszédre állítható lesz, de csak, a hibátlan Szuahéli nyelven lehetséges.
(#) lacza89 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Én már több fajtát is láttam szétszedve. Lényegében annyi, hogy felnyomja a napelem DC feszültségét 600V-ra, ami egyben az MPPT szabályzó is. A stabilizált 600V-ból csinál újból 1 vagy 3 fázist. A működési elve gyakorlatilag annyi, hogy "rászinkronizál" a hálózatra, majd méri a hálózatba folyó áramot, amit az MPPT határoz meg. A DC oldalon van egy DC/DC táp, amiről megy a mikrovezérlő és a kommunikátor.
(#) ronin75 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 22, 2015 /
 
Próbálok akkor egyszerűbben kérdezni, bár lehet, hogy ez ugyanaz lesz. Ha termelnek a tábláim x kW-ot, az aktuális pillanatban, akkor azt fel is fogja venni a hálozat? Miért éppen tölem veszi fel a hálozat, miért nem az utcai trafótól? Tehát érdemes-e túltermelésben gondolkodni, vagy éppen csak annyiban, amennyit a saját ház fel tud venni?
Következő: »»   113 / 252
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem